Anasayfa Rehber Ethereum vs Bitcoin: Hangisi Daha İyi Yatırım?

Ethereum vs Bitcoin: Hangisi Daha İyi Yatırım?

Rehber

Ethereum ve Bitcoin'den hangisi daha iyi bir yatırım tercihi olabilir? İşte konu ile ilgili merak edilen tüm detaylar...

Ethereum vs Bitcoin: Hangisi Daha İyi Yatırım?

Ethereum ve Bitcoin, kripto para dünyasında en yaygın olarak bilinen iki kripto para birimidir. Çok sayıda borsada işlem gören iki kripto para birimi, aynı zamanda birçok yatırımcının portföyünde de yer almaktadır. Bu rehberimizde Ethereum ve Bitcoin'den hangisinin daha iyi bir yatırım tercihi olabileceğini mercek altına alacağız.

Bitcoin ve Ethereum'un Temel Yönleri

Bitcoin, 2009 yılının Ocak ayında piyasaya sürülmüş ve gizemli Satoshi Nakamoto tarafından whitepaper'da ortaya konan yeni bir fikri tanıtmıştır. Bitcoin, devlet tarafından piyasaya sürülen para birimlerinin aksine herhangi bir merkezi otorite olmadan güvence altına alınan çevrim içi bir para birimi vaadini sunmuştur. 

Fiziksel Bitcoin yoktur. Sadece kriptografik bakımdan güvenli bir halka açık defterle ilişkili bakiyeler vardır. Bitcoin, bu türden bir çevrim içi para birimine yönelik ilk girişim değildir ancak ilk çabalarında en başarılı olanın Bitcoin olduğunu söyleyebiliriz. Bitcoin, neredeyse tüm kripto para birimlerinin atası olarak kabul edilmiştir.

Ethereum ise 2015 yılının Temmuz ayında piyasaya sürülmüştür. En büyük ve en iyi yapılandırılmış, açık uçlu merkeziyetsiz bir yazılım platformu olan Ethereum; kesinti süresi, dolandırıcılık, kontrol ya da üçüncü bir tarafın müdahalesi olmadan akıllı sözleşmelerin ve merkeziyetsiz uygulamaların (Dapps) oluşturulmasına ve devreye alınmasına imkân tanıyor. 

Ethereum, bunu başarmak için blockchain üzerinde çalışan kendi programlama dili ile birlikte geliyor. Çok çeşitli potansiyel uygulamalara sahip olan Ethereum, yerel kriptografik token olan Ether (ETH) tarafından destekleniyor. ETH, Ethereum ağında işlem ücretlerini ödemek amacıyla kullanılabiliyor.

Ethereum vs Bitcoin: Hangisi Daha İyi Yatırım?

Bitcoin ve Ethereum'un Tarihsel Performansı

Bitcoin ve Ethereum, merkezi kripto para borsalarında yoğun bir şekilde işlem görüyor. Söz konusu kripto para birimlerinin değeri, piyasa güçleri tarafından belirleniyor. Bitcoin ve Ethereum'un geçmiş performanslarının incelenmesi, potansiyel yatırımcılar için aydınlatıcı olabilir.

Bitcoin ve Ethereum'un başından beri fiyat bakımından farklı bir gidişata sahip olduğunu ifade edebiliriz. Bitcoin, yoğun volatilite dönemleri sergilese de kazançlı bir yatırım olarak konumunu güçlendirmiş ve şaşırtıcı denilebilecek yüksek seviyelere ulaşmayı başarmıştır.

Ethereum da fiyat dalgalanmalarından payını almış ancak yenilikçi potansiyeli sayesinde büyümeye devam etmiştir. Bu da etkileyici bir piyasaya değerine katkıda bulunmuştur. Hem Bitcoin hem de Ethereum, çeşitli ekonomik koşullarda direnç göstermiş; bu da bağımsız varlık sınıfları olarak sahip oldukları potansiyeli yansıtmıştır.

Ethereum vs Bitcoin: Hangisi Daha İyi Yatırım?

Bitcoin ve Ethereum'un İçsel Değeri

Bitcoin, öncelikle geleneksel para birimlerine bir alternatif olarak tasarlanmıştır. Bu nedenle değişim aracı ve değer deposu olarak karşımıza çıkan Bitcoin, sık sık "dijital altın" olarak anılıyor. 

Bu da hem ilk kripto para birimi olmasından hem de piyasa değeri bakımından (yazının hazırlandığı sırada 500 milyar doların üstünde) en büyük kripto para birimi olmasından kaynaklanıyor. Bitcoin'in sınırlı arzı, söz konusu kripto para biriminin kendi değerini korumasını sağlayabilir. Çıkarılabilecek maksimum Bitcoin sayısı 21 milyondur.

Ethereum ise merkeziyetsiz finans (DeFi), akıllı sözleşmeler ve NFT'ler dâhil olmak üzere birçok alanda uygulama bulan programlanabilir bir blockchain'dir. Ethereum, genellikle "dijital gümüş" olarak nitelendiriliyor. 

Bu da hem piyasa değeri bakımından (yazının hazırlandığı sırada 200 milyar doların üstünde) ikinci en büyük kripto para birimi olmasından hem de tıpkı kıymetli metal gibi çok çeşitli uygulamalara sahip olmasından kaynaklanıyor.

Ethereum vs Bitcoin: Hangisi Daha İyi Yatırım?

Bitcoin ve Ethereum'un Risk Değerlendirmesi

Kripto para birimlerine yatırım yapmanın riskli olduğunu biliyoruz. Piyasa volatilitesi, düzenleyici engeller ve teknik güvenlik açıkları, Bitcoin ve Ethereum'un değeri üzerinde etkili olabiliyor. Diğer yandan, Bitcoin'in iş kanıtı (PoW) ve Ethereum'un hisse kanıtı (PoS) denilen konsensüs algoritmalarını kullanması gibi farklılıklar da risk profillerini etkileyebiliyor.

Bitcoin'in kullandığı PoW konsensüs algoritması; ağ düğümlerinin, kaydedilen tüm bilgilerin durumu üzerinde anlaşmalarını ve ağdaki belirli saldırı türlerini engellemelerini mümkün kılıyor. Ethereum ise 2022 yılının Eylül ayında PoS konsensüs algoritmasına geçmiştir. Söz konusu algoritma, ağın daha güvenli ve sürdürülebilir hale gelmesine imkân tanıyan bir grup birbirine bağlı yükseltmedir.

İş kanıtı, gereken hesaplama gücü sebebiyle oldukça büyük miktarda enerji kullanıyor. Hisse kanıtı, hesaplama gücünün yerine staking'i koyarak daha az enerji tüketirken; madencilerin yerine ise yeni bloklar oluşturma kabiliyetini etkinleştirmek için kripto varlıklarını stake eden doğrulayıcıları koyuyor.

Ethereum vs Bitcoin: Hangisi Daha İyi Yatırım?

Bitcoin ve Ethereum'un Benimsenme Oranları

Bitcoin ve Ethereum'un benimsenme oranları, kripto para birimlerinin potansiyel büyümesi hakkında fikir verebiliyor. Ethereum ekosistemi; merkeziyetsiz uygulamalarının finans, NFT, oyun ve teknoloji gibi alanlarda artan popülaritesi sayesinde hızlı bir şekilde büyüyor. Yalnızca üstün bir para çeşidi olmaya odaklanan Bitcoin'in değeri ve benimsenmesi de geleneksel finans sistemlerine yönelik güvenin azalmasıyla beraber artıyor.

Bitcoin, daha çok günlük yaşam için genel amaçlı bir para birimi olarak tasarlanmıştır. Ethereum ise açık bir şekilde Ethereum ağındaki ödemeleri için tasarlanmıştır. Bu; Ethereum kripto para biriminin, belirli bir tarihte otomatik olarak geri ödenecek bir krediyi finanse etmek gibi Ethereum akıllı sözleşmesine dayanan bir işlemi gerçekleştirmek için Bitcoin'e kıyasla daha uygun olacağı anlamına geliyor.

Ethereum vs Bitcoin: Hangisi Daha İyi Yatırım?

Bitcoin ve Ethereum'daki Güncellemeler

Bitcoin ve Ethereum'un geleceği ile teknolojik yenilikler ve güncellemeler arasında önemli bir bağlantı söz konusudur. Ethereum, Merge güncellemesi ile birlikte konsensüs algoritması olarak enerji tasarruflu hisse kanıtına geçiş yapmıştır. Böylece madencilerin yerini staker'lar almıştır. 

Shanghai güncellemesi ile birlikte ise doğrulayıcılar tarafından Beacon Chain üzerinde stake edilen ETH'lerin kademeli olarak çekilmesine izin verilmiştir. Sürdürülebilirlik bakımından önemli hamlelerde bulunan Ethereum, ölçeklenebilirlik problemine çözüm getirmek için yeni güncellemeler üzerinde çalışıyor.

Bitcoin'in Taproot güncellemesi ise hem Bitcoin işlemlerinin hızını ve verimliliğini hem de varlığın güvenlik kabiliyetlerini geliştirmek için tasarlanmıştır. Bitcoin, bunu dijital imzaların yönetilme şeklini değiştirerek yapmıştır. Taproot ile Bitcoin, Schnorr imzaları denilen yeni bir sistem uygulamıştır. 

Bu sistem; çoklu imza cüzdanlarının ayrı ayrı değil, tek bir cüzdan olarak doğrulanmasını mümkün kılmıştır. Söz konusu güncelleme; aynı zamanda para tutarları, adresler ve kaynaklar dâhil olmak üzere belirli ayrıntıların gizlenmesine imkân tanımıştır.  

Bitcoin, özellikle konsensüs algoritması olmak üzere belirli yönlerde Ethereum ile rekabetin gerisinde kalıyor. Bitcoin'in Ethereum'a ayak uydurabilmek için yeni bir güncelleme gerçekleştirmesi ve konsensüs algoritmasını elden geçirmeyi düşünmesi gerekiyor. Bitcoin, ancak bu sayede ağı daha hızlı ve çevre dostu bir hale getirebilir.

Ethereum vs Bitcoin: Hangisi Daha İyi Yatırım?

Yatırım için Bitcoin mi Ethereum mu Daha Uygun?

Yatırım için Bitcoin ve Ethereum arasında yapacağınız tercih, tamamen ne aradığınıza bağlıdır. Her ikisi de dünyadaki en büyük ve en popüler kripto para birimleridir. Aynı zamanda her ikisi de geniş çeşitlilikte talepleri yerine getiren çok farklı hizmetler sunmaktadır. 

Bitcoin ve Ethereum arasında seçim yaparken risk toleransı, yatırım zaman çizelgesi ve her bir teknolojinin potansiyeline yönelik inanç gibi bireysel faktörleri göz önünde bulundurmanız önem arz etmektedir.  

Kripto para birimlerinin değişken bir doğası vardır. Bu nedenle onlara yatırım yapmanın doğal riskleri ve belirsizlikleri bulunmaktadır. Bununla birlikte kripto para birimlerine yatırım yapmak, eşsiz bir finansal yeniliğin ve özerkliğin de önünü açabilmektedir. 

Yatırım yapmanın iki altın kuralı vardır: Daima kendi araştırmanızı yapın ve kaybetmeyi göze alabileceğiniz miktardan daha fazla yatırım yapmayın!

Ethereum vs Bitcoin: Hangisi Daha İyi Yatırım? içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)