Coin Rehberi

Ethereum DeFi Patlaması Uzun Vadede Devam Eder mi?

Son haftalarda, merkezi olmayan finansta (DeFi) Ethereum ve Bitcoin kaynaklı bir patlama görülmeye başlandı. Son veriler, toplam DeFi kullanıcılarının Haziran başından bu yana %23 büyüdüğünü ve 2 milyar doların üzerinde Ethereum ve Bitcoin’in şimdi DeFi’de kilitlendiğini gösterdi. Ethereum tabanlı DeFi dapp’lerindeki işlem hacmi Nisan ayından bu yana yaklaşık %800 arttı.

Bu, DeFi platformlarının kullanıcı mevduatları karşılığında token teşvikleri sunduğu verim çiftçiliğinin yükselişinden kaynaklanmaktadır. Bu, kullanıcılar tokenleri yakalamak için birbirleriyle yarışması sonucu bazı varlıklar için yapay talep yaratırken istenmeyen sonuçlara da yol açtı.

Büyük soru şu: merkezi olmayan finansın meteorik büyümesi sürdürülebilir mi, yoksa patlamak üzere olan başka bir balon mu?

TradingView Ethereum Fiyatı: https://www.tradingview.com/symbols/ETHUSD/

Neden Bir DeFi Patlaması Var?

DeFi dostu kripto cüzdan Argent’in kurucu ortağı ve CEO’su Itamar Lesuisse’e göre DeFi, topluma ait ağların gücünü, izin beklemeyen yenilikçiliği ve ilk günden itibaren küresel bir finansal sisteme sahip olduğunu vurguluyor.

Lesuisse şöyle söyledi;

“Şu anda hala erken aşamalarındaki bir deney ve çoğunlukla kripto kitlesine hitap ediyor, ama bu sadece bir başlangıç. Önümüzdeki yıllarda, dünyanın dört bir yanındaki ana kullanıcılar için önemli sorunları çözmeyi dört gözle bekliyoruz; (DeFi’nin) kullanıcı deneyiminin zaten birçok alanda geleneksel finanstan daha iyi olduğunu iddia ediyoruz. ”

Trustology CEO’su Alex Batlin’e göre, merkezi olmayan finansın ardındaki başlıca avantajlardan biri, işlemlerin ortasında pay arama peşindeki merkezi bir varlık olmadığı için daha düşük ücretler sunmaktır. Batlin, merkezi olmayan finansın ayrıca tüm katkı sağlayıcılarını yerleşik teşvik programları aracılığıyla ödüllendirdiğini de sözlerine ekledi.

Bu İçeriğimizi Mutlaka Okumalısınız!!  Kripto Para Piyasa Trendleri Nelerdir?

Batlin sözlerine şöyle söyledi;

“Başlangıçta, çoğunluğun anlaması çok karmaşıktı, fakat artık insanların avantaj elde etmesinin ve değer bulmasının yeterince kolay olduğu bir noktaya geliyoruz. Bunun üzerine, Instadapp benzeri tek tıklama ile çalışan hizmetler, ortalama yatırımcıya erişimi kolaylaştırmak için flash krediler gibi DeFi stratejilerini mümkün kılıyor. ”

Şimdi, bir uzmana ihtiyaç duymak yerine, kâr sağlamanın çok daha geniş bir demografiye açıldığını da sözlerine ekliyor Batlin;

“Bu, Trustology’nin kendi API’leri aracılığıyla, ancak gerekli kurumsal kontroller ve güvenlikle birlikte sunulacak bir tür işlevselliktir. Kullanıcılar DeFi uygulamalarına (ve yakında ETH 2.0’ı takip ederek), yatırımlarını kendi koruyanlarla aynı güvenlik endişeleri olmadan kolayca erişebilirler”.

DeFi Gerçekten Ana Akıma mı Açılıyor?

Kripto borsası Gemini’deki Avrupa başkanı Julian Sawyer’e göre, merkezi olmayan finans kavramı sağlamken, “genellikle birkaç kişinin benimsenmesindeki patlamadan çok fazla bahsettiği karakterize ediliyor”.

Sawyer şöyle söyledi;

“Ödemeler ve sınır ötesi transferler gibi basit süreçlere bile sunulan tüm merkezi kontrolleri, aracıları ve gözetim organlarını kaldırmanın getirdiği zorluklar göz önüne alındığında, merkez bankalarının, düzenleyicilerin, büyük kurumların ve tüketicilerin ana gündeminde DeFi olup olmadığı tartışmalıdır. ”

Merkezi olmayan finansın geniş çapta benimsenmesi için Sawyer, DeFi alanının mevcut finansal sistemlerle aynı sahnede etkileşime girmesi veya var olması için kontroller ve korumalar geliştirmesi gerektiğini de sözlerine ekledi. Bunlar, mali suç ve sahtekarlıkla mücadele için etkili uyum önlemlerinin uygulanmasını içerir; örneğin, zenginlik kaynağını ve uygulamalardan geçen fonları denetleme yeteneği.

Bu İçeriğimizi Mutlaka Okumalısınız!!  Ether Nedir ?

Sawyer, “Bankacılık ve finans sistemi mükemmel olmasa da tüketiciler, perakendeciler, şirketler ve hükumetler için işliyor çünkü herkesin güvenebileceği standartlar, süreçler ve kontrollerle destekleniyor” dedi. Aynı zamanda, DeFi’nin mevcut kurumlara köprüler ve düzenleyicilerle etkileşim kurmadan çekiş kazanmak için ihtiyaç duyduğu güvenilirliği ve güveni inşa etmesinin zor olacağını da sözlerine ekledi.

Defi

Merkezi Olmayan Finansın Etkileri

Birçok finans teknolojileri şirketinin, eski finansal altyapı üzerinde sadece parlak birer arayüz olmalarına rağmen, DeFi tamamen yeni bir finansal sistemdir. Bunun daha geniş endüstri için etkileri vardır.

Lesuisse konu hakkında şöyle söyledi;

“Potansiyelini karşılıyorsa, finans alanını daha erişilebilir, adil ve şeffaf hale getirebilir. Geleneksel finanstan çok daha hızlı ve daha yüksek sermaye verimliliği ile yenilik yapabilir.”

VC firması Framework Ventures’ın kurucu ortağı Vance Spencer da aynı fikirde; DeFi’nin finansal hizmetlere daha geniş küresel erişim, maliyetli aracıların azaltılması, uygun gizlilik ve güvenlik, daha şeffaf kredi hatları ve kişinin varlıkları üzerinde artan kontrol yoluyla uygun maliyetli sınır ötesi ödemelere izin verdiğini savundu.

“Merkezi olmayan finanstaki birçok proje hala merkezsizleşme sürecinden geçiyor, ancak bu yeni aşamada bile, kullanıcı deneyimi zaten izinlerden çok daha arınmış halde. Daha da önemlisi, tüketiciler DeFi ürünlerinin sağladığı avantajları hemen görebiliyorlar, çünkü günlük yaşamımızda zaten kullandığımız ürünleri taklit ediyorlar, ancak daha şeffaf, verimli ve demokratik bir şekilde”

Spencer, birkaç merkezi olmayan finans tokeninin 2017 ve 2018’deki kripto para tokenlerinden çok daha yararlı olduğunu söyledi. Genellikle değer çıkarma mekanizmalarına (temettüler veya yanma yoluyla) sahip olduklarını, yani eski çağda kalmış kullanışsız fayda tokenlerine göre gerçekten modellenebileceklerini savundu.

Bu İçeriğimizi Mutlaka Okumalısınız!!  Curve Finance Coin (CRV) Nedir? Nasıl Alınır?

DeFi Kabarcığı Hiç Patlayacak Mı Sorusu ve Zorluklar

Merkezi olmayan finans için bir başka zorluk, sadece “sistemin dışında” olduğu için benimseyecek sadece birkaç kullanıcı olması nedeniyle, çözebileceği gerçek dünyadaki sorunları tam olarak ifade edebilmektir.

Sawyer, “DeFi’nin tüketicilere daha iyi, daha verimli ve daha hızlı hizmet sağladığı uygun kullanım örnekleri olacak. Bir bütün olarak endüstri, bu uygulamaların tüketicilere ve işletmelere sağlayabileceği değeri geliştirmeye ve iletmeye odaklanmalıdır,” dedi.

Lesuisse ise yakın vadedeki zorlukları hafife almamamız gerektiğini ve merkezi olmayan finansta kilitli kalan varlıklarda yakın zamanda meydana gelen artışa kendimizi kaptırmamamız gerektiğini söylüyor:

“Bu hala kitlesel benimsemekten uzak bir deney ve tüm kriptoda olduğu gibi inişler ve çıkışlar olacak. Bununla birlikte, teknoloji, iş modelleri ve yönetişimdeki temel atılımların uzun vadede insanlara önemli bir değer kattığını göreceğimize inanıyoruz.”

Spencer, bazı merkezi olmayan finans projelerinin başarısız olacağını söylüyor, ancak bu büyüyen sektörü bir kabarcık olarak yaftalamaya başlamak biraz erken.

“DeFi’nin toplam piyasa değeri 8 milyar dolardan az, yani kendisinden daha büyük kripto para sektöründen çok daha ufak. Tabii ki, kaliteye doğru bir uçuş sonunda gerçekleşecek, ancak büyüme aşaması henüz gerçekten başlamadı”.

“Bitcoin Madenciliği Nedir ve Nasıl Yapılır – 2020 Tam Rehber” adlı rehberimizi okumak için: https://www.koinbox.net/bitcoin-madenciligi-nedir-ve-nasil-yapilir-2020/

İçeriğimizin kalitesi nasıl ?
[Toplam oy: Puan: ]
Content Protection by DMCA.com

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu