Anasayfa Rehber En İyi 20 Bitcoin Cüzdanı 2022

En İyi 20 Bitcoin Cüzdanı 2022

Rehber

Bitcoin, 2022 yılında da büyük ilgi görmeye devam ediyor. İşte 2022 yılının en iyi Bitcoin cüzdanları hakkında bilgiler içeriğimizde...

En İyi 20 Bitcoin Cüzdanı
Hızlı İçerik

Kripto para sektörünün lideri olan Bitcoin, 2022 yılında da büyük ilgi görmeye devam ediyor. Bitcoin almak isteyen birçok kişi ise en iyi Bitcoin cüzdanlarının hangileri olduğu konusunda büyük merak içerisinde bulunuyor. Bu yazımızda sizlere 2022 yılının en iyi Bitcoin cüzdanları hakkında bilgiler hazırladık…

Bitcoin Cüzdanı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bitcoin, oldukça değerli bir kripto para birimi olmasından dolayı, bir o kadar iyi saklanması gereken bir varlıktır. Bitcoin’i saklamak için kullanılan Bitcoin cüzdanlarının sayısı artarken, kullanıcıların da hangi cüzdanları seçmeleri gerektiği konusunda soru işaretleri çoğalıyor.

Bitcoin cüzdanı seçiminde en başta dikkat edilmesi gereken durumun güvenlik olduğunu söyleyebiliriz. Bir Bitcoin cüzdanını seçmeden önce mutlaka o cüzdanın geçmişi hakkında derin bir araştırma yapmalı ve bir saldırıya uğrayıp uğramadığını ve bu saldırıdan sonra nasıl bir tutuma sahip olduğunu öğrenmelisiniz.

Bitcoin cüzdanının güvenliğinden emin olduktan sonra ise hem tasarımına hem de işlevselliğine bakmalısınız. Özellikle bir Bitcoin cüzdanının mobil uygulamaya sahip olması, sizlere birçok açıdan kolaylık sağlayacaktır. Güvenlik açısından son derece avantajlı olan mobil uygulamalar, zamanınızdan da tasarruf etmenizi kolaylaştırır.

En İyi 20 Bitcoin Cüzdanı

Neye Göre Bitcoin Cüzdanı Seçilmeli?

Bitcoin yatırımcılarının en çok dikkat etmesi konuların başında, varlıklarını saklayacaklar Bitcoin cüzdanının seçimini doğru yapmaları geliyor. Bitcoin cüzdanı seçiminde, ilk olarak hangi cüzdan türünün faydalı olacağına, sonrasında ise bu türler arasında en uygun olacağına karar verilmelidir.

Bitcoin cüzdanlarının birçok açıdan farklılıkları bulunur. Bu farklılıklar işlem ücretleri, gizlilik, güvenlik, müşteri hizmeti olabileceği gibi işlevsellik, coin desteği, yerleşik hizmetler de olabilir. Tüm bu özellikler göz önünde bulundurularak, en çok faydayı sağlayacağına inanılan Bitcoin cüzdanı tercih edilmelidir.

Bitcoin Cüzdanları Güvenilir mi?

En değerli varlıkların başında gelen Bitcoin’in saklanacağı cüzdanların güvenilir olup olmadığı da çokça merak ediliyor. Birçok farklı türü bulunan Bitcoin cüzdanlarının, güvenilirlik konusunda da türlerine göre farklı önlemleri bulunuyor. Özellikle donanım cüzdanları, bu alanda diğerlerinin bir adım önünde yer alıyor.

Herhangi bir şekilde internet ile bağlantısı bulunmayan ve bu nedenle kullanıcıların kişisel anahtarlarına ulaşılmasının önüne geçen donanım cihazları oldukça güvenlidir. Bu cüzdanlar, kötü yazılım bulaşmış bilgisayarlarda kullanılsalar bile, hiçbir şekilde zarar görmeleri mümkün değildir.

Bitcoin cüzdanlarının güvende kalması için, kullanıcının da büyük bir sorumluluğu bulunuyor. Her cüzdan türünde oluşturulan ‘Private Key’ adlı kişisel anahtarların, kullanıcılar tarafından özenle saklanması gerekiyor. Herhangi bir kimse ile paylaşılmamasının yanı sıra bu anahtarları, çevrimiçi olarak değil de bir not kağıdına yazarak muhafaza etmek, güvenlik konusunda yaşanacak problemlerin önüne geçilmesini sağlıyor.

En İyi 20 Bitcoin Cüzdanı

Bitcoin Cüzdanları ile İlgili Bilmeniz Gerekenler

Bitcoin cüzdan sahibi olmak isteyenler veya hali hazırda cüzdan sahibi olanlar, konu hakkında da birçok soru iletiyorlar. Özellikle yeni başlayacak olanların bilgi sahibi olması adına büyük önem taşıyan bu soruların bazılarını şu şekilde sıraladık:

Kişisel Anahtarımı Kaybedersem Ne Olur?

Hangi cüzdan türünü kullandığınıza bağlı olarak değişebilen bu durumda, cüzdan hesabınızı oluştururken sizin için sunulan güvenlik önlemlerini hatırlamanız gerekir. Birçok cüzdan, hesap oluşturma esnasında, bu gibi durumları önceden tahmin ederek bir adet yedek pin oluşturur. Bu yedek pin ile hesabınıza giriş yapabilir ve kişisel anahtarınıza yeniden erişebilirsiniz. Eğer yedek pin, güvenlik sorusu vs. gibi ek güvenlik önlemleriniz bulunmuyorsa, cüzdan hesabının destek hizmetinden faydalanmalısınız.

Cüzdan Anahtarımı Nasıl Saklamam Gerekiyor?

Bu konu, birçok kullanıcının en çok hataya düştüğü durumların başında geliyor. Oluşturulan cüzdan anahtarları, kesinlikle e-posta adresi, Google Drive veya Dropbox gibi online depolama uygulamaları ve mobil cihazlardaki not defterleri gibi yerlerde saklanmamalıdır. Birçok bilgisayar korsanının ana hedefi olan bu noktalarda saklamak yerine, not kağıdına yazabilir veya bir USB bellek içerisinde saklayabilirsiniz.

2022 Yılının En İyi 20 Bitcoin Cüzdanı

Bitcoin cüzdanları, ilgi konusu olmaya devam ederken, biz de sizlere 2022 yılı içerisinde kullanabileceğiniz en iyi Bitcoin cüzdanlarını sıraladık:

Bitcoin Online Cüzdanları

Bitcoin cüzdanlarının bir türü olan sıcak cüzdanlar, kendi arasında da üç ayrı kategoriye ayrılıyor. Bu kategorileri ise web cüzdanları, mobil cüzdanlar ve masaüstü cüzdanları olarak sıralayabiliriz.

Web Cüzdanları

Web cüzdanları, adından da anlaşılacağı üzere tarayıcı üzerinden erişilebilen cüzdan türleridir. Borsalara hızlı transfer işlemleri yapmak adına oldukça kullanışlı olan web cüzdanları, sıklıkla tarayıcıların içerisinde eklenti halinde bulunurlar. Çevrimiçi konumda olmaları ise güvenlik konusunda daha korunmasız olmalarına neden olur. Web cüzdanlarının en iyilerinden bazılarını şu şekilde sıraladık:

Coinbase

Coinbase, Amerika Birleşik Devletlerinde hizmet veren en büyük kripto para borsası olmasıyla tanınıyor. Borsanın oldukça büyük olması, vermiş olduğu cüzdanın da en iyilerin başında yer almasını sağlıyor.

En İyi 20 Bitcoin Cüzdanı

Coinbase Nedir?

En büyük borsaların başında gelen Coinbase, cüzdan uygulaması ile de kullanıcılarına hizmet veriyor. Sektörü oldukça iyi tanıyan ve deneyimli bir borsa olması sayesinde, kullanıcıların ihtiyaçlarını iyi gözlemleyen Coinbase, cüzdan uygulamasında birçok ayrıcalığa yer vermiştir. Banka hesabı ile cüzdan hesabının senkronizasyonu oldukça kolay bir şekilde sağlanırken, transfer işlemleri de bir o kadar hızlı ve kolay olur.

Coinbase Nasıl Üye Olunur?

Coinbase cüzdanı sahibi olmak için, Coinbase borsasından kendinize ait bir üyelik oluşturmanız yeterli oluyor. Üyeliğinizi oluşturduktan sonra, sizin için belirtilen cüzdan seçeneklerinden birisini seçerek kolaylıkla işleminizi tamamlayabilirsiniz. Coinbase üyeliği oluşturmak istiyorsanız, şu adımları izleyebilirsiniz:

 • İlk olarak buraya tıklayarak Coinbase ana sayfasına gitmeniz ve burada yer alan ‘Başlayın’ butonuna basmanız gerekiyor.
 • E-posta adresinizi yazdıktan sonra karşınıza çıkacak olan üyelik oluşturma formunun içerisindeki ilgili alanlara, isim, soy ismi, şifre ve yaşadığınız yer bilgilerinizi girmelisiniz.
 • Bilgilerinizi tekrar kontrol ettikten sonra ‘Hesap Oluştur’ butonuna basarak ilerleyebilirsiniz.
 • Kayıt oluştururken verdiğiniz e-posta adresinize gönderilecek doğrulama mailini açmalı ve ilgili bağlantıya tıklayarak tekrar siteye yönlendirilmelisiniz.
 • Siteye yönlendirildikten sonra ise yaşadığınız bölgeyi seçerek, telefon numaranızı girmelisiniz ve size gelen kısa mesajda yer alan kodu, ilgili alana yazmalısınız.
Coinbase Avantajları Nelerdir?
 • Web cüzdanları arasında olabilecek maksimum güvenlik düzeyine sahiptir.
 • Sektörün en güvenilir borsalarından olan Coinbase tarafından yaratılmıştır.
 • Arayüzü oldukça kullanışlıdır.
 • Her düzeyden kullanıcının kullanımına uygun şekilde tasarlanmıştır.
Coinbase Dezavantajları Nelerdir?
 • Kripto para çeşitliliği fazla değildir.
 • Web cüzdanı olması, hack saldırılarına karşı korunmasız olmasına neden olur.
Coinbase Güvenli midir?

Coinbase, en büyük ve güvenilir borsalardan birisi olduğu için sunmuş olduğu cüzdan hizmeti de alanındaki en güvenilir cüzdanlar arasındadır. Ancak web cüzdanlarının genelinde olduğu gibi hack saldırılarına oldukça açıktır ve bu da güvenliğine sekte vurur.

Blockchain

En iyi cüzdan hesaplarından birisinin de Blockchain olduğunu söyleyebiliriz. Bitcoin de dahil olmak üzere kripto para birimlerinin temelinde bulunan teknoloji ile aynı ismi taşıyan cüzdan, sunduğu kolaylıklar ile dikkat çekmeyi başarıyor.

En İyi 20 Bitcoin Cüzdanı

Blockchain Nedir?

Blockchain, birçok farklı özelliği kullanıcılarına sunmayı başaran ve Blockchain teknolojisinden adını alan bir cüzdan olarak biliniyor. Birtakım risk unsurlarını içerisinde bulundursa da bunlara karşı aldığı üst düzey güvenlik önlemleri ile dikkat çeken Blockchain, günümüzde de birçok kullanıcı tarafından tercih edilmeye devam ediyor.

Blockchain Nasıl Üye Olunur?

Blockchain cüzdan sahibi olmak istiyorsanız, şu adımları izleyebilirsiniz:

 • Öncelikle Blockchain ana sayfasına gitmeli ve sağ üstte yer alan ‘Kaydol’ butonuna basmalısınız.
 • Karşınıza çıkacak bölümlerden ‘Blockchain Wallet’ seçeneğinin altındaki bölümleri doldurmalısınız.
 • Buradaki ilgili kısımlara e-posta adresinizi ve şifrenizi yazmalı ve ‘Create Wallet’ butonuna basarak devam etmelisiniz.
Blockchain Avantajları Nelerdir?
 • Piyasanın en çok tanınan web cüzdanlarından birisidir.
 • Oldukça kullanışlı bir arayüzü bulunur.
 • Yapısı, açık kaynak kodu ile oluşturulmuştur.
 • Çoklu imza teknolojisine sahiptir.
 • Çift aşamalı doğrulama (2FA) sistemini kullanır.
Blockchain Dezavantajları Nelerdir?
 • Müşteri destek hizmetlerinin yetersiz olduğu söyleniyor.
 • Çevrimiçi olması, hack saldırılarına karşı korunabilmesinin önüne geçiyor.
Blockchain Güvenli midir?

Alanının en iyileri arasında yer alan Blockchain cüzdanı, birçok yüksek güvenlik önlemi almış olsa da çevrimiçi olması nedeniyle olası bir hack saldırısına oldukça elverişli bir yapıya sahip. Bunun yanı sıra, şirketin serverlarına bağlı olarak çalışması da bir risk unsuru oluşturuyor ve güvenlik konusunda endişelere neden oluyor.

Freewallet

Web cüzdanlarının en iyileri arasında gösterilen bir başka cüzdan da Freewallet olarak kaşımıza çıkıyor. Kullanıcılarına sunduğu avantajların yanı sıra almış olduğu güvenlik önlemleri de Freewallet’in oldukça geniş bir kitle tarafından kullanılmasını sağlıyor.

En İyi 20 Bitcoin Cüzdanı

Freewallet Nedir?

Freewallet, sahip olduğu kripto para çeşitliliği ve işlevsel arayüzü ile ön plana çıkan bir web cüzdanıdır. Mobil cihaz desteği de bulunan Freewallet, hesapları güçlü güvenlik önlemleri ile korurken, yapılan transfer işlemlerinden de ücret almaz. Freewallet’i öne çıkaran en önemli özelliği ise, adeta bir borsa görevi görmesi. Kullanıcılar cüzdanları üzerinden hem kripto para alım satımı yapabiliyor hem de bu işlemleri kredi kartları ile gerçekleştirebiliyorlar.

Freewallet Nasıl Üye Olunur?

Freewallet cüzdanına sahip olmak için üyelik oluşturmanız gerekiyor. Bunun için şu adımları izleyebilirsiniz:

 • Öncelikle buraya tıklayarak Freewallet sayfasına gitmeniz ve ‘Sign Up’ yazan butona tıklamanız gerekiyor.
 • Bu bölümde sizden üyelik bilgilerinizi doldurmanızı isteyen bir form yer alıyor.
 • Dilerseniz bu forma e-posta adresi ve şifre bilgilerinizi girebilir, dilerseniz de aşağıdaki butonlardan Facebook, Google gibi size uygun olan sosyal medya hesaplarınızdaki bilgileriniz ile otomatik olarak üye olabilirsiniz.
Freewallet Avantajları Nelerdir?
 • Bitcoin’in yanı sıra 30’un üzerinde kripto para biriminin yer alması.
 • Son derece kullanışlı bir tasarıma sahip olması.
 • Cüzdan görevinin yanı sıra alım satım işlemlerine de imkan vermesi.
 • İşlem ücreti bulunmaması.
Freewallet Dezavantajları Nelerdir?
 • Diğer web cüzdanları gibi, hack saldırıları karşısında korumasız olması.
Freewallet Güvenli midir?

Freewallet da aynı alanda yer alan diğer web cüzdanlarında olduğu gibi, siber saldırılar karşısında üstün bir koruma sağlamaz. Hesap güvenliği için birçok önlem almış olmasına rağmen Freewallet da bir web cüzdanı olması nedeniyle tam bir güvenlik sağlayamaz.

Mobil Cüzdanlar

İçerisinde bulunduğumuz dönemde, mobil cihazların hayatımızdaki yeri herkesin malumu oldukça fazla... Bu durum, kripto para sektörüne de etki etmiş durumda ve kripto para cüzdanlarının mobil olarak kullanılabilmesi en önemli yenilikler arasında. En iyi mobil cüzdanlardan bazılarını şu şekilde detaylandırdık:

BRD

Mobil cüzdanlar arasında en göze çarpanlardan birinin BRD olduğunu görüyoruz. Mobil cihazların birçoğunda yer alan iOS ve Android işletim sistemlerin destekleyen BRD, kullanıcılarına da birçok avantaj sunmakta.

En İyi 20 Bitcoin Cüzdanı

BRD Nedir?

BRD, iOS ve Android işletim sistemlerine uygun olarak tasarlanmış bir mobil cüzdandır. Bitcoin başta olmak üzere Bitcoin Cash, Ethereum ve daha birçok kripto parayı destekleyen BRD, kullanıcıların şifrelerini yönetmesine imkan sağlayarak güvenlik konusunda da önemli bir hizmet veriyor.

BRD Nasıl Üye Olunur?

BRD üyeliği almak için uygulamayı indirmelisiniz. Ayrıca uygulamayı, mobil cihazınızın sanal marketi üzerinden arama yoluyla da bulabilir ve indirebilirsiniz. Uygulamanın cihazınıza inmesinin ardından ise yapmanız gereken şey oldukça basittir. Üyelik oluşturma adımlarını takip ederek, gerekli bilgileri doldurmak ve e-posta adresinize gelen doğrulama maili ile işleminizi onaylamak.

BRD Avantajları Nelerdir?
 • Hem iOS hem de Android sistemlerini destekler.
 • Kripto para çeşitliği sağlar.
 • Kişisel şifrelerin kontrol edilmesine imkan verir.
BRD Dezavantajları Nelerdir?
 • Mobil olmasından dolayı çevrimiçi çalışır ve siber saldırılara açıktır.
BRD Güvenli midir?

BRD, varlıkların kontrolünde kullanıcısına tam yetki verir ve üçüncü tarafların müdahalesine izin vermez. Bunun yanı sıra casus yazılımlara karşı koruma gibi güçlü güvenlik önlemleri bulunuyor olsa da çevrimiçi çalışması, hack saldırılarına karşı açık kapı bırakmasına neden oluyor.

Infinito Wallet

Android ve iOS işletim sistemli cihazlarda kullanılabilen bir diğer mobil cüzdan ise Infinito Wallet olarak karşımıza çıkıyor. Bitcoin’in yanı sıra birçok kripto paranın yer aldığı Infinito Wallet, günümüzde en çok tercih edilen mobil cüzdanlar arasında yer alıyor.

En İyi 20 Bitcoin Cüzdanı

Infinito Wallet Nedir?

Infinito Wallet, iOS ve Android uyumu bulunan ve başta Bitcoin olmak üzere birçok kripto parayı destekleyen bir mobil cüzdandır. EOS ve ERC-20 tokenleri ile beraber bazı NEP-5 tabanlı tokenleri de destekleyen Infinito Wallet, hızlı işlem, yüksek güvenlik gibi özellikleri ile birçok kullanıcının dikkatini çekmeyi başarmış durumda.

Infinito Wallet Nasıl Üye Olunur?

Infinito Wallet üyeliği almak için, öncelikle uygulamayı mobil cihazınıza indirmeniz gerekiyor. Dilerseniz AppStore veya Google Play üzerinden uygulamayı aratabilir, Infinito Wallet sayfasına ulaşabilir ve cihazınızın işletim sistemine uygun uygulamayı indirebilirsiniz. Uygulamayı indirdikten sonra ise karşınıza çıkacak ilk sayfadan üyelik oluşturma adımlarını takip edebilir ve cüzdanınızı kullanmaya başlayabilirsiniz.

Infinito Wallet Avantajları Nelerdir?
 • Desteklediği dil sayısı oldukça fazladır.
 • Hem Android hem de iOS uyumu bulunur.
 • Kripto para çeşitliliği oldukça fazladır.
 • Modern ve kullanışlı bir tasarıma sahiptir.
 • İşlemlerden alınan ücretleri, doğrudan madencilere iletir.
Infinito Wallet Dezavantajları Nelerdir?
 • Çevrimiçi olması, hack saldırılarına karşı korunmasız olmasına neden olur.
 • Son gelen güncellemesi, birtakım hataları meydana çıkarmıştır.
Infinito Wallet Güvenli midir?

Infinito Wallet de her mobil cüzdan gibi siber saldırılar karşısında savunmasız bir cüzdandır. Ancak yine de güvenlik adına aldığı yüksek önlemler, hesapların büyük ölçüde korunmasını sağlamaktadır.

Samourai Wallet

Yakın bir zamanda geliştirilen Samourai Wallet de en iyi mobil cüzdanlar arasında gösteriliyor. Henüz yalnızca Android uyumlu olan ve geliştirme süreci devam eden Samourai Wallet, yakın bir zamanda listenin üst sıralarına tırmanma potansiyeline sahip.

En İyi 20 Bitcoin Cüzdanı

Samourai Wallet Nedir?

Samourai Wallet, en yeni Bitcoin cüzdanlarından birisidir. Android işletim sistemine uygun olarak tasarlanan ve herhangi bir altcoini desteklemeyen Samourai Wallet, kısa bir sürede en çok tercih edilen Bitcoin cüzdanlarından birisi olmayı başarmış durumda. Gizlilik odaklı çalışarak anonim kalmaya izin vermesi ve Stonewall teknolojisi ile korunması, tercih edilmesinin en önemli nedenleri arasında gösteriliyor.

Samourai Wallet Nasıl Üye Olunur?

Samourai Wallet üyeliği almak isteyen Android kullanıcıları, mobil cihazlarında bulunan Google Play üzerinden uygulamayı bulabilir ya da Samourai Wallet ana sayfasına gidebilir ve uygulamayı indirebilirler. Uygulamayı açtıktan sonra ise üye girişi yapılması istenen bölümden, yeni üyelik oluşturma kısmına gidebilir ve bilgilerini girerek üyeliklerini tamamlayabilirler.

Samourai Wallet Avantajları Nelerdir?
 • Hem gizlilik hem de güvenlik konularında, alanının en iyisi olarak nitelendiriliyor.
 • İşlemlerin anonim yapılabilmesini sağlıyor.
 • Mobil cüzdan olmasına karşın yüksek güvenlik önlemleri bulunuyor.
 • Transfer işlemlerinin gizli yapılabilmesine imkan veriyor.
Samourai Wallet Dezavantajları Nelerdir?
 • Bitcoin dışında bir kripto para birimini desteklemiyor.
 • Diğer mobil cüzdanlara göre daha az olsa da siber saldırıya uğrama riski bulunuyor.
 • Yapısı gereği itibari para değerini göstermiyor.
Samourai Wallet Güvenli midir?

Samourai Wallet, mobil cüzdanlar kategorisi içerisinde en yüksek güvenliğe sahip cüzdan konumunda yer alıyor. Hack saldırılarına karşın tamamen koruma sağlayamasa da diğer rakipleri ile kıyaslandığında daha güçlü önlemler aldığı gözlemleniyor.

Green Address

Mobil cüzdanların en iyileri arasında yer alan bir başka cüzdan ise Green Address. Özellikle iOS işletim sistemine sahip cihazlar için çokça tavsiye edilen Green Address’in, Android uyumu da bulunuyor.

En İyi 20 Bitcoin Cüzdanı

Green Address Nedir?

Green Address, mobil cüzdan kategorisinde yer alan diğer rakipleri ile kıyaslandığında, hack saldırılarına karşı aldığı güçlü önlemler ile öne çıkan bir cüzdandır. İşlemlerin ücretli olduğu ve bu ücretlerin zaman zaman değişkenlik gösterdiği Green Address, aynı zamanda daha tecrübeli yatırımcıların kullanımı için daha uygun olarak gösteriliyor.

Green Address Nasıl Üye Olunur?

Green Address üyesi olmak için, mobil cihazınızda yer alan sanal market üzerinden uygulamayı bulup indirebilirsiniz. Bunun yanı sıra, Green Address sayfasına gidebilir ve işletim sisteminize uygun olan versiyonu cihazınıza indirebilirsiniz. Uygulamayı indirdikten sonra ise açtığınızda karşınıza çıkan giriş formunun altında yer alan üyelik oluşturma kısmından, gerekli adımları takip ederek ücretsiz bir şekilde üyeliğinizi alabilirsiniz.

Green Address Avantajları Nelerdir?
 • Üst düzey güvenlik önlemlerine sahiptir.
 • Gizlilik odaklı olarak çalışır ve bu konuda oldukça başarılıdır.
 • Kullanıcıların, şifrelerini korumasına imkan verir.
Green Address Dezavantajları Nelerdir?
 • Bitcoin dışında kripto para birimi yer almaz.
 • Zor bir kullanımı vardır ve yeni başlayanlar için tavsiye edilmez.
 • Pin kodu ve Passphrase kodu, sistem tarafından otomatik atanır.
Green Address Güvenli midir?

Green Address, oldukça kuvvetli bir güvenlik seviyesine sahiptir. Kopyalama, hackleme veya çalma gibi durumlara güçlü çözümler sunuyor olsa da açık kaynak kodu kullanması, güvenlik açıklarının oluşmasına ve tespit edilmesine neden oluyor.

Masaüstü Bilgisayar Cüzdanları

Masaüstü bilgisayar cüzdanları, adının da belirttiği üzere bilgisayarlara indirilip kurulumu yapılabilen cüzdanlardır. Çevrimiçi iken sıcak çevrimdışı iken soğuk cüzdan özelliği gösterirler. Web cüzdanları ile karşılaştırıldığında daha güvenli olarak nitelendirilen masaüstü bilgisayar cüzdanları, birçok yatırımcının öncelikli tercihleri arasında yer alıyor. Şimdi sizlerle en iyi masaüstü bilgisayar cüzdanlarını inceleyelim:

Electrum

Masaüstü bilgisayar cüzdanı denilince, bu alanı yakından takip eden birçok kişinin aklına ilk olarak Electrum gelir. Her işletim sistemine uyumlu olarak çalışabilen Electrum, en güvenilir Bitcoin cüzdanları arasında yer alıyor ve çok sayıda kişi tarafından kullanılıyor.

En İyi 20 Bitcoin Cüzdanı

Electrum Nedir?

Electrum, Windows, Linux ve Mac işletim sistemlerinde çalışabilen bir Bitcoin cüzdanıdır. İşlem hızı oldukça yüksek olan Electrum, kullanım kılavuzuna benzer bir özelliği bulunmamasından dolayı, bazı kişiler tarafından geç alışılan bir cüzdandır. Yalnızca Bitcoin desteği bulunan Electrum, bu sektörde yer alan en tecrübeli cüzdanlardan birisidir.

Electrum Nasıl Üye Olunur?

Electrum üyesi olmak için, öncelikle programı indirmeniz gerekiyor. Buraya tıklayarak Electrum ana sayfasına ulaşabilir ve ‘Download’ kısmından işletim sisteminize uygun olan programı bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Programı bilgisayarınıza yüklemek için ise şu adımları izleyebilirsiniz:

 • İndirmiş olduğunuz klasörde, ‘Electrum 3.0.5’ adlı dosyayı bulun ve bu dosyaya çift tıklayın.
 • Kurulum sihirbazı açıldıktan sonra ‘Auto Connect’ seçeneğini seçin ve ‘Next’ butonuna basarak ilerleyin.
 • Cüzdanınızın, bilgisayar içerisinde konumlanmasını istediğiniz yeri belirleyin ve yine ‘Next’ tuşu ile devam edin.
 • Kurmak istediğiniz cüzdan türünü belirleyin ve ‘Next’ butonuna basın. (Biz ‘Standard wallet’ seçeneğini inceleyeceğiz.)
 • Keystore adıyla gelen bölümden, ‘Create a New Seed’ seçeneğini seçin ve tohum adı verilen 12 kelimelik rastgele şifrenizi alın ve yine ‘Next’ tuşuna basarak ilerleyin.
 • Seed type adı verilen bölümde ise tohum türünüzü önerilen seçenek olan ‘Standard’ olarak belirleyin ve ‘Next’ tuşuna basın.
 • Karşınıza çıkan tohumunuzu güvenliğinden emin olacak şekilde kaydedin ve tekrar ‘Next’ butonuna basarak ilerleyin.
 • Cüzdanınıza şifreleme yapmak için karşınıza gelen ekrana, belirlediğiniz güvenli şifrenizi girin ve ‘Next’ tuşuna basarak işleminizi sonlandırın.
Electrum Avantajları Nelerdir?
 • Güvenlik konusunda en iyi cüzdanlar arasında yer alıyor.
 • İşlem hızı oldukça yüksek.
 • Gönderimlerin onaylanmasında üçüncü parti hizmetleri kullanıyor.
Electrum Dezavantajları Nelerdir?
 • Avantajlarda belirtmiş olduğumuz üçüncü parti hizmetler, aynı zamanda gizlilik sorunlarına neden olabilirler.
 • Yalnızca Bitcoin desteği bulunuyor.
 • Kullanışı oldukça zordur ve yeni başlayanların öğrenmesi kolay değildir.
Electrum Güvenli midir?

