Anasayfa Rehber Güvenli Kripto Para Saklama: En İyi 20 Bitcoin Cüzdanı

Güvenli Kripto Para Saklama: En İyi 20 Bitcoin Cüzdanı

Rehber

En iyi Bitcoin cüzdanları listesini arıyorsanız rehberimize göz atmanızda fayda var.

En İyi 20 Bitcoin Cüzdanı

Bitcoin cüzdanı, pratik düzeyde Bitcoin göndermek ve almak amacıyla kullanılan bir cihaz ya da program olarak karşımıza çıkıyor.  Söz konusu kavram, Bitcoin ve kripto alanında deneyimsiz olan kişiler için biraz kafa karıştırıcı olabilir.  

Bildiğiniz üzere fiziksel para birimini depolamak amacıyla fiziksel bir cüzdan kullanılır ancak bir Bitcoin cüzdanı kendi içerisinde Bitcoin depolamaz. Peki, burada nasıl bir çalışma sistemi söz konusu?

Birçok insanın fiziksel cüzdanlarında şu anda bir banka kartı var. Banka kartının para olmadığını ancak paranıza erişim sağlamanıza imkân tanıdığını biliyoruz. Bu, bir Bitcoin cüzdanının çalışma sistemine benzese de temel bir fark var.    

Bir banka kartı merkezi bir varlık (bir banka) tarafından kontrol edilirken Bitcoin'i hiçbir kişi ya da kuruluş kontrol etmiyor. Bu da Bitcoin cüzdanlarının banka hesaplarından biraz farklı işlev görmesi gerektiği manasına geliyor.    

Bunları iki kategori altında toplayabiliriz: donanım ve yazılım. Donanım cüzdanı, en güvenli olandır. Özel anahtarları fiziksel bir cihazda saklanır ve bunlara teorik olarak bilgisayar ya da internet üzerinden erişim sağlanamaz.    

Yazılım cüzdanı ise akıllı telefon ve masaüstü bilgisayar gibi cihazlarda ya da bir web tarayacısında bulunuyor. Bu cihazlar, çok sayıda uygulama ya da program çalıştırmalarından dolayı kimlik avı şemalarına, kötü amaçlı yazılımlara ve virüslere karşı hassastır. Bu da onları bir dereceye kadar savunmasız duruma getirir.    

Bitcoin Cüzdanı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

En İyi 20 Bitcoin Cüzdanı

Bitcoin cüzdanı seçerken ilk olarak kendinize şu soruları yöneltmeniz gerekiyor:  

Hangi sıklıkla ticaret yaparım?  

Günlük olarak mı yoksa yalnızca ara sıra mı kripto para ticareti yapacaksınız? Yazılım cüzdanları, pratiklik ve hız bakımından aktif traderlar için daha iyi olabilir. Bununla birlikte aktif traderlar, bir tür tasarruf hesabı olarak kullandıkları bir donanım cüzdanından faydalanıp para birimlerinin büyük bir kısmını orada tutabilirler.

Ne ticareti yapmak istiyorum?  

Bitcoin satın alıp depolamayı mı tercih ediyorsunuz yoksa altcoinler ve stablecoinler gibi farklı kripto para birimleri ile mi ilgileniyorsunuz? Seçtiğiniz kripto cüzdanı, alım satım yapmayı hedeflediğiniz para birimlerini desteklemeli ve ilerleyen süreçte ticaret yapmak isteyebileceğiniz diğer para birimlerini de ideal olarak barındırmalıdır.    

Ne kadar harcama yapmaya hazırım?  

Büyük miktarlarda kripto para biriktirmeyi mi düşünüyorsunuz? Donanım cüzdanı, bu tür faaliyetler için ideal olabilir ancak önceden ödeme gerektirir. Bazı yazılım cüzdanları daha yüksek kripto ticaret ücretlerine sahip olsa da daha fazla işlevsellik ya da daha hızlı işlemler sunar.  

Hangi işlevlere ihtiyaç duyuyorum?  

Kripto ile basit bir şekilde ticaret yapmanın ötesinde özel bir şey yapmayı hedefliyor musunuz? Mesela kripto varlıklarıyla pasif bir şekilde gelir elde etmek isteyen traderlar; kripto ödünç verme, staking ve mevduat işlemlerine imkân tanıyan cüzdanları tercih etmelidirler.    

Yukarıda yer alan soruları kendinize sorduktan sonra seçim yaparken nelere bakabileceğinize dair birtakım genel önerileri sıralıyoruz:  

Desteklenen para birimleri: Bunun için temel kural "Ne kadar fazla olursa o kadar iyi olur." şeklindedir. Sadece Bitcoin alım satımı yapmakla ilgilenmiyorsanız popüler altcoinler arasından en az birkaç tanesini destekleyen bir cüzdan seçmeniz iyi olacaktır.    

Erişilebilir bir arayüz: Kripto uzmanı veya acemi olup olmamanızın bir önemi yok! Erişilebilir, sezgisel bir kullanıcı arayüzü daima memnuniyetle karşılanır. Temel seviyede alım satıma başlayabilmek için çok sayıda engelle karşılaşmanıza neden olmayacak seçimler yapabilirsiniz.

7/24 müşteri desteği: Yeni traderlar için daha faydalı olsa da gün boyunca müşteri desteğine sahip olmak daima bir avantajdır. Bu, özellikle sürekli olarak güncellenen ve hatalar ya da küçük teknik problemler ile karşılaşabilen cüzdanlar için geçerlidir.    

En İyi Bitcoin Cüzdanları Nelerdir?  

En iyi Bitcoin cüzdanları listesini sizler için oluşturduk.  

Coinbase Wallet  

En İyi 20 Bitcoin Cüzdanı

Coinbase Wallet, yeni başlayanlar için en iyisidir. İyi bilinen bir kripto para borsası tarafından desteklenen Coinbase Wallet, sezgisel ve son derece güvenlidir. Kripto konusunda çok az deneyime sahip olan ya da hiç deneyime sahip olmayan kişiler için mükemmeldir.  

Uygulama, çoğu büyük banka hesabına bağlanır. Kullanıcı arayüzü, basit bir üç sekmeli düzen ve açıkça tanımlanabilir işlevlerle birlikte hem sezgisel hem de gezinmesi kolay olacak şekilde tasarlanmıştır.  

Coinbase Wallet; Bitcoin, Litecoin, Dogecoin ve XRP gibi popüler kripto para birimleri ile birlikte tüm ERC 20 tokenlerini ve EVM uyumlu blockchainler üzerindeki tokenleri depolayabilir. Coinbase borsası ile Coinbase Wallet arasında ayrım yapmak önemlidir.  

Coinbase borsası, ABD'deki en eski ve en bilinen kripto alım satım platformlarından biridir. Kripto varlıklarınızı borsanın web cüzdanında tutmak alım satım yapmayı kolaylaştırabilir ancak coinlerinizi daha tehlikeli siber güvenlik tehditlerine maruz bırakabilir.  

Coinbase Wallet, borsada bir hesap açmadan kullanılabilir ve gözetimsizdir. Yani özel anahtar Coinbase'in sunucularında değil cihazınızda saklanır. Bu, para birimlerinizin herhangi bir sebeple kilitlenmesi ya da web sitesinde bir siber saldırıya maruz kalması ile ilgili olarak kaygılanmanıza gerek olmadığı anlamına gelir.  

Blockchain.com Wallet  

Blockchain.com Wallet, 200 ülkede oluşturulan 85 milyonun üstünde cüzdan ile dünyanın en güvenilir kripto cüzdanlarından biri olarak görülüyor. Bitcoin ve Ethereum gibi en iyi kripto para varlıklarını alıp satabilir, gönderip alabilir, takas edebilir ve depolayabilirsiniz.    

