Anasayfa Altcoin Ethereum Vadeli İşlem ETF'leri Etkisiz Kaldı: Veriler Dikkat Çekti!

Ethereum Vadeli İşlem ETF'leri Etkisiz Kaldı: Veriler Dikkat Çekti!

Altcoin

Ethereum vadeli işlem ETF'leri, ilk işlem gününde düşük bir hacim kaydetti.

Ethereum Vadeli İşlem ETF'leri Etkisiz Kaldı: Veriler Dikkat Çekti!

Dokuz yeni Ethereum vadeli işlem ETF'inin merakla beklenen lansmanı, görünüşe göre pek de etkileyici olmayan bir şekilde sona erdi. Yeni ürünler, 2 Ekim'de piyasaya çıktı ve kripto para birimi Ethereum'un değerine bağlı vadeli işlem sözleşmelerini takip etmek üzere tasarlandı.

Dokuz fondan beşi yalnızca Ether vadeli işlemlerine sahipken, geri kalan dördü Bitcoin ve Ether vadeli işlem sözleşmelerinin bir karışımını takip ediyor. Yatırım araçlarının onaylandığı haberi sonrasında yaşanan heyecan, fiili yatırıma dönüşmüş gibi görünmüyor. Analistlere göre ETF'lerin toplam ilk işlem hacimleri düşüktü.

Bloomberg analisti Eric Balchunas, sosyal medya platformu X'te yaptığı bir paylaşımda, Pazartesi günkü işlem hacimlerini "oldukça ilgisiz" olarak nitelendirdi ve fonların tahmin ettiğinden daha düşük performans gösterdiğini ekledi.

Gün ortasına kadar ETF'ler, 2 milyon dolardan daha az işlem hacmi gördü. Analiste göre; bu, yeni bir ETF için "normal" ancak ilk 15 dakikada 200 milyon dolarlık işlem yapan ilk Bitcoin vadeli işlem ETF'i BITO ile karşılaştırıldığında düşük. ProShares Bitcoin Strategy ETF'inin, Ekim 2021 boğa koşusu sırasında piyasaya sürüldüğüne dikkat etmek önemlidir. Bu ETF, ilk gününde 1 milyar dolardan fazla hacimde işlem gördü.

Yatırımcılar Daha Çok Spot ETF Ürünlerine İlgi Gösteriyorlar

Ethereum Vadeli İşlem ETF'leri Etkisiz Kaldı: Veriler Dikkat Çekti!

Balchunas, işlem hacminin geleneksel finans ETF lansmanlarına kıyasla "oldukça fazla" olduğuna dikkat çekti. Ayrıca, genel olarak yatırımcıların vadeli işlemler yerine spot ETF ürünlerine daha fazla ilgi gösterdiklerini belirtti. Balchunas, "ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'nun (SEC) tüm ETF'lerin aynı gün piyasaya sürülmesini planlayarak herhangi bir fonun piyasa hâkimiyeti kazanmasını engellemeye çalıştığını" açıkladı.

Hem Bitcoin hem de Ether'i takip eden Valkyrie'nin BTF'i, toplam 882.000 dolar değerinde hacimle en popüler ürün olarak ortaya çıktı. Fon, Valkyrie'nin Bitcoin ve Ether vadeli işlem sözleşmelerini tek bir sözleşmede birleştirerek onu bire bir yatırım aracına dönüştürme onayını almadan önce zaten yalnızca Bitcoin vadeli işlem ETF'i olarak işlem görüyordu. Varlık yöneticisi, Ether vadeli işlem ETF'i için yeşil ışık alan dokuz fondan ilkiydi.

VanEck'in Ethereum Strategy ETF'i (EFUT), toplam 425.000 dolar değerinde bir hacim için her biri yaklaşık 17 dolardan yaklaşık 25.000 hisse işlem gördü.

Kripto para topluluğu, bekleyen spot Bitcoin ve spot Ether ETF'lerine ilişkin SEC kararları için endişeli olmaya devam ediyor. Bitwise CIO'su Matt Hougan, "bu takvim yılında bir spot Bitcoin ETF'i göreceğimizi" beklediğini belirtirken, VanEck CEO'su Jan van Eck ise "2024'ün başlarında muhtemelen spot bir ürün göreceğiz gibi görünüyor." dedi.

Ethereum Vadeli İşlem ETF'leri Etkisiz Kaldı: Veriler Dikkat Çekti! içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)
Yürüdükçe Kazandıran Sweatcoin Nedir?
Rehber Banu Fırıncılar
Exen Coin (EXEN) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Kripto Para Grafik Okuma Rehberi
Rehber Banu Fırıncılar
GateToken (GT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Banu Fırıncılar
Trust Wallet Token (TWT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Major Coin Nedir? Major Coin Listesi
Rehber Banu Fırıncılar