Anasayfa Sektörel Eski Alameda Mühendisi Anlattı: SBF, Her Şeyimi Çaldı!

Eski Alameda Mühendisi Anlattı: SBF, Her Şeyimi Çaldı!

Sektörel

Eski Alameda mühendisi, Sam Bankman-Fried tarafından bütün birikimlerinin çalındığını iddia etti.

Eski Alameda Mühendisi Anlattı: SBF, Her Şeyimi Çaldı!

Alameda Research'te çalışan eski bir mühendis, X üzerinden yaptığı bir paylaşımda, tüm birikiminin eski patronu Sam Bankman-Fried (SBF) tarafından çalındığını iddia etti.

Aditya Baradwaj, FTX'in yükselişinin ve düşüşünün canlı bir resmini çizerek çelişkileri, büyük vizyonları ve ortaya çıkan yürek parçalayıcı sonuçları gözler önüne seriyor.

SBF'nin Asla Gerçekleşmeyen Vizyonu

Baradwaj, Google'daki bir pozisyondan ayrıldıktan sonra Alameda Research'e girişiyle başlayan hikâyeyi anlattı. Söz konusu isim, şirketteki ilk gününü ve SBF tarafından yönetilen küçük, gizemli bir kripto şirketi için çalışmanın heyecanını dile getirdi. 

Alameda'daki eski mühendise göre, Bankman-Fried ile ilk karşılaşması oldukça alışılmışın dışındaydı çünkü yönetici, iş görüşmesi yaparken bir yandan da video oyunu oynuyordu.

Buna ek olarak hem kurucu hem de Alameda ve FTX'in bilinmeyen durumları hakkında basında yer alan haberlerin eksikliğine dikkat çeken Baradwaj, merkeziyetsiz finansı savunan SBF'nin imparatorluğunun, zamanla yaklaşımının simgesi haline gelecek bir paradoks olan merkezi saklama platformlarına dayandığını keşfetti.

Eski Alameda mühendisi, ayrıca Alameda ve FTX arasındaki ortak operasyonları vurgulayarak, iç içe geçmiş ilişkiler ağını, ortak alanları ve bir kripto borsasının ötesine uzanan bir vizyonu sergiledi.

Baradwaj; FTX gelirinin Bahamalar'ın GSYİH'sinin yüzde 10'undan fazlasını oluşturduğunu ve SBF'nin burayı dönüştürmeye yönelik cüretkâr hayallerini anlattı. 

Plan, yavaş FDA onaylarıyla mücadele etmek için bir aşı fabrikası, siyasi bağışlar ve hatta biyoteknoloji alanındaki gelişmeler ile sıtmadan korunmak için yatak fileleri ve veganlık gibi insani amaçlar üzerine düşünceleri de içeriyordu.

Baradwaj; hayatının lüks evler, dünyanın dört bir yanına seyahat ve ünlülerin yanı sıra spor ikonlarıyla "dirsek teması" gibi hayal bile edemeyeceği şekillerde değişmeye başladığını kaydetti. 

Baradwaj, kısa bir süre sonra FTX'in pervasız risk yönetimini ve şirketin mali istikrarını baltalayan teknik borcunu öğrendiğini kaydetti. 

SBF'nin iyilik için bir güç olarak lanse edilen vizyonu, nihayetinde kurucuya güvenen yatırımcılar, çalışanlar ve müşteriler için finansal yıkım altında parçalandı.

Bunun sonucunda bir zamanlar umut vaat eden FTX genel merkezi hala terk edilmiş bir halde duruyordu. Sam Bankman-Fried'ın kendisi de ev hapsi şartlarını ihlâl ettikten sonra hapsedilmekle karşı karşıya kaldı. Bu da sık sık dile getirdiği kurallara uymadaki yetersizliğinin altını çizdi.

Bu arada Baradwaj, FTX ve Alameda durumları hakkında daha fazla bilgi vereceğine ve şirketlerin iç işleyişi konusunda şeffaflık sağlayacağına söz verdi.

Eski Alameda Mühendisi Anlattı: SBF, Her Şeyimi Çaldı! içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)
Yürüdükçe Kazandıran Sweatcoin Nedir?
Rehber Banu Fırıncılar
Major Coin Nedir? Major Coin Listesi
Rehber Banu Fırıncılar
Solana Ecosystem: Çok Yönlü Blok Zinciri Çözümleri
Rehber Banu Fırıncılar
Rug Pull Vakasıyla Gündemde Yer Alan BALD Coin Nedir?
Rehber Dilara Avcıoğlu
Serum (SRM) Nedir, Nasıl Alınır?
Rehber Banu Fırıncılar
Cosmos (ATOM) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Hüseyin Özlan