Coin Rehberi

Ethereum 2.0 Staking Nedir?

ABONE OL:

Ethereum 2.0 Staking Nedir?

Ethereum 2.0’da staking kısaca ağa katılmak ve bunun karşılığında bir ödül almak için belirli bir miktarda ETH’yi bulundurmaktır. Peki bunun temelleri nelerdir? ETH’de staking nasıl çalışacak? Güvenli midir?

Staking süreci, ödül karşılığında bir blok zincirinin çalışmasına katılmak için bir cüzdandaki belirli bir kripto parayı kilitlemeyi içerir. Teorik olarak, herhangi bir blok zincirinde hisse kanıtları ortak fikri varsa herkes bu sürece katılabilir. Hisse kanıtlarının, insanların staking yapmaya katılmasına da izin veren çeşitli varyasyonları vardır.

Ethereum çekirdek geliştirme ekibi şu anda Ethereum 2.0 olarak adlandırılan önemli bir yükseltme üzerinde çalışıyor. Bu güncelleme tüm ETH platformunun yeniden tasarlanmasını ve etkili bir şekilde yeni, daha ölçeklenebilir bir sürümün başlatılmasını içerir. Geçiş aşamaları 2020 yazında başladı ve büyük olasılıkla üç aşamanın hepsi tamamlanana kadar bu geçiş süreci bir veya iki yıl daha devam edecek. Ethereum 2.0 uygulamasının bir kısmı, Ethereum’u bir iş kanıtları blok zinciri olmaktan çıkaracak ve ETH blok zinciri hisse kanıtları ortak fikrine geçecek.

Blok zincirde Hisse Kanıtları Nedir?

Hisse kanıtları veya PoS, bazı blok zincirleri tarafından kullanılan bir ortak fikir mekanizmasıdır.

PoS, ağda kripto paraları olan kişilere blokları doğrulamak için ödül kazanma hakkı sağlar. Bu, Bitcoin (BTC) tarafından kullanılan ortak fikir modeli olan İş kanıtları veya PoW’a tam tersi bir mekanizmadır. PoW, en büyük bilgi işlem gücünü sağlayan madencilere blok onay hakları sunar.

Bir doğrulayıcı kripto paralarını yatırmayı kabul ettiğinde, kripto para kilitlenir. Çoğu durumda kullanıcının staking hakları kullanıcı kasıtlı olarak veya başka bir şekilde ağın çıkarları doğrultusunda hareket etmezse tamamen veya kısmen elinden alınır.

Prensip olarak, herkes kripto para hissesi alabilir; ancak gerçekte, blokları doğrulamak ve staking ödüllerini kazanmak için hangi katılımcıların seçileceğini belirlemek için bir protokol kullanılacaktır. Bir bloğu doğrulama ve ödül kazanma hakkı genellikle hissenin orantılı değerine göre atanır. Yani, toplam toplam değerin %1’ini kilitlemiş bir kişi tüm blokların %1’ini doğrulayacaktır. Bununla birlikte, kripto paraların kilitlendiği sürenin uzunluğu da doğrulayıcı seçim protokolünü etkileyebilir.

Bu İçeriğimizi Mutlaka Okumalısınız!!  Cardano (ADA) Nasıl Alınır? 5 Adımda Satın Alma Rehberi

Ethereum 2.0 Neden Hisse Kanıtlarına Geçiyor?

Ethereum, ağı daha fazla merkezi olmama ve hızlandırmak için hisse kanıtları ortak fikir modeline geçiyor.

ETH, tarihsel olarak bir iş kanıtları ortak fikir mekanizmasını kullanmıştır. Bununla birlikte, hisse kanıtlarına geçişin bir nedeni, bunun genellikle iş kanıtlarından çok daha fazla enerji verimli olduğunun kabul edilmesidir.

Ethereum’un çekirdek geliştiricileri, ağırlıklı olarak merkezi olmama taraftarıdır, bu da hisse kanıtlarına geçmenin başka bir nedenidir. Son yıllarda, BTC ve ETH dahil en büyük kripto paraların madenciliği, daha hızlı ve daha sofistike madencilik donanımı geliştirme yarışı nedeniyle, az sayıda büyük madencilik havuzuna büyük ölçüde bağımlı hale geldi.

Bunun aksine, pahalı donanıma ihtiyaç duymadan herkes hisse kanıtlarında doğrulayıcı olarak çalışabilir. Bu nedenle teori, hisse kanıtları blok zincirlerinin giriş engelinin daha düşük olması nedeniyle daha fazla merkezi olmama ihtimalinin yüksek olmasıdır. Ethereum 2.0, daha hızlı işlem hacmi sağlayan bir bölümleme tekniği olan “Sharding” uygulamasını da ETH 2.0’da ağa getirecek.

Ethereum 2.0’da Staking Nasıl Çalışır?

https://ethereum.org/tr/

Diğer çoğu platformda olduğu gibi ETH 2.0’da staking kilitleyin, hazırlayın ve bekleyin prensipleriyle çalışır.

Ethereum 2.0’da staking oldukça basit olacaktır. Staking yapmak için gereken minimum ETH miktarı 32 ETH olacak ve doğrulayıcıların bir doğrulayıcı düğümü çalıştırması gerekecek. Daha önce belirtildiği gibi, bunun uzman bir makine olması gerekiyor ve tüketici sınıfı bir bilgisayar veya dizüstü bilgisayarla bile yapılabilir. Ancak, doğrulayıcıların sürekli olarak çevrimiçi olmaları isteniyor aksi takdirde kullanıcılar küçük cezalarla karşı karşıya kalacaktır.

ETH için getiri oranının %4 ve %10 civarında olması bekleniyor. “Slashing” adı verilen bir program, ağa karşı kötü niyetli hareket eden herhangi bir doğrulayıcının hissesinin bir kısmını alarak yukarda bahsedilen cezalardan birini kesebilir.

Bu İçeriğimizi Mutlaka Okumalısınız!!  Curve Dao Token (CRV) Nedir? Nasıl Alınır?

Ethereum 2.0 vs Diğer Hisse Kanıtları Platformları

Tezos, Algorand ve Qtum da dahil olmak üzere diğer birçok büyük blok zinciri halihazırda bir hisse kanıtları ortak fikir mekanizmasını kullanmaktadır

Tezos, “Likit hisse kanıtları” algoritması altında, saf hisse kanıtları ile doğrulanmış hisse kanıtları veya DPoS arasında bir melez olan bir staking programını çalıştırır. Tezos ağındaki blokları doğrulamak “pişirmek” olarak bilinir. Tezos (XTZ) kripto parasını elinde tutan herkes kripto paralarını kendi adına “pişirmesi” için bir doğrulayıcıya devredebilir. Ancak, orijinal sahip kripto paralarını kendi cüzdanında tutar. 8.000 veya daha fazla XTZ’si olan herkes “fırıncı” olarak ağda staking yapabilir ve bu “döndürme” olarak adlandırılır. Tezos’ta staking getiri oranı şu anda %7 civarındadır.

https://www.stakingrewards.com/earn/tezos

Algorand, “sağ hisse kanıtları” adı verilen bir ortak fikir birliği protokolü kullanır. Her bloğu doğrulayacak rastgele seçilmiş paydaş komiteleri seçmek için “gizli kendi kendine seçim” adı verilen bir sistem kullanır. Algorand’ı farklı kılan şey, hisse kanıtları programına katılmayı ve blokları doğrulamayı seçip seçmediklerine bakılmaksızın, tüm Algo token sahiplerinin sadece kripto paralarını tuttukları için ödüllendirilmesidir. Bu nedenle, Algorand ile ödül kazanmak için minimum staking tutarı yoktur. Algorand tokenlerini tutarak elde edilecek mevcut getiri oranı %5 civarındadır.

