Kripto Para Haberleri

En İyi Kripto Para Birimleri Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Bitcoin, Ethereum, Dogecoin? Kripto para alanına aşina olmayanlar için çok zor olabilir. İşte en iyi kripto para birimleri hakkında bilmeniz gereken her şey….

Kripto para birimleri küçük bir grup erken yatırımcı arasında coşkuyla karşılanırken kısa bir süre önce daha geniş kurumsal yatırımcı topluluğunun ilgisini çekti. Son aylarda, büyük ölçüde teknoloji bağımlıları arasında alınıp satılan kripto paralar büyük şirketler, finans kurumları ve hatta Çarşamba günü kripto para birimini fiziksel bir sanat eseri için ödeme olarak kabul eden ilk müzayedeyi düzenleyen müzayede evi Sotheby’s tarafından benimsendi.

Bitcoin

Bitcoin

  • Piyasa Değeri: 945,5 milyar dolar
  • Yıllık Kazancı: %72,5

Bitcoin, birçok yatırımcı tarafından orijinal kripto para birimi olarak kabul edilir. 2009’da anonim programcı Satoshi Nakamoto aracılığıyla dolaşıma girdiğinde, kripto para çılgınlığını başlattı. Sonraki yıllarda ünlü kripto özellikle 2017’nin sonlarında, alternatif yatırım arayanların hayal gücünü yakaladı ve ertesi yıl Aralık ve Ocak aylarında yaklaşık 20.000 dolarlık zirve seviyesine ulaştı. Kısa süre sonra tekrardan düştü ve piyasa takipçileri dramatik oynaklığı ile ilk kez tanıttı.

Vahşi yolculuk boyunca Bitcoin, kriptoların normal para birimi olarak mı benimseneceği yoksa altın gibi başka bir tahsil edilebilir varlık sınıfı mı olduğu tartışmasını başlattı. 2021’de Tesla gibi şirketler, Bitcoin’i bir ödeme şekli olarak kabul etmeye başladı (ve hatta Tesla 1.5 milyar dolarlık Bitcoin satın aldı). Bu karar sadece iki ay sonra geri alındı. Ve şimdi Goldman Sachs Group Inc. ve Morgan Stanley gibi daha fazla finansal hizmet, müşterilere Bitcoin fonları sunmanın yollarını arıyor.

Bu İçeriğimizi Mutlaka Okumalısınız!!  EOS'a Bir Darbe Daha Geldi

Bununla birlikte Bitcoin sınırlamalarından biri, arzının toplam olarak 21 milyon Bitcoin sınırlandırılmış olması, bir varlık olarak değerinden faydalanması, ancak potansiyel bir para birimi olarak kapasitesinin sınırlandırmasıdır.

Geçen yılın sonlarında Bitcoin rekor kıran zirvelere hızla yükselmeye başladı ve 2021 Nisan ayında neredeyse 65.000 dolara ulaştı. Bu seviyeler, ekonomist David Rosenberg gibi şüphecilerden kripto para biriminin yalnızca bir balon olduğu konusunda uyarılar aldı. Ancak, sosyal medya çevrelerine Bitcoin’e inananlar için, bu ralli Bitcoin’in bir yatırım varlığı olarak yerini sağlamlaştırdı.

Ethereum

Ethereum

  • Piyasa Değeri: 447,3 milyar dolar
  • Yıllık Kazancı: % 414,3

Ether, açık kaynaklı Ethereum blockchain ağında takas edilen kripto para varlığıdır. Kısacası, Ethereum mal ve hizmetlerle takas etmek için tek bir kuruluşun kontrolü dışında çalışan bir platformdur.

Ethereum’un fiyatı, 2017’nin sonlarında yükseldiğinde Bitcoin’e benzer bir yörünge izledi ve 2018 Ocak ayında 1.300 doların üzerinde ilk zirvesine ulaştı. 2020’nin sonlarında ETH’de Bitcoin ve diğer tüm kriptolarla birlikte yükseldi ve 2021 Mayıs ayında 4.000 dolarının biraz üzerine çıktı.

Bu İçeriğimizi Mutlaka Okumalısınız!!  İddialara Göre Galatasaray'ın GAL Tokenleri Binance’da Çıktı

Ethereum’un Bitcoin üzerindeki faydalarından biri arzının sınırlı olmamasıdır, arz Ethereum topluluğunun üyeleri tarafından belirlenir. Bununla birlikte Ethereum platformu, bireylerin sanal kedileri alıp satmak için para birimini kullandıkları 2017’deki popüler CryptoKitties çılgınlığı gibi kullanımlarla işlem tıkanıklığı nedeniyle zorluk yaşıyor. Ethereum, bunu düzeltmek için 2020’nin sonlarında Ethereum 2.0’a geçmek için büyük bir güncellemeye başladı.

Dogecoin

Dogecoin

  • Piyasa Değeri: 54,3 milyar dolar
  • Yıllık Kazancı: %8.573.0

Shiba Inu’dan esinlenen şaka odaklı kripto para Dogecoin, ilk olarak 2013 yılında piyasaya çıktı. Milyarlarca dolarlık bir piyasa değeri ile Dogecoin 2021’de bugüne kadarki herhangi bir kripto para birimine göre en büyük kazançları elinde tutuyor. Snoop Dog’dan Gene Simmons’a ve en önemlisi Tesla CEO’su Elon Musk’a kadar ünlüler Dogecoin’i destekledi ve hala da destekliyor.

Dogecoin, Elon Musk’ın geçen hafta sonu Saturday Night Live’a çıkmasının ardından düştü ama fiyatı bugün Elon Musk’ın yeni bir Dogecoin tweeti atmasından sonra yükseldi.

Dogecoin’in arz sınırı yoktur, böylece Dogecoin’in sonsuza kadar yaratılabilir. Bu yılın başlarında GameStop gibi hisse senetlerini artıran aynı “şaka kültürü” coşkusuyla Doge, patlamak üzere olan bir balonu besleyebileceği endişelerini uyandırdı.

Bu İçeriğimizi Mutlaka Okumalısınız!!  Binance 'marj ticareti' için adım atıyor

Diğer kripto paralar

Kripto para birimlerinin yükselişiyle, farklı tercihlere hitap eden ve farklı risklere karşı koruma sağlayan kripto paralar da var. Örneğin Binance Coin, Binance ticaret platformu ve Binance Smart Chain tarafından popüler hale getirilen bir altcoindir.

Bazı kripto paralar daha istikrarlıdır ve performansları ABD dolarına eşit Tether gibi gerçek dünya para birimlerini veya endeksleri izler. Finansal demokratikleşmeyle ilgilenen yatırımcılar için Cardano, şeffaflığı sağlayarak ve bireylere daha fazla kontrol vererek varlıkları merkezden uzaklaştırmaya odaklanan bir kripto para birimidir.

Kripto para piyasasında ayrıca geçtiğimiz pazartesi günü piyasaya sürülen ve halihazırda yaklaşık 45 milyar ABD doları tutarında bir piyasa değerine çıkan bir kripto olan Internet Computer gibi yeni kripto paralara da ev sahipliği yapıyor.

İlgili İçerik: Kripto Para Yatırımında En Kârlı Seçenek Hangisi?

İçeriğimizin kalitesi nasıl ?
[Toplam oy: 1 Puan: 5]
Content Protection by DMCA.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu