Ethereum Haberleri

Ethereum 4.000 Dolara Yakın: ETH Neden Artıyor?

Yaklaşık iki aylık çöküşten sonra kripto para piyasası, Temmuz ayı sonu itibariyle toparlanmaya başladı. Ağustos ayı başlarında yaklaşık 2.500 dolar seviyelerinde gezen Ethereum (ETH), yaklaşık bir aylık sürecin ardından tekrardan yükselişe geçti ve şu anda 4.000 dolar seviyesine çok yakın. Son bir haftalık süreçte %25’lik bir artış gösteren Ethereum, ATH (en yüksek değer) seviyesi olan 4.356 dolardan çok uzakta olmadığını görüyoruz. Bildiğiniz gibi, Çin madencilik kısıtlamaları sonrası sarsılan kripto para piyasası, önemli iş adamı Elon Musk’ın attığı tweetler gibi pek çok olay sonrasında epey bir hasar görmüştü.

İlginizi Çekebilir: Ethereum (ETH) Nasıl Alınır? 5 Adımda Satın Alma Rehberi

Tüm dijital varlıklarda olduğu gibi, ETH’de bu kötü gidişattan etkilenmiş ve Temmuz ayının ortalarında 1700 dolar seviyesine kadar gerilemişti. Ancak korkulan olmadı ve kripto para piyasasının en büyük ikinci varlığı olan Ethereum, Ağustos ayı itibariyle yükselişini başlattı ve biz şu anda sizlerle yazımızı paylaşırken 3.958 dolardan borsada işlem görüyor. Peki bu yükselişin altındaki en önemli sebepler neler? Gelin hep birlikte bunlara bir göz atalım.

İlginizi Çekebilir: Ethereum (ETH) Yükselir mi? ETH Coin Geleceği 2021

Ethereum (ETH) Neden Yükseliyor?

Ethereum (ETH)

Dün yazımızda paylaştığımız gibi, Ethereum’un fiyat artışındaki başlıca nedenlerden bir tanesi EIP-1559 güncellemesi. İşlem ücreti olarak ödenen ve daha sonra yakılan ETH sayısı her geçen gün artış göstermeye devam ediyor. Mekanizmanın etkinleştirilmesi ile birlikte, geçmişte saat de 14 ETH yakılırken, şu anda edindiğimiz bilgilere göre ortalama 7 ETH yakılıyor. EIP-1559 güncellemesi ile birlikte bu sayı saat de ortalama 4 ETH seviyelerinde. Yanan ETH miktarının hızlanması, Ethereum‘un fiyatının artışı için önemli bir etken olduğunu söyleyebiliriz.

Bir önemli etken olarak da hiç şüpehiz DeFi ve NFT etkisini söyleyebiliriz. Son dönemin popüler konusu olan NFT’ler, genelde Ethereum zinciri üzerinden işlem yapıldığı için ETH fiyatındaki artışta önemli bir rol alıyor diyebiliriz. Ethereum zinciri çok güçlü ve destekli bir altyapıya sahip olduğu için, DeFi endüstrisi de genellikle Ethereum zinicirini kullanmayı tercih ediyor. Geçtiğimiz yaz piyasaya sürülen ‘DeFi Boom’ yani ‘Merkeziyetsiz finans patlaması’, piyasadaki kilitli varlık değeri yaklaşık olarak 174 milyar dolar.

İlginizi Çekebilir: Ethereum (ETH) Yorum ve Tahminleri 2021

İçeriğimize Puan Vererek Bize Destek Olur musunuz?
[Toplam oy: 0 Puan: 0]
Content Protection by DMCA.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Add your own review

Rating

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün