Anasayfa Rehber En İyi Kripto Para Madencilik (Mining) Ekipmanları Nelerdir?

En İyi Kripto Para Madencilik (Mining) Ekipmanları Nelerdir?

Rehber

Kripto para madenciliği sürecinde kullanılan en iyi ekipmanlar hangileridir? Ayrıntılar burada…

En İyi Kripto Para Madencilik (Mining) Ekipmanları Nelerdir?

Madencilik, esasen dağıtık bir konsensüs sistemidir. Bu; dünyanın dört bir yanındaki birçok insanın, kripto ağlarının sürdürülmesine dâhil olduğu bir mekanizmadır. Madencilik, blockchain veri tabanına eklenmeyi bekleyen işlemleri doğrulama sürecini nitelendirmek için kullanılan bir kavramdır.

Madencilik, Bitcoin gibi iş kanıtı (PoW) tabanlı blockchain'lerde çok önemlidir. Daha yeni blockchain'ler, hisse kanıtı (PoS) ve diğer konsensüs mekanizmalarını kullanma eğilimindedir. Bu blockchain'ler, madenciliğe gereksinim duymaz veya izin vermez.

PoW blockchain'lerinde madencilik, işlemlerin kronolojik sırasını oluşturur. Bu da dağıtık (açık) deftere önceki girişlerin değiştirilememesini sağlamak için gereklidir. Bir işlemin başarılı bir şekilde onaylanması ve dâhil edilmesi için söz konusu işlemin, katı şifreleme kurallarına uyum sağlaması gereken bir blokta paketlenmesi gerekir. Bunlar, ağda yer alan madenciler tarafından doğrulanır ve onaylanır. Herhangi bir hükûmet yetkilisinin müdahalesi yoktur. Bu da Bitcoin ağının tarafsızlığını güvence altına alır.

Geleneksel elektronik para sisteminde kredi kartı kullanımı ile hızlı bir kıyaslama ortaya koyabiliriz. Her ödeme, kredi kartı şirketi tarafından doğrulanmalı ve kaydedilmelidir. Çağdaş bankacılık sisteminin bütün nakit akışının, merkezi sistemlerde kayıt altına alındığını ve manipülasyona çok açık olduklarını ifade edebiliriz.

Bitcoin gibi kripto para birimlerinde işlemleri onaylayan merkezi kuruluşlar yoktur. Bitcoin'de bu iş, madenciler tarafından gerçekleştirilir. Madenciler, bu süreçte yeni Bitcoin'ler yaratırlar. Süreç, altın madenciliği ile olan birçok paralelliği nedeniyle madencilik olarak adlandırılır. Hem kripto para madenciliği hem de altın madenciliği, oldukça değerli bir varlık üretmek amacıyla büyük miktarda iş ve enerji yatırımı yapılmasını içerir.

Kripto para madenciliği, blockchain'e eklenebilmeleri için işlem bloklarını doğrulayanları ödüllendirmenin bir yöntemidir.

En Popüler Kripto Para Madencilik Ekipmanları Hangileridir?

Özellikle Bitcoin madenciliği için en popüler kripto para madencilik ekipmanları şunları içerir:

 • Bitmain Antminer S19 Pro:

Bitmain Antminer S19 Pro, 110 TH/s hash oranına ve 29.7 J/TH güç verimliliğine sahiptir. Bu ASIC madencisi, günümüzde Bitcoin madenciliği için en iyi ve en verimli seçeneklerden biridir.

 • MicroBT Whatsminer M30S++:

112 TH/s hash oranı ve 31 J/TH güç verimliliği ile Whatsminer M30S++, Bitcoin madenciliği için popüler bir seçenektir.

 • Canaan AvalonMiner 1246:

Canaan AvalonMiner 1246, 90 TH/s hash oranına ve 3420W güç tüketimine sahiptir. Bu da onu Bitcoin madenciliği için uygun maliyetli bir seçenek haline getirir.

 • MicroBT Whatsminer M32-62T:

62 TH/s hash oranı ve 46 J/TH güç verimliliği ile Whatsminer M32-62T, Bitcoin madenciliği için bir başka popüler seçenektir.

 • Bitmain Antminer S5:

Yeni modeller kadar güçlü olmasa da Bitmain Antminer S5, daha küçük ölçekli madencilik işlemleri için hala rağbette olan bir seçenektir.

Yukarıda yer alan madencilik makineleri, özellikle Bitcoin madenciliği için tasarlanmıştır. Yüksek hash oranları ve güç verimliliği sunan bu makineler, kripto para madencileri arasında en sevilen seçenekler haline gelmiştir.

Bitmain Antminer S19 Pro:

En Popüler Kripto Para Madencilik Ekipmanlarının Fiyat Aralığı Nedir?

En popüler kripto para madencilik ekipmanlarının fiyat aralığı, belirli makineye bağlı olarak büyük ölçüde değişiklik gösterir. İşte popüler makinelerden bazı örnekler ve bu makinelerin fiyatları:

 • Bitmain Antminer S19 Pro:

Bitmain Antminer S19 Pro, şu anda Bitcoin'in ve diğer SHA-256 kripto para birimlerinin madenciliğini yapmak için en iyi kripto para madencilik donanımı olarak kabul edilmektedir. Bu ASIC Bitcoin madenci donanımı, 0.1 kilovat elektrik maliyeti ile günlük 12 dolar kâr sağlamaktadır ve 29.7 J/TH güç verimliliğine sahiptir.

Bununla birlikte yüksek güç tüketen bir cihaz olan Bitmain Antminer S19 Pro, yeni madenciler için pek tavsiye edilmeyebilir. En iyi kullanımı, elektrik tedarikinin uygun fiyatlı olduğu madencilik içindir çünkü bu durumda enerji maliyetleri düşüldükten sonra enerji maliyeti 0.01 dolar ise 7 ila 12 dolar arasında ortalama günlük kâr elde edebilirsiniz.

MSRP fiyatı yaklaşık 11.999,99 dolardır.

 • MicroBT Whatsminer M56S:

MicroBT tarafından geliştirilen ve üretilen Whatsminer M56S, en iyi Bitcoin madenciliği donanım makinelerinden biridir. Madencilik verimliliği 0.31j/Gh'dir ve 0.1/kilovat elektrik maliyeti ile günlük 7 ila 10 dolar arasında bir kâr üretir. Maliyeti yaklaşık 3,000 dolardır.

 • Bitmain Antminer L7:

Bitmain Antminer L7, 3425 vat güç tüketimi ile saniyede 9.5 gigahash maksimum hash oranına sahiptir. Bu da onu nispeten verimli bir makine haline getirir. Bitmain Antminer L7, Scrypt algoritmasına sahip coin'leri yani Dogecoin, Litecoin ve Syscoin gibi çeşitli popüler kripto para birimlerini çıkarabilir. Bununla birlikte yaklaşık 6.300 dolardan başlayan yeni fiyatı ile oldukça pahalıdır.

 • Canaan Avalon Miner A1246-90T:

Avalon Miner A1246-90T, Bitcoin madencilik donanımının orta sınıf segmentinde konumlandırılmıştır ve fiyatı yaklaşık 720 dolardır.

Kripto para madencilik ekipmanlarının fiyatları, piyasa koşullarına ve talebe bağlı olarak büyük ölçüde dalgalanabilir.

En İyi Kripto Para Madencilik (Mining) Ekipmanları Nelerdir?

En Popüler Kripto Para Madencilik Ekipmanlarının Güç Tüketimi Nedir?

Kripto para madencilik ekipmanlarının güç tüketimi; spesifik model, madencilik yapılan algoritma ve ekipmanın kullanıldığı bölgedeki elektrik maliyeti gibi faktörlere bağlı olarak değişebilir. Öte yandan; kripto para madencilik ekipmanlarının güç tüketimi, çevre ve enerji tüketimi üzerindeki etkisi nedeniyle önemli bir endişe kaynağıdır.

İşte popüler makinelere ve güç tüketimlerine dair bazı örnekler:

 • Bitmain Antminer S19 Pro: 29.7 J/TH güç verimliliğine sahip olan Antminer S19 Pro, yaklaşık 3250 vat güç tüketir.
 • MicroBT Whatsminer M56S: 0.31j/Gh madencilik verimliliğine sahip olan Whatsminer M56S, yaklaşık 3500 vat güç tüketir.
 • Bitmain Antminer L7: 3425 vat güç tüketimine sahiptir.
 • Canaan Avalon Miner A1246-90T: 3420 vat güç tüketimine sahiptir.

Enerji Verimliliği En Yüksek Bitcoin Madencilik Ekipmanlarının Güç Tüketimi Nedir?

Son raporlara göre; Bitcoin madencilik makinelerinin enerji verimliliği, son 5 yılda iki katına çıktı. Bununla birlikte Bitcoin madencilik ekipmanlarının güç tüketimi hala spesifik makineye bağlı olarak değişmektedir. İşte enerji verimliliği en yüksek makinelerin güç tüketimine ilişkin bazı örnekler:

 • Bitmain Antminer S19j: Bu ASIC Bitcoin madencisi, sıcaklık 25 santigrat derece (77F) ise 90 TH/s'de 3.100 vat güç tüketir. Bu, birimin hash kapasitesinin TH'i başına 34.44 vat güç oranına karşılık gelir.
 • Bitmain Antminer K7: 63.5 TH/s hash oranına sahip olan Bitmain Antminer K7, 3080 vat güç tüketir.
 • Bitmain Antminer D9: 1.77 TH/s hash oranına sahip olan Bitmain Antminer D9, 2839 vat güç tüketir.
 • Bitmain Antminer Z15: 420 ksol/s hash oranına sahip olan Bitmain Antminer Z15, 1510 vat güç tüketir.

En İyi Kripto Para Madencilik (Mining) Ekipmanları Nelerdir?

En Popüler Kripto Para Madencilik Ekipmanları için Bakım Gereksinimleri Nelerdir?

En popüler kripto para madencilik ekipmanlarının bakım gereksinimleri makineye göre değişmektedir. Bununla birlikte çoğu madencilik ekipmanına uygulanabilecek bazı genel bakım ipuçları aşağıda verilmiştir:

 • Düzenli temizlik:

Toz ve döküntülerin sistemi tıkamasını önlemek için madencilik ekipmanını düzenli olarak temizlemek önemlidir. Bu, uygun hava akışı ve soğutma sağlamak için fanların ve havalandırma sisteminin temizlenmesini de içerir.

 • Yazılım güncellemeleri:

Madencilik ekipmanının yazılımın en son sürümünde çalıştığından emin olmak için düzenli olarak yazılım güncellemelerini kontrol edin.

 • Takip:

Sorunsuz ve verimli çalıştığından emin olmak için madencilik ekipmanını düzenli olarak takip etmek önemlidir. Bu; ekipmanın sıcaklığını kontrol etmeyi, CPU'yu ve GPU'yu toz ve hasar açısından incelemeyi ve fanın düzgün çalışmasını sağlamayı içerir.

 • Soğutma sistemi bakımı:

Soğutma sisteminin bakımı, bir Bitcoin madencilik çiftliğinin başarısı için kritik öneme sahiptir. Madencilik ekipmanının sıcaklığını devamlı olarak olarak takip etmek, sistemi tıkayabilecek toz ve kalıntıları gidermek için fanları ve havalandırma sistemini sürekli temizlemek ve havalandırma sisteminin doğru çalıştığından emin olmak çok önemlidir.

 • Felaketten kurtarma planı:

Elektrik kesintileri, ekipman arızaları veya diğer acil durumlar için bir "felaketten kurtarma planı" yürürlükte olmalıdır.

 • Yasal ve düzenleyici gereklilikler:

Kripto para madenciliği ile ilgili yasal ve düzenleyici gerekliliklere uyulmalıdır.

En iyi kripto para madencilik ekipmanını seçerken fiyat, hash oranı ve verimlilik olmak üzere üç temel faktörü göz önünde bulundurmalısınız. Böylece sizin için en ideal ekipmana sahip olabilirsiniz.

En İyi Kripto Para Madencilik (Mining) Ekipmanları Nelerdir? içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)