Coin Rehberi

Ethereum (ETH) Nasıl Alınır? 5 Adımda Satın Alma Rehberi

Ethereum (ETH) Nasıl Alınır? rehberimize başlamadan önce ilk olarak Ethereum’un atası Bitcoin hakkında bahsetmemiz gerekiyor. Bitcoin merkezi olmayan dijital paradır. Bitcoin icat edilmeden önce dijital para işlemleri sadece banka ve PayPal gibi aracılarla yapılıyordu. O zamanlarda bile bu işlemler merkezi otoriteler tarafından kontrol ediliyordu.

Bitcoin’in merkezi olmayan bir para olarak çıkması bunu değiştirdi. Artık herkes herhangi bir merkezi otorite olmadan birbirleri arasında para gönderip alabiliyor. Güvenlik açısından bakacak olursak her türlü Bitcoin ticari işlemi ağın katılımcıları tarafından doğrulanır. Bitcoin sisteminin kapanması, manipüle edilmesi ve kontrol edilmesi imkansızdır.

Şimdi paranın merkezi olmayabileceğini öğrendik peki günümüz dünyasında başka hangi merkezi alanlar merkeziyetsiz olarak daha başarılı olabilir. Bunlar arasında oy verme, tapu bilgileri ve sosyal ağlar geliyor. Bitcoin’in temeli olan blok zincir teknolojisi ile bu örnekler ve diğer benzer alanlar merkezi otoritenin kontrolünden kurtarılabilir. Tam da burada konumuz olan Ethereum’a geliyoruz.

Ethereum (ETH) Nedir?

Ethereum (ETH) Nasıl Alınır? konumuzun ilk odak noktası Ethereum’un ne olduğunu öğrenmektir. Ethereum Vitalik Buterin tarafından ilk olarak 2013’ün sonlarında duyurulmuş ve 2014’ün başlarında hayata gelmiştir. Vitalik Buterin’in o zamanlarda Bitcoin Magazine’in kurucusu olduğunu unutmamak çok önemlidir.

Ethereum (ETH) Nasıl Alınır? 5 Adımda Satın Alma Rehberi
Ethereum (ETH) Nasıl Alınır? 5 Adımda Satın Alma Rehberi - Koinbox.net

Ethereum kısaca merkezi olmayan uygulamalar ya da dApps’ler için “kendin yap” platformudur. Yeni bir merkezi olmayan program yapmak istiyorsanız tek yapmanız gereken Ethereum kodlama dilini öğrenmektir. Bu yaptığınız yeni uygulamayı ne siz ne de başka bir merkezi otorite kontrol edemez.

Ethereum platformunda binlerce eşsiz bilgisayar vardır ve bu yüzden ağ merkeziyetsizdir. Yeni bir program ağa katıldığında bu bilgisayarlar kodun yazıldığı gibi çalıştığından emin olur. Bu açıdan Ethereum, dünya genelinde merkezi olmayan uygulamaların alt yapısıdır. Ethereum bir para değildir, Ether bir paradır. Ether, Ethereum ağının teşvik etmek için kullanılır.

Ethereum’un ana hedefi interneti tamamen merkezi olmayan bir hale getirmektir. İnternet şu anda Amazon, Google ve Netflix gibi şirketler tarafından kontrol edilmektedir. Merkezi olmayan bir internet sayesinde artık insanlar herhangi bir 3. parti olmadan direk servis sağlayıcıları ile bağlantı kurabilir.

Ethereum insanların çok güçlü bir merkezi olmayan bilgisayar aracılığıyla birbirleri ile bağlantı kurmasına yarar. Ethereum ağında bulunan bilgisayarlar bir araya gelerek süper bir bilgisayara dönüşür.

Ethereum (ETH) Ne İşe Yarar?

Ethereum’un kodlama dili Solidity merkezi olmayan uygulamaların arkasındaki mantık olan akıllı sözleşmelerin yazılmasında kullanılır. Bu açından Ethereum’un ne işe yaradığına gelmeden önce gerçek dünyaya geri dönmemiz gerekiyor. Gerçek dünyada bir sözleşme “Bunu yaparsan, bunu yaparım” tarzındadır. Örneğin, yeni bir ev kiraladınız ve ilk aylık kiranız 1.500 TL, bu kirayı ödedikten sonra kiralık evinizde oturabilirsiniz. Ethereum’un akıllı sözleşmeleri de tam da bu şekilde çalışmaktadır.