Trust Wallet  

En İyi 20 Bitcoin Cüzdanı

Trust Wallet; taranabilir bir kullanıcı arayüzünün yanı sıra merkeziyetsiz uygulamalar (Dapps) ve NFT'ler için yerleşik bir desteğe sahiptir. Bitcoin, Ethereum, BNB, Litecoin, XRP, Dogecoin, Solana ve Polygon gibi çok sayıda kripto varlığı destekleyen Trust Wallet, kripto para borsalarından biri olan Binance'in resmî mobil uygulamasıdır.  

Binance, Trust Wallet'ı 2018 yılında satın almıştır. Binance, bildiğiniz üzere ABD’de düzenleyici sorunlar ile karşılaşıyor. Bu olumsuz bir yön olarak değerlendirilebilir. Yine de Binance CEO’su Changpeng Zhao, Trust Wallet’ın tamamen güvende olduğuna işaret ediyor.  

Binance ile olan bağlantılarına rağmen Trust Wallet gözetimsizdir yani özel anahtarları tutmaz. Kullanıcılar, söz konusu anahtarları korumaktan sorumludur. 40'ın üstünde blockchaini destekleyen Trust Wallet, 4,5 milyondan fazla coin ve tokeni bu şekilde depolayabilir.  

Binance DEX ile entegrasyon, kullanıcıların banka kartı veya kredi kartı ile çok sayıda token satın almalarının önünü açması bakımından önemlidir.  

Ledger Nano X ve Ledger Nano S Plus

En İyi 20 Bitcoin Cüzdanı

Ledger Nano X ve Ledger Nano S Plus, kullanıcıların Bitcoin gibi kripto para varlıklarını güvenilir bir şekilde çevrim dışı olarak saklamalarına imkân tanıyor. Milyonlarca kullanıcıya sahip olan Ledger Nano X ve Ledger Nano S Plus, yatırım yapan kişilerin kripto bakiyelerini kontrol edebilecekleri ve çevrim içi işlemler yapabilecekleri Ledge Live mobil uygulaması ile çalışıyor.  

Ledger Nano S kullanıcıları, Ledger Live mobil uygulamasına sadece bir Windows, Linux, Mac masaüstü ya da Anroid 7+ cihazı vasıtasıyla erişim sağlayabiliyorlar. Buna karşılık Ledger Nano X ise masaüstü bilgisayarları, iOS ve Android cihazları destekliyor.  

Electrum  

Electrum, 2011 yılında hayata geçirilmiştir. Sadece Bitcoin ile ilgilenen Electrum, bu kripto para birimini desteklemek için eşsiz bir şekilde donatılmıştır. Electrum; iki faktörlü kimlik doğrulama (2FA), işlem kanıtı kontrolü ve çoklu imza desteği dâhil olmak üzere çeşitli sağlam güvenlik özelliklerini barındırıyor.  

BlueWallet  

BlueWallet; zengin özelliklere sahip bir mobil aplikasyon, basit bir kullanıcı arayüzü ve Lightning Network ile entegrasyonu sayesinde ön plana çıkıyor. Masaüstü bilgisayarlarında daha karmaşık yazılımları anlamlandıramayan Bitcoin yatırımcıları için mükemmel bir alternatiftir.

Sadece Bitcoin içermesinden dolayı Electrum ile benzerlik gösteriyor. Bu da tamamen platformdaki Bitcoin deneyimini yenilemeye ve iyileştirmeye odaklanabileceği anlamına geliyor.  

Exodus

En İyi 20 Bitcoin Cüzdanı

Exodus Wallet; işlemlerinin hızı, kullanım kolaylığı ve istemcisinin çeşitli işlevlerinden dolayı masaüstü bilgisayarlar için ideal bir seçim olabilir. Görsel olarak çekici ve sezgisel olan Exodus, başlangıçta yalnızca masaüstü bilgisayarlar için uygun olsa da şu anda iOS ve Android için aplikasyonlara da sahiptir.  

Ana özelliklerinden biri de 260'tan fazla kripto ve NFT'yi desteklemesidir. Bitcoin, Ethereum, Litecoin, XRP ve Bitcoin Cash gibi yerleşik altcoinlerin yanı sıra Dogecoin ve Shiba Inu gibi popüler meme coinleri destekleyen Exodus, işlevselliğini çeşitlendirmek için kripto staking ve kripto mevduat olmak üzere artan sayıda uygulamaya sahiptir.  

Crypto.com  

Crypto.com; merkeziyetsiz finans (DeFi) araçlarına, mükemmel bir katılım sürecine ve güçlü bir güvenlik sistemine sahiptir. DeFi yolculuğuna başlayan kullanıcılar için mükemmel bir seçim olan Crypto.com, kullanıcılara korumaktan sorumlu oldukları kripto varlıkları ve özel anahtarları üzerinde tam kontrol sağlıyor.

Crypto.com borsasında bir hesap oluşturmak zorunda kalmadan Crypto.com DeFi Wallet'ı indirebilir ve günlük kripto aktiviteleriniz için kullanabilirsiniz.

Crypto.com DeFi Wallet; tercih ettiğiniz işlem ücretini ve onay hızını seçebilmenizin yanı sıra Bitcoin, Ethereum, Cronos, Cosmos, Polkadot ve Litecoin dâhil olmak üzere 250'nin üstünde coin desteğine sahip olması gibi avantajları barındırıyor. Aynı zamanda 35'in üstünde kripto para biriminde faiz kazanabiliyorsunuz.

Trezor Model T ve Trezor Model One

En İyi 20 Bitcoin Cüzdanı

Trezor donanım cüzdanları Bitcoin ve kripto para güvenliğinde son noktadır. Cihazınızı Trezor Suite aplikasyonuna bağlayıp varlıklarınızı güvenli bir kripto ekosisteminde kolayca yönetebilirsiniz.

Hem Trezor Model T hem de Trezor Model One, mükemmel güvenlik önemlerine sahip olmasının yanı sıra Bitcoin dâhil olmak üzere birçok varlığı destekliyor.  

KeepKey  

KeepKey, uygun fiyatlı bir donanım cüzdanı arayanlar için mükemmel bir çözümdür. Yeni başlayanlar için uygun bir ekrana ve arayüze sahip olan KeepKey, aynı zamanda üst düzey güvenlik standartlarını da takip ediyor.

KeepKey ile kripto para varlıklarınızı koruyabilir, özel anahtarlarınızı çevrim dışı saklayabilir ve varlıklarınızı bilgisayar korsanlarına karşı güvence altına alabilirsiniz. KeepKey, Bitcoin ile birlikte en iyi kripto para varlıklarının çoğunu ve birden fazla ERC 20 tokenini destekliyor.  

Atomic Wallet  

En İyi 20 Bitcoin Cüzdanı

Atomic Wallet, birçok avantajı olan bir sıcak depolama çözümüdür. Kullanıcıların bunu kullanmak için bir hesap açmalarına gerek yoktur. Müşteri desteği 7/24 mevcuttur. Birçok varlığı destekleyen Atomic Wallet, üçüncü taraflar olmadan para birimlerini takas etmek için barındırdığı merkeziyetsiz kripto para borsasını kullanan Atomic Swap özelliğine sahiptir.  

ZenGo  

ZenGo, kullanıcı güvenliğine yönelik eşsiz bir yaklaşıma sahiptir. Biyometrik şifreleme, üç faktörlü kimlik doğrulama ve çok taraflı hesaplama kriptografisi dâhil olmak üzere çeşitli güvenlik araçları sayesinde özel anahtarlar olmadan gözetimsiz bir şekilde çalışabilir.  

Coinomi

En İyi 20 Bitcoin Cüzdanı

Coinomi, sıfırdan çok zincirli olacak şekilde tasarlanmıştır. Yani birden fazla blockchainde bir adresi olan Coinomi, kullanıcıların tüm blockchainlerde işlem gönderip almalarına imkân tanıyor. Güçlü güvenlik özelliklerine sahip olan Coinomi, 1,700'ün üstünde alınıp satılabilir varlığı destekliyor. Diğer yandan, iki faktörlü kimlik doğrulama desteklenmiyor.  

Mycelium  

Mycelium, Bitcoin'e önemli ölçüde odaklanmıştır. 2008 yılında piyasaya sürülen Mycelium, sadece mobil cihazlara yönelik bir yazılım cüzdanı olmuştur. Sınırlı sayıda kripto varlığı destekleyen Mycelium, bunu umursamayan Android ve iOS kullanıcıları için en iyi seçeneklerden biri olmaya devam ediyor.  

Guarda  

Guarda, 50'nin üstünde blockchain ve 400 binden fazla token için desteğe sahiptir. Varlıklarınız üzerinde tam kontrole sahip olmanıza imkân tanıyan Guarda; Bitcoin, Ethereum ve binlerce varlığı stake etmenize, takas etmenize, kazanmanıza ve satın almanıza olanak sağlıyor.  

SimpleHold Wallet  

En İyi 20 Bitcoin Cüzdanı

SimpleHold Wallet ile NFT'leri toplayabilir, 200'ün üstünde para birimini depolayabir, alabilir, gönderebilir ve takas edebilirsiniz. Böylece kripto varlıklarınızı sonuna kadar kullanabilirsiniz.  

Aplikasyondan çıkmadan favori kripto paranızı takas edebilir, bir dakika içerisinde kripto satın alabilir, hareket halindeyken cep sanat galerinizin keyfini çıkarabilir, kriptonuzu birkaç tıklamayla gönderebilir ve adresinizi ya da bir QR kodunu paylaşarak birkaç dokunuşla kripto paranızı alabilirsiniz.  

Samourai Wallet  

Samourai Wallet, Bitcoin için kullanıcı gizliliğinin yanı sıra güvenliğe güçlü bir şekilde odaklanıyor. Temel olarak Bitcoin'in kurulduğu ilkeler olan merkeziyetsizlik, finansal gizlilik, şeffaflık, güvenlik ve takas edilebilirlik ile uyumludur.  

Samourai Wallet, Bitcoin varlıklarınızla işlem yaparken meta verilerinizi korumak ve insanların sizi, işlem tutarlarınızı ve sahip olduğunuz Bitcoin sayısını tanımlamalarını önlemek için her seferinde yeni bir adres kullanıyor.  

Armory Wallet  

En İyi 20 Bitcoin Cüzdanı

Armory Wallet, kullanıcıların ve kurumların Bitcoin özel anahtarları oluşturmaları ve saklamaları için mevcut olan en güvenli ve tam özellikli bir çözümdür. Bu, söz konusu kullanıcıların Armory ekibine asla güvenmek zorunda kalmayacakları anlamına geliyor.

Armory Wallet, soğuk depolama ve çoklu imza desteği olan tek açık kaynaklı cüzdandır. Soğuk depolama, Bitcoin varlıklarını tümüyle hava boşluklu bir çevrim dışı bilgisayarda güvenli bir şekilde depolamak amacıyla kullanılan bir sistemdir.

En Güvenilir Bitcoin Cüzdanları Hangileridir?

En güvenilir Bitcoin cüzdanları için genel olarak donanım kategorisi altındakilere işaret edebiliriz. Bunlar hiçbir zaman internete bağlanmamalarından dolayı kripto varlıklarınızı güvenli bir şekilde saklamanızı sağlayacaktır. Yatırım ile ilgileniyorsanız coin depolama bakımından en güvenilir olanları için Ledger ve Trezor ürünlerini tercih edebilirsiniz.

Güvenli Kripto Para Saklama: En İyi 20 Bitcoin Cüzdanı içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)