Anasayfa Bitcoin Haberleri

Bitcoin Haberleri

Bitcoin, dünyanın herhangi bir yerinde bulunan herkese hızlı ve anında ödeme yapılmasını sağlayan merkezi olmayan dijital para birimidir. Bitcoin, merkezi bir otorite olmadan çalışmak için eşler arası teknolojiyi kullanır. Bitcoin'in işlem yönetimi ve para basımı blockchain ağındaki topluluk tarafından gerçekleştirilir. Tamamen anonim bir kişi ya da bir grup olan Satoshi Nakamoto tarafından geliştirilmiştir. Satoshi Nakamoto'nun orijinal Bitcoin yazılımı, MIT lisansı altında piyasaya sürülmüştür. Bitcoin açık kaynaklıdır ve Bitcoin'den türetilen yada Bitcoin için özel olarak yazılan tüm yazılımlarda açık kaynaklıdır. Bitcoin, merkezi olmayan bir kripto para biriminin ilk başarılı uygulamasıdır. Paranın, belirli bir ülkede veya sosyo-ekonomik bağlamda mal ve hizmetler için ödeme ve borçların geri ödenmesi olarak kabul edilen herhangi bir nesne veya herhangi bir tür kayıt olduğu fikrine dayanarak Bitcoin, merkezi otoritelere güvenmek yerine yeni para basımını kontrol etmek için kriptografi teknolojisi kullanma fikri etrafında tasarlanmıştır. Bitcoin, paraya benzer herhangi bir malın tüm özelliklerine sahiptir. Bunlar taşınabilirlik, dayanıklılık, bölünebilirlik, tanınabilirlik, değiştirilebilirlik, kıtlık ve taklit edilmesi zorluk şeklindedir. Bitcoin'in kıtlık mekanizması en ilgi çekici özelliklerinden biridir, her geçen gün Bitcoin basımı azalmaktadır ve 2140 yılına kadar tüm Bitcoin'lerin çıkartılacağı düşünülmektedir. Bu mekanizma sayesinde Bitcoin 'Dijital Altın' olarak da bilinmektedir.

Bitcoin Sıkça Sorulan Sorular

Tümünü Görüntüle

Bitcoin (BTC), kullanıcıların kendi varlıkları arasında maksimum kontrol sağlamasını amaçlar. Bitcoin (BTC), herhangi bir merkez bankasına veya bir yöneticiye bağlı değildir; çünkü online ödemeler finansal bir kurumdan geçmeden, direkt olarak tarafa iletilmelidir. Böylelikle kripto para birimleri internette daha hızlı hareket eder.

Bitcoin (BTC) doğrudan bir banka üzerinden satın alınamaz. Bitcoin (BTC) satın alabilmek için; kripto para biriminin işlem gördüğü borsalarda, borsaların anlaşmalı olduğu bankaları aracı kullanarak itibari paralar ile işlem yapabilirsiniz. 

Bitcoin, popüler listeleme sitelerinden olan CoinMarketCap ve CoinGecko’daki "Piyasalar" listesinde yazan her borsada işlem görür. Ayrıca bu listede, BTC ile işlem yapabileceğiniz para birimlerini de görebilir ve borsaların hacimlerini kontrol ederek doğru seçimi yapabilirsiniz. 

Bitcoin'in arzı maksimum 21.000.000 BTC ile sınırlandırmıştır. Yapılan hesaplamalara göre 2140 yılı civarında tüm arz çıkarılmış olacaktır. Bu, Bitcoin’in yaratıcısı Satoshi Nakamoto tarafından oluşturulan, kripto para biriminin ilk bloğuna verilen isim olan Genesis Block’tan itibaren bellidir.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) yönetmeliğine göre, Bitcoin (BTC) doğrudan ve dolaylı ödemelerde yasal değildir; fakat yatırım yapmak yasa dışı olarak kabul edilmez. Ülkemizde, Bitcoin (BTC) gibi kripto para birimlerine olan ilgi her geçen gün artmaktadır ve yasal bir zemine oturtularak vergilendirilmesi için çalışmalar halen devam etmektedir.