Anasayfa Coin Rehberi Ethereum (ETH) Transfer Süresi

Ethereum (ETH) Transfer Süresi

Coin Rehberi

Ethereum transfer süresi ile alakalı merak ettiğiniz tüm soruların cevabını bulabilirsiniz. ETH transfer süresi ne kadar? Detaylar içeriğimizde...

Ethereum (ETH) Transfer Süresi

Kripto para sektöründe Bitcoin’e en yakın rakip olarak gösterilen Ethereum, birçok kullanıcıya sahip durumda. Bu kullanıcıların merak ettiği konuların başında ise Ethereum’un transfer süresinin ne kadar olduğu geliyor. Yazımız içerisinde Ethereum’un transfer süresine dair bütün bilgileri bulabilirsiniz…

Ethereum (ETH) Transfer Süresi Nedir?

Ethereum transfer süresi, sahip olunan Ether varlığının bir başka adrese yönlendirilme işleminin alacağı zaman demektir. Yapılan bu transfer işleminin geçerli kabul görmesi ise Blockchain’de bir veya birden fazla madencinin onay vermesine bağlıdır.

Ethereum (ETH) Transfer Süresi Ne İşe Yarar?

Ethereum transferi, işlem yapılacak ağın içerisinde bulunan yoğunluk durumuna göre alınacak onayın ne kadarlık bir süre zarfında gerçekleşeceğine bağlıdır.

Ethereum (ETH) Transfer Süresi

Bitcoin (BTC) ile Ethereum (ETH) Transfer Süreleri Farklı mıdır?

Bitcoin ile Ethereum’un transfer sürelerinin karşılaştırması da en çok merak edilen konuların başında geliyor. Bitcoin ile Ethereum’un transfer süreleri tamamen farklıdır. Her iki varlığın da transfer işlemlerinde, ağın yoğunluk durumu ve transfer ücreti miktarı önemli kriterlerdir.

Bitcoin’de, eskiden bir transferin gerçekleşmesi 3 madencinin onayına bağlıyken, son gelen güncellemelerin ardından şu sıralarda 1 madencinin onayı yeterli oluyor. Transfer işlemlerinin sonlanması, ağdaki yoğunluk durumuna göre 20 dakikaya kadar çıkabilse de ortalama olarak 8 ile 12 dakika arasında gerçekleşiyor.

Ethereum’da ise bu süre, kullanıcının tercihine bağlı olarak daha kısa sürebiliyor. Transfer işlemlerinde gwei cinsinden yapılan gas fiyatı tercihleri, işlemin ne kadarlık bir sürede gerçekleşeceğini belirliyor. Eğer 4 gwei tercih edilirse, yapılacak işlem 2 dakikanın altında sürecektir. Transfer işleminin 5 dakikanın altında sürmesini isteyenler ise 1 gwei ya da 1 ile 4 arası gwei tercihi yapabilirler. Ayrıca, transfer ücreti vermek istemeyenler ve işlemin hızlı sonlanmasına önem vermeyenler, safe low tercihi yaparak, en fazla 30 dakikada gerçekleşecek bir işlem yapabilirler.

Ethereum (ETH) Transfer Süresi için Kaç Onay Gerekli?

Ethereum transferinin geçerli olarak sayılabilmesi adına gereken onay sayısı da birçok kişi tarafından merak ediliyor. Bitcoin’de bir transferin gerçekleşmesi adına gereken onay sayısı 1 iken, Ethereum’da ise bu sayı 12’dir.

Ancak, Bitcoin’de bir bloğun alacağı onay ortalama olarak 8-12 dakika içerisinde gerçekleşirken, Ethereum’da bu süre ortalama 15 saniyedir. Basit bir matematik hesabı ile Bitcoin transferinin onaylanmasının 8-12 dakika, Ethereum transferinin onaylanmasının ise yaklaşık olarak 3 dakika sürdüğünü görebiliriz.

Ethereum (ETH) Transfer Süresi

Ethereum (ETH) Neye Göre Yükseliyor?

Son dönemde yakaladığı yükseliş ile dikkat çeken Ethereum’un, yakaladığı bu yükselişin arkasında yatan nedenler en çok ilgi duyan konular arasında bulunuyor. Özellikle piyasaya liderlik eden Bitcoin’in içerisinde bulunduğu olumlu hava, tüm altcoinler gibi Ethereum’u da doğru orantılı bir şekilde etkilemiş durumda.

Bunun yanı sıra Ethereum’un 2.0 güncellemesi sonrasında, Proof of Work konsensüsünden Proof of Stake konsensüsüne geçiş yapması da madencilerin işini kolaylaştırmış ve işlem hızını önemli ölçüde arttırmıştır. Bu da Ethereum’un yakaladığı yükselişin en temel nedenleri arasında yer alıyor.

Ethereum (ETH) Çekme İşlemim Ne Kadar Sürede Gerçekleşir?

Ethereum çekme işlemlerinin gerçekleşme süreleri, birçok kullanıcı tarafından merak ediliyor. Google 2FA veya SMS yöntemleri ile güvenlik aşamalarını geçtikten sonra, onay aşamasına geçiş yapılır. Transfer işlemine dair verilen TX kodu ile süreç takip edilebilirken, 30 dakikanın üzerinde bir süre geçmesine rağmen işleminizi ‘Finansal İşlemler’ adlı panelde göremiyorsanız, destek talep edebilirsiniz.

Ethereum (ETH) Transfer Süresi

Ethereum (ETH) Transfer Süresi Ne Kadar Sürer?

Ethereum transfer süresinin ne kadar sürdüğü de en fazla merak edilen konulardan birisi olarak bizleri karşılıyor. Bu işlemlerin süresi ise tamamen yapacağınız seçimlere bağlı olarak belirleniyor.

Eğer transfer işleminizin gerçekleşmesini beklemeyecek zamanınız yoksa, gwei cinsinden bir gas fiyatı belirlemelisiniz. İşleminizin en fazla 2 dakikada sonlanmasını istiyorsanız, gwei miktarınızı 4 olarak seçmelisiniz. 5 dakika veya altı için ise 1 ile 4 arası gwei belirlemeniz yeterli olacaktır.

Ethereum transferi için beklemek sizin için bir sorun değilse ve ekstra işlem ücreti ödemek istemiyorsanız, ‘Safe Low’ tercihi sizin için en uygun yöntem olacaktır. En düşük Ethereum işlem ücreti ile yapılan transfer, en fazla 30 dakika içerisinde gerçekleşmiş olacaktır.

Coin Transfer Süreleri

Bitcoin ve Ethereum’un transfer sürelerini belirttikten sonra, bazı coinlerin transfer sürelerini de şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Nano: 3 saniye
  • Stellar: 5 saniye
  • Ripple: 10 saniye
  • NEO: 1 dakika 40 saniye
  • GAS: 1 dakika 40 saniye
  • IOTA: 2 dakika
  • Litecoin: 2 dakika 30 saniye
  • Verge: 2 dakika 30 saniye
  • Groestlcoin: 5 dakika
  • Monero: 6 dakika

Ancak belirtmemiz gerekir ki bu süreler ortalama olarak alınmış sürelerdir ve işlem yapılan zaman aralığında, ağın yoğunluk durumuna göre değişkenlik gösterebilirler.

Ethereum (ETH) Transfer Süresi içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)