https://www.stakingrewards.com/earn/qtum

Benzer şekilde, Qtum da saf bir hisse kanıtları ortak fikir mekanizması ile çalışır. Qtum tokeninin küçük bir kısmına sahip olan herkes bir doğrulayıcı olabilir ve blok ödülleri için rekabet edebilir. Proje, günlük kullanıcıların staking programına katılmasını kolaylaştıran yerel bir uygulama gerçekleştirdi ve ayrıca daha teknik kullanıcılar için bir komut satırı seçeneği de sunuyor. Qtum’da staking, yılda yaklaşık %7’lik bir getiri sağlar. Minimum staking miktarı yoktur, ancak daha fazla token tutarak ağdaki işlemleri doğrulamak ve işlemek için öncelik hakkı elde edilebilir.

EOS, Cosmos ve diğerleri dahil olmak üzere diğer birçok blok zincirler staking programları yürütür. Bunların çoğu, DPoS gibi standart hisse kanıtları ortak fikrini çalıştıran benzer blok zincirlerdir.

Bu İçeriğimizi Mutlaka Okumalısınız!!  BitTorrent (BTT) Nasıl Alınır? 5 Adımda Satın Alma Rehberi

Staking Havuzları Nelerdir?

Staking havuzları, staking yapmak için tek bir doğrulayıcı olarak bir araya gelen birden fazla partiyi içerir.

Staking havuzları bir havuz operatörü tarafından çalıştırılır. Örneğin, Binance, Crypto.com ve Kraken gibi borsalar, borsanın kullanıcıların fonlarını daha sonra staking etmek için kullanılacak bir cüzdana yatıracağı staking havuzu programlarını yürütür. Bununla birlikte, kişisel cüzdanlarında ve hata soğuk cüzdanlarında kripto para bulunduran kullanıcılara dayalı olarak çalışan staking havuzlarına katılma fırsatı da vardır.

Staking havuzlarının avantajı, kullanıcıların doğrulayıcı olarak seçilme ve staking ödüllerini kazanma ihtimalini artırmak için kripto paralarını bir araya getirmelerine izin vermeleridir. Öte yandan, ödüller tüm havuz katılımcılarına yayılır, bu nedenle genellikle orantılı olarak daha az verim sağlarlar.

Staking havuzları, ağda bir doğrulama düğümü kurmak için teknik bilgi birikimine ihtiyaç duymadan staking yoluyla pasif gelir elde etmek için de iyi bir seçimdir. Diğer bir avantaj, pek çok staking programında doğrulayıcı olmak için gerekli olan tokenlerin belirli bir süre boyunca kilitlenmesinin gerekmemesidir.

Kripto Para Staking’in Riskleri ve Faydaları Nelerdir?

Staking’in en büyük faydası pasif gelir ve en büyük riski ise pazardaki değişikliklere karşı savunmasız olmaktır. Staking en bariz faydası, kripto para tutmaktan gelir elde etme fırsatıdır. Staking ayrıca, en sevdiğiniz blockchain projelerinde aktif bir katılımcı olma fırsatı sunar.

Bununla birlikte, kullanıcılar staking yaparak kripto paralarını belirli bir süre için kilitler. Bu, ani bir piyasa düşüşü olursa, herhangi bir zararı satmak ve azaltmak için kripto paralarını staking programından çıkaramayacakları anlamına gelir.

Daha küçük bir piyasa düşüşü durumunda bile, ödüllerin değeri kripto paranın değerindeki azalmayı karşılamayabilir. Bir staking havuzuna katılırken, insanlar başka birinin kripto paralarının sorumluluğunu üstleniyor olabileceğinin ve bunun da bazı riskler getirebileceğinin farkında olmalıdır. Kripto para kullanıcıları için genel tavsiyeler doğrultusunda, tüm özel anahtarlar güvende tutulmalı ve asla başka kişi veya kuruluşlarla paylaşılmamalıdır.

Content Protection by DMCA.com

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu