Anasayfa Rehber Ethereum Madenciliği Nedir? ETH Mining Nasıl Yapılır?

Ethereum Madenciliği Nedir? ETH Mining Nasıl Yapılır?

Rehber

Ethereum madenciliği nedir? Ethereum madenciliği nasıl yapılır? Ethereum madenciliği kazançlı mıdır? Madencilik yapmak için hangi ekipmanlar gerekli? Fiyatl

Ethereum Madenciliği (Mining) Nedir? Nasıl Yapılır?

Ethereum Madenciliği Nedir?

Ethereum madenciliği, Ethereum (ETH) varlığına sahip olmak amacıyla başvurulan yönteme deniliyor. Blok zinciri vasıtasıyla Ethereum (ETH) kazanmak istiyorsanız, işlemlerinizi Ethash olarak bilinen algoritma doğrultusunda gerçekleştirmeniz gerekiyor. Bitcoin (BTC) madenciliğindeki gibi ASIC kullanmanıza gerek olmuyor. Yani herhangi bir Windows kullanıcısı olsanız bile rahat bir şekilde Ethereum madenciliği yapabiliyorsunuz. Söz konusu madencilik için gereken en önemli şeyin, çok yüksek bir GPU gücü olduğunu söyleyebiliriz.

Ethereum Madenciliği Ne İşe Yarar?

Ethereum madenciliği ile ağa daha fazla Ethereum (ETH) varlığı getirebilir, bunun karşılığında ödüllendirilebilir ve daha fazla kazanç sağlayabilirsiniz. Öte yandan, Ethereum madenciliği yaparak ağı destekleyebilir ve katılımınıza bağlı olarak yönetim haklarına sahip olabilirsiniz.

Ethereum madenciliği, blok zincirinin güvenliğini artırıyor. Söz konusu blok zinciri, zamanla daha fazla merkeziyetsiz bir hale geliyor. Çok sayıda kullanıcı ile birlikte bir ağa dâhil olmanız, bu kullanıcılara iyi bir hedef doğrultusunda hizmet sunduğunuzu da gösteriyor.

Ethereum Madenciliği Sistemi

Ethereum madenciliği sisteminde blok işlemeyi başarıyla gerçekleştiren madencilere ortalama olarak 2 ETH ödül veriliyor. Ayrıca, madencilere işlem ücretleri de veriliyor. Ethereum madenciliği sisteminde blokların doğrulanması için yalnızca 12 saniyeye yakın bir süre gerekiyor.

Ağa dâhil olan madencilerin sayısı arttıkça Ethereum (ETH) kazanmak için çözüme kavuşturulması gereken sorunların da arttığı görülüyor. Bu nedenle Ethereum (ETH) madenciliği yapmak istiyorsanız iyi bir donanıma sahip olmanız gerekiyor. Söz konusu madencilik için güçlü bir GPU kullanmanız öneriliyor.

GPU’nun hem yeterli seviyede işlem gücüne hem de video RAM’e sahip olması önem arz ediyor. Ethereum madenciliği için iyi bir bütçe planlaması yapmanızda fayda var. Güvenli bir internet bağlantısı da madenciliğin olmazsa olmazlarındandır. Sonuç olarak Ethereum madenciliği sisteminin biraz karışık olduğunu ifade edebiliriz.

 

Ethereum Madenciliği Nasıl Yapılır?

Ethereum madenciliği nasıl yapılır? sorusunun yanıtı merak edenler için ayrıntılı bilgilere yer vereceğiz. Ethereum madenciliği yapmak için ilk olarak Ethereum cüzdanına sahip olmanız gerekiyor. Bunun için izlemeniz gereken adımlar şu şekilde:

 • MyEtherWallet internet sitesine girin. Bunun için myetherwallet.com/ bağlantısını kullanabilirsiniz.
 • Ana sayfada “Create a Wallet” yazan yeşil bir buton göreceksiniz. Bu butona tıklayın. Daha sonra “Next” butonlarına basarak bildirim ekranlarını geçin. Son olarak “Get Started” butonuna basın.
 • Karşınıza 3 farklı cüzdan seçeneği gelecek. Söz konusu cüzdan seçeneklerinden dilediğinizi seçin ve Ethereum cüzdanınızı oluşturun.

Ethereum cüzdanınız oluşturduktan sonra yapmanız gerekenler ise şöyle:

 • Claymore Dual Miner internet sitesine girin. Bunun için claymoredualminer.com/ bağlantısını kullanabilirsiniz.
 • Ana sayfanın üst bölümünde bulunan “Download” seçeneğine tıklayın. Buradan işletim sisteminize uygun programı indirin. Bu aşamada sizden talep edilen bilgileri doğru bir biçimde paylaşmanız büyük önem arz ediyor.
 • Bilgisayarınıza bir dosyanın indiğini fark edeceksiniz. Söz konusu dosyayı, az önce internet sitesinden indirdiğiniz programın dosyasına ilave edin.
 • Klasörde bulunan “Start.bat” dosyasına gidin ve burada size ait bir cüzdan numarasının bulunup bulunmadığını kontrol edin.
 • Kontrolü tamamladıktan sonra Ethereum madenciliğine geçebilirsiniz. “Start.bat” dosyasını açtığınız zaman bilgisayarınızın otomatik bir şekilde madenciliğe başladığını göreceksiniz. İşte yapmanız gerekenler bu kadar kolay!

 

 

Ethereum Madencilik Ekipmanları Nelerdir?

Ekran kartı

Ethereum madencilik ekipmanlarından ilki ekran kartıdır. Ethereum madenciliğinden üst düzey bir kâr elde etmek istiyorsanız doğru bir ekran kartı seçimi çok önemlidir. Yazımınızın başında da belirttiğimiz gibi, Ethereum madenciliği için yüksek bir GPU gücüne sahip olmanız gerekiyor.

AMD ve Nvidia, en iyi madencilik ekran kartlarını sunan firmalar olarak karşımıza çıkıyor. Söz konusu firmaların yüksek kaliteye sahip ekran kartlarını sundukları ve bu konuda piyasayı domine ettikleri görülüyor.

Ethereum madenciliği için Nvidia RTX 3090, Nvidia RTX 3080, Nvidia RTX 3080 Ti, AMD RX 6800 XT, AMD RX 6900 XT, AMD RX 6800, Nvidia RTX 3070, Nvidia RTX 3060 Ti, AMD RX 5700 XT ve AMD RX 5700 gibi ekran kartlarını kullanabilirsiniz.

 

Ana kart

Ethereum madenciliği için kullanacağınız GPU sayısını destekleyen bir ana karta sahip olmanız gerekiyor. Ana kart konusunda da piyasaya hâkim olan iki firma var: ASRock ve ASUS.

ASUS B250 Mining Expert, madenciler için piyasaya sürülmüş bir ana kart olarak görülüyor. Söz konusu ana kart, “şu ana kadarki en iyi madencilik ana kartı” şeklinde nitelendiriliyor. Aynı anda 19 GPU’yu destekleyebilmesi ile dikkat çeken ASUS B250 Mining Expert, meşakkatli işlerin üstesinden gelebiliyor.

ASRock H110 Pro BTC+ ise daha çok kripto para piyasası ile Ethereum madenciliği donanımları konusunda uzmanlaşan kişilere hitap ediyor. Söz konusu ana kartı hem kurmak hem de kullanmak biraz güç görünüyor. Yani madenciliğe yeni adım atanların daha basit bir ana kart seçmelerini öneriyoruz. Fakat bu konuda kendinizi geliştirmiş biriyseniz bu ana kart ile ilgili herhangi bir problemle karşılaşmazsınız.

Bunlar haricinde en iyi madencilik ana kartları arasında Gigabyte GA-H110-D3A, Biostar TB250-BTC Pro, MSI Z170A Gaming Pro Karbon ve Asus ROG Strix Z270E gibi ana kartlar da yer alıyor.

 

SSD

Ethereum madenciliğinde iyi bir SSD (Solid State Disk) seçimi öncelikleriniz arasında olmayabilir. Fakat donanımızı tamamlamak için güvenilir ve hızlı bir SSD’ye ihtiyaç duyacaksınız. Düşük maliyetli ve iyi bir performansa sahip SSD arıyorsanız WD Blue SSD sizin için uygun olacaktır.

Madenciliğin sizin için kârlı olması gerekiyor. Bu yüzden bütçesi sınırlı olanlar için ADATA SU800 SSD iyi bir seçim olabilir. Bunlar haricinde en iyi madencilik SSD’leri arasında Samsung 860 EVO SSD, Crucial BX500 SSD ve SanDisk Ultra 3D SSD yer alıyor.

CPU

Ethereum madenciliği yapmak istiyorsanız minimum Intel Core i3 CPU (işlemci) yeterli olacaktır. İşlemci ile ana kartın uyumlu bir şekilde çalışmasının gerekli olduğunu unutmayalım.

RAM

Ethereum madenciliği için gerekli olan donanımlardan biri de minimum 4 GB RAM’dir. Madencilik için satın aldığınız ana kartın RAM’i desteklemesi önem arz ediyor.

Kasa, Soğutma Sistemi ve Elektrik Bağlantısı

Kripto para madenciliği için hazırlanan ve alüminyum malzemeden üretilen bir kasa tercih etmenizde fayda var. Diğer yandan, aşırı ısınmaların önüne geçmek için soğutma sistemi de kullanabilirsiniz. Ethereum madenciliğine başlamadan önce elektrik maliyetlerini göz önünde bulundurun çünkü söz konusu donanımın başarılı bir şekilde çalışabilmesi için güçlü bir elektrik bağlantısına ihtiyacınız olacak.

Ethereum Madencilik Ekipmanlarının Fiyatları 2022

Ethereum madencilik ekipmanlarının fiyatları yüksek olabilir. Fakat Ethereum madenciliğinden iyi bir kazanç sağlamak istiyorsanız güçlü donanımlara sahip olmanız gerekiyor. Bunun için Ethereum madenciliğine başlamadan önce iyi bir planlama yapmanız ve yüksek maliyetleri göze almanız gerekiyor. Yine de sağlam bir araştırma yaparak sizin için en uygun fiyatlı ekipmanları bulabilirsiniz.

Ethereum madencilik ekipmanlarının fiyatları şöyle:

ETH Mining için Ekran Kartı Fiyatları

Nvidia RTX 3090 Fiyatı: 3,121,99 dolar (42,139 TL)

Nvidia RTX 3080 Fiyatı: 1,964 dolar (26,525 TL)

Nvidia RTX 3080 Ti Fiyatı: 2,491 dolar (33,639 TL)

Ekran kartı fiyatlarına yazımızın ilerleyen bölümlerinde daha ayrıntılı bir şekilde yer vereceğiz.

 

ETH Mining için Ana Kart Fiyatları

ASRock H110 Pro BTC Fiyatı: 248 dolar (3,353 TL)

Biostar TB250-BTC Pro Fiyatı: 333 dolar (4,499 TL)

MSI Z170A Gaming Pro Karbon Fiyatı: 130 dolar (1,755 TL)

Ethereum Madenciliği Çeşitleri

Ethereum madenciliğini farklı yöntemlerle gerçekleştirebilirsiniz. Söz konusu yöntemleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 1. Ethereum madencilik havuzuna dâhil olmak
 2. Bulut madenciliği yapmak
 3. Solo madencilik yapmak
 4. Windows ile madencilik yapmak
 5. Mac ile Ethereum madenciliği yapmak

Şimdi bu yöntemleri sırasıyla ayrıntılı bir şekilde inceleyelim.

Ethereum madencilik havuzuna dâhil olmak

Ethereum (ETH) değerinin artış göstermesiyle beraber çok sayıda kişinin madenciliğe başladığını görüyoruz. Bu nedenle madenciliğin daha da zor bir hale geldiğini ve madencilik havuzlarının söz konusu zorluğu biraz da olsa azalttığını söyleyebiliriz.

Madencilik havuzları, madencilerin bilgi işlem gücünü kullanıyor. Matematiksel denklem, madencilik havuzları tarafından parçalarına ayrılıyor. Bu parçalar da bilgisayarlar arasında dağıtılıyor. Katılımcılar, matematiksel denklemi beraber çözüyor. Bunun üzerine ödül de katılımcılar arasında dağıtılıyor.

Madencilik havuzu seçiminde söz konusu havuzun itibarı, hash gücü, komisyon oranı, en düşük ödeme tutarı ve sıklığı gibi kriterlere dikkat etmenizde fayda var. En popüler madencilik havuzları arasında şunlar yer alıyor:

 • 2miners
 • Nanopool
 • F2Pool
 • SparkPool
 • Ethermine

Bulut madenciliği yapmak

Bulut madenciliğinde bulut sahibi şirketlerden ekipman kiralıyorsunuz. Böylece kiralama sürecinde çıkarılan bütün Ethereum (ETH) varlıklarına sahip oluyorsunuz. Bu varlıkları doğrudan kendi cüzdanınıza transfer etme imkânınız bulunuyor.

Bulut madenciliğinde ekipman satın alma veya ekipman bakımı yapma gibi masraflarınız olmuyor. Bulut firmaları, sizden yalnızca kiralama bedeli istiyor. Diğer işlerin sorumluluğu ise tamamen bulut firmalarına ait oluyor. Fakat bu yöntemin olumsuz yanları da var. O da Ethereum (ETH) fiyatındaki düşüş riskinden kaynaklanıyor. Yani Ethereum (ETH) değer kaybına uğrarsa bulut firması ile yaptığınız kira sözleşmenizin zarar etme ihtimali bulunuyor.

Bir de dolandırıcılık olasılığına karşı çok dikkatli olmanız gerekiyor. En güvenli hizmete erişebilmeniz büyük bir önem arz ediyor. Bulut madenciliğinde en güvenli hizmete erişmek ve kısmen de olsa riski göze almak gerekiyor.

 

Solo madencilik yapmak

Solo madencilik yüksek maliyetlidir. Aynı zamanda bu madenciliği yapmak hiç de kolay değildir. Yalnızca bir Ethereum blokundan ödül kazanmak isteyen solo madencilerin, ödülden fazla harcama yapmaları gerekiyor. Madencilerin blok bulmaları da genelde 2-3 haftayı buluyor. Sonuç olarak solo madencilik pek de önerilen bir yöntem değildir.

Windows ile madencilik yapmak

Windows ile Ethereum madenciliği yapmak istiyorsanız Windows7 67-bit ya da üstü bir donanımınızın bulunması, ekran kartınızın en güncel sürümünü kurmanız ve Ethereum cüzdanına sahip olmanız şart. Bunları yerine getirdikten sonra bilgisayarınıza madencilik programını indirin.

Sanal bellek boyutunu minimum 16,384 MB yapın. Windows güncelleme ayarlarını kapattıktan sonra “Güç Ayarları”na girin. Buradan “Uyku Modu”nu pasif hale getirin. Anti-virüs programınız varsa madencilik yazılımınızın taramanın dışında kalmasını sağlayın.

Madencilik havuzlarından dilediğinizi tercih edin. Madencilik havuzu tarafından verilen talimatlar doğrultusunda “.bat” dosyasının düzenlemesini yapın. Bu dosyayı çalıştırın ve Ethereum madenciliğini başlatın.

 

Mac ile Ethereum madenciliği yapmak

Mac ile Ethereum madenciliği yapmak pek popüler bir yöntem değildir. Madencilik programlarının genellikle Mac sürümlerine sahip olmamaları bunda etkilidir. Mac ile Ethereum madenciliği yapacaksınız Minergate aracılığıyla gerekli yazılımı indirmeniz gerekiyor.

Bunu hallettiyseniz mail adresiniz ile bir hesap oluşturun. Bu hesap ile madencilik yazılımına giriş yaptıktan sonra Ethereum madenciliğine geçebilirsiniz.

Ethereum Madenciliği için Ekran Kartları

Ethereum madenciliği için ekran kartlarının önemli bir yere sahip olduğunu biliyoruz. Madencilerin çok sayıda ekran kartı kullanmaları nedeniyle artık piyasada ekran kartı bulmak çok zor bir hale geldi. Kripto para madenciliği için üretilen ekran kartlarının yeterli olmaması nedeniyle madenciler, bu kez oyun için piyasaya sürülen ekran kartlarını almaya başladı. Ethereum madenciliğinden üst düzey kazanç sağlamak isteyenlerin ekran kartı seçimine mutlaka özen göstermeleri gerekiyor.

Ethereum madenciliği için kullanabileceğiniz ekran kartları şu şekilde:

 • Nvidia RTX 3090
 • Nvidia RTX 3080
 • Nvidia RTX 3080 Ti
 • AMD RX 6800 XT
 • AMD RX 6900 XT
 • AMD RX 6800
 • Nvidia RTX 3070
 • Nvidia RTX 3060 Ti
 • AMD RX 5700 XT
 • AMD RX 5700

 

 

Ethereum Madenciliği için Ekran Kartı Fiyatları 2022

Ethereum madenciliği için ekran kartı fiyatları şu şekilde:

Nvidia RTX 3090 Fiyatı: 2,739,99 dolar (36,989 TL)

Nvidia RTX 3080 Fiyatı: 1,500 dolar (20,250 TL)

Nvidia RTX 3080 Ti Fiyatı: 1,800 dolar (24,300 TL)

AMD RX 6800 XT Fiyatı: 1,660 dolar (22,410 TL)

AMD RX 6900 XT Fiyatı: 1,900 dolar (25,650 TL)

AMD RX 6800 Fiyatı: 1,416 dolar (19,116 TL)

Nvidia RTX 3070 Fiyatı: 1,575 dolar (21,262 TL)

Nvidia RTX 3060 Ti Fiyatı: 1,212 dolar (16,362 TL)

AMD RX 5700 XT Fiyatı: 19,399 TL

AMD RX 5700 Fiyatı: 6,769 TL

 

Ethereum Madenciliği için Ekran Kartlarının Hash Oranları

Ethereum madenciliği için ekran kartlarının hash oranları farklılık gösteriyor. Yani her ekran kartı, farklı bir hash oranına sahip oluyor. Satın alacağınız ekran kartının hash oranına dikkat etmenizde fayda var. Ekran kartlarından bazılarının hash oranları şu şekilde:

Nvidia RTX 3090 Hash oranı:125 MH/s

Nvidia RTX 3080 Hash oranı: 100 MH/s

Nvidia RTX 3080 Ti Hash oranı: 67 MH/s

AMD RX 6800 XT Hash oranı: 65 MH/s

AMD RX 6900 XT Hash oranı: 65 MH/s

AMD RX 6800 Hash oranı: 61 MH/s

Nvidia RTX 3070 Hash oranı: 60 MH/s

Nvidia RTX 3060 Ti Hash oranı: 60 MH/s

AMD RX 5700 XT Hash oranı: 56,5 MH/s

AMD RX 5700 Hash oranı: 56 MH/s

Ethereum Madenciliği Siteleri 2022

Ethereum madenciliği sitelerini araştırırken en güvenilir olanlarına odaklanmanız gerekiyor. Bildiğiniz üzere kripto para madenciliğinde dolandırıcılık riski mevcut. En güvenilir internet sitelerini bularak dolandırıcılık riskinden uzak kalabilirsiniz.

Ethereum madenciliği siteleri arasında Genesis Mining var. Söz konusu platform sayesinde bulut madenciliği yöntemiyle Ethereum (ETH) kazanmanız mümkün oluyor. Genesis Mining şirketinin, bulut madenciliği alanındaki en güvenilir şirketlerden biri olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Ethereum madenciliği siteleri arasında HashFlare bulunuyor. Bulut madenciliği için uygun olan HashFlare platformunda, satın almayı düşündüğünüz MH/s kadar ödeme gerçekleştiriyorsunuz. Söz konusu platformda Ethereum (ETH) gibi kripto para birimlerinin kontratlarını satın alabiliyorsunuz.

HashGains, Ethereum (ETH) bulut madenciliğine başlamak isteyenler için iyi bir seçim olabilir. Eğlenceli ve etkileşimli bir ara yüze sahip olan HashGains, son teknoloji donanımlara ve olağanüstü performans standartlarına sahip olduğunu vurguluyor.

 

Ekran Kartı Hash Gücü Hesaplama

Ekran kartı hash gücü hesaplama sayesinde madencilerin ne kadar kazanç sağlayabileceği ortaya çıkıyor. Bu noktada ekran kartlarının karşılaştırılması ve madencilik için kâr oranının hesaplanması önem arz ediyor. Böylece kolay bir şekilde kâr ve zarar politikalarını belirleyebilen madenciler, yüksek hash oranına sahip ekran kartları ile daha fazla ETH elde edebiliyor.

Madencilerin, şirketler tarafından piyasaya sürülen ekran kartlarını takip etmeleri ve söz konusu ekran kartlarına ilişkin değerlere bakmaları gerekiyor. Hash oranlarının yanı sıra internet sitelerinde bulunan sarfiyat değerlerinin de kıyaslanmasında fayda var. Bunun dışında madencilik hesaplama hizmeti veren internet sitelerindeki robotlardan yararlanılabilir.

Hangi ekran kartı ile daha fazla kâr elde edilebileceğini anlamak isteyen madenciler, şirketler tarafından sunulan saatlik verileri, günlük verileri veya haftalık verileri inceleyebilir.

Ekran Kartı MH Hesaplama

Madencilik cihazının çalışma hızına “hash oranı” deniliyor. Söz konusu oran da peta, tera, giga veya mega gibi terimler kullanılarak nitelendiriliyor. Blok zincirinde yer alan bir blokun 50 hash oranına sahip olduğunu düşünelim. Bu da bir saniye içerisinde 50 tahminde bulunulabilmesi anlamına geliyor. Söz konusu bilgileri göz önünde bulundurarak, şu oranlamaları yapabiliriz:

 • Kilohash: 1000 Hash
 • Megahash: 1000 Kilohash
 • Terahash: 1000 Megahash
 • Petahash: 1000 Terahash

Farklı kripto paralar ile yapılan madenciliklerin hash oranlarının da farklı olacağını unutmayın.

Ethereum Madenciliği ile İlgili Son Dakika Haberleri

Ethereum, Londra güncellemesini aldı

Ethereum ağına “Londra güncellemesi” olarak adlandırılan bir güncelleme geldiği duyuruldu. Söz konusu güncelleme, gelecek sene hayata geçirilmesi planlanan Ethereum 2.0’dan önceki en kritik güncelleme olarak karşımıza çıktı.

Londra güncellemesi ile birlikte Ethereum ağına bazı yenilikler geldi. Ethereum ağında işlem ücretlerinin değişken olduğu biliyor. Ethereum ağı meşgulken işlem ücretleri artıyor. Bu da ufak bir meblağın çok büyük bir ücret karşılığında aktarılmasına yol açıyor. Londra güncellemesi ile birlikte kullanıcılar tarafından algoritmanın belirlemiş olduğu bir taban ücretin ödeneceği bildirildi. Öte yandan, işlemlerinin hızlı bir şekilde yapılmasını talep edenlerin bahşiş yollayabilecekleri öğrenildi.

Londra güncellemesinin getirdiği bir diğer yenilik de “yakım” oldu. Bu yeniliğe göre, ETH yakılacak. Böylece arzın azalması ve ETH fiyatının önemli ölçüde artması bekleniyor. Güncellemenin içerdiği EIP-1559 protokolü, işlem ücretlerini azaltmayı hedeflemiyor. Bu protokol ile sadece işlem ücretlerinin öngörülebilir olması sağlanacak.

 

Ethereum madencilik gelirlerinde beklenen düşüş gerçekleşti

Ethereum ağına gelen Londra güncellemesi ile birlikte madencilik gelirlerinde beklenen düşüş gerçekleşti. Söz konusu gelirlerin ETH bazında yüzde 30’luk bir düşüş kaydettiği görüldü. Bu da madencilerin şu anki koşullarda 2X dolar elde edebilecekken X dolar elde etmeyi sürdürdüklerini gösteriyor.

Ethereum madencilik gelirlerinin azalmasının ardından kullanıcıların farklı kripto para birimlerine yönelip yönelmeyecekleri merak ediliyor. Her şeye rağmen GPU madenciliği sürecek gibi görünüyor.

Ethereum Madencilik Rigi Nasıl Kurulur?

Ethereum madencilik rig kurulumu için ana kart, ekran kartı, CPU, güç kaynağı, çerçeve ve soğutma gibi donanımlara sahip olmanız gerekiyor. Rig kurmanın çok kolay olduğunu söyleyebiliriz. Bütün donanımların bir arada durmasını sağlamak için sağlam bir çerçeve bulun. Daha sonra ana kartı söz konusu çerçeveye yerleştirin.

Ana kartı yerleştirdikten sonra yapmanız gereken şey CPU’nun kablolarını takmak olacak. Bunu hallettiyseniz hash oranınızı artıracak olan ekran kartlarını takın. Son aşamada RAM ve SSD gibi diğer donanımları yerlerine koyun ve kabloları bağlayın. Bu şekilde rig kurulumunda donanım tarafını tamamlamış olacaksınız. Gerekli kontrolleri yaptıktan sonra yazılım tarafına geçebilirsiniz.

İyi ve güvenilir bir yazılım bulmanız önem arz ediyor. Yazılımları online forumlar üzerinden araştırabilirsiniz. Araştırmanızı yaptıktan sonra yazılımınızı kurun. Ayarları da dilediğiniz şekilde yapın. Bu aşamada cihazını birden fazla kez başlatabilirsiniz. Süreci tamamladıysanız Ethereum madenciliğini başlatabilirsiniz.

 

Ethereum Madencilik Donanımları 2022

Ethereum madencilik donanımları arasında ana kart, ekran kartı, CPU, güç kaynağı, çerçeve, soğutma, RAM ve SSD yer alıyor. Ethereum madenciliği yapmak için CPU (işlemci) kullanabilir ya da GPU (ekran kartı) satın alabilirsiniz. CPU ile madencilik yapmanın hem para hem de zaman bakımından israfa yol açtığı biliniyor. Ekran kartları ise kripto para madenciliğinde işlemcilere kıyasla 200 kat daha hızlı oluyor. Bu nedenle GPU ile madencilik daha fazla tercih ediliyor.

Ekran kartlarının yüksek maliyetlerini göz önünde bulundurarak bütçenizi ayarlamanızı tavsiye ediyoruz. Birden fazla ekran kartı kullanarak hash oranınızı artırabilir ve maksimum seviyede kâr elde edebilirsiniz.

Ethereum Madencilik Yazılımları 2022

Ethereum madencilik yazılımlarına bakacak olursak, ekran kartı için bir sürücüye gereksinim duyacağınızı söyleyebiliriz. Söz konusu sürücüyü ise üreticiye ait internet sitesinden ya da ekran kartı ile birlikte temin etmeniz mümkün.

Bundan sonraki aşamada Ethereum blok zinciri indirin, düğümünüzü kurun ve söz konusu düğümü de ağa bağlayın. Bunun için Ethermine veya MinerGate hizmetlerinden yararlanabilirsiniz. Öte yandan, Geth indirmeyi de tercih edebilirsiniz.

Ethermine platformunu kullanmak çok kolay. Bunun için söz konusu platformun ana sayfasına gidin ve “Start Mining” butonuna basın. Linux ya da Windows için indirmeyi düşündüğünüz madencilik yazılımını seçin. Programı indirdikten sonra “.bat” dosyasında gerekli ayarlamaları yapın ve Ethereum adresinizi girin. Uygulamayı çalıştırdığınız zaman havuza katılmış olacaksınız. Öte yandan, dilediğiniz sunucuyu tercih edebilir ya da mevcut sunucuya onay verebilirsiniz.

Sürecin sonunda düğümünüzün hem ağa hem de diğer düğümlere bağlandığını göreceksiniz. Böylece Ethereum madenciliği için start verebilirsiniz. Bu şekilde akıllı sözleşmelerinizi yaratabilir, merkeziyetsiz uygulamalar oluşturabilir ve işlem gerçekleştirebilirsiniz.

 

Ethminer Kurulumu 2022

Windows işletim sistemini kullanıyorsanız Ethereum madenciliği için Ethminer olarak bilinen bir yazılıma ihtiyaç duyacaksınız. Ekran kartınız ya da işlemciniz tarafından hash algoritmasının yürütülmesine imkân tanıyan Ethminer, Ethereum ağı için gereken iş kanıtını sağlıyor.

Şu anda ara yüz, yalnızca bir komut çizgisinden meydana geliyor. Ethereum ağının ilerleyen süreçte daha pratik ve kullanışlı bir ara yüzünün olacağı tahmin ediliyor.

Bir bloku başarılı bir şekilde işleyen madenciler, ortalama olarak 2 ETH ile ödüllendiriliyor. Madencilere işleme ilişkin ücret de veriliyor. Bu şekilde madenciler için gerekli teşvik sağlanmış oluyor. Bahsettiğimiz ödül de hızlı bir şekilde madenci ya da havuz ile bağlantılı olan cüzdana transfer ediliyor.

Ethereum Madenciliği Nedir? ETH Mining Nasıl Yapılır? Sıkça Sorulan Sorular

Ethereum madenciliğinin bitip bitmeyeceğine dair sorular Londra güncellemesi ile birlikte iyice artmış durumda. Bildiğiniz üzere Ethereum madenciliği nedeniyle ekran kartlarına yönelik talep arttı. Bu da piyasada ekran kartı kıtlığına yol açtı. Madencilerin sayısı artış gösterince zorluk düzeyi de arttı. Söz konusu gelişmeler, madencilik gelirlerinin ciddi derecede azalmasına yol açtı. Londra güncellemesinin gelmesiyle birlikte ETH bazında madencilik gelirlerinin yüzde 30’luk bir düşüş kaydettiği ifade edildi. Bu gelirlerin ilerleyen süreçte azalmaya devam edeceği ve Ethereum 2.0 güncellemesi ile birlikte Ethereum madenciliğinin sona ereceği belirtiliyor. Böyle bir şeyin gerçekleşmesi durumunda madenciler tarafından ekran kartlarının satılacağına şahit olabiliriz. Ekran kartları ile başka coinler de kazılabilir. Fakat bu coinlerin Ethereum kadar kazandırması pek de mümkün değil. Rig kurmak zaten yeterince maliyetli. Bu nedenle kazandırmayacak coinlerin kazılması mantıklı olmayabilir.

Ethereum (ETH) şu anda dolardan işlem görüyor. Madencilere şu anda blok başı 2,18 ETH ödül veriliyor. Ethereum madenciliğinin ne kadar kazandırabileceğini hesaplamak istiyorsanız buraya tıklayabilirsiniz. Burada bulunan Ethereum madencilik hesaplayıcısında hashrate, güç tüketimi, havuz ücreti, ve elektrik maliyetleri gibi alanları doldurarak kazancınızı hesaplayabilirsiniz. Ethereum madenciliği için donanım masraflarını ve elektrik maliyetlerini değerlendirecek olursak, ilk sene ciddi bir kazanç sağlamayabilirsiniz. Ethereum madenciliğini yatırım olarak düşünün ve uzun vadede kazandırmasını bekleyin. Donanımlarınızın gücü, Ethereum madenciliğinden elde edeceğiniz kâr üzerinde etkili olacaktır. Bunu da unutmayın.

Ethereum madenciliği yapmak için GPU satın almakla işe koyulabilirsiniz. GPU seçiminde hash oranına dikkat etmenizde fayda var. Hash oranı ne kadar yüksek olursa, bir sonraki bloku bulma ve ödül alma şansınız da o kadar yüksek oluyor. GPU dışında ana kart, ekran kartı, CPU, çerçeve, soğutma, RAM ve SSD gibi donanımları da satın almanız gerekiyor. Donanımı kurduktan sonra gerekli yazılımı yükleme aşamasına geçebilirsiniz.

Ethereum madenciliğinde gider kalemleri; ekran kartı ve ana kart gibi donanımların maliyeti, elektrik ve soğutma maliyeti, tamir ücretleri ile farklı programların giderleri olarak sıralanabilir.

Ethereum madenciliği için en iyi ekran kartları; Nvidia RTX 3090, Nvidia RTX 3080, Nvidia RTX 3080 Ti, AMD RX 6800 XT, AMD RX 6900 XT, MAD RX 6800, Nvidia RTX 3070, Nvidia RTX 3060 Ti, AMD RX 5700 XT ve AMD RX 5700 olarak sıralanıyor.

Laptop ile Ethereum madenciliği yapabilirsiniz. Fakat laptopunuzun minimum 4 GB’lık harici ekran kartının bulunması şart. 4 GB’lık ekran kartları ile Ethereum madenciliğinin size pek de kazanç getireceğini söyleyemeyiz. 6 GB’lık bir ekran kartınız yoksa Ravencoin madenciliği yapabilirsiniz.

PC ile Ethereum madenciliği yapabilirsiniz ancak ekran kartının asla 4 GB’ın altında olmaması gerekiyor. PC’nin merkezi işlem birimi aracılığıyla Ethereum madenciliği yapmanız mümkün olsa bile bunun size GPU madenciliği kadar kazanç getirmeyeceği açıkça ortada. Yine de PC ile Ethereum madenciliğini nasıl yapabileceğinizi kısaca anlatalım. PC ile Ethereum madenciliği yapmak için “Ethermine” platformundan uygulamayı indirin. İndirme işleminden sonra “mine_eth” dosyasına girin ve “Düzenle”ye tıklayın. Bir sunucudan buraya havuz adresi girmeniz gerekiyor. Bunun için “Ethermine”ın bir havuzunu seçebilirsiniz. “Cüzdan” bölümüne ise herhangi bir kripto para borsasındaki hesabınızın Ethereum adresini girin. Bunu hallettikten sonra yeniden “mine_eth” dosyasına tıklayın. Böylece kazım işlemlerini başlatmış olacaksınız. “Ethermine” platformuna girip “Miner Adress” seçeneğine tıklamanız ve cüzdan kodunuzu yapıştırmanız durumunda kazım bilgilerinizi direkt olarak göreceksiniz.

Ethereum madenciliğinin ne zaman biteceği bilinmiyor. Fakat ekran kartlarına yönelik talebin artması üzerine piyasada ekran kartı bulunamaması, madenci sayısının artması ile doğru orantılı olarak zorluk seviyesinin de artması gibi nedenlerden dolayı madencilik gelirlerinde azalma gerçekleşti. Ethereum ağına gelen Londra güncellemesinin ardından söz konusu gelirlerde daha da fazla düşüş yaşandı. Bu düşüşün süreceği ve Ethereum 2.0 güncellemesi ile birlikte Ethereum madenciliğinin sona ereceği düşünülüyor. Yine de bunun için kesin bir tarih veremiyoruz.

Ekran kartı ile mining bitiyor diyemeyiz. Ethereum madencilik gelirlerinin azalması sonucunda ekran kartı ile Ethereum madenciliğinin sona ereceği düşünülüyor. Peki, bu durumda ekran kartlarına sahip olan Ethereum madencileri ne yapacak? Bazı madencilerin ekran kartlarını satacakları, bazılarının da farklı coinlerin madenciliğine başlayacakları düşünülüyor. Piyasada ekran kartı madenciliği ile çıkarılabilecek farklı kripto paraların da bulunduğunu biliyoruz. Mesela ilerleyen süreçte Ravencoin madenciliği popüler hale gelebilir. Ravencoin madenciliği, kazanç bakımından diğer kripto paraların madenciliğine kıyasla daha tercih edilebilir duruyor. Diğer yandan, Ethereum 2.0 güncellemesinin ardından piyasada ekran kartı bolluğu yaşanabileceği ve ekran kartı fiyatlarında düşüş gerçekleşebileceği ifade ediliyor.

Ethereum 2.0, uzun zamandır merak içerisinde beklediğimiz güncellemelerden biridir. Ethereum ağının güvenliği, hızı ve işlevi gibi konularda önemli yenilikleri barındıran güncelleme ile birlikte söz konusu ağın; işlem sürelerinin uzunluğu ve yüksek komisyon ücretleri gibi problemlerden kurtulacağı düşünülüyor. Ethereum ağı, bahsettiğimiz güncelleme ile birlikte “Hisse Kanıtı” olarak bilinen konsensüs mekanizmasına geçecek. Bu da yüksek elektrik kullanımını engelleyecek. Ethereum 2.0 güncellemesi, hem ağın daha etkili bir şekilde çalışmasını hem de ETH’nin çevre dostu bir varlık olmasını sağlayacak. Ethereum 2.0 güncellemesi ile “Shard” sistemine geçilecek. Ethereum blok zincirine bağlanmayı hedefleyen kullanıcılar, bunu düğümler vasıtasıyla yapabiliyor. Bahsettiğimiz düğümler, blok zincirde gerçekleştirilmiş bütün işlemlerin kopyasını barındırıyor. Bu düğümler tarafından çok sayıda işlemin indirilmesi, sistemde yavaşlığa neden oluyor. Söz konusu probleme çözüm olarak Shard sisteminin getirileceği ifade ediliyor. Böylece blok zincirinin barındırdığı verilerin alt kümelere bölüneceği ve zaman kaybının önüne geçileceği belirtiliyor. Sonuç olarak işlem hızının da artması bekleniyor. Ethereum 2.0 güncellemesinin getireceği bir diğer yenilik ise “İşaret Zinciri” olacak. Az önce sözünü ettiğimiz parçaların (shard) uyum içerisinde olmaları gerekiyor. Bu noktada devreye girecek olan İşaret Zinciri, bütün parçaların uyumlu bir şekilde çalışmasını sağlayacak. İşaret Zinciri, güncellemenin sunacağı en kritik özelliklerden biri olarak görülüyor.

Ethereum 2.0 ile hisse kanıtı denilen konsensüs mekanizmasına geçileceği için ekran kartı ile madenciliğin sona erebileceğini söyleyebiliriz. Kullanıcılar, Ethereum 2.0 güncellemesinin ardından ellerinde bulunan ETH varlıklarını stake edebilecekler. Yani ETH varlıklarını kilitleyen ve söz konusu varlıkları satmadan tutan kullanıcılar, bunun karşılığında kripto para ile ödüllendirilecek.

Ethereum madenciliği yasaldır. Birçok ülkede kripto para madenciliğinin gerçekleştirildiğini ve Türkiye’de de yasaklanmadığını biliyoruz. Haliyle Ethereum madenciliği yasaldır. İsteyen herkes Ethereum madenciliği aracılığıyla kazanç sağlayabilir. Kripto para madenciliğinin bazı ülkelerde ise yasa dışı kabul edildiğini söyleyebiliriz. Bu ülkeler arasında Ekvador, Bolivya, Nepal, Pakistan, Fas, Cezayir ve Mısır bulunuyor. Bu konuda fetva yayınlayan Mısır, kripto para birimlerinin haram olduğunu dile getiriyor.

Ethereum madenciliği yaparken vergi vermek gerekmiyor. Amerika Birleşik Devletleri’nde kripto varlıklara sahip olan kişilerden gelir vergisi alınıyor. Fakat Türkiye’de bu konuda herhangi bir yasal mevzuatın oluşturulmadığı biliniyor. Kripto para madenciliği için güçlü bir donanıma sahip olmak gerekiyor. Yani kripto para madenciliğinde mesleki ya da ilmi bilgi yerine emek ve sermayenin ağır bastığı görülüyor. Kripto para madencilerinin şu anda ticari bir kâr sağladıkları ve bu nedenle söz konusu madencilerden gelir vergisinin alınması gerektiğine inanılıyor.

1 ETH ne kadar sürede üretilir? sorusuna ilişkin herhangi bir tahminde bulunmak yanlış olur. Ethereum madenciliği yapmak için kullandığınız donanımlara ve madencilik cihazınıza bağlı olarak bu sürenin değişiklik gösterebileceğini söyleyebiliriz. Madencilik cihazınızın sahip olduğu hash oranı da Ethereum üretim süresi için kilit bir öneme sahiptir.

Güncel 1 ETH fiyatı 3.094 dolar seviyesindedir. Türk Lirası karşılığına baktığımızda güncel 1 ETH fiyatı, 41.809 TL seviyesindedir.

Evde Ethereum madenciliği yapabilirsiniz. Ethereum’un iş kanıtı olarak bilinen konsensüs mekanizması, ASIC dayanıklı Ethash algoritmasını kullanıyor. Söz konusu algoritma, evde Ethereum madenciliği yapılmasına imkân tanıyor. Evde Ethereum madenciliği yapanlar, maksimum düzeyde kâr elde edebilmek için en güçlü ekran kartlarını satın alabilir ve madencilik havuzlarından birine dâhil olabilirler. Öte yandan, evdeki bilgisayarınızı kullanarak Ethermine platformu aracılığıyla madencilik yapabilirsiniz. Fakat bunun için bilgisayarınızın ekran kartının güçlü olması gerekiyor. Konuya dair bilgileri “PC ile Ethereum Madenciliği yapabilir miyim?” başlığı altında verdik.

Kazım yapmak, kripto para madenciliği yapmaktır. Yüksek kapasiteye sahip olan cihazlar tarafından kripto para üretilmesine kazım yapmak deniliyor. Kripto para madenciliği, ayrıca yüksek kapasiteye sahip cihazlar tarafından para transferlerine onay verilmesi ve bunun üzerine söz konusu cihazların kripto para ile ödüllendirilmesi olarak da biliniyor. Ethereum üretmek, Ethereum kazmak ve Ethereum madenciliği yapmak aynı anlamlara geliyor.

Ekran kartı hash oranları günlük olarak değişmiyor. Bir ekran kartının hash oranı sabittir. Ekran kartlarından bazılarının hash oranlarını yazımızda paylaştık. Buradan da anlayacağımız üzere hash oranları farklı ekran kartları arasında değişiklik gösteriyor. Bir ekran kartının kendi hash oranı ise değişmiyor.

10 bin TL sermaye ile Ethereum madenciliğinden ne kadar kazanacağınız, madencilik cihazınızın hash oranına göre değişiklik gösterir. Yani farklı madencilik cihazı ve farklı GPU’lar ile farklı kazançlar elde edersiniz.

25 bin TL sermaye ile Ethereum madenciliğinden elde edeceğiniz kazanç, madencilik cihazınızın hash oranı ile doğrudan bağlantılıdır. AMD RX 6900 XT ekran kartının fiyatı 24,225 TL’dir. Hash oranı 65 MH/s olan ekran kartından 1 tane aldığınızı düşünelim. Şimdi Ethereum kazanmanız durumunda 24 saatlik kârınız 4,48 dolar olacaktır.

50 bin TL sermaye ile Ethereum madenciliğinden elde edeceğiniz kazancı hesaplayabilmeniz için öncelikle madencilik cihazınızın hash oranını bilmeniz gerekiyor. Donanımınız ne kadar güçlü olursa, kazancınız da o kadar yüksek oluyor. AMD RX 6900 XT ekran kartından 2 tane aldığınızı varsayalım. Şu anda Ethereum kazarsanız 24 saat içerisinde 8,96 dolar kârda olacaksınız.

100 bin TL sermaye ile Ethereum madenciliğinden iyi bir kazanç sağlayabilmeniz mümkün. Birden fazla ekran kartına sahip olmanız sahip olmanız, hash oranını artıracak ve kazancınızı da olumlu yönde etkileyecektir. AMD RX 6900 XT ekran kartından 4 tane aldığınızı düşünelim. Şimdi madenciliği başlatırsanız 24 saatlik kârınız 17,91 dolar olacaktır.

Hangi coin madenciliği kârlı? diye soracak olursanız Bitcoin (BTC) madenciliğinin 2022 yılında en fazla kâr getiren madenciliklerden biri olmaması dikkat çekiyor. Crypton (CRP), Litecoin (LTC) ve Grin (GRIN), 2022 yılında madencilik için en iyi kripto para birimleri arasına girmeyi başardı. Crypton (CRP) madenciliği, yüksek maliyetli bir ekipman gerektirmiyor. Söz konusu madencilik için sadece güncel performans ve internet standartlarını yerine getiren bir bilgisayar yeterli oluyor. Utopia P2P ekosistemini indiren ve kayıt yaptıran kullanıcılar, Linux konsoluna özgü bir UAM botu yükleyerek Crypton (CRP) madenciliğini başlatabiliyor. Litecoin (LTC) madenciliği de bir bilgisayar vasıtasıyla gerçekleştirilebiliyor. Bu da özel bir şifreleme algoritması ile mümkün hale geliyor. Litecoin (LTC), blokların hızlıca onaylanması bakımından diğer kripto para birimlerinin önüne geçiyor. Grin (GRIN), Cuckoo Cycle olarak bilinen bir algoritmayı kullanıyor. ASIC dayanıklı Cuckoo Cycle algoritması, işlemcilerle çalışması ve belleğe bağlı olmasıyla dikkat çekiyor. Böylece daha fazla madenci tarafından GRIN çıkarılması ve ağın daha merkeziyetsiz bir hale getirilmesi sağlanıyor.

Ethereum madenciliği kazanç hesaplama için “CryptoCompare” platformunun hazırladığı hesaplayıcıyı kullanabilirsiniz. Söz konusu hesaplayıcıyı kullanabilmek için buraya tıklayın. Öte yandan, Ethereum madenciliği kazanç hesaplama için “minerstat” platformunda yer alan hesaplayıcıdan da faydalanabilirsiniz. Bu hesaplayıcıyı kullanmak istiyorsanız buraya tıklayın. Her iki hesaplayıcıda da elektrik maliyetleri, havuz ücreti, güç tüketimi ve hashrate gibi alanlara gerekli bilgileri girmeniz gerekiyor.

Hash oranlarını takip etmek için “hashrates.com” sitesini kullanabilirsiniz. Söz konusu site üzerinden CPU ve GPU hash oranlarına ulaşabilirsiniz.

Amazon üzerinden AMD ve Nvidia’nın ekran kartlarını bulabilirsiniz. Söz konusu platform, ekran kartı bakımından geniş bir ürün yelpazesine sahip. Amazon, aynı zamanda en güvenilir platformlardan biri. Öte yandan, Akakçe platformu aracılığıyla uygun fiyatlı ekran kartlarına ulaşabilmeniz de mümkün.

Yurt dışından ekran kartı getirebilirsiniz. Fakat bunun için ödeme yapmanız gerekiyor. Dışişleri Bakanlığı internet sitesinin “Gümrük Formaliteleri” sayfasına göre, yurt dışından getireceğiniz elektronik cihazlar için “bandrol ücreti” alınıyor. Söz konusu ücret, gümrük idareleri tarafından tahsil ediliyor.

Ethereum madenciliğine yatırdığınız parayı kaç ayda amorti edebileceğinize dair kesin bir yanıt vermemiz mümkün değil. Bunun, hem yatırdığınız para miktarına hem de kurduğunuz madencilik cihazının hash gücüne bağlı olarak değişiklik gösterebileceğini söyleyebiliriz.

1660 6 GB ekran kartı ile madencilik yapabilirsiniz. Ekran kartlarına ait kod isimleri, söz konusu ekran kartlarının hem nesillerine hem de performanslarına ilişkin fikir sahibi olmamızı sağlıyor. Mesela, Nvidia GeForce 1660 Super-Ti 6 GB ekran kartına bakalım. Söz konusu ekran kartı, “600” serisinin bir ürünüdür. “600”ün tamamlayıcısı olan “60” ise serinin orta segmentine işaret ediyor. Kripto para madenciliğinde en fazla tercih edilen ekran kartlarından biri olan Nvidia GeForce 1660 Super-Ti 6 GB ekran kartının kazım gücü, 30 MH/s’ye kadar çıkabiliyor.

Sapphire Nitro+ RX580 8 GB ekran kartının kazım gücü 32 MH/s’ye kadar çıkabiliyor. Söz konusu ekran kartı ile ne kadar kazanabileceğinizi hesaplamak için CryptoCompare sitesindeki hesaplayıcıyı kullanabilirsiniz. Hesaplayıcıda bulunan “Hashing Power” bölümüne 32 MH/s yazın. Daha sonra “Power Consumption”, “Cost per KWh” ve “Pool Fee” bölümlerini doldurun. Bu şekilde günlük, haftalık, aylık ve yıllık olarak ne kadar kazanabileceğinizi bulabilirsiniz.

Ekran kartlarındaki ısınmanın çok normal olduğunu söyleyebiliriz. Yine de ideal ekran kartı sıcaklığı ile yük arasında denge bulunması gerekiyor. Sistemin yük altında olmaması durumunda ekran kartı sıcaklığı, genel olarak 30-50 dereceye kadar yükseliyor. Yük arttıkça ekran kartı sıcaklığı 80 dereceye kadar yükselebiliyor. İdeal sıcaklığın ekran kartları arasında farklılık gösterdiğini söyleyebiliriz. Fakat genel olarak yük altındayken ekran kartlarının 80-85 derecenin üstüne çıkması olağan dışı kabul ediliyor. Özetle yük altında olmaması durumunda ideal ekran kartı sıcaklığı 30-35 derece aralığında oluyor. Yük altında olması durumunda ise ideal ekran kartı sıcaklığı 60-80 derece aralığında oluyor.

Rig temizliği yapmak gerekiyor. Rig temizliği için hava kompresörü kullanabilirsiniz. Hava kompresörünün fazla ses çıkarması normaldir. Fakat hava kompresörüne sahip değilseniz ev ortamında güçlü bir saç kurutma makinesiyle de rig temizliği yapabilirsiniz. Hava kompresörü veya saç kurutma makinesini tutarken ekran kartının fanına zarar vermemek için yapraklarından tutmanızda fayda var. Tozların büyük bir kısmından kurtulduktan sonra peçete kullanarak fanları temizlemeye devam edebilirsiniz.

Ethereum Madenciliği Nedir? ETH Mining Nasıl Yapılır? içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Haber Hakkında Bir İfade Bırak
Yorumlar(1)
 • Onur atak Onur atak Bir çok arkadaşımın bahsettiği madenciliğe bende sonunda kendimi attım :) ethereum madencilik hakkında kâr süreç tüm bilgileri sayenizden edinmiş oldum ?? teşekkürler Yanıtla
Koinbox Lounge