Electrum, masaüstü bilgisayar cüzdanları arasında güvenlik konusuna en çok önem veren cüzdan olarak biliniyor. Hem piyasada uzun sürelerdir yer alıyor olması hem de birçok kişi tarafından saygınlık görmesi, güvenilirlik konusunda endişelerin giderilmesini sağlıyor.

Bitcoin Armory

Masaüstü bilgisayar cüzdanlarının bir diğer önemli üyesi de Bitcoin Armory’dir. Tıpkı Electrum’da olduğu gibi bütün işletim sistemlerinde kullanılabilen Bitcoin Armory, bu sayede birçok kişi tarafından kullanılan bir cüzdan olarak biliniyor.

En İyi 20 Bitcoin Cüzdanı

Bitcoin Armory Nedir?

Bitcoin Armory, sektörün en tecrübeli masaüstü bilgisayar cüzdanlarından birisidir. Her işletim sistemine uygun olan Bitcoin Armory’nin, en olumsuz tarafı ise oldukça zor bir kullanıma sahip olması. Teknik bilgisi üst düzey kişilerin dahi kullanırken bazı zorluklar yaşadığı Bitcoin Armory, güvenlik konusunda çok güçlü bir yapıya sahip olsa da bu güvenliğe sahip olacak şekilde kullanmak için destek almak gerekebiliyor.

Bitcoin Armory Nasıl Üye Olunur?

Bitcoin Armory, bir masaüstü bilgisayar cüzdanı olduğundan dolayı, kurulum yapılan bir programdır. Bitcoin Armory’nin ana sayfasına gidin ve ‘Download’ kısmından programı cihazınıza indirebilirsiniz.

Bitcoin Armory Avantajları Nelerdir?
 • Gizlilik ve güvenlik konularında çok güçlü özelliklere sahiptir.
 • Gönderim işlemlerini çevrimiçi yaparken, geri kalan zamanlarda soğuk cüzdan görevi görür.
 • Uzun süredir sektörde yer alması nedeniyle bir hayli tecrübelidir.
Bitcoin Armory Dezavantajları Nelerdir?
 • Bitcoin’e ek olarak desteklediği bir kripto para birimi yoktur.
 • Kullanımı oldukça zordur ve teknik bilgi gerektirebilir.
 • Depolama gereksinimleri yüksektir.
Bitcoin Armory Güvenli midir?

Bitcoin Armory, güvenlik konusunda aldığı önlemler ile dikkat çeken bir Bitcoin cüzdanıdır. Yapılan gönderim işlemlerini internete bağlı yapan Bitcoin Armory, diğer durumlarda ise çevrimdışı olarak soğuk cüzdan şeklinde kullanılabiliyor. Bu da olası saldırılara karşı korumalı olmasını sağlıyor.

Bitcoin Core

Masaüstü bilgisayar cüzdanı olarak çalışan ve her işletim sistemine uygun olarak tasarlanan bir diğer cüzdanın da Bitcoin Core olduğunu söyleyebiliriz. Geniş bir kitle tarafından kullanılan fakat oldukça zorlu bir kullanımı olan Bitcoin Core, sağladığı güvenlik önlemleri ile öne çıkıyor.

En İyi 20 Bitcoin Cüzdanı

Bitcoin Core Nedir?

Bitcoin Core, bütün işletim sistemlerinde çalışabilen ve 30’un üstünde dil desteği bulunan bir Bitcoin cüzdanıdır. Oldukça eski ve geleneksel bir yapıya sahip olan Bitcoin Core, karmaşık bir kullanıma sahip durumda. Bunun yanı sıra depolama alanı olarak da minimum 150 GB gerektirmesi, bu alanda kısıtlı kapasitesi olanları zorluyor.

Bitcoin Core Nasıl Üye Olunur?

Bitcoin Core programını bilgisayarınıza kurmak ve cüzdanınızı kullanmaya başlamak için Bitcoin Core sayfasına gidebilirsiniz. Ana sayfada bulunan ‘Download’ kısmına giderek, mavi renkte olan ‘Download Bitcoin Core’ butonuna basarak en güncel Bitcoin Core sürümünü bilgisayarınıza yükleyebilirsiniz.

Bitcoin Core Avantajları Nelerdir?
 • Gizlilik ve güvenlik konularında gelişmiş bir hizmet sunar.
 • Her işletim sisteminde çalışabilir.
 • Desteklediği dil sayısı oldukça fazladır.
Bitcoin Core Dezavantajları Nelerdir?
 • Kullanıcı dostu bir kullanımı yoktur.
 • Gerektirdiği depolama alanı miktarı oldukça fazladır.
 • Çalışma sisteminde yavaşlıklar yaşanabilir.
Bitcoin Core Güvenli midir?

Bitcoin Core, hanesine artı olarak yazılabilecek özelliklerinin başında gizliliğin yanı sıra güvenliğe verdiği önemi ve önlemleri getiriyor. Son derece zorlu bir kullanıma sahip olmasına rağmen, oldukça geniş bir kitle tarafından kullanılmasının en önemli sebebinin de güvenlik standartları olduğunu söyleyebiliriz.

Exodus

Masaüstü bilgisayarlarda kullanılan cüzdanların en yeni üyelerinden birisi Exodus’tur. Bir yandan borsa işlevi de bulunan Exodus, alanının en iyi cüzdanları arasında yer almayı kısa sürede başarmış ve birçok kişi tarafından kullanılmaktadır.

En İyi 20 Bitcoin Cüzdanı

Exodus Nedir?

Exodus, 2016 senesinden beri hizmetlerine devam eden ve borsa görevine de sahip olan bir masaüstü bilgisayar cüzdanıdır. Bitcoin’e ek olarak birçok kripto para birimini destekleyen Exodus, aynı zamanda son derece kullanışlı bir cüzdandır. Kullanıcısına donma, yavaşlık gibi sorunları yaşatmayan Exodus, kısa sürede adını geniş kitlelere yayılmayı başarmıştır.

Exodus Nasıl Üye Olunur?

Exodus cüzdan programınızı bilgisayarınıza indirmek için, buraya tıklayarak Exodus ana sayfasına gitmeli ve ‘Download’ yazılı butona basmalısınız. Daha sonra karşınıza çıkan seçeneklerden masaüstüne indirecekseniz ‘Desktop’, mobil cihazınıza indirecekseniz ‘Mobile’ seçimini yaparak devam etmelisiniz.

Exodus Avantajları Nelerdir?
 • Kullanım esnasında yaşanan sorunların sayısı yok denecek kadar azdır.
 • Kripto para çeşitliliğine sahiptir.
 • Her işletim sisteminde çalışabilmesinin yanı sıra mobil uyumu da bulunur.
 • Programı geliştiren ekip, son derece uzman kişilerden oluşur.
 • Borsa işlevi de görmektedir.
 • Kullanışlı olmasının yanı sıra güvenlik önlemleri de yüksektir.
Exodus Dezavantajları Nelerdir?
 • Borsa işlevinde aldığı komisyon ücretleri yüksektir.
 • Çift katmanlı doğrulama (2FA) gibi ekstra güvenlik önlemleri bulunmaz.
 • Adresler tekrarlanarak kullanılır.
Exodus Güvenli midir?

Exodus, birçok konuda olduğu gibi güvenlik konusunda da kullanıcısını bir sorun ile karşılaştırmamıştır. Hesapların korunmasında 2FA gibi ek güvenlik aşamalarına yer vermemiş olması soru işaretleri oluşmasına sebep olsa da bugüne kadar sistemin güvenlik ile ilgili büyük bir problemi olmamıştır.

Coinomi

Masaüstü bilgisayar cüzdanları alanının son üyesi ise Coinomi. 2015 senesinden bu yana hizmet veren Coinomi, uzman kişiler tarafından tasarlandığı için kullanıcısına verdiği güven ile bilinir.

En İyi 20 Bitcoin Cüzdanı

Coinomi Nedir?

Coinomi, biri mobil programlara diğeri de bilgisayar ve mobil cihaz kodlama alanında uzmanlaşmış iki geliştiricinin tasarladığı bir Bitcoin cüzdanıdır. Halen çok az kişiden oluşan bir ekibe sahip olan Coinomi, buna rağmen yaptıklarıyla adından söz ettirmeyi başarıyor.

Coinomi Nasıl Üye Olunur?

Coinomi cüzdanı bilgisayarınıza indirmek için, Coinomi ana sayfasına gitmelisiniz. Ana sayfanın sağ üst kısmında bulunan ‘Download’ butonuna bastıktan sonra, kullandığınız işletim sisteminize uygun olacak versiyonu bulup, yanındaki ‘Download’ butonuna basmalısınız.

Coinomi Avantajları Nelerdir?
 • Güvenlik açısından oldukça sağlamdır.
 • Desteklediği kripto para sayısı oldukça fazladır.
 • Kişisel depolamaya izin verir.
 • Changelly, ShapeShift gibi borsalarla uyum halindedir.
 • İşlemler tamamen ücretsizdir.
Coinomi Dezavantajları Nelerdir?
 • Açık kaynak kodu bulunmamaktadır.
 • Üçüncü parti uygulamalar nedeniyle güvenlik konusunda açık kapı oluşabilir.
Coinomi Güvenli midir?

Coinomi, geliştiricileri tarafından yüksek güvenlik önlemleri alacak şekilde tasarlanmış bir cüzdandır. Buna rağmen, üçüncü parti uygulamaların yer alması ve açık kaynak kodu bulunmaması, güvenliği konusunda soru işaretlerini beraberinde getiriyor.

Kağıt Cüzdanlar

Bitcoin cüzdanlarının bir diğer çeşidi de kağıt cüzdanlardır. Soğuk cüzdan olarak işlev gören kağıt cüzdanlar, geleneksel cüzdanlardan daha farklı bir çalışma sistemine sahiptir. Yeni başlayan kullanıcıların alışması için zamana ihtiyacı olsa da sisteme uyum sağlayanlar için oldukça kolaydır.

En İyi 20 Bitcoin Cüzdanı

Kağıt Cüzdanlar Nedir?

Kağıt cüzdanlar, herhangi bir uygulama veya yazılıma ihtiyaç duymadan çalışan, son derece güvenilir bir cüzdan türüdür. Kağıda not alınabilen adreslere Bitcoin gönderme yoluyla çalışan kağıt cüzdanlar, yalnızca özel bir şifre ve QR kod oluşturmaya ihtiyaç duyar.

Kağıt Cüzdanlara Nasıl Üye Olunur?

Kağıt cüzdanlar için herhangi bir üyelik oluşturmanıza gerek olmazken, yukarıda vermiş olduğumuz platformlardan, özel şifrenizi yaratabilir ve varlıklarınızı çevrimdışı bir şekilde muhafaza edebilirsiniz.

Kağıt Cüzdanların Avantajları Nelerdir?

 • Güvenilirlik konusunda en iyi cüzdan türlerinin başında gelir.
 • Son derece kolay bir şekilde oluşturulabilir ve kullanılabilirler.
 • Bitcoin saklamak için herhangi bir limiti yoktur ve saklama işlemi oldukça kolaydır.

Kağıt Cüzdanların Dezavantajları Nelerdir?

 • Şifreyi ele geçiren birisi, varlıkları kendi hesabına aktarabilir.
 • Yukarıdaki nedenden dolayı, güvenlik tamamen kullanıcı odaklıdır.

Kağıt Cüzdanlar Güvenli midir?

Kağıt cüzdanlar, Bitcoin cüzdan türleri arasında en yüksek güvenlik sistemine sahip olanlardan birisidir. Ancak güvenliği sağlamakta kullanıcının rolü de büyüktür. Özel şifresini yazdığı kağıdı iyi muhafaza etmeli ve başkasının eline geçmesine müsaade etmemelidir. Eğer birisi bu şifreyi ele geçirirse, varlıkları kolaylıkla kendi hesabına yönlendirebilir.

Donanım Cüzdanları

Bitcoin cüzdanlarının bir diğer türü ise donanım cüzdanlarıdır. Adından da anlaşılacağı üzere bir donanıma bağlı olan bu cüzdanlar, çevrimiçi değillerdir. Transfer işlemleri sırasında internete bağlanan donanım cihazları, kalan zamanlarda ise hiçbir şekilde internet ile bağlantıda bulunmazlar.

Ledger

Ledger, donanım cüzdanları alanındaki en eski şirketlerden birisidir. Son derece kapsamlı özelliklere sahip olan Ledger, aynı zamanda sağladığı yüksek güvenlik önlemleri nedeniyle de birçok kişi tarafından öncelikli tercih durumundadır.

En İyi 20 Bitcoin Cüzdanı

Ledger Nedir?

Ledger, 2014 senesinden bu yana hizmet veren ve donanım cihazları geliştiren bir şirkettir. Şu ana kadar geliştirmiş oldukları en kapsamlı cihaz, Ledger Nano S olarak tanınıyor. Çip veya mikro kontrolörün kumandası altında bulunan cihaz, bu sayede özel şifreler yaratıyor. İnternet ortamına kesinlikle düşmeyen bu şifreler, tamamen çevrimdışı olarak güvenlikli bir şekilde tutuluyor.

Ledger Nasıl Üye Olunur?

Ledger, üyesi olmak için ilgili donanım cüzdanı cihazını almanız gerekiyor. Bunun yanı sıra Ledger’in mobil veya masaüstü uygulamasını kullanmak istiyorsanız da Ledger indirme sayfasına gidebilirsiniz.

Ledger Avantajları Nelerdir?
 • En güvenli depolama türlerinin başında gelir.
 • Her zaman yanınızda bulundurabilir ve güvenli olduğundan emin olabilirsiniz.
 • Oluşturulan özel şifreler, yalnızca cüzdan içerisinde saklanır.
 • Kripto para çeşitliliği bir hayli fazladır.
 • Her platforma uygun olacak şekilde tasarlanmıştır.
Ledger Dezavantajları Nelerdir?
 • Anlık takas işlemlerinde kullanımı kolay değildir.
 • Transfer işlemlerinde bilgisayara ihtiyaç duyulur.
 • Cihazı almak için ücret ödemeniz gerekir.
Ledger Güvenli midir?

Ledger, transfer işlemlerinin yapılacağı zamanlar dışında tamamen çevrimdışı durumda olduğu için en güvenilir cüzdan türlerinden birisidir. Ancak güvenlik konusunda kullanıcıya da büyük görev düşer. Kullanıcının, cihazını iyi muhafaza etmesi ve mümkün olduğunca yanında taşıması, güvenlik açısından daha rahat olmasını sağlar.

Trezor

Trezor ise bu alanda hizmet veren en eski kuruluşlardan birisidir. 2012 senesinde bu yana donanım cüzdanı üretmeye devam eden Trezor, diğer rakiplerine göre daha geniş güvenlik önlemleri almasıyla dikkat çekiyor.

En İyi 20 Bitcoin Cüzdanı

Trezor Nedir?

Trezor, yaklaşık olarak sekiz senedir donanım cüzdanı üretimine devam eden bir şirkettir. Şirketin kurucu ortaklarından birisi olan Marek Palatinus’un, 3 bin Bitcoin çaldırması sonucunda ortaya çıkan fikir, 2012 senesinde hayata geçmiştir. En göze çarpan özelliği PIN kodları olan Trezor, aynı zamanda 2FA özelliğine de sahip durumda. Bu da ek güvenlik önlemlerinin başarıyla alınmasını sağlıyor.

Trezor Nasıl Üye Olunur?

Trezor kullanıcısı olmak istiyorsanız, Trezor ana sayfasına gidebilir ve cihazları inceleyebilirsiniz. Sayfanın sağ üst köşesinde bulunan ‘Shop’ kısmından, size en uygun olacak cihazı belirleyebilir ve ürünü satın alabilirsiniz.

Trezor Avantajları Nelerdir?
 • Bir donanım cüzdanı cihazında olması gereken bütün güvenlik katmanlarına sahiptir.
 • Çok sayıda kripto para birimi ile uyumlu çalışır.
 • Her platformda çalışabilir.
 • Çeşitli şifreleri, çeşitli yerlerde konumlandırır.
Trezor Dezavantajları Nelerdir?
 • Maliyeti oldukça fazladır.
 • Büyük kripto para birimlerinin bazılarını desteklemez.
 • 2017 senesinde hack saldırısı yaşamış ve özel şifrelerin açığa çıkmasına neden olmuştu.
Trezor Güvenli midir?

Trezor, donanım cüzdanı olarak işlev gören bir cihazda bulunabilecek tüm güvenlik aşamalarını içerisinde bulundurur. PIN kodlarının yanı sıra 2FA doğrulaması da bulunan Trezor, aynı zamanda farklı şifreleri değişik yerlerde konumlandırarak ekstra güvenlik önlemi sağlar. Tüm bunlara karşın 2017 senesinde yaşadığı hack saldırısından dolayı, birçok kişinin kafasında soru işaretleri ve endişeler bulunmaya devam ediyor.

En İyi 20 Bitcoin Cüzdanı 2022 içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Haber Hakkında Bir İfade Bırak
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
Yorumlar(0)
Koinbox Lounge