Anasayfa Altcoin Enflasyonu Düşürme Teklifi, Cosmos Topluluğunu İkiye Böldü!

Enflasyonu Düşürme Teklifi, Cosmos Topluluğunu İkiye Böldü!

Altcoin

Cosmos topluluğu, ATOM'un enflasyonunu düşürme teklifi konusunda ikiye bölündü.

Enflasyonu Düşürme Teklifi, Cosmos Topluluğunu İkiye Böldü!
Hızlı İçerik

Cosmos topluluğu, ağın yerel kripto para birimi olan ATOM'un maksimum enflasyon parametresini düşürmeye yönelik önemli bir teklifin ilgili taraflar arasında yoğun tartışmalara yol açmasıyla birlikte kendisini bir dönüm noktasında buluyor. Teklifin kabul edilmesi halinde maksimum enflasyonun yüzde 20'den yüzde 10'a düşürülmesi ve böylece mevcut enflasyon oranının yaklaşık yüzde 14'ten yüzde 10'a indirilmesi hedefleniyor. Bu hamle, aynı zamanda Yıllık Yüzde Oranını (YYO) da yaklaşık yüzde 19'dan yaklaşık yüzde 13.4'e düşürecektir.

Şu anda teklif, yüzde 41.4'lük karşı oy oranıyla sert bir muhalefetle karşı karşıya. Oylama süreci 26 Kasım'a kadar devam edecek ve olası sonuçla ilgili gerilim ve spekülasyonlar artacak.

Ağın dinamiklerinin merkezinde yer alan teklif, ATOM'un enflasyonist modelinin kalbine iniyor. Cosmos, ATOM'un bağlanmış veya stake edilmiş oranına bağlı olarak yüzde 7'lik bir taban ile yüzde 20'lik bir tavan arasında dalgalanan dinamik bir enflasyon oranı kullanıyor. Tüm ATOM'ların üçte ikisinden daha azı stake edilmişse enflasyon oranı, stake etmeyi teşvik etmek ve zincir güvenliğini desteklemek için yükselir. Şu anda ATOM için bağlanmış oran yüzde 65,7 ile kritik eşiğin altında seyrediyor ve bu da enflasyon oranında yılda yüzde 0.45 oranında bir artışa neden oluyor.

ATOM'un enflasyon oranında teklif edilen düşüş, özellikle Atom Ekonomik Bölgesi'nin (AEZ) güçlendirilmesi ve Blockchain'ler Arası İletişim (IBC) DeFi protokollerinin geliştirilmesi açısından daha geniş etkiler taşıyor. Neutron ve Stride gibi platformlardan oluşan AEZ, gelişmekte olan tüketici zincirleri için bir güvenlik dayanağı olarak hizmet veren Cosmos Hub ile temelini sağlamlaştırmayı amaçlıyor. Bununla birlikte ATOM'un bir güvenlik sağlayıcısı olarak değer önerisini sürdürmesi, gelecekteki tedarikinin sürdürülebilirliğini ve öngörülebilirliğini sağlamayı gerektirmektedir.

Enflasyonu Düşürme Teklifi, Cosmos Topluluğunu İkiye Böldü!

Teklifin Potansiyel Etkileri

Enflasyon oranındaki düşüş, zincir genelinde IBC DeFi protokollerinin ve para piyasalarının benimsenmesini potansiyel olarak canlandırabilir. Bu ekosistemde oldukça likit ve tanınabilir bir varlık olan ATOM, teminat ve likidite geçidi olarak işlev görmeye hazırdır. Fakat yüksek enflasyon oranı, DeFi getirisini engelleyerek kullanıcı büyümesini ve benimsenmesini engelliyor.

Teklif, ayrıca ağ güvenliği ve ATOM'un fiyat performansına ilişkin endişelerle de uyumlu. Tarihsel olarak ATOM'un emsallerine kıyasla daha yüksek enflasyon oranı, algılanan parasal primini aşındırarak sürekli satış baskısına ve cansız fiyat performansına katkıda bulundu. Blockworks Research'ün araştırması, mevcut dinamik enflasyon mekanizmasının gerekli güvenlik gereksinimlerini aştığını ve nihayetinde ATOM'un değerine zarar verdiğini öne sürerek belirli bir tedarik programına geçişi savunuyor.

Teklifin, Cosmos ekosistemi içindeki doğrulayıcılar için de etkileri var. Mevcut ATOM fiyatıyla teklif, özellikle yelpazenin alt ucunda yer alan doğrulayıcıların kârlılığını etkileyebilir ve potansiyel olarak onları bir kayıp noktasında veya ölü noktada çalışmaya zorlayabilir.

Bu teklif, bir dizi girişimin ilk adımını oluşturmaktadır. Daha sonraki tekliflerin, minimum enflasyon parametresini ve enflasyonun değişme hızını ele alması ve ATOM'un tedarik programının daha geniş bir şekilde yeniden değerlendirilmesi beklenmektedir.

Topluluk oylarını kullanmaya devam ederken bu teklifin sonucu, Cosmos'un gidişatını şekillendirecek ve daha geniş blockchain ekosisteminde yankılanacaktır. Ağ güvenliğini dengelemek, benimsemeyi teşvik etmek ve sürekli gelişen merkeziyetsiz finans ortamında ATOM'un değer önerisini sürdürmek arasındaki temel seçimi özetleyen tartışma tüm hızıyla sürüyor.

Enflasyonu Düşürme Teklifi, Cosmos Topluluğunu İkiye Böldü! içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)
Exen Coin (EXEN) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Kripto Para Grafik Okuma Rehberi
Rehber Banu Fırıncılar
GateToken (GT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Banu Fırıncılar
Trust Wallet Token (TWT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Major Coin Nedir? Major Coin Listesi
Rehber Banu Fırıncılar
Zettelkasten Coin (ZTTL) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik