Anasayfa Bitcoin Ethereum Tarzı Sözleşmeler, Bu Teklif ile Bitcoin'e Geliyor!

Ethereum Tarzı Sözleşmeler, Bu Teklif ile Bitcoin'e Geliyor!

Bitcoin

Yeni BitVM teklifi, Ethereum tarzı sözleşmeleri Bitcoin'e getiriyor. İşte ayrıntılar...

Ethereum Tarzı Sözleşmeler, Bu Teklif ile Bitcoin'e Geliyor!
Hızlı İçerik

Bitcoin (BTC) geliştiricisi Robin Linus, soft fork'a ihtiyaç duymadan BitVM aracılığıyla Bitcoin üzerinde isteğe bağlı hesaplamayı mümkün kılacak yenilikçi bir yaklaşım sundu.

Linus'un "BitVM: Compute Anything on Bitcoin" başlıklı teklifi, Bitcoin'in Ethereum tarzı akıllı sözleşmeleri içermesi için bir yöntemin ana hatlarını çiziyor. Bu teklif; BitVM'nin, BTC ağının orijinal protokolü bozmadan Turing-complete sözleşmelerini kolaylaştırmasına nasıl yardımcı olabileceğini vurguluyor.

BitVM, daha önce uygulama için soft fork gerektirdiğine inanılan çok yönlü Bitcoin sözleşmelerine kapı açıyor. Linus; basit bir ifadeyle teknolojinin, "herhangi bir hesaplanabilir fonksiyonun Bitcoin üzerinde doğrulanmasına" izin vereceğini söyledi.

BitVM, daha etkileyici Bitcoin sözleşmeleri ve ayrıca zincir dışı hesaplama için yeni bir tasarım alanı yaratıyor.

Teknik olarak BitVM, sahtekârlık kanıtlarını ve meydan okuma-karşılık verme protokolünü kullanma konusunda Ethereum'un Optimistic Rollup'ları ile benzerlikler taşıyor. Bir kanıtlayıcı ve doğrulayıcı sistemi kullanan BitVM, doğrulayıcının yanlış iddialarda bulunan kanıtlayıcıyı incelemesini ve cezalandırmasını sağlıyor.

Whitepaper, BitVM'nin Bitcoin'in hesaplama yeteneklerini "imzalar, zaman kilitleri ve hash kilitleri" gibi geleneksel işlevlerinin ötesine genişleteceğini öngörmektedir. Bu; Chess, Go veya Poker gibi uygulamaları desteklemek ve Bitcoin sözleşmelerindeki kanıtların geçerliliğini doğrulamak gibi yeni işlevler sunacaktır.

Ethereum Tarzı Sözleşmeler, Bu Teklif ile Bitcoin'e Geliyor!

Topluluk Nasıl Tepki Verdi?

Kripto para topluluğu, BitVM teklifine karışık duygularla tepki gösterdi. Aralarında Tether CTO'su Paolo Ardoino'nun da bulunduğu başlıca ilgili taraflar, gelişmeyle ilgili iyimserliklerini ifade ederken, bazıları da konuyla ilgili sorularını dile getirdi.

Risk sermayesi şirketi Paradigm araştırmacısı Dan Robinson, BitVM'in "yalnızca iki taraf için çalışması" nedeniyle "rollup'larda veya diğer çok taraflı uygulamalarda kullanılamayacağına" dikkat çekti.

Ethereum meraklısı olan Ryan Berckmans, şunları söyledi:

Bitcoin kullanıcıları, bazı çok zeki insanların Bitcoin üzerinde bir zk kanıtının nasıl doğrulanacağını bulmuş gibi görünmesinden heyecan duyuyor. Fakat kullandıkları yöntem son derece kullanışsız. Bu yöntem, Lightning'in ucuz ve sorunsuz görünmesine neden oluyor.

Ethereum Tarzı Sözleşmeler, Bu Teklif ile Bitcoin'e Geliyor! içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)
Yürüdükçe Kazandıran Sweatcoin Nedir?
Rehber Banu Fırıncılar
Exen Coin (EXEN) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Kripto Para Grafik Okuma Rehberi
Rehber Banu Fırıncılar
GateToken (GT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Banu Fırıncılar
Trust Wallet Token (TWT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Major Coin Nedir? Major Coin Listesi
Rehber Banu Fırıncılar