Anasayfa Rehber Ethereum Satın Alma Rehberi: Adım Adım Nasıl Yapılır?

Ethereum Satın Alma Rehberi: Adım Adım Nasıl Yapılır?

Rehber

Dünyanın en büyük altcoini Ethereum nasıl satın alınır? İşte adım adım Ethereum satın alma rehberi…

Dev Ethereum Cüzdanı Harekete Geçti: Tam 2825 Gün Sonra...

Bitcoin (BTC) ile başlayan kripto para birimlerinin doğuşundan bu yana, piyasa değerine göre en büyük ikinci kripto para birimi olan Ethereum ile diğer dijital varlıkların gelişimi mest edici oldu. Günümüzde, Ethereum (ETH) yatırımcıları bir hayli artmış durumda. Hâl böyle olunca, "Ethereum nasıl alınır?" sorusu akıllardan çıkmıyor ve cevabı karmaşık sanılıyor. 

Bir Ethereum (ETH) satın almak istiyor fakat nasıl yapacağınızı bilmiyor musunuz? Tahmin edilebileceği üzere; yenilikçi akıllı sözleşme yetenekleri ve merkeziyetsiz uygulamaları (dApps) ile hem yatırımcı hem de geliştiriciler için birçok fırsat sunan Ethereum blok zincirinin yerel tokeni ETH'yi satın almak sanıldığından daha basit.

Ethereum satın alma işlemi, bir merkezi veya merkezi olmayan borsadan gerçekleştirilebilir ya da ETH'yi bazı cüzdanlar aracılığıyla takas sistemiyle elde edebilirsiniz. Daha düşük enflasyon riskine sahip ve en likit kripto para birimlerinden biri olan Ethereum’un nasıl satın alınacağına gelin adım adım bakalım:

1. Size En Uygun Borsayı Seçin

Borsalar, istenilen kripto para birimini elde etmede kullanılan en popüler aracıdır. Ethereum (ETH) yatırımına adım atmadan önce, tüm araştırmaları yaparak en uygun borsayı seçmek çok önemlidir.

Yatırım için kullanacağınız borsayı seçerken; likidasyon, gas (işlem ücreti), güvenlik, desteklenen para birimleri ve kullanım kolaylığı gibi faktörler göz önünde bulundurulmalıdır.

Ethereum Satın Alma Rehberi: Adım Adım Nasıl Yapılır?

Örneğin; Türk lirası ile işlem yapmak istediğiniz takdirde ETH/TRY ticaret çiftini listeleyen bir kripto para borsası seçmeniz önemlidir. Ethereum’un hangi borsalarda hangi ticaret çiftiyle listelendiğini görmek için, CoinMarketCap üzerindeki “Piyasalar” sekmesine gidebilirsiniz.

Kripto para borsaları kendi içinde ayrılabilir:

Merkezi Borsa (CEX)

Merkezi borsa (CEX), kullanıcıların Ethereum (ETH) gibi dijital varlıkları ile güvenli bir şekilde alım satım yapmalarını sağlayan platformlardır. Merkezi borsalar, alıcı ve satıcıların yatırım yapması için güvenli bir ortam sunar.

Merkezi Olmayan Borsa (DEX)

Merkezi olmayan borsalar (DEX), kullanıcıların token transferini ve saklamayı kolaylaştırmak için bir aracıya ihtiyaç duymadan, Ethereum (ETH) gibi kripto para birimlerini gözetimsiz bir şekilde alım satım işlemi yapabilecekleri bir eşler arası (P2P) platformlardır. Merkezi borsaların aksine merkezi olmayan borsalar gözetim altında tutulmaz.

2. Hesap Oluşturun ve Doğrulayın

Yeterli araştırmalardan sonra, Ethereum (ETH) satın alma işlemi için seçtiğiniz güvenilir borsalardan bir tanesinde, gerekli kişisel bilgileri ve doğrulamaları sağlayarak bir hesap açın.

Bazı borsalar, kimlik doğrulama adımında önemli kişisel bilgiler ve kimlik belgeleri gerektirirken, bazıları çok daha azını gerektirir. Bu sebeple, başlangıçta hesap oluşturmak için daha az bilgi gerektiren borsalar, genişletilmiş para çekme limitleri gibi belirli işlemler için ek bilgilere ihtiyaç duyacaktır. Ek bilgiler, Müşterinizi Tanıyın (KYC) ve Kara Para Aklamayı Önleme (AML) düzenlemelerine uygun olarak toplanır.

KYC

Müşterinizi Tanıyın (KYC) kontrolü, bir hesap açarken ve zaman içinde periyodik olarak müşterinin kimliğini tespit etmek ve doğrulamak için bir süreçtir.

AML

Kara Para Aklamayı Önleme (AML), mali suçları önlemek için mali kurumlar ve diğer düzenlemeye tabi kuruluşlar tarafından yürütülen bir dizi önlemdir.

Tüm bu adımlar kullanıcılar için güvenli bir ticaret ortamı sağlamada oldukça önemlidir.

3. Borsa Hesabınıza Para Yatırın

Tüm hesap oluşturma adımları tamamlandıktan sonra, Ethereum'u satın alabilmek için hesabınızda bir bakiye olması gerekir, dolayısıyla hesabınıza para yatırmanız gerekecek.

Hesabınıza para yatırmak üzere, banka/kredi kartı, havale veya desteklenen diğer kripto para birimleri gibi uygun bir para yatırma yöntemi seçin.

Kullandığınız kripto para borsası, seçtiğiniz ödeme yöntemine bağlı olarak ücreti değiştirebilir veya çeşitli sınırlamalar koyabilir.

4. Ethereum Satın Alın

Seçtiğiniz yöntemle hesap bakiyenizi ayarladıktan sonra, borsanın ticaret arayüzüne gidin. Ethereum (ETH) ile işlem yapmak istediğiniz ticaret çiftini seçin, satın almak istediğiniz miktarı girin ve işlemi mevcut piyasa fiyatı üzerinden veya bir limit emri belirleyerek gerçekleştirin.

Tüm bu süreç, Ethereum'u satın aldığınız fiyatı kontrol etmenizi sağlayarak yatırımınızı en üst seviyeye çıkarmanıza yardımcı olur.

Ethereum Satın Alma Rehberi: Adım Adım Nasıl Yapılır?

5. Güvenli Cüzdana Aktarın

Para göndermek ve sahip olduğunuz ETH'nizi yönetmek için bir cüzdana ihtiyacınız var. Tüm adımlardan sonra, satın aldığınız Ethereum’ları, donanım cüzdanı, yazılım cüzdanı veya mobil cüzdan gibi kişisel bir cüzdana aktarmanız dijital varlığınız üzerinde kontrol ve güvenlik için önemli bir adımdır.

Ethereum (ETH) Cüzdanı

Ethereum cüzdanları, hesabınızla etkileşim kurmanıza izin veren uygulamalardır. Ethereum cüzdanlarını banka hesabınızın internet bankacılığı uygulaması gibi düşünebilirsiniz, çünkü bu cüzdanlar, bakiyenizi görmenize, işlem göndermenize ve uygulamalara bağlanmanıza olanak sağlar.

6. Özel Anahtarınızı Saklayın

Özel anahtarlarınızı güvenli bir şekilde saklayın, çünkü özel anahtarlar kripto paralarınıza erişmenin ve yönetmenin yoludur. Ethereum'unuzu güvenli bir cüzdanda tutmak, yalnızca sizin kontrol sahibi olmanızı sağlar.

Ethereum Satın Alma Rehberi: Adım Adım Nasıl Yapılır?

Özel Anahtar

Özel anahtar, parolaya benzer mantıkla çalışan, harf ve sayı dizisi gibi bir koddur. Özel anahtarınız, cüzdanınız tarafından üretilir ve şifreleme kullanılarak cüzdan adresinizi oluşturmak için kullanılır.

Özel anahtarınızı kaybetmeniz durumunda, bir daha cüzdanınıza erişim sağlamanız mümkün değildir.

Bonus: Bitcoin ATM

Ethereum satın almak için her zaman kripto para borsası kullanmak zorunda değilsiniz. Bitcoin ATM'leri, Ethereum (ETH) da dahil olmak üzere diğer kripto para birimlerini alım satım seçenekleri sunar.

Bitcoin ATM’lerinin bulunduğu, Türkiye de dahil olmak üzere belirli ülkeler vardır. Bitcoin ATM’leri, bazı durumlarda borsa kullanmaktan daha güvenli olabilir.

Ethereum Satın Alma Rehberi: Adım Adım Nasıl Yapılır?

Sonuç olarak; Vitalik Buterin zekasının bir meyvesi olan Ethereum (ETH), endüstrilerde devrim yaratma ve dünya genelinde bireyleri güçlendirme gücüne sahip bir blockchain platformudur, dolayısıyla bir dijital varlıktan daha fazlasıdır. 

Siz de Ethereum yatırımı yaparak, gelişmiş blok zinciri ekosisteminin bir parçası olabilir, platform üzerinde akıllı sözleşmeler geliştirebilir ve güçlü geliştirici topluluğuna dahil olabilirsiniz. Ayrıca, bu rehberdeki adımları takip ederek, kolaylıkla ETH coin sahibi olabilirsiniz. 

Ethereum Satın Alma Rehberi: Adım Adım Nasıl Yapılır? içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)