Ethereum tasarımcıları programları ya da dApp’leri için şartları yazarlar ve daha sonra Ethereum ağı bu şartları yerine getirir. Bu aşama akıllı sözleşme olarak adlandırılır çünkü bir anlaşmanın her türlü açısı yerine getirilir. Yukarıdaki örneğe devam edecek olursak, Ev kiranız için bir akıllı sözleşme olduğunu varsayalım. Bu durumda ev sahibi aktif olarak kirayı almak zorunda kalmaz, sözleşmenin kendisi paranın gönderilip gönderilmediğini bilir. Kira ödendiyse kiralık evinizin kapısını açabilirsiniz ama kira ödenmediyse evinizin kapısını açamazsınız. Yine de bu örnek ile Ethereum akıllı sözleşmelerinin çok da akıllı olmadığı ortaya çıkıyor. Ethereum akıllı sözleşmelerinin kötü yanları; kendi kendilerini yönetmeleri, katı (ruhsuz) olmaları, değiştirilemez olmaları ve çok karışık sözleşmelerin güvensiz olmasıdır.

Ethereum (ETH) Nasıl Alınır? 5 Adımda Satın Alma Rehberi
Ethereum (ETH) Nasıl Alınır? 5 Adımda Satın Alma Rehberi - Koinbox.net

Kısacası Ethereum’da kod yasadır, kısaca Ethereum’daki bir sözleşme en yüksek otoritedir ve kimse bu sözleşmenin üzerine çıkamaz. Yine de tüm bu görüş açısı ilginç bir hikâye olan DAO olayı ile yerle bir oldu.

DAO yani merkezi olmayan otomatik organizasyon, kullanıcıların DAO’ya para yatırarak DAO’nun yaptığı yatırımlardan para kazanmalarına olanak sağlıyordu. DAO’nun yatırımları tamamen merkeziyetsiz olarak karar veriliyordu. Daha sonra DAO’ya duyulan güven arttı. Ether 20 dolar civarındayken DAO 150 milyon dolarlık Ether topladı.

Her şey çok iyi gidiyordu ama DAO’nun kodunun yeteri kadar güvenliğe sahip olmamasından dolayı bir kişi tüm parayı DAO’dan çekti. DAO’dan parayı çeken bir kişinin bir hacker olduğunu söyleyebilirsiniz ama aslında bu kişi sadece DAO akıllı sözleşmesinde yer alan açıklardan yararlanan bir kişidir. Bu günümüz hukuk yasalarındaki açıklardan yararlanan bir avukata çok benziyor değil mi?

Tüm bu olaydan sonra Ethereum topluluğu artık kodun yasa olmadığına karar verdi ve DAO’dan çalınan parayı geri almak için Ethereum kurallarını değiştirdi. Bir diğer deyişler DAO sözleşme yaratıcıları ve yatırımcıları çok saçma bir şey yaptı ve Ethereum tasarımcıları bu kişileri kurtarmak zorunda kaldı.

Bu harekete katılmayan küçük topluluk ise orijinal Ethereum blok zincirinde kaldı. Bu şekilde Ethereum Classic (ETC) doğdu. Aslında Ethereum Classic (ETC) orijinal Ethereum (ETH) ağıdır.

Ethereum (ETH) Nereden Alınır?

Ethereum dünyanın en büyük 2. kripto para birimi olduğundan dolayı çok kripto para borsasında listelenmiştir. Ara yüzünü sevdiğiniz ve kullanımına alışık olduğun herhangi bir borsadan Ether alabilirsiniz.

Ethereum (ETH) Nasıl Alınır?

Ethereum (ETH) Nasıl Alınır? konusunda 2 adet borsadan bahsedeceğiz. Bu borsalar Paribu ve Binance’dır. Çok geçmeden resimli anlatımımıza geçelim.

Paribu Borsası Üzerinden Ethereum Nasıl Alınır?

Ülkemiz dev kripto para birimi borsası Paribu’dan Ethereum almak hesabınız yoksa sadece 4 adımda yapılabiliyor.

Paribu, Ethereum Satın Alma 1. Adım

Tamamlamanız gereken ilk adım https://www.paribu.com/ adresine giderek hesabınız yoksa yeni bir hesap açmak olacak. Paribu ana sayfasında bulunan “Giriş Yap” kısmına tıklayın ve daha sonra “Paribu’da hesap oluştur” seçeneğini seçin. Buraya bilgilerinizi yazın ve daha sonra 1 tık ile hesabınız açılmış olacaktır.

Paribu, Bitcoin Satın Alma 1. Adım

Paribu, Ethereum Satın Alma 2. Adım

Paribu’dan Ethereum satın almadan önce ilk olarak kimlik doğrulama işlemlerini bitirmek gerekiyor. Bunu tamamlamak için yine ana sayfadan başlayın ve kullanıcı adınıza tıklayın. Daha sonra aşağıdaki resimde de görüldüğü gibi “Kimlik Doğrulama” sekmesine tıklayın. Bu bölgedeki bilgileri doldurun ve “Bilgilerimi Kaydet” seçeneğine tıklayın.

Paribu, Bitcoin Satın Alma 2. Adım

Paribu, Ethereum Satın Alma 3. Adım

Ethereum satın almak için yapmamız gereken bir adım daha kaldı. Bu adımda Paribu hesabınıza para aktarmanız gerekiyor. Bunu yapmak için ana sayfanın üst sağ kısmındaki Cüzdan’a tıklayın ve daha sonra “Yatır” sekmesini seçin.

Paribu, Bitcoin Satın Alma 3. Adım

Açılan yeni sayfada Banka bilgilerini görüntüle kısmından tercih ettiğiniz bankanız aracılığıyla Paribu hesabınıza para yatırabilirsiniz. Paribu’ya Türk lirası şu anda Fibabanka, VakıfBank, Akbank, Ziraat Bankası, Papara ve Ininal’dan yatırılabilmektedir.

Paribu, Bitcoin Satın Alma 3. Adım

 Paribu, Ethereum Satın Alma 4. Adım

Artık Paribu’dan Ethereum alabiliriz. Paribu’dan Ether almak için ya Kolay AL/Sat özelliğini kullanabilir ya da ana sayfadan bulunan piyasalar sekmesine tıklayarak ETH alabilirsiniz.

Paribu, Bitcoin Satın Alma 4. Adım-1

Piyasalar sekmesini zaman içinde kullanmayı öğrenmeniz çok önemlidir. Buradan Ethereum ve diğer kripto para alım satımlarınızı hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Paribu, Bitcoin Satın Alma 4. Adım-1

Binance Borsası Üzerinden Ethereum (ETH) Nasıl Alınır?

TRBinance ya da Binance’ın küresel kripto para birimi borsasından Ethereum (ETH) Nasıl Alınır? diye merak ediyorsanız ve hesabınız yoksa sadece 4 adımda Ether alabilirsiniz.

Binance, Ethereum Satın Alma 1. Adım

TRBinance hesabınız yoksa ilk olarak yeni bir hesap açmanız gerekiyor. Bu işlemi ya yeni bir hesap açarak (1) ya da hali hazırda bir Binance hesabınız varsa (2) tamamlayabilirsiniz.

Binance, Bitcoin Satın Alma 1. Adım

Binance, Ethereum Satın Alma 2. Adım

Binance hesabınızı açıktan sonra 2. adımda Binance hesabınızda KYC yapmanız gerekiyor. Gerekli bilgileri doldurarak bu adımı hızlıca bitirebilirsiniz.

Binance, Bitcoin Satın Alma 2. Adım
Ethereum (ETH) Nasıl Alınır? 5 Adımda Satın Alma Rehberi - Koinbox.net

Binance, Ethereum Satın Alma 3. Adım

3 adımda Binance hesabınıza para yatırmanız lazım. Binance ya da TRBinance ana sayfasından “Cüzdan” sekmesine tıklayın ve “Yatırma” kısmını seçin.

Binance, Bitcoin Satın Alma 3. Adım

Gelen ekrandan Ziraat Bankası ve VakıfBank hesabınız varsa bu iki seçenekten birini seçin. Bu bankaların hesapları yoksa EFT yöntemi ile TRBinance’a para atabilirsiniz. IBAN bilgilerinizi ve diğer bilgileriniz bir sonraki aşamada istenecektir. Para aktarma işlemi tamamlandıktan sonra Ethereum alacağız.

Binance, Bitcoin Satın Alma 3. Adım

Binance, Ethereum Satın Alma 4. Adım

Paranız Binance hesabınıza yattıysa Ethereum (ETH) almaya hazırsınız demektir. Ana sayfadan “Piyasalar” sekmesine gelin ve buradan kırmızı alanı kullanarak ETH alabilirsiniz. Cüzdanınız %100’ü ile ya da daha az bir miktarı ile hızlı bir şekilde ETH alabilir. Ya da kırmızı alan içerisinde bulunan daha gelişmiş ticaret emirlerini kullanarak ETH alabilirsiniz.

Binance, Ethereum Satın Alma 4. Adım

Ethereum (ETH) Nasıl Saklanır?

Ethereumlarınızı kripto para borsa cüzdanlarınızda ya da diğer kripto para birimi cüzdanlarınızda saklayabilirsiniz. En iyi 5 Ethereum cüzdanı Trezor One, Metamask, Ledger Nano S, Exodus ve Mist’tir.

Ethereum (ETH) Nasıl Çalışır?

Ethereum herkesin biraz da olsa bildiği kripto para madenciliği yöntemi ile çalışır. Ethereum (ETH) Ne İşe Yarar? adlı başlığımızda ağın genel özelliklerinden ve nasıl merkeziyetsiz olduğundan bahsetmiştir. Ethereum ağının merkeziyetsiz hale getiren temel katman Ethereum (ETH) madencileridir.

ETH madencileri ağdaki ticari işlemleri doğrular ve blok zincire eklerler. Bu işlemler karşılığında ETH madencileri ETH ödülü alır. Bu açıdan Ethereum, Bitcoin’e çok benzemektedir. Şimdilik…

Ethereum (ETH) Kaç TL?

Güncel olarak 1 Ethereum (ETH) Türk lirasıdır. Bu fiyat bilgisi güncel olarak değişeceğinden dolayı istediğiniz zaman ETH fiyatını öğrenmek için kullanabilirsiniz.

Ethereum (ETH) Hemen Satıp Paraya Çevrilir mi?

Elinizde ETH varsa ve hızlı bir şekilde paraya çevirmek istiyorsanız kullandığınız borsadan ETH’lerinizi satabilirsiniz. Satış işlemi gerçekleştirdikten sonra kripto para birimi borsanızdan çekim yapmanız gerekir. Borsadan bankaya yapılacak para çekimi bankanın ve borsanın işlem saatlerine göre değişmektedir. İşlem saatlerinde bu adımı tamamlamak istiyorsanız yaklaşık 1 saat içinde paranız elinize geçebilir. Aksi takdirde, örneğin hafta sonu bu işlemi yapıyorsanız paranızın elinize geçmesi 1-2 gün sürebilir.

Ayrıca Ethereum satıp paraya çevirme işlemi diğer faktörler tarafından da etkilenmektedir. Bunlar arasında Ethereum blok zincirinin tıkanıklığı, kullandığınız kripto para borsasının o anki işlem yükü, kullandığınız bankanın yoğunluğu gibi.

Ethereum (ETH) Aldıktan Sonra Nasıl Saklayabilirim?

Ethereum (ETH) satın aldınız ve kripto paralarınızı uzun vadeli olarak saklamak istiyorsanız en güvenli yöntem bir donanım cüzdanı almaktır. En güvenli ETH saklama yöntemlerinde iki adet donanım cüzdanından bahsetmiştik. Bunlar Trezor One ve Ledger Nano S’dir. Bu iki cüzdandan bir tanesini alarak güvenli bir şekilde Ether’lerinizi saklayabilirsiniz.

Ethereum (ETH) Nasıl Alınır? 5 Adımda Satın Alma Rehberi
Ethereum (ETH) Nasıl Alınır? 5 Adımda Satın Alma Rehberi - Koinbox.net

Kredi Kartı ile Ethereum (ETH) Alabilir miyim?

Ethereum (ETH) Bitcoin’den sonra tercih edilen en büyük kripto para birimi olduğundan dolayı kredi kartı ile ETH almak çok hızlı ve çok kolaydır. Yine de tercih ettiğiniz kripto para borsası ve bankaya bağlı olarak bu hızlılık ve kolaylık değişebilir. Hatta borsanız ya da bankanız böyle bir alımı desteklemiyor bile olabilir.

Bu olumsuz yönlere rağmen günümüzde Ethereum (ETH) çoğu kredi kartı ile satın alınabilmektedir.

Ethereum (ETH) Cüzdanı Nasıl Açılır?

En iyi 5 Ethereum cüzdanı olarak; Trezor One, Metamask, Ledger Nano S, Exodus ve Mist’i listelemiştik. Bunlar arasından bir tanesini seçerek ve seçtiğiniz cüzdanının internet sitesine girerek Ethereum cüzdanı açabilirsiniz.

Trezor One ve Ledger Nano S daha önce bahsettiğimiz gibi donanım cüzdanlarıdır ve fiziksel olarak cüzdanlardır. Trezor ya da Ledger’da hesap açtıktan sonra ve elinize bu cihazlardan bir tanesini aldıktan sonra hesap açabilirsiniz. Hem Trezor hem de Ledger’ın kripto para cüzdanlarının kutularında kullanım kılavuzu vardır. Kendinizi güvence altına almak için bu kılavuzda yazan bilgileri adım adım yapmanız tavsiye olunur.

Ethereum (ETH) Geleceği

Ethereum (ETH) Nasıl Alınır? rehberimizin sonlarına geldik. Şimdi de Ethereum’un geleceği olan Ethereum 2.0’a bakacağız. Ether’in sunduklarını sevdiyseniz ve uzun vadeli olarak ETH yatırımı yapmayı düşünüyorsanız ETH 2.0 hakkında öğrenmeniz gereken çok şey var.

Ethereum 2.0 Nedir? Ethereum 2.0 Aşamaları Nelerdir?

Ethereum ağı şu anda kripto para birimi madencileri tarafından işletiliyor. Bu madencilik yöntemine İş Kanıtları deniliyor. Kısaca madenciler iş yapıyor ve böylece ödüllendiriliyor. Şimdiye Ethereum 2.0 bu yöntemi tamamen ortadan kaldıracak ve ETH 2.0 süreçleri çoktan başlamış durumda.

Ethereum 2.0 İş kanıtları yönteminden Hisse Kanıtlar denilen bir başka tür madencilik sistemine geçecek. ETH ağının güncel hali sürekli ve küresel olarak bilgisayar gücü tüketiyor ve yeni sistemde bu enerji tüketimi neredeyse %100 oranında azalacak.

Ethereum ağı başarılı bir şekilde ETH 2.0’a geçtiğinde staking denilen ve çoğu kişinin artık aşina olduğu yeni bir tür madencilik sistemine başlayacak. En az 32 Ether karşılığında yapılacak bu yeni madencilik işlemi ilk madenciler ETH kazanacak.

ETH 2.0’un getireceğe bir diğer özellikte Shard Chain denilen yan ağlardır. Bu özellik genel olarak ana ağın yükünü azaltacak ve böylece ETH ağının hızı artacaktır.

Ethereum (ETH) Geleceği Ethereum 2.0 Nedir? Ethereum 2.0 Aşamaları Nelerdir?
Ethereum (ETH) Nasıl Alınır? 5 Adımda Satın Alma Rehberi - Koinbox.net

Ethereum 2.0’ın aşamaları:

  • Aşama 0: Beacon Chain’in tanıtılması. (Tamamlandı)
  • Aşama 1: 2021’de çıkacak. Shard chainler gelecek.
  • Aşama 1.5: Şu anki Ethereum ağı shard chain’e dönüşecek. (Bu aşamada hisse kanıtlarına geçilecek.)
  • Aşama 2: Shard chainlerin tüm özellikleri açılacak. Bunlar arasında akıllı sözleşme yönetimi ve birbirileri arasında iletişim var. Buna ek olarak tasarımcılar shard chainler üzerinde eşsiz tasarımlar yapabilecek. (2021 ya da 2021’de çıkacak.)

Aşama 2.0 tamamlandığında Ethereum tamamen Ethereum 2.0’a geçecek.

Ethereum (ETH) Satın Al İşlemi Güvenilir mi?

Ethereum (ETH) satın al işlemi son derece güvenlidir. Yine de bu güvenlik derecesi kullandığınız kripto para borsası ve bulunduğu yasal bölgeye bağlı olarak değişebilir. Adını tanıtmış borsalardan birini kullanıyorsanız ve kripto para birimlerinin yasak olduğu bir bölgede değilseniz Ethereum almak hakkında endişe etmeniz gereken bir şey yoktur.

İçeriğimize Puan Vererek Bize Destek Olur musunuz?
[Toplam oy: 4 Puan: 4.8]
Content Protection by DMCA.com

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Ethereum gün gelecek Bitcoin’den çok daha popüler olacak. Sizden ricam detaylı bir Ethereum madenciliği ile ilgilide bir yazı paylaşır mısınız?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün