Anasayfa Altcoin Ethereum için Dikkat Çeken "Yüksek Mahkeme" Teklifi!

Ethereum için Dikkat Çeken "Yüksek Mahkeme" Teklifi!

Altcoin

Matter Labs kurucu ortağı ve CEO'su Alex Gluchowski, Ethereum için dikkat çeken bir teklifte bulundu.

Ethereum için Dikkat Çeken

Matter Labs kurucu ortağı ve CEO'su Alex Gluchowski, Ethereum ağı içindeki anlaşmazlıkları ele almak üzere tasarlanmış merkeziyetsiz bir mahkeme sistemi olarak "Ethereum Yüksek Mahkemesi" için bir teklif sundu.

Teklif; Gluchowski'nin akıllı sözleşmeler ve protokol yönetimi ile ilgili konularda nihai hakem olarak hizmet veren, geleneksel hukuk sistemlerine benzer hiyerarşik bir mahkeme sistemini detaylandırdığı bir gönderiden iletildi.

Gluchowski, "Ethereum Yüksek Mahkemesi"ni, tarafların akıllı sözleşme sorunlarından kaynaklanan anlaşmazlıkları çözmeleri için son çare olarak öngörüyor ve böylece geleneksel yasal yollara başvurma ihtiyacını ortadan kaldırıyor.

Gluchowski, konu ile ilgili şu ifadeleri kullandı:

Böyle bir sistemin en önemli işlevi, protokolleri dışarıdan gelecek siyasi çıkarımlara karşı korumak olacaktır. Bu, büyük bir caydırıcılık mekanizması olarak hizmet edecek ve Ethereum'un güçlü bir ağ durumu olarak rolünü yükseltecektir. 

Önerilen bu çerçevede, Ethereum ağı içindeki her protokolün kendine özgü yönetişim mekanizmaları olacak ve her protokol, bir itiraz sürecini tetiklemek için özel bir sözleşme belirleyebilecektir.

Sistem, "Son Temyiz Mahkemesi" olarak hizmet veren bir Ethereum Layer 1 soft fork'una kadar giden hiyerarşik zincir içi mahkemelere sahip olacaktır.

Gluchowski'ye göre; önerilen mahkeme sistemi, güçlü bir sosyal mutabakata dayalı olarak çalışacak ve başarılı bir şekilde uygulanmasının, Ethereum topluluğu içinde kolektif bir anlaşma gerektireceğini kabul edecektir.

Böyle bir sistemin işletilmesinin maliyetli olacağının altını çizen Gluchowski; bunun kullanımını, yalnızca tüm Ethereum topluluğunun dikkatini hak eden "gerçekten olağanüstü" vakalarla sınırlandırdı. Gluchowski, Uniswap gibi protokollerdeki büyük hataları veya sistemik risk oluşturan merkeziyetsiz finans (DeFi) sistemlerini örnek olarak gösterdi.

Ethereum için Dikkat Çeken "Yüksek Mahkeme" Teklifi!

Gluchowski; Mevcut Çözümler Yetersiz Kalıyor!

Akıllı sözleşmelerdeki zaman kilitli özellikler gibi zincir üstü anlaşmazlıklara yönelik mevcut çözümlerin acil durumlarda yetersiz kalmasını eleştiren Gluchowski, güvenlik konseylerinin etkinliği konusunda da kuşkularını dile getirdi:

Bir güvenlik konseyi, sözleşmeyi yalnızca geçici olarak dondurabilir ve acil bir yükseltme için token yönetişim onayı gerektirir. Fakat şimdi kötü niyetli bir çoğunluk, kötü bir devralma yükseltmesi gerçekleştirebilir ve tüm varlıkları çalabilir.

Gluchowski; bu iddialı vizyonu desteklemek için Matter Labs ve Ethereum Layer 2 ölçeklendirme çözümü zkSync'in, bu zincir üstü yargı sisteminin fizibilitesini ve uygulanmasını keşfetmek için araştırma yapmaya açık olacağını belirtti.

Teklif, merkeziyetsiz sistemlerin artan karmaşıklığının geleneksel yasal çerçevelere meydan okuduğu bir zamanda geldi. Bu fikrin Ethereum topluluğu içinde ilgi görüp görmeyeceği ve merkeziyetsiz yönetişimi genel olarak nasıl etkileyebileceği soru işareti olarak kalmaya devam ediyor.

Ethereum için Dikkat Çeken "Yüksek Mahkeme" Teklifi! içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)
Yürüdükçe Kazandıran Sweatcoin Nedir?
Rehber Banu Fırıncılar
Exen Coin (EXEN) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Kripto Para Grafik Okuma Rehberi
Rehber Banu Fırıncılar
GateToken (GT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Banu Fırıncılar
Trust Wallet Token (TWT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Major Coin Nedir? Major Coin Listesi
Rehber Banu Fırıncılar