Anasayfa Sektörel Eski Yatırım Bankacısı, Kripto Dolandırıcılığı Suçunu Kabul Etti!

Eski Yatırım Bankacısı, Kripto Dolandırıcılığı Suçunu Kabul Etti!

Sektörel

Eski bir yatırım bankacısı, 1,5 milyon dolar değerinde kripto yatırım dolandırıcılığı ve kimlik hırsızlığı yapmaktan suçlu bulundu.

Eski Yatırım Bankacısı, Kripto Dolandırıcılığı Suçunu Kabul Etti!

ABD Adalet Bakanlığı (DOJ), kripto yatırım dolandırıcılığı suçunu kabul eden eski bir yatırım bankacısı hakkında bir açıklama yayınladı.

Rashawn Russell, Deutsche Bank'ta çalışan bir yatırım bankacısı ve kayıtlı bir brokerdi. DoJ'a göre; Russell, "R3 Kripto Fonu" adı verilen hileli bir kripto yatırım planı yürüttü.

Russell, Kasım 2020 - Ağustos 2022 döneminde toplam 29 yatırımcıyı 1,5 milyon dolar dolandırdı. Söz konusu isim, kripto dolandırıcılığından ceza aldığında 30 yıla kadar hapis cezasıyla karşı karşıya kalabilir.

Kripto yatırımlarında garantili ve büyük getiriler vadeden Russell, bu kişileri yıllarca başarıyla dolandırdı. Ayrıca, müşterilerine yatırım getirileriyle ilgili yanlış bilgiler gösteren çok sayıda sahte belge gönderdi. Hatta banka bakiyesinin değiştirilmiş görüntülerini yatırımcılarla paylaştı.

Russell, bu yatırımcılardan elde ettiği fonları kişisel çıkarlar, kumar ve önceki yatırımcılara geri ödeme yapmak için kullandı.

Eski Yatırım Bankacısı, Kripto Dolandırıcılığı Suçunu Kabul Etti!

Kimlik Hırsızlığından da Suçlu Bulundu

Russell, ayrıca ayrı bir kimlik hırsızlığı planındaki rolü için de suçunu kabul etti. Eylül 2021-Haziran 2023 döneminde üçüncü şahıslar adına yanlış bilgiler kullanarak 15'ten fazla kredi kartını ve diğer cihazları hileli bir şekilde elde etti. Bunları yasa dışı ve yetkisiz işlemler gerçekleştirmek için kullanmayı umdu.

Yetkililer, Russell'ı ilk olarak Nisan ayının başlarında kripto dolandırıcılığıyla suçladı. O zamandan beri ek suçlamalar da ortaya çıktı. Karar nihayet şimdi çıktı.

Kararda, ABD Sulh Yargıcı Sanket Bulsara, Russel'dan 1,5 milyon dolardan fazla tazminat ödemesini istedi.

ABD Savcısı Breon Peace, şunları söyledi:

Bu davadaki hızlı mahkûmiyet kararı, bu Ofisin dijital varlık piyasalarındaki kötü aktörleri sorumlu tutma konusundaki kararlılığının altını çizmektedir.

"ABD'nin New York Doğu Bölgesi Başsavcılığının İşletme ve Menkul Kıymetler Dolandırıcılığı Bölümü" ve "Adalet Bakanlığı Ceza Dairesi Dolandırıcılık Bölümü", kripto dolandırıcılığı davasını hükûmet adına ele alıyor.

Kaynak: AMBCrypto

Eski Yatırım Bankacısı, Kripto Dolandırıcılığı Suçunu Kabul Etti! içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)
Exen Coin (EXEN) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Kripto Para Grafik Okuma Rehberi
Rehber Banu Fırıncılar
GateToken (GT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Banu Fırıncılar
Trust Wallet Token (TWT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Major Coin Nedir? Major Coin Listesi
Rehber Banu Fırıncılar
Zettelkasten Coin (ZTTL) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik