Coin Rehberi

Ethereum (ETH) Madencilik Rehberi… Detaylı Anlatım

Kripto para birimlerinin en popülerleri arasında bulunan ve Bitcoin’in en önemli rakibi olarak tanımlanan Ethereum’un madenciliğe de büyük bir ilgi konusu oluyor. Bu yazımızda sizler içim hazırlamış olduğumuz Ethereum madenciliği rehberi ile konuyu detaylı bir şekilde inceleyeceğiz…

Ethereum (ETH) Nedir?

Ethereum, açık kaynak kod kullanılarak, halka açık bir şekilde sunulan ve akıllı kontrat protokolü sağlayan bir hesaplama platformu ve işletim sistemidir. Bitcoin’in yaratmış olduğu Blockchain teknolojisini bir adım ileri taşımak ve kullanıldığı alanları genişletmek gibi amaçlar ile yaratılan Ethereum, özellikle işlem hızlarını büyük ölçüde düşürmesi ile dikkat çekmeyi başarıyor.

Ethereum (ETH) Nasıl Alınır?

Ethereum’un nasıl alınabileceği ile ilgili adımları, Paribu borsasını ele alarak sıraladık:

 • Öncelikle Paribu’da kendinize ait bir üyeliğiniz bulunmalı. Bu üyeliği almak için buraya tıklayarak Paribu sayfasına gidebilir ve bilgilerinizi ilgili alanlara yazarak kolaylıkla hesabınızı açabilirsiniz.
 • Hesabınızı açtıktan sonra ise bu hesabınızı doğrulatmanız gerekiyor. Bunun için de kimlik doğrulama kısmında yer alan bölümlere, gerekli olan bilgilerinizi vermeniz yeterli olacaktır.
 • Doğrulanmış hesabınız ile Paribu’ya giriş yaptıktan sonra ise hesabınıza, TL veya istediğiniz para birimi cinsinden yatırma işlemi yapmalısınız.
 • Bunun için de ‘Yatırma İşlemleri’ adındaki bölüme gitmelisiniz. Burada, sahip olduğunuz kredi kartı ile havale veya EFT yapabilir ya da Papara uygulamasından yararlanabilirsiniz.
 • Paranız hesabınıza geçtikten sonra ise ‘Market’ kısmından, alım emirlerinizi belirleyerek Ethereum alabilirsiniz.
 • Ayrıca, henüz yeni bir yatırımcıysanız ‘Kolay Alış’ kısmından da faydalanabilirsiniz. Bu bölüme almak istediğiniz Ethereum miktarını girdikten sonra, anlık olarak alım yapabilirsiniz.

Ethereum madencilik

Ethereum (ETH) Nereden Alınır?

Ethereum, işlem gördüğü kripto para borsaları üzerinden kolaylıkla alınabiliyor. Başta Binance, Coinbase, Huobi Global olmak üzere dünyanın en önde gelen borsalarında yer alan Ethereum, ülkemizde de BtcTurk PRO, Paribu, Thodex gibi yerli kripto para borsalarından alınabilir.

1 Ethereum (ETH) Kaç TL?

1 Ethereum şu sıralarda, 3.302,13 TL değeri ile işlem görüyor.

1 Ethereum (ETH) Kaç Dolar?

1 Ethereum’un dolar karşısındaki değerinin ise 403,57 USD olduğunu görüyoruz.

Ethereum (ETH) Transfer Süresi Ne Kadardır?

Ethereum hakkında en çok merak edilen konulardan birisinin de transfer işlemlerinin ne kadar sürdüğü geliyor. Ethereum transfer süresi, ağ yoğunluğu durumuna göre değişebileceği gibi transfer ücreti olarak bilinen gas miktarına göre de değişebiliyor.

Gwei cinsinden belirlenen gas miktarı, üç ayrı seçeneğe ayrılıyor. Bu seçeneklerden ilki olan ‘Fast’ seçeneği, 4 gwei ile yapılırken, 0,0025 dolar ücret karşılığında gerçekleştiriliyor ve 2 dakikanın altında sürüyor.

Bir diğer seçenek olan ‘Standard’ ise 5 dakikanın altındaki işlemleri kapsıyor. Bu seçenekte de 0,0006 dolar bir ücret alınırken, işlem için gas miktarı 1 olarak belirleniyor.

Son olarak ise beklemeyi sorun etmeyenler veya transfer ücreti vermek istemeyenler için ‘Safe Low’ seçeneği bulunuyor. Düşük gas miktarı belirlenen bu seçenekte de işlemler en geç 30 dakika içerisinde gerçekleşmiş oluyor.

Ethereum madencilik

Ethereum (ETH) Madenciliği Nedir?

