Blockchain HaberleriDikkat ÇekenlerEthereum Haberleri

Ethereum Ve Ethereum Classic Arasındaki 10 Fark

ABONE OL:

1. İsim:

Ethereum Classic platformu için belirteç ETC olarak biliniyor iken, blok zincirinin yeni ve çatallı modeli olan gerçek Ethereum olarak bilinen Ethereum ise ETH olarak tanınıyor. ETH ve ETC farklı kripto para birimleri olup, birbirinden ayrı fiyat ve piyasa hacmine sahiptir.

2. Yönetim:

Blockchain ağları teorik olarak merkezileşmemiş olmasına rağmen, Ethereum Blockchain merkezi olmayan karakterini doğrudan etkilemeden merkezi bir otorite tarafından yönetilir. Ethereum Vakfı veya Ethereum Foundation tarafından yönetilmektedir. Öte yandan, açıklık ve değişmezliğin özelliklerini teşvik etmeye çalışan dağınık bir topluluk, Ethereum Classic blok zincirini korumak için beraber ortak olarak çalışmaktadır. Ethereum ve Ethereum Classic arasında yönetim farkı vardır.

3. Popülerlik ve Tercih Edilebilirlik:

Ethereum ve Ethereum Classic arasındaki bir farkta bu: Arama oranları. Kripto para birimlerinin Google’da ne kadar arandığı önemli ve insanlar Google’da en çok aranan kripto para birimi olan Bitcoin’e bu nedenle bile daha fazla güvenebilecek olduklarını ve aranıyor olmasının güven verici bir yanı olduğunu belirterek hareket ediyorlar. İnsanların aramalarını takip eden ve bunları bir veri halinde derleyerek en son kullanıcılarına ulaştıran Google’ın Trends servisi ise insanların Ethereum ve Ethereum Classic aramalarının ne durumda olduklarını bugünün rakamları ile görmelerini sağlayabiliyor.

Bu İçeriğimizi Mutlaka Okumalısınız!!  Blockchain şirketlerinin geleceği parlak görünüyor

Bugün Google’ın aranma oranı rakamlarına bakılırsa Ethereum ve Ethereum Classic aranma oranları arasında ETH ile ETC arasında ciddi bir fark olduğu görülüyor ve Ethereum’un ETH olarak daha fazla arandığı ve daha çok insanın ETH’ye ilgi duyduğunu bu aramalar tek başına kanıtlıyor. Yatırımcıların 2. sıranın en büyüğü olarak tanınmakta olan kripto para birimi ETH’ye ilgi duymasının bir nedeni bu iken, yatırımcılar açısından fiyatların ve piyasa hacminin önemi kadar Google’da aranma rakamları da önemli.

 

4. Ethereum Classic’in amacı ve Ethereum’un amacı:

Ethereum’un çok sayıda işletme için tercih edilen blok zinciri ağı olduğu bilinmektedir, çünkü blok zincirinin ticari faydalarını gerçekleştirmek için akıllı sözleşmeler gibi benzersiz kaliteli araçlar ve olanaklar sunması ile tanınmaktadır. Bu nedenle, işlevi açısından, ETH’nin yalnızca blok zinciri içindeki işlemlere güç sağladığı bir blok zinciri olarak işlev görmesi daha iyi olduğuna inandırmaktadır. Diğer taraftan, Ethereum Classic, temel olarak ticari işlemler amacı ile şifrelenmiş bir araç olarak bilinmektedir. Ethereum’un  ise böyle bir iddiası bulunmamakta ve güvenlik için çıkarıldığı iddia edilmemektedir.

5. Ethereum tanınıyor, Ethereum Classic kim tarafından üretildi bilinmiyor:

Ethereum kurucu ortaklarından Rus asıllı Vitalik Buterin tüm medya tarafından tanınır ve Ethereum’u kimlerin üretmiş olduğu ve kimlerin onu yönettiğine dair bilinen kişiler vardır. Vitalik Buterin bunlardan sadece birisi iken, kripto para birimleri arasında Ethereum Classic’in kimler tarafından üretildiği bilinmiyor ve bu kişiler kendilerini kendi gerçek isimleri ile açıklamayı tercih etmiyorlar. Bitcoin bugün kim tarafından üretildiği bilinmeyen kripto para birimi ise Ethereum Classic’te daha sonradan üretilmiş olmasına rağmen kim veya kimler tarafından üretildiği gerçek isimleri ile bilinmemekte ve kimlerin ETC’yi çıkardıkları konusunda bilgi bulunmamaktadır.

Bu İçeriğimizi Mutlaka Okumalısınız!!  Uzmanlar Libra hakkında ne düşünüyor?

6. Farklı Oranlar:

İki ağın geniş ölçüde farklı karma oranları vardır ve bu nedenle büyük ölçüde değişken işlem hızları veya verimlilik seviyeleri vardır. Karma oranları zaman içinde artar ve değişir ancak www.bitinfocharts.com adresindeki ETC ve ETH oranlarını karşılaştırmak isteseydiniz , ETH’nin karma oranının 300Th/s (saniyede trilyon karma) değerine yakın olduğunu görürsünüz. ETC bu değerin 1/10’undan bile az karma/üretim oranına sahiptir ve bu yönü ile iki kripto para birimi arasında ciddi bir fark vardır. Bu farkı rakamlar ile belirtmek için 1 milyon dolar ila 100 bin dolar arasındaki fark nasıl büyük bir aralıksa ETC ile ETH arasındaki saatlik üretim hacmi bile çok büyük oranda farklıdır ve bu farkın durdurulmasına imkansız olarak bakılmaktadır.

7. Blockchain Ağının Kabulü:

Ethereum’un halk arasındaki popülaritesi, işletmeler arasındaki kabul edilebilirliğine de yansıyor. Enterprise Ethereum Alliance’ın yardımı ile, MasterCard isimli ödeme sistemi devinden Microsoft’a, Tech Beyhem’e kadar pek çok şirket Ethereum’u kabul etti ve yaygın ödeme sistemleri ve kabul edilen ödeme araçları arasına bunu ekledi.. Bununla birlikte, Ethereum Classic bu kadar ilgi görmedi ve yaygın ödeme sistemleri arasında kedisine ünlü teknoloji devleri ve ödeme devleri tarafından destek bulamadı. Destek bulamadığı için bir süredir insanlar tarafından yaygın olarak kullanılmama nedeni bu nedenle çok açık.

8. Yatırımcı Yüzdesi:

Hard fork sonrasında Ethereum Cash %10’dan daha az sayıda yatırımcısını elinde tutabilirken, Ethereum ise %86 yatırımcıyı elinde tutma oranı ile yatırımcıların kripto para birimlerine olan bağlılık oranlarının çok farklı düzeylerde olabildiğini göstermiş olan tarihi öneme sahip bir olaydı. Ethereum Classic mevcut yatırımcılarını elinde tutamazken, Ethereum ise mevcut yatırımcılarının çok büyük bir bölümünü elinde tutmuş olması ile ayrı değere sahip.

Bu İçeriğimizi Mutlaka Okumalısınız!!  Washington Eyaleti sınırlarında yeni Blockchain merkezi kurulacak!

9. Logolar:

Hem Ethereum hem de Ethereum Classic aynı tanınabilir oktahedron şeklindeki logoyu kullanır, ancak renkler farklıdır. Ethereum gri ve siyah bir logo rengi kullanırken Ethereum Classic’in logosu yeşil tonlardadır.

10. Fiyatı:

ETH, ETC’den çok daha pahalıdır. Şu anda, basın zamanında ETH, 153.27 USD ve ETC, 5.45 USD’dir. Görünen o, kripto para birimleri arasında Ethereum kendisine geniş çaplı bir yer edinmiş olup insanlar tarafından ilgi görmekte ve yaygın ödeme sistemleri arasında yer alabilecek ilgiye sahip konumdadır. Ethereum Classic ise kripto para birimleri arasında değerinin az olması ve belirli 10 nedenden birkaçından dolayı kripto para birimleri arasında bile yatırımcılarca ilgi gösterilmemekte, gösterilen ilgi ise her an kaçabilecek ilgi olarak gösterilmektedir. Piyasa hacmi ve fiyatı bakımından bakılırsa ETH ile ETC arasındaki bu kritik düzeydeki fark yatırımcılara tercihlerini ETH’den yana yapmalarını sağlamaktadır.

Content Protection by DMCA.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu