Anasayfa Cardano Haberleri

Cardano Haberleri

Cardano, iş kanıtı (PoW) ağlarına daha verimli bir alternatif olarak tasarlanmış, merkezi olmayan bir hisse kanıtı (PoS) blockchainidir. Ethereum'un kurucu ortağı Charles Hoskinson tarafından 2017 yılında piyasaya sürülmüştür. Cardano ağının temelinde ölçeklenebilirlik, birlikte çalışabilirlik, sürdürülebilirlik, işlem maliyetlerin azaltılması, enerji kullanımını azaltılması ve düşük işlem süreleri gibi etmenler yer almaktadır. Cardano'nun yerel kripto para birimi ADA, blockchain'in PoS ortak fikir mekanizmasında kullanılır. ADA kripto para birimi herhangi bir hisse havuzuna katılan kullanıcılar tarafından blkchain üzerinde yapılan işlemler için bir ödül olarak verilir. Cardano ağının en büyük rakibi akıllı sözleşmeler lideri Ethereum ağıdır.

Cardano Sıkça Sorulan Sorular

Tümünü Görüntüle

Cardano, Charles Hoskinson ve Jeremy Wood tarafından hayata geçirilmiştir. Önceden Ethereum projesinde çalışan Hoskinson ve Wood, hedeflerdeki farklılıklara işaret ederek bu projeden ayrılmıştır. Cardano'nun dil ve sanal makine (VM) tasarımındaki yenilikleri, Ethereum ağındaki sorunlara yönelik bir yanıt olmuştur. 

Cardano arzı sınırlıdır. Ethereum'dan farklı olarak sınırlı bir arza sahip olan kripto para biriminin maksimum arzı 45 milyon ADA olarak belirlenmiştir. Dolaşımdaki arz, toplam arz ve maksimum arz bilgilerini CoinMarketCap platformu üzerinden öğrenebilirsiniz. 

ADA, Cardano ekosisteminin kripto para birimidir. ADA, analistler tarafından üçüncü nesil bir coin olarak nitelendiriliyor. Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) ile ilgili eksik yönlerin üzerine eğilen ADA; ölçeklenebilirliği, sürdürülebilirliği ve güvenliği geliştirmek için katmanlı mimari gibi yeni gelişmelerden yararlanıyor. 

Cardano projesi; blockchain benimsenmesi ile ilgili ölçeklenebilirlik, sürdürülebilirlik ve birlikte çalışabilirlik gibi yaygın problemlere çözüm getirmeyi hedefleyen bir projedir. Proje, üçüncü nesil bir halka açık blockchain ve merkeziyetsiz uygulama (Dapp) geliştirme platformu sunmaktadır. Cardano projesi, hisse kanıtı denilen konsensüs algoritmasına dayanmaktadır. 

Cardano, 2017 yılının Eylül ayında piyasaya sürülmüştür. Ana ağdaki ilk uygulamasını başlatan Cardano, kısa bir süre içerisinde fintech ve akademi alanlarında çok sayıda üst düzey ortaklığa imza atmıştır. Cardano, tasarımına hakemli akademik araştırmayı getirmek amacıyla profesörlerle çalışmıştır.