Ethereum madenciliği, ETH olarak da bilinen Ethereum kripto para biriminin elde edilmesi için başvurulan yöntemdir. Ethereum madenciliği, Bitcoin madenciliğine kıyasla oldukça geniş özelliklere sahiptir ve ASIC cihazların kullanımını gerektirmez. Standart bir Windows işletim sistemi kullanıcısı bile Ethereum madenciliği yapabilir. Yalnız bu durum için gereken tek şart güçlü bir GPU yani ekran kartıdır.

Ethereum (ETH) Madenciliği Nasıl Yapılır?

Ethereum madenciliğinin nasıl yapıldığı, birçok kişinin merak ettiği bir konu olarak karşımıza çıkıyor. Ethereum madenciliğine başlayabilmeniz için MyEtherWallet gibi internet siteleri üzerinden bir Ethereum cüzdanı temin etmeniz gerekiyor. Bu işlem için şu adımları izleyebilirsiniz:

 1. Buradaki bağlantıya tıklayarak MyEtherWallet sayfasına gitmelisiniz.
 2. MyEtherWallet ana sayfasına gittikten sonra, burada yer alan ‘Create a New Wallet’ butonuna tıklamalısınız.
 3. Arka arkaya gelen bildirim ekranlarını ‘Next’ tuşlarına basarak geçiyoruz ve son gelen bildirimde ‘Get Started’ butonuna basarak ilerliyoruz.
 4. Bundan sonraki adımda ise sizlere üç ayrı cüzdan seçeneği sunuluyor. Bu seçenekler arasından sizlere en uygun olanı tercih edebilir ve cüzdanınızı kolaylıkla oluşturabilirsiniz.

Ethereum cüzdanınızı oluşturduktan sonra ise madenciliğe başlamak için şu adımları izlemeniz gerekiyor:

 1. Buradaki linke tıklayarak, Ethereum madencilik programı olan Claymore Dual Miner web sayfasına gitmelisiniz.
 2. Ana sayfanın üst kısmında yer alan ‘Download’ bölümüne giderek, işletim sisteminize uyumlu olan programı indirmelisiniz.
 3. Bu adımda sizden bazı bilgileri girmeniz istenecektir. Bu bilgileri tamamen doğru bir şekilde girmeniz çok önemlidir.
 4. Ardından ise bilgisayarınıza bir dosya indiğini göreceksiniz.
 5. İnmiş olan bu dosyayı da web sayfasından indirmiş olduğunuz programın dosyasına eklemelisiniz.
 6. Klasörün içerisinde yer alan ‘start.bat’ adlı dosyayı kontrol edin ve içerisinde kendinize ait cüzdan numarasının yazıp yazmadığına bakın.
 7. Her şey doğru ise artık madencilik yapmaya hazırsınız. Start.bat olarak gördüğünüz dosyayı her açışınızda, bilgisayarınız otomatik olarak Ethereum madenciliğine başlayacaktır.
 8. Bu işlemlerden kazanılan Ethereum’lar ise direkt olarak açtığınız cüzdan hesabınıza aktarılacaktır.

Ethereum (ETH) Madenciliği Kazandırır mı?

Ethereum madenciliği, doğru bir uygulama ile ve yatırım ile madenciye kazandırabilen bir uygulamadır. Gerekli donanımların kurulması ve madenciliğe başlanmasının ardından, saniyede 180 MHz değerinde bir güç ile 4,21 ETH kazanılabiliyor. Kesin olmamakla beraber 1 Ethereum’un 400 doların üzerinde bir değeri olduğu düşünülürse, buradaki kazanç 1600 doları geçmiş oluyor. Ancak elektrik masrafları, donanım harcamaları gibi tutarlar düşünülünce, bir süre kazanç sağlaması beklenmemeli.

Ethereum madencilik

Ethereum (ETH) Madenciliği Çok Elektrik Harcar mı?

Ethereum madenciliği ile ilgili en çok merak edilen konulardan birisi de harcadığı elektrik miktarının ne kadar olduğudur. Bitcoin madenciliğinin en büyük sorunlarından birisi olan elektrik harcamaları, Ethereum madenciliğinde ise kullanıcıların canını yakacak seviyede değildir. Yine de madencilik için uygun donanıma sahip olan bir bilgisayar, normali üzerinde elektrik harcamalarına sebep olabilir.

Ethereum (ETH) Madenciliği Yapmak Karlı mıdır?

Ethereum madenciliği, anlık olarak kâr etmek isteyenler için tavsiye edilen bir yöntem olmasa da gelecek adına kazanç sağlamak isteyenler için oldukça uygundur. Doğru yatırımların yanı sıra yeterli seviyede donanıma sahip olan bir madenci, uzun soluklu bir madencilik deneyimi ile yüksek miktarda kâr sağlayabilir.

Ethereum (ETH) Madenciliği Makinesi

Ethereum madenciliği, Bitcoin madenciliğinde kullanılan ASIC cihazlar ile yapılmaz. Bunun yerine madenciliğin yapılacağı makinenin, GPU donanımının ayarlanması gerekir. Bu doğrultuda, madenciliğin yapılacağı makineye birkaç ekran kartı daha yüklenerek işlem gücü arttırılabilir ve madencilikte başarıya ulaşma oranı yükseltilebilir.

Ethereum (ETH) Madenciliği Kazanç Hesaplama

Ethereum madenciliğinde elde edilebilecek kazancı hesaplamak için, bu amaç ile oluşturulmuş hesaplayıcılardan faydalanabilirsiniz. Ünlü kripto para veri sağlayıcısı CryptoCompare tarafından hazırlanmış olan Ethereum madenciliği kazanç hesaplayıcısına ulaşmak için buradaki linki tıklayabilirsiniz.

Bu hesaplayıcının içerisindeki ilgili alanlara hash gücü, güç tüketimi, KWh başına ücret ve havuz yüzdesi bilgilerinizi girdikten sonra, otomatik olarak ne kadar bir kazanç sağlayabileceğiniz öğrenebilirsiniz.

Ethereum madencilik

Ethereum (ETH) Madenciliği için En İyi Ekran Kartı

Ethereum madenciliğinde, ekran kartının sağladığı güç başarıya giden yolun en büyük belirleyicilerinden birisidir. Dinamiği oldukça fazla olan Ethereum madenciliği, bu doğrultuda GPU gücünün yüksek olmasını gerektiriyor. Windows 10 64 Bit işletim sistemi kullanıcıları için minimum 4 GB bellekli ekran kartları önerilse de bazı durumlarda bunun bile yeterli kalmayacağı biliniyor.

Ethereum madenciliği yapacakların en çok tercih ettiği ekran kartı markasının ise AMD olduğunu görüyoruz. Maliyeti fazla olmasına karşın verimi yüksek olan AMD marka ekran kartları, birçok madencinin öncelikli tercihi oluyor. AMD marka ekran kartlarının en güçlü modellerinden bazılarının ise AMD Radeon VII ve AMD Radeon RX 580 olduğunu söyleyebiliriz.

Bunun yanı sıra GeForce marka ekran kartları da madenciler tarafından sıkça tercih ediliyor. GeForce RTX 2080 Ti, GeForce GTX 1660 SUPER, GeForce RTX 2080 SUPER ve GeForce GTX 1660 Ti, bu markanın en önemli modelleri arasında gösteriliyor.

Ethereum (ETH) Madenciliği için En İyi Donanımlar

Ethereum madenciliğinde iyi bir ekran kartının yanı sıra güçlü bir donanıma da sahip olunması son derece önemlidir. Bunun için ise önerilen donanım seviyeleri, minimum Intel i3 CPU, minimum 4 GB ram ve kuvvetli bir SSD olarak biliniyor. Bunun yanı sıra çoklu GPU gücünü ve minimum söylenen bu donanımları bir araya getirebilecek kasa ve ısınma sorunu yaşanmasının önüne geçecek bir soğutma sistemi de en gerekli donanımlardandır. Son olarak ise tüm bu donanımların başarıyla çalışması adına kuvvetli bir elektrik bağlantısı gerekiyor.

Ethereum (ETH) Madenciliği Ne Kadar Sürer?

Ethereum madenciliğini öne çıkaran en büyük özelliği, blok doğrulama süresinin oldukça düşük olmasıdır. Bitcoin’de bu süre 10 dakika iken, Ethereum madenciliğinde blokların oluşturulması için geçen süre yaklaşık olarak 12 saniyedir.

Windows 10’da Ethereum (ETH) Madenciliği (Mining) Nasıl Yapılır?

Windows 10 işletim sistemi kullanıcılarının, Ethereum madenciliği yapabilmeleri için oldukça kolay işlemleri yapmaları gerekiyor. Öncelikle, Ethereum madenciliği yapmak için uygun bir yazılım belirlenmeli. Daha sonra ise kurulan bu yazılım, ihtiyaçlar doğrultusunda düzenlenmeli. Bazı yazılımlarda varsayılan modunu seçerek ‘boşta’ konumunda çalışmasına imkan veriliyor. Yazılımın tamamlanmasının ardından ise yapılması gereken tek şey, cihazın ısınmasının önüne geçmektir.

“10 Adımda Evde Bitcoin Üretmek! Detaylı Anlatım” adlı Bitcoin madencilik rehberini okumak için: https://www.koinbox.net/10-adimda-evde-bitcoin-uretmek-detayli-anlatim/

Content Protection by DMCA.com

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu