Anasayfa Avalanche Haberleri

Avalanche Haberleri

Avalanche, herkesin herhangi bir varlık türünü piyasaya sürebilmesini sağlamayı hedefleyen blockchain teknolojisi temelli bir protokoldür. Bu varlık türünün alınıp satılabilmesini ve akıllı sözleşmeler vasıtasıyla merkeziyetsiz olarak kontrol edilmesini amaçlayan Avalanche protokolünün yerel kripto para birimi AVAX olarak adlandırılıyor. Kullanıcılar, AVAX tokenlarını işlem ücretlerini öderken kullanıyor. Avalanche, işlemlerin bir saniyeden daha kısa bir sürede sonuçlanmasına imkân tanıyor. Hisse kanıtı protokolü olan Avalanche, kullanıcıların AVAX tokenlarını stake etmelerinin ve pasif gelir sağlamalarının önünü açıyor.

Avalanche Sıkça Sorulan Sorular

Avalanche (AVAX), 2020 yılının Eylül ayında başlatılan ve merkeziyetsiz uygulamaların daha sorunsuz çalışmasını hedefleyen bir DeFi projesidir. Projenin hedefleri; kripto para işlemlerinin daha güvenli şekilde yapılması ve blockchain ağlarındaki ölçeklenebilirlik sorunlarının çözülmesidir. Bu ölçeklenebilirlik sorunları, düşük transfer hızı ve yüksek işlem ücretleridir. Platformun yerel kripto varlığının adı Avalanche, sembolü ise AVAX olarak bilinir.

Avalanche ağının ilk gayesi, blockchain ağlarındaki merkeziyetsiz yapının korunmasıdır. Avalanche ağı; P-Chain, X-Chain ve C-Chain olmak üzere üç ayrı blockchainden meydana gelir. P-Chain, sistemde yapılan işlemlerin doğruluğunu kontrol eder. X-Chain, varlıkların yönetimi konusunda işlev görür. C-Chain’in görevi ise akıllı kontratlar yaratmaktır. Bu blockchain ağlarından birini çalıştırabilmek için AVAX üzerinden belli bir abonelik ücreti ödenmelidir.

Son zamanların en popüler blockchain projelerinden biri olan AVAX, fiyat hareketi ile de dikkat çekti. Peki Avalanche (AVAX) kurucusu kimdir? Avalanche (AVAX); Emin Gün Sirer, Kevin Seqniki ve Maofan “Ted” Yin tarafından 2020 yılının Eylül ayında ABD’de kurulmuştur. Projenin oluşturulma aşamasında toplanan fon, yaklaşık olarak 48 milyon dolardır. 

Kurucularından birinin Emin Gün Sirer olması nedeniyle Avalanche (AVAX) Türkiye’de özel bir ilgi görüyor. Bu durum Türk kullanıcılarını, Avalanche (AVAX) hangi ülkenin? sorusunun yanıtını aramaya itiyor. Mimarları arasında bir Türk’ün de yer aldığı Avalanche (AVAX) projesi, ABD’de başlatıldı. 

Buna rağmen Avalanche’nin ABD’ye ait olduğu söylenemez. Yapısı itibari ile merkeziyetsiz olan Avalanche (AVAX) herhangi bir ülkeye ait değildir. Zaten projenin amaçlarından biri de merkeziyetleşmenin önüne geçmektir. Blockchain ağlarının merkeziyetsiz yapısını koruması, ekibin temel hedeflerinden biridir.

Peki Avalanche (AVAX) ne işe yarar? Avalanche ekibi, blockchain ağlarındaki ölçeklenebilirlik ve uyum içinde birlikte çalışma sorunlarına çözüm getirmeyi hedefler. Blockchain mekanizmalarında zaman zaman yaşanan transfer hızı sorunlarının farkında olan ekip, işlem hızının düşüklüğü sorununu çözmek için taşın altına elini koymuştur. Öte yandan yüksek işlem ücretleri de blockchain ağlarının fazla tercih edilmeme sebeplerinden biridir. Avalanche ekibinin hedeflerinden biri, bu sorunu da ortadan kaldırmaktır.

Avalanche ekibi, blockchain ekosistemindeki en hızlı akıllı sözleşme platformunun kendileri olduğunu ileri sürmektedir. Yüksek işlem ücretleri ve düşük transfer hızı sorununa çözüm getiren Avalanche, ekstra olarak bir konuda daha işlev görmektedir. O da blockchain ağlarının birlikte çalışabilmesi ve uyumluluğu olmuştur. Blockchain ağlarının uyumluluğu, farklı ağlar arasında iş birliğinin yapılmasını ve yeni bir blockchain oluşturmaya gerek kalmadan işlemlerin kolaylıkla halledilebilmesini sağlar.

Kripto yatırımı yapmak isteyen kullanıcılar, Avalanche (AVAX) nereden alınır? sorusunun yanıtını arıyor. Kripto paraların piyasa büyüklüğü sıralamasında 11’inci basamakta yer alan Avalanche (AVAX), birçok borsa üzerinden alınabilir. Avalanche (AVAX) satın almak isteyen kullanıcılar, aşağıda verilen borsaları kullanabilir.

 • Binance,
 • Gate.io,
 • Paribu,
 • BtcTürk,
 • Coinbase,
 • KuCoin,
 • Huobi Global,
 • Bitfinex,
 • Kraken,
 • Coinone,
 • Bybit,
 • FTX,
 • Bittrex,
 • Poloniex,
 • OKEx,
 • MEXC,
 • Crypto.com Exchange,
 • Bitexen,
 • CoinEX.

Avalanche (AVAX) nasıl alınır? sorusuna anlaşılır şekilde yanıt verelim. Binance borsası üzerinden Avalanche (AVAX) almak istediğinizi varsayalım. Bunun için bir Binance hesabı açarak buraya para yüklemelisiniz. Bu işlemler için Koinbox tarafından paylaşılan "Binance Hesap Açma İşlemi Nasıl Yapılır? Detaylı Anlatım Rehberi" başlıklı rehberi Google'da aratabilir ve göz atabilirsiniz.

Binance hesabı açtıktan ve bu hesaba para yatırdıktan sonra Avalanche (AVAX) nasıl alınır? sorusuna geçelim. Binance uygulaması üzerindeki "Piyasalar" bölümüne tıklayın ve kripto para işlem çiftlerinin bulunduğu sayfaya gidin. Arama kısmına AVAX yazın ve karşınıza çıkan işlem çiftlerinden birini seçin. Burada bulunan "AVAX Al" kısmına tıklayarak almak istediğimiz tutarda AVAX emrini girin. 

Limit Emri bölümünden hangi fiyattan ne kadar AVAX alacağınızı belirleyin. Ardından sayfanın alt kısmında bulunan "AVAX Al" bölümüne tıklayın. Cüzdan-Spot Cüzdan sekmesine giderek emrinizin gerçekleşip gerçekleşmediğini kontrol edin. Alım ve satım geçmişinizi görmek için Ana Sayfa üzerinde bulunan Emirler bölümünü kullanabilirsiniz.

Bir kripto paranın fiyatı, dolaşımda ve toplamda  kaç adet coin bulunduğu ile yakından ilişkilidir. Peki Avalanche (AVAX) arzı ne kadar? Avalanche (AVAX) toplam arzı 377.752.194, maksimum arzı ise 720.000.000 olarak belirlenmiştir. Yani en fazla 720 milyon adet AVAX tokeni üretilecektir. AVAX’ın dolaşımda bulunan miktarının ise 243.212.753 olduğu duyurulmuştur.

Avalanche (AVAX), hem blockchain ağlarının sorunlarına getirdiği çözümlerle hem de fiyat hareketi ile 2021 yılına damgasını vurdu. Çok sayıda kullanıcı, Avalanche (AVAX) hakkında Ekşi Sözlük platformu üzerinden yorumlarını paylaştı. Avalanche (AVAX) Ekşi Sözlük yorumları aşağıda verilmiştir.

 • "Ethereum kurucu ortağı charles hoskinson'un 9 favorisinden biri olan kripto para."
 • "Mainnet ile birlikte binance, huobi, okex, gate gibi bir çok büyük borsada listelenmiş kripto paradır. İlk yatırımcılar 0,85 dolara falan aldılar sanırım. şu an 5-6 dolar seviyesinde. güzel yatırım. 10 dolara ulaştığı zaman ilk yatırımcıların çoğu boşaltır cepleri. egs piyasanın kaliteli insanlarından. hem bir bilim adamı olması hem kripto para sever biri olması artıları."
 • "Avalanche proof of stake modeli ile çalışan çok düşük ücretlerle çok hızlı transfer olanağı sunan, defi'nin talep ettiği özelliklere sahip, fazlasıyla merkeziyetsiz bir blockchain platformu. public sale'de (temmuz 2020) 5 saat içinde sunulan 72 milyon avax 42 milyon dolar karşılığında satıldı. eylül 2020'de ise büyük kripto para borsalarında hızla yer aldı."
 • "Ethereum ağında bitcoin ağına kıyasla daha hızlı ve düşük ücretle işlem yapılabilmesi nedeniyle şu an 120 bin civarı bitcoin, ethereum ağında wbtc olarak işlem görüyor. lakin son 2-3 senedir ethereum ağının yakasını bir türlü bırakmayan scalability (ölçeklenebilirlik) probleminin çözülmemesi, onu yoğun işlem zamanlarında çok pahalı ve yavaş hale getiriyor. lakin avalanche'nin temel yapısı gereği bu problem önceden aşılmış ve diğer platformlara kıyasla inanılmaz hızlı ve düşük ücretli işlemler yapılabiliyor."
 • "Araştırdığım kadarıyla güvenilir ve merkeziyetsiz (decentralized) bir platform. btc geçtiğimiz dönemde bizi kripto para ile tanıştırmışken, günümüzde artan talep dolayısıyla kendisini güvenli ve adil yapan teknolojisi aslında zayıf tarafı olmaya başladı. zayıflıktan kastım hantal kalışı."
 • "Piyasada bir çok kripto para var evet... lakin büyük bölümü aslında merkezi platformlar. bir para merkezi ise onu blockchain de cazip hale getirecek tüm unsurlar zamanla ponzi oluyor. dolayısıyla bize lazım olan btc felsefesinde fakat hızlı bir kripto para. daha doğrusu bunu sunan bir veri tabanı. işte sanıyorum avalanche'in güçlü yönü bu. eğer denildiği gibi ise ileride buralar değerlenir dostlar."
 • "Emin gün sirer değil bir çok blockchain yıldızını içinde mühendis * olarak barındıran blockchain platformu. Ethereum üzerine yazılabilir olan her defiyi kendi üzerinde de çalışır hale getirebileceği firmanin iddiaları arasinda."
 • "128 doları geçerse market yapısı boğa’ya evrilecek olan coin. 88 dolar maliyetle taşıyorum avax p-chain’e 1 yıllık delegatör olarak kilitledim istesem de bozamam yani :) seneye bu zamanlar hayırlısı diyelim. avax’ın rakibi ne btc ne eth unutmayalım rakibi yok."
 • "btc ile tamamen bağını koparttı diyebiliriz. taş gibi kaya gibi duruyor karşısında. gerçekten mükemmel bir yatırım aracı."
 • "Gerçekten çok başka bu avax, sapasağlam. kraken borsasında listelenecek geleceğin ethereumu."
 • "2017'den beri bir eth yatırımcısı olarak simdi yatırımlarımiın çoğunu avax'a kaydirdim. Kendi ekosistemini kuran ağlar uzun süre hayatta kalacaklar. 2017'nin eos'uyla neo'suyla karistirmayin bunu. avalanche agi catir catir kullaniliyor. kullandıkça da avax yakiyor. şu an gunluk 700k transaction var. ethereum'da bu miktar 1.2 milyon. Önümüzdeki birkaç ay içinde ethereum gunluk tx'ini gececek muhtemelen. buna rağmen daha dusuk fee ve bsc'den çok daha merkeziyetsiz olacak."
 • "Bu benim balımdır bak, balım. bütün ağını sevdiğim. kendi güzel, launchu güzel, projeleri güzel, oyunları güzel, ekibi güzel."
 • "Bu coin dünyasına yeni ilgi duymaya başladım. bitcoin trenini kaçırdık malum. bu altcoin ile tanıştım. cornell üniversitesi profesörlerinden emin gün sirer'in projesi. üzerinde uzun ve güzel çalışmalar yapıldıktan sonra proje ortaya çıkmış. ilerde ethereum'a rakip olabileceği öngörülüyor. tabi kripto para riskli olay ama biraz yükleneceğim bu yıl buna. ilerde buralar değerlenebilir diye düşünüyorum. yatırım tavsiyesi değildir. 
 • "Türk yatırımcının henüz farkına pek varamadığı proje. ilginçtir ki coinin en meşhur co-founderı Türk Emin Gün Sirer. Bizimkiler shitcoinleri pek bir sevdiklerinden o başlıklarda takılıyorlar genelde. Projenin bir dünya haberi var ve grafiğe uydura uydura, uslu uslu takılıyor."
 • Ortalama blockchain bilgisi, az biraz teknik doküman okunması ile çok kolay bir şekilde avax stake edilebilen platform. ethereum'a göre üstünlükleri geliştiriciler tarafından görülür, üzerinde geliştirilen uygulama sayısı artarsa önü açık."

Özellikle son aylardaki fiyat artışı, Avalanche (AVAX) haberlerinin daha dikkatli şekilde takip edilmesine neden oldu. Piyasada tutunacak bir dal arayan yatırımcılar, AVAX cephesinden gelen gelişmelere gözünü dikti. Bazı Avalanche (AVAX) haberleri aşağıda verilmiştir.

Analist Altcoin Sherpa: AVAX’a Dikkat Edin!

Kripto piyasasına ilişkin tahminleri ile popüler olan b, izlemeye aldığı coinlerden birinin Avalanche (AVAX) olduğunu kaydetti. Akıllı sözleşme platformu AVAX’ın ilgi çekici bir grafik yapısına sahip olduğunu aktaran analist, hacim artışına işaret etti. AVAX’ın daha çok düşme eğilimi gösterdiğini kaydeden analist, 130 dolar civarına doğru yapılacak yeni ataktan sonra düşüşün başlayabileceğini söyledi.

Avalanche (AVAX) Cephesinde Metaverse Rüzgârı!

Metaverse dünyası, özellikle 2021 yılında kripto piyasasına damga vurdu. Facebook kurucusu Mark Zuckerberg’in şirketin adını “Meta” olarak değiştirmesi, bu dünyanın popülerliğini ileri boyuta taşıdı. Axie Infinity, The Sandbox ve Decentraland benzeri NFT tabanlı metaverse oyun projelerinin yakaladığı başarı dikkat çekti. Bluzelle (BLZ) dâhil birçok kripto projesi, metaverse dünyasına adım attı.

Metaverse evreni ile ilgili çalışma yürüten platformlardan biri de Avalanche (AVAX) oldu. Blockchain alanındaki ölçeklenebilirlik ve birlikte çalışma sorunlarını çözmeye odaklanan Avalanche ekibi, yeni yılın ikinci haftasında piyasaya süreceği metaverse projesini duyurdu. Avalanche platformu üzerinde başlatılacak olan Avarobots adlı 3D metaverse projesi, 11 Ocak tarihinde görücüye çıkacak. Ön satış fiyatının ise 1.5 AVAX olacağı kaydedildi. Whitelist katılımı için yapılması gerekenler, aşağıdaki Twitter sayfası üzerinden duyuruldu. 

Avalanche projesinin temellerini araştıran çok sayıda kullanıcı, Avalanche (AVAX) madenciliği yapılır mı? sorusunun yanıtını arıyor. Avalanche (AVAX), Proof of Work yerine, enerji tüketiminin en aza indirildiği farklı bir protokolü kullanır. Yani Avalanche (AVAX) madenciliği yapılamayan kripto varlıklarından biridir. 

Bitcoin, Ethereum ve Dogecoin gibi kripto varlıklar, yoğun enerji tüketimi yapılan Proof of Work protokolünü kullanır. Bu yöntemde kripto işlemlerinin onaylanarak blockchain ağına kaydedilebilmesi için, her bloka özel benzersiz bir şifre görevi gören blok hash’i bulunmalıdır. Bu blok hash’i, yoğun elektrik gücü harcayan ASIC devreleri ya da GPU ve CPU gibi birimlerin çalıştırılması ile bulunmaktadır.

Proof of Work protokolünün işlemesi için yoğun elektrik gücünün kullanılması, blockchain ağlarında yavaşlığa neden olmaktadır. Avalanche, bu durumun yaşanmaması için “stake etme” yöntemini kullanır. Stake etme, kripto paranın değerini koruması için harcanmayacağının garanti altına alındığı sistemdir. Bunun için belli miktarda coin bir süreliğine kilitlenir. Bu kilitleme üzerinden yatırımcı pasif gelir elde eder.

Geçen yılın Eylül ayında piyasaya sürülen Avalanche platformu, 2021 yılına damgasını vuran coinlerden biri oldu. Peki Avalanche (AVAX) geleceği parlak mı? Avalanche projesinin geleceği hakkında uzmanlar nasıl yorumlarda bulunuyor? Birçok kripto analisti, Avalanche projesinin Ethereum platformuna rakip olabilecek güce kavuştuğuna inanıyor. Blockchain platformlarının ölçeklenebilirlik sorunlarını çözmesi ve farklı ağlar arasında köprü kurması, projeye gösterilen ilginin en büyük nedenleri arasında gösteriliyor.

Prof. Dr. Emin Gün Sirer öncülüğünde kurulan Avalanche platformunun yerel kripto varlığı olan AVAX, 2021 yılına damga vuran coinlerden oldu. Yıla 3.6 dolar değerinden diren AVAX, Kasım ayında 146 dolara kadar çıktı. Özellikle Ağustos ayının ortasında yaşanan ivmelenme, AVAX fiyatının uçmasına neden oldu. Daha önce projenin adını bile duymayan pek çok kişi, Avalanche platformu ile ilgili araştırmalara girişti.

Blockchain uzmanlarına göre AVAX, 2022 yılında yaşanması beklenen altcoin rallisinde yeniden patlama yapabilecek coinlerden biri olabilir. Analistlere göre AVAX fiyatı, yeni yılda 500 doları bulabilir. Uzun vadede ise fiyatın 1000 doları aşması bekleniyor. Birçok analiste göre projesinin değeri ile kıyaslayınca AVAX fiyatı halen daha oldukça ucuz. Bununla birlikte ara düşüşlere yakalanıp ters pozisyonda kalmamak için yatırımcıların işlem açarken oldukça dikkat etmesi gerekiyor.

Avalanche platformunun yerel kripto varlığı olan Avax Coin, özellikle Türk yatırımcılar tarafından büyük ilgi görüyor. Bunun en büyük sebeplerinden biri, Ava Labs’ın kurucularından birinin Prof. Dr. Emin Gün Sirer olmasıdır. Bu durum, Türk yatırımcıların ilgisinin bu coine daha çok kaymasını sağlamıştır. Sosyal medya üzerinden yapılan bazı Avax Coin yorumlarına aşağıda yer verilmiştir.

 • "Akademisyen ile bir borsa sahibi arasındaki developer farklılığı, " biri sadece para için sana yalan söyler, - & diğeri muhtemelen müthiş bir teknoloji ile hayatını değiştirmek üzeredir. " #Avalanche"
 • "Avalanche Coinbase listelemesini de aldıktan sonra tahtı yıkılmazlardan biri oldu. Uzun vade için kesinlikle potansiyel barındırıyor, iyi bir seçim olur. Kısada 120 dolayları direnç olarak çalışacak. Market fırsat verirse yeni zirveleri yakında gösterir."
 • "Başarılı işlere imza atan Türk projeleri gururumuzdur! Dolandırıcı diyenler 6 ay gibi kısa bir sürede 10x'leri görünce utanmışlardır umarım."
 • "Avalanche piyasa değerine göre en iyi kripto para birimleri listesinde 9. sıraya yükseldi."
 • "#Avalanche üzerinde bir robot #metaverse deneyimi başlayacak! 11 Ocak 2022'de 1.5 $AVAX fiyatıyla yayına girecek. Yalnızca 100 kişi önceden mint edebilecek."
 • "Avalanche kadar iyi yönetilen bir proje kolay kolay görmedim. Başında ilk önce Türkler çalıştığından biraz ön yargı ile girsem de şuan en güvendiklerim arasında. Yönetim ekibi ne kadar iyiyse coin o kadar iyi yürüyor. BU da bunun kanıtı."
 • "CoinMarketCap de #Avalanche,  #Avax artık piyasa değeri açısından 9.sırada. Yukarıya tırmanmaya emin adımlarla devam ediyor. Avax aynı zamanda TVL toplam kilitlenen değer sıralamasında da 2. sırada."
 • "Akıllı bir sözleşme cüzdanı olan Gnosis Safe artık #Avalanche'ı destekleyecek. Avalanche kullanıcıları, platformun sunduğu çoklu imza işlemleri sayesinde daha güçlü güvenlik standartları ile işlem yapabilecek."
 • "Imperium Empires, #Avalanche üzerine kurulu ilk AAA kalitesinde Metaverse'dir ve yalnızca AAA grafiklere sahip olmakla kalmaz, aynı zamanda NFT Games ile en büyük sürdürülebilirlik sorunlarını da çözer."
 • "Farkında mısınız ? Günlük işlem neredeyse 1 milyona geliyor #Avalanche'da bu birçok merkezi finans kurumunun işlem hacminden daha büyük."
 • "Ethereum ağında yaşanan sıkıntılar sebebiyle #Avalanche ön plana çıktı. Düşük işlem ücretleri ve ağ hızı farkı ile ekosistemini hızla büyütüyor."
 • "C-Chain günlük işlemlerde, tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşıldı: 896 bin!  #Avalanche, işlemleri 1 saniyenin altında ve düşük ücretlerle tamamlıyor."
 • "Avalanche ağında farklı Blockchain'ler oluşturmak mümkün ve kolay. Subnet aslında basitçe validatorlerin gruplandırılması. Bir subnet oluşturuluyor ve buraya validatorler ekleniyor. Daha sonra bir blockchain oluşturuluyor ve bu subnet'e bağlanıyor. Blockchain oluştururken de blockchain'in yapısını belirleyen şey VM(Virtual Machine) oluyor. Avalanche'da şu an birkaç farklı VM var. Mesela X chain AVM kullanıyor. P chain Platform VM kullanıyor. C chain ise EVM kullanıyor.  C chain Ethereum tool'ları(Remix, MetaMask vs) ile uyumlu ve Solidity ile Smart Contract'lar yazmak mümkün. Subnet-EVM'de bir VM. Subnet'lerde EVM kullanımını kolaylaştırmak için yapılmış."
 • "13 binden fazla benzersiz adres, Avalanche üzerine 80 binden fazla akıllı kontrat yükledi. Geliştiriciler tatil zamanlarında bile @avalancheavax üzerine akıllı kontrat yüklemeye devam ediyorlar."
 • "Google’ da kesinlikle Avax wallet diye aratma yapmayınız veya dikkatli domain kontrolü yapınız, sizi gerçekmiş gibi gözüken sahte sitelere yönlendiriyorlar. Lütfen doğru Avax Wallet sitesinde olduğunuzu bir kaç defa kontrol edin. "

Avalanche projesi, henüz geçen yıl kurulmasına rağmen büyük aşama katetti. Projenin yerel kripto varlığı olan AVAX, değerini 2021 yılında artırdı. 2021 yılına girerken 3 dolar bandından bulunan AVAX, Kasım ayında 146 doları gördü. Bu çılgın fiyat hareketi, birçok yatırımcının Avalanche (AVAX) analiz haberlerine ilgi göstermesine neden oldu.

Kasım ayındaki zirve noktasından tepki yiyen Avalanche (AVAX), Bitcoin’in de düşüşü ile birlikte güçlü destek seviyesi olan 70 dolar bandına indi. Buradan aldığı güçle yukarı fırlayan AVAX, yeniden 110 dolar bandına geldi. 126 dolara çıktıktan sonra küçük bir retest hareketine girişen AVAX, bu bölgede tutunması halinde eski zirvesini geçecek bir harekete kalkışabilir.

Avalanche (AVAX) cephesinde yaşanabilecek olumsuz tablo ise omuz baş omuz (OBO) formasyonunun çalışması olacaktır. Bu durumun yaşanması halinde AVAX, 70 dolar bandına inebilir. Bu nedenle yatırımcıların FOMO’ya kapılmaması ve dikkatli olması gerekiyor. Zira bu senaryonun yaşanması hayli olası. Her ne kadar uzun vadede çok daha yüksek fiyatlara ulaşması beklense de, orta vadede 70 dolar bandına bir dönüş gerçekleşebilir. 

Bitcoin kaynaklı olarak son günlerde altcoin piyasasında genel bir artış yaşanıyor. Buna rağmen yükselişin gereken güçte olmaması dikkat çekiyor. Marketteki zayıflık, Bitcoin’in yeniden 40 bin dolar seviyesine inmesine neden olabilir. Böyle bir durumda AVAX, hızlı şekilde 70 dolar bandına inecektir. AVAX için daha alt seviyelerdeki desteğin ise 50 dolar civarı olduğu görülüyor.