Kripto Para HaberleriBlockchain Haberleri

EOS Nedir? Nasıl çalışır?

EOS , işlev bakımından Ethereum’a benzer, merkezi olmayan uygulamaların (dapps) geliştirilmesi için bir blok zinciri olarak tasarlanmıştır. Aslında, destekçiler ona Ethereum katili adını vererek ”katil” olarak görmeye başladılar. İşletim sistemi benzeri bir hizmet seti ve uygulamaların kullanabileceği işlevler sağlayarak merkezi olmayan uygulamaların geliştirilmesini son derece kolaylaştırır.

EOS’un arkasındaki fikir, çeşitli akıllı sözleşme teknolojilerinin en iyi özelliklerini ve vaatlerini bir araya getirmektir (örneğin, Bitcoin’in güvenliği, Ethereum’un desteklenmesi gibi). Basitçe söylemek gerekirse, EOS topluluğu, günlük kullanıcı için kullanımı kolay, kitlesel olarak öngörülebilir ve tasarlanabilir bir uygulama platformu sunmak için çalışıyor.

EOS nasıl çalışır?

EOS çalışma vizyonu, uygulama geliştiricilerine, girişimcilere ve kullanıcılara erişilebilir bir deneyim sunarken, saniyede binlerce işleme güvenli ve sorunsuz bir şekilde ölçeklenebilen bir Blockchain DAPP platformu oluşturmaktır. Kullanıcı kimlik doğrulaması, bulut depolama ve sunucu barındırma gibi hizmetler sağlayarak merkezi olmayan uygulamalar için eksiksiz bir işletim sistemi sağlamayı amaçlamaktadır.

EOS ağı, tam özellikli bir kimlik doğrulama sistemine girmenizi sağlayan uygulamalar için hazır bir platformdur. Farklı izin seviyeleri ve kendi yerel olarak güvenli kullanıcı verileriyle tamamlanan yetkiler dahilinde izin verilmiş olan kullanıcı hesapları, ağın bir özelliği olarak gelir. Ayrıca, hesaplar arasında veritabanı erişimini paylaşabilir ve kullanıcı verilerini blok zincirindeki bir yerel makinede depolayabilirsiniz.

Çalıntı hesaplar için kurtarma sistemi de oluşturmaktadır. Kimliğinizi kanıtlamak ve güvenliği ihlal edilmiş bir hesaba erişimi geri yüklemek için çeşitli yöntemlere bu sayede sahip olabilirsiniz.

Bulut!

Sunucu barındırma ve bulut depolama alanı da EOS sisteminin tamamen kendisi ile birlikte oluşmuş olan bir parçasıdır. Bir uygulama geliştiricisi olarak, barındırma, bulut depolama alanı ile uygulamalar oluşturabilir ve dağıtabilir ve sistemin sağladığı bant genişliğini indirebilirsiniz. Bu, fikirlerinizi depolama ve bant genişliğini sağlama taleplerinden arındırılmış olarak gerçeğe dönüştürmek için size bir imkan olarak sunulmaktadır ve son derece güvende kalmanız adına önem taşır.

Bir geliştirici olarak, doğrudan EOS’tan depolama ve bant genişliği için kullanım analizlerine de erişebilir ve belirli uygulamalar için sınırlar belirleyebilirsiniz. Jetonları doldurarak bu hizmetler için ödeme yaparsınız.

Ölçeklendirme Konusu

En yaygın engellenenler (Bitcoin ve Ethereum’dur) devlet üzerinde uzlaşma sağladığını, yani herhangi bir noktada ağdaki tüm bilgisayarların tüm Blockchain’in geçerli durumunu doğrulayabileceğini düşündüğünü iddia etmektedir. Bunu yapmak, sahtekarlığı önlemeye yardımcı olur ve işlemleri kısa süre içerisinde onaylamak için son derece birebirdir. Bu durumlarda Blockchain, sistemin durumunun bir parçasıdır. Her yeni blok blok zincirine eklendiğinde, ağdaki düğümler her işlemi bloktan alır ve bu işlemlerle ilişkili her adresin durumunu otomatik olarak bir sisteme bağlı olarak günceller.

Öte yandan, EOS olaylar üzerinde fikir birliği yapar. Olaylar üzerinde fikir birliği kullanıldığında, odak, düşüncenin aksine yapılacak ve yapılmaya devam eden işlemlerdir (ya da sadece mesajlar). Ağın durumunu herhangi bir zamanda doğrulamak yerine, düğümler ağ durumunu izlemek için şimdiye kadar gerçekleşen olayların dizisini doğrular. Sistem yeniden başladığında işlem geçmişini tamamen doğrulamak için daha uzun sürer, ancak işlem sırasında çok daha yüksek bir işlem hacmine sahip olabilir.

Basitçe söylemek gerekirse, ağ, birden fazla makine arasında paralel olarak teorik olarak sonsuz ölçeklendirme ile, tek bir makine üzerindeki kapıdan saniyede bir milyon işleme ölçeklendirilebilir.

İçeriğimizin kalitesi nasıl ?
[Toplam oy: Puan: ]
Content Protection by DMCA.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu