Anasayfa Rehber Ethereum Ağında Yapılan Oyunlar: Yeni Trendleri Kaçırma!

Ethereum Ağında Yapılan Oyunlar: Yeni Trendleri Kaçırma!

Rehber

Ethereum ağı üzerine inşa edilmiş birçok oyun var. Güncel trendleri ve en iyi oyunları birlikte keşfedelim.

Ethereum Ağında Yapılan Oyunlar: Yeni Trendleri Kaçırma!

Play-to-earn (oyna-kazan) oyunları, günümüzde pasif gelir elde etmek isteyenler için popüler bir uğraş haline geliyor. Bu rehberimizde oynarken ödül kazanmanızı sağlayan en iyi Ethereum oyunlarına yer vereceğiz. Eğlenceli ve heyecan verici olan bu oyunlar, ekstra para kazanabilmeniz için muazzam bir fırsat sunuyor. 

Ethereum ve Çığır Açan Oyun Dünyası

Ethereum, 2015 yılında orijinal Bitcoin (BTC) blockchain'in tasarımını ve işlevini geliştirmek amacıyla kullanıma sunulmuştur. Ethereum; tarafların merkezi bir otoriteye ihtiyaç olmadan birbirleriyle işlem gerçekleştirmelerini mümkün kılan akıllı sözleşmeleri uygulayan, dağıtık bir bir programlama platformu olarak kendini ispatlamıştır.

Ethereum üzerinde yürütülen bütün işlem kayıtları doğrulanabilir olmasının yanı sıra ağ boyunca güvenli bir şekilde dağıtılabiliyor ve değiştirilemiyor. Bu da ağı kullanıcılar için hem şeffaf hem de güvenli hale getiriyor. Söz konusu ağ; aynı zamanda geliştiricilerin, Solidity adlı betik dili ve Ethereum Sanal Makinesi (EVM) sayesinde merkeziyetsiz uygulamalar (Dapps) oluşturmalarına imkân tanıyor.

Play-to-earn (oyna-kazan) oyunları da dâhil olmak üzere ilk Dapp'ler, Ethereum ağı üzerine inşa edilmiştir. Ethereum'un, şu anda bütün blockchain ağları arasında en fazla sayıda Dapp'e ve blockchain oyununa sahip olduğu biliniyor.

Ethereum Ağında Yapılan Oyunlar: Yeni Trendleri Kaçırma!

Ethereum Oyunlarında Dikkat Çeken Trendler

Play-to-earn oyunları ya da blockchain oyunları, oyuncuları platformları ile etkileşimde bulunmaya teşvik etmek amacıyla bir token ekonomisi ve NFT'leri kullanıyor. Oyun oynayarak kripto para kazanıyorsunuz. NFT ya da para gibi ödüller ile takas edebileceğiniz tokenler alıyorsunuz.

NFT'lerin özel bir kripto para türü olduğunu söyleyebiliriz. Her bir NFT eşsizdir. Bunlar, oyunlarda ve diğer uygulamalarda kullanılabilirler. NFT'ler, genellikle nadir oyun içi nesneleri ya da varlıkları sembolize etmek amacıyla kullanılıyor. İyi tasarlanmış ve popüler olan NFT'ler, aşırı yüksek fiyatlı olabiliyor.  

Ethereum Ağında Yapılan Oyunlar: Yeni Trendleri Kaçırma!

2023 Yılında Takip Edilmesi Gereken En İyi Ethereum Oyunları

Ethereum ağında çok sayıda heyecan verici oyunun geliştirildiğini görüyoruz. İşte o oyunlardan bazıları:

Mirandus

Mirandus; oyuncuya ait bir evrende geçen, çok oyunculu, çevrim içi bir rol yapma oyunudur. "Oyuncuya ait" ifadesi; oyundaki bir katılımcının NFT olarak temsil edilen arazi, gemi ya da liman gibi kaynakları satın alabildiği, bunların üstüne inşa edebildiği ve bunlardan kazanç sağlayabildiği anlamına geliyor.

Her bir oyuncu, oyundaki kötü karakterler ile savaşmak için görevlere giden avatarlarla temsil ediliyor. "Exemplar" olarak bilinen avatarlar, oyun pazar yerinden satın alınabiliyor. Farklı biçimlerde olan avatarlar, farklı işlevlere ve değişik yeteneklere sahip oluyor. Hepsi; Ethereum blockchain'de NFT olarak temsil edilen elfleri, cüceleri, orkları, insanları ve daha fazlasını içeriyor.

Ethereum Ağında Yapılan Oyunlar: Yeni Trendleri Kaçırma!

Illuvium

Illuvium'da oyuncular; uzay gemilerinin düştüğü uzak bir gezegen olan Illuvium'un fantastik, yabancı dünyasını keşfediyorlar. Oyun, görevlere giden ve canavarlar ve diğer oyuncular ile savaşan bir gezgin rolünü üstlenmeyi içeriyor. Illuvium'un orijinal sakinleri olan "Illuvial"leri toplar ya da ele geçirirsiniz ve ordunuzu büyütmek için onları kullanırsınız.

Illuvial'ler, Ethereum blockchain'de NFT'ler tarafından temsil edilen mitolojik benzeri yaratıklardır. Bunlar, farklı nadirliklere sahiptir. En nadir olan, en yüksek değere sahiptir. Yaratıkların yeni ve daha nadir versiyonlarını oluşturmak üzere üç ya da daha fazla Illuvial'i birleştirebilirsiniz.

Ethereum Ağında Yapılan Oyunlar: Yeni Trendleri Kaçırma!

Sorare

Sorare; gerçek hayattaki NFL (Amerikan Futbolu Ligi) ve MLB (Amerikan Beyzbol Ligi) oyuncularının NFT kartlarını alabileceğiniz, satabileceğiniz ve takas edebileceğiniz bir fantezi spor oyunu olarak ön plana çıkıyor.

Gerçek kartlar yerine Ethereum NFT'lerini kullanan Sorare oyununda her bir kart, gerçek dünyadaki bir oyuncunun bireysel bir dijital tasviri oluyor. Oyunda Bundesliga, La Liga ve Premier Lig gibi önemli ligler dâhil olmak üzere 230'un üstünde takım temsil ediliyor.

Kartlar, beş oyunculu takımlar oluşturmak ve haftalık fantezi futbol maçlarına katılmak amacıyla kullanılabilir. Sorare, aynı zamanda liginizde yer alan diğer oyuncular ile mücadele edebileceğiniz bir "sezonluk mod"a sahiptir.

Ethereum Ağında Yapılan Oyunlar: Yeni Trendleri Kaçırma!

Champions Ascension

Champions Ascension, bir fantezi oyunudur. Söz konusu oyun, Massina diyarında geçiyor. Oyuncular; burada keşfetmek, savaşmak ve ödüller kazanmak için farklı NFT şampiyonları kullanıyor. Aralarından seçim yapabileceğiniz ve her biri eşsiz kabiliyetlere ve dövüş stillerine sahip olan birçok şampiyon bulunuyor.

Colosseum Eternal'da çeşitli savaş türlerinde mücadele edebilen oyuncular, sahip oldukları arazi parselleri üzerinde toplumun ihtiyaçlarını yerine getirmek amacıyla çeşitli tesisler inşa edebilirler.  

Ethereum Ağında Yapılan Oyunlar: Yeni Trendleri Kaçırma!

Decentraland

Decentraland; insanların keşifte bulunmak amacıyla dolaşabilecekleri, oyun oynayabilecekleri ve etkileşime girebilecekleri Ethereum tabanlı bir sanal ortam ya da metaverse olarak nitelendiriliyor.

Decentraland, merkeziyetsiz bir ekonomi sunan Ethereum blockchain üzerine inşa edilmiştir. Burada MANA kripto para biriminin kullanımı ile sanal arazi ve mal alınıp satılıyor ve takas ediliyor.

Ethereum Ağında Yapılan Oyunlar: Yeni Trendleri Kaçırma!

Sidus Heroes

Sidus Heroes, açık bir evrende geçen çok oyunculu bir rol yapma oyunudur. Oyuncular, karakterlerinin yeni güçler kazanmasına katkıda bulunmak amacıyla gezegenler arasında yolculuk yapabilir ve görevleri yerine getirebilirler.

Oyuncular, ayrıca P2P ya da P2E modunda SIDUS tokenleri için bir arenada savaşmak ya da günlük hafif işler yapmak için diğer oyuncular ile iş birliği yapabilirler. Söz konusu oyuncular; partiler kurabilir, çıkarları için lobicilik yapabilir ve oyunun siyasal sisteminde bakan ve başkan olabilirler.

Ethereum Ağında Yapılan Oyunlar: Yeni Trendleri Kaçırma!

Big Time

Big-Time; zamanda yolculuk temasına sahip, oynaması ücretsiz, çok oyunculu bir aksiyon rol yapma oyunudur. Oyunu geliştiren ekip; Riot, EA Sports, Blizzard Entertainment şirketlerinden deneyimli isimleri içeriyor.

Oyundaki dövüş; yakın dövüş ve sihir tabanlı dövüş ile Diablo tarzı bir karışımdır. NFT'ler için rastgele oluşturulmuş zindanlara en fazla altı oyuncu ile beraber baskın düzenleyebilirsiniz.

Tarih boyunca savaşırken antik gizemleri ve fütürist uygarlıkları keşfedebilir; düşmanlarla savaşırken ve onları yenerken nadir bulunan dijital koleksiyon öğelerini ve tokenleri toplayabilirsiniz.

Ethereum Ağında Yapılan Oyunlar: Yeni Trendleri Kaçırma!

Ethereum Oyunlarına Nasıl Bir Başlangıç Yapabilirsiniz?

Piyasada binlerce blockchain oyunu bulunuyor. Bu oyunların her biri farklı şekilde çalışıyor. Sahte web sitelerine ve dolandırıcı projelere karşı tedbirli olun. Cüzdanınızı bağlamanız ya da rastgele web sitelerinden oyun indirmeniz riskli olabilir.

Özellikle bu amaç için yeni bir kripto para cüzdanı oluşturmanızda ve sadece kaybetmeyi göze alabileceğiniz kadar para kullanmanızda fayda var. Seçtiğiniz oyunun güvenli olduğundan eminseniz başlamak için şu adımları takip edin:

1. Kripto para cüzdanı oluşturun

GameFi dünyasına erişim sağlamak için MetaMask ya da Trust Wallet gibi uyumlu bir kripto para cüzdanına sahip olmalısınız. Oynadığınız oyuna bağlı olarak farklı kripto para cüzdanları kullanmanız ya da farklı blockchain ağlarına bağlanmanız zorunlu olabilir.

Kripto para cüzdanınızı Ethereum blockchain'e bağlayabilir ve bu ağda çalışan birçok oyuna erişim sağlayabilirsiniz. Gods Unchained ve Axie Infinity gibi oyunlar, performansı geliştirmek ve maliyetleri düşürmek amacıyla kendi cüzdanlarını oluşturmuştur. 

Axie Infinity'nin Ethereum üzerine inşa edildiği fakat ekip tarafından Ronin ağının bir yan zincir olarak geliştirildiği biliniyor. Axie Infinity ekosistemi ile etkileşimde bulunmak için resmî Ronin cüzdanını kullanmalısınız. Ronin ağı, Axie'lerin alınıp satılmasını ve üretilmesini çok daha uygun maliyetli bir hale getiriyor.

Ethereum Ağında Yapılan Oyunlar: Yeni Trendleri Kaçırma!

2. Kripto para cüzdanınızı oyuna bağlayın

Blockchain oyunu oynamak için cüzdanınızı oyuna bağlamanız önem arz ediyor. Bunun için oyunun resmî web sitesine gidin ve kripto para cüzdanınızı bağlamak için uygun seçeneği bulun.

Geleneksel çevrim içi oyunlar, bir kullanıcı adı ve şifre belirlemenizi gerektiriyor. Çoğu blockchain oyunu ise kripto para cüzdanınızı bir oyun hesabı olarak kullanıyor. Bu yüzden blockchain oyununa bağlanabilmek için büyük ihtimalle cüzdanınızda bir mesaj imzalamanız talep edilecektir.

3. Oyun gerekliliklerine göz atın

Birçok GameFi projesi, başlangıç için tokenleri ya da oyun içi NFT'leri satın almanızı gerektiriyor. Gereklilikler, oyunlar arasında değişiklik gösteriyor. Fakat daima genel riskleri ve kâr potansiyelini hesaba katmanız gerekiyor.

Axie Infinity oynamak istiyorsanız oyun cüzdanınızda 3 Axie'ye ihtiyacınız olacak. Bunları Axie pazar yerinden satın alabilirsiniz. Axie'leri satın almak için Ronin cüzdanınızda wrapped ETH (WETH) bulunması gerekiyor. Binance gibi kripto para borsaları üzerinden ETH satın alabilirsiniz ve Ronin köprüsünü kullanarak bunları Ronin cüzdanınıza transfer edebilirsiniz.

Hiç paranızın olmadığını ve herhangi bir risk almak istemediğinizi düşünelim. Bu durumda bir burs programı aramaya başlayabilirsiniz. Bu programlar, oyun oynamak için NFT'leri ödünç almanıza imkân tanıyor. Fakat kazancınızı NFT sahipleri ile paylaşmanız gerekiyor.

Ethereum Ağında Yapılan Oyunlar: Yeni Trendleri Kaçırma!

Ethereum Ağında Oyunların Geleceği

Ethereum blockchain üzerine inşa edilmiş çok sayıda popüler oyun bulunuyor. GameFi projelerinin sayısının gelecek yıllarda da artmaya devam etmesi bekleniyor. Blockchain teknolojisi gelişmeyi sürdürürken GameFi'deki büyüme trendinin de hızlı bir şekilde devam edeceği öngörülüyor. Ethereum ağındaki oyunların hem daha fazla geliştiriciyi hem de daha fazla oyuncuyu çekmesi bekleniyor.

En popüler ve en büyük akıllı sözleşme platformu olan Ethereum, yeni ve merak uyandıran oyunlar yaratmayı hedefleyen geliştiriciler için harika bir platform haline geliyor. Bununla birlikte yüksek talep sebebiyle Ethereum'un tıkanıklık ve yüksek işlem maliyetleri ile karşı karşıya olduğu biliniyor. Yine de Ethereum, play-to-earn oyunları ile para kazanmak için hala popüler bir platform olarak kabul ediliyor. 

Ethereum Ağında Yapılan Oyunlar: Yeni Trendleri Kaçırma! içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)