Anasayfa Dogecoin Haberleri

Dogecoin Haberleri

Dogecoin, 2013 yılında Jackson Palmer ve Billy Markus tarafından piyasaya sürülen açık kaynaklı bir kripto para birimidir. Dogecoin ilk olarak Japon köpek türü olan Shiba Inu'yu içeren popüler bir meme üzerine kurulu bir şaka olarak başlamıştır. Dogecoin, Litecoin tabanlıdır ve aynı iş kanıtı (PoW) teknolojisini kullanır. Dogecoin arzı sınırsızdır ancak sadık bir destekçi topluluğuna sahiptir. En büyük Dogecoin destekçilerinden biri dünyanın en zengin insanı Elon Musk'tır. Dogecoin ödemelerini destekleyen şirketler arasında Twitch, Newegg, Tesla, AMC Tiyatroları, GameStop, Bitrefill ve Dallas Meverics bulunmaktadır. 

Dogecoin Sıkça Sorulan Sorular

Dogecoin Nedir? Dogecoin, 2013 yılında Billy Markus ve Jackson Palmer tarafından şaka amaçlı üretilen bir kripto paradır. Proje temelli olmayan meme coinlerin öncüsü olarak gösterilen Dogecoin, kısaca DOGE olarak da anılır. Dogecoin’in simgesi, daha sonra birçok meme coine ilham veren Shiba Inu cinsi köpektir. Piyasaya sürüldüğü ilk yılda çok fazla ilgi gören Dogecoin, 2014 yılında Bitcoin’in işlem hacmini geçmiştir. Dogecoin kurucuları, blockchain alanındaki bir sorunu çözmeye ya da yeni bir teknoloji geliştirme hedeflerinin olmadığını belirtmiştir.

Dogecoin, Litecoin blockchain ağı üzerinde kurulmuştur. Yani Litecoin ağında yapılacak bir güncelleme, Dogecoin’i de etkileyecektir. Kurucuların hedefleri, ciddi olmayan ancak arkadaş canlısı bir ödeme sistemi oluşturmaktır. Dogecoin, bugün dünya çapında milyonlarca hayrana sahip olan güçlü bir topluluk haline gelmiştir. Dogecoin’in Amanda Cerny ve Tim Cook gibi ünlü destekçileri de bulunuyor.

Dogecoin’in en büyük destekçisi, SpaceX ve Tesla’nın kurucusu olan milyarder girişimci Elon Musk’tır. Elon Musk, yaptığı Twitter paylaşımlarıyla Dogecoin’in fiyatının artmasını sağlamaktadır. 2021 yılına 0.005 dolar değerinden giren Dogecoin, Elon Musk’ın paylaşımlarının hızlandırıcı etkisiyle Mayıs ayında 0.73 doları görmüştür.

Kripto para yatırımı yapan birçok kullanıcı Dogecoin haberlerini de takip etmektedir. Zira Dogecoin’de yaşanan bir gelişmenin, kripto piyasasının genelinde artışa neden olduğu zamanlar olmuştur. Kripto piyasalarına milyonlarca yatırımcı çeken DOGE, marketin genel işlem hacminin artmasını sağlamıştır. İşte son zamanların bazı Dogecoin haberleri

SpaceX ve Tesla gibi dev şirketlerin kurucusu olan milyarder Elon Musk, çalışmaları ile en çok ilgi çeken ünlü simalar arasında bulunuyor. Elektrikli otomobil ve uzay çalışmaları alanındaki öncü isimlerden biri olan Elon Musk’ın 2021 yılında gündeme gelmesine sebep olan durum ise Dogecoin’e verdiği destekti. Dogecoin desteğini hiçbir zaman saklamayan Musk, önceki haftalarda yaptığı açıklamada, bazı Tesla ürünlerinin Dogecoin ile alınabileceğini belirtmişti.

Elon Musk, Dogecoin kurucularından olan Billy Markus’un bir Twitter paylaşımına verdiği yanıtla desteğini bir kez daha yineledi. Twitter’da Shibetoshi Nakamoto takma adıyla paylaşımlar yapan Dogecoin kurucusu, Bitcoin ile ilgili görüşünü açıkladı. Markus, “Hedefim bir şeyler inşa ederken bir taraftan da eğlenmek. Bitcoin’in tek yaptığı ise zengin insanları daha da zengin yapmak.” ifadelerini kullandı. Elon Musk, Markus’un bu paylaşımına, “Bu yüzden DOGE destekçisiyim.” karşılığını verdi.

Dogecoin Vakfı, uzun vadeli yol haritasını paylaştı. Dogecoin projesinin temel olarak topluluk gücünden destek aldığını hatırlatan vakıf, amaçlarından bahsetti. Dogecoin’i kullanışlı bir para birimi haline getirmek istediklerinin altını çizen vakıf, Giga Wallet projesi ile bu hedefe ulaşmak istediklerini bildirdi.

Yapılan açıklamada, Giga Wallet projesi sayesinde herhangi bir geliştiricinin Dogecoin işlemlerinin hızlıca kendi platformuna ekleyebileceği dile getirildi. Öte yandan Ethereum’un mimarı Vitalik Buterin’in öncülüğünde yeni bir projeye girişeceklerini kaydeden vakıf, bunun “topluluk stakingi” olacağını bildirdi. Bu açıklama, Dogecoin’in Proof of Stake yöntemine dayanan madencilik sistemine geçeceğine dair yorumlara neden oldu.

Dogecoin yatırımcıları, Bitcoin’in 50 bin dolar bandının üzerine çıkmasının ardından gözünü fiyatlara dikti. Dogecoin fiyatının ne zaman artacağını merak eden yatırımcılar, sosyal medya üzerinden yapılan yorumları okumaya başladı. İşte DOGE hakkında yapılan son dakika yorumlar!

 • "Günlükte minör düşeni kırması için 0,1752 üzeri kapanış yeterli. İlk hedefim 0,3 dolar. İkinci hedefim ise 0,49 dolar.
 • "Yatay hareketinden kurtulmaya çalışıyor. Ancak trendi yeterince kuvvetli değil. Haciz zayıf olduğu için hareketi sınırlı kalmış. Fiyat mavi tenkansen ve kırmızı kijunsen çizgileri altında."
 • "İlk önce 0.23$ kırılmalı, 0.41$ üzeri sert hareketler göreceğiz. Doge coinin son bir sözü daha var."
 • "IntotheBlock verilerine Göre #Dogecoin'in (#DOGE) orta vadeli yatırımcılarının sayısında artış var."
 • "Dogecoin, ileride herkes tarafından kullanılan para birimi olabilir."
 • "Elon Musk, #Dogecoin'in kurucusu Billy Markus'un #Bitcoin'in sadece varlıklı insanlara güç vermesiyle ilgili düşüncesini destekleyerek, #DOGE'u tam olarak bu yüzden desteklediğini ifade etti."
 • "Genel manada çoğu coin grafiği hep bir formasyona evriliyor. Tahta yapıcı ilmek ilmek işliyor. Kenarda nakit bırakarak düşmesi halinde ekleme yapacak şekilde bazı coinlere girdim. Dogecoin grafiği tam patlamalık. Major destekteyiz ve üçgen sıkıştı Hedef 0.27 dolar.
 • "Kral her şey uygun, piyasa müsait, yap Show'unu dogecoin. Uçur bizi artık..! Elon Musk sen de bir el at artık, biraz daha Doge al hele zalım."
 • "Dogecoin için 1 doların üstünde direnç yok. Malı 100$ a kadar götürürler çünkü bunun da özel sebebi var."
 • #DOGE (1W) log tarafından baktığımız zaman 2014 yılından gelen tek çizgi ile 3 ana tepe noktasına dokunuyoruz. Aynı şekilde 2014 yaz ayından gelen dip kesik çizgisi ile 4 tepe noktasına dokunuyoruz. Elon Musk bu hattın kırılmasına ramak kala tweet attı.
 • "Doge'de hala long olmaya devam ediyorum. 0.55 ten satana kadarda tutucam. Stop 0.15"
 • "XRP ve DOGE kesinlikle elinizde spot bulundurmanız gereken coinlerden bunların ciddi yükseliş yapacağını bende düşünüyorum ciddi yükseliş ciddi para demek 2 yıl bekletsin bence beklenir 1000$ al at soguk cüzdana.Bu şahsi görüşümdür herkes kendi kararıyla yatırım yapar"
 • "Dostlar doge için çok heyecanlıyım. Ocak ilk haftasına kadar en kötü 4x yapmasını bekliyorum yani 0.85-1$ arası. İnşallah daha önceki tahminlerim gibi bunda da yanılmam."

Kripto piyasasının en çok konuşulan coinlerinden biri olan Dogecoin (DOGE), son zamanlarda 0.20 dolar bandının altında konsolide oluyor. Elon Musk’ın Twitter paylaşımları ile 0.22 dolar civarını test eden DOGE, burada tutunamayarak yeniden aşağıya indi. Yatırımcılar, gözünü 0.20 dolar seviyesine dikti. Peki Dogecoin hedef fiyat nedir?

Bazı analistler için Dogecoin hedef fiyat olarak, ilk etapta eski zirvesi olan 0.73 doları aşarak 0.90 dolara doğru ylculuğa çıkmalı. Twitter’dan “Hocca” adıyla paylaşımlar yapan analiste göre orta vadede Dogecoin, 3 dolar seviyesinin üzerine çıkabilecek potansiyele sahip. “Green Economy” takma adıyla paylaşımlar yapan analist ise, Dogecoin’in ilk etapta eski zirvesini geçerek 0.90 dolar civarına çıkmasını bekliyor.

Birçok analist Dogecoin hedef fiyat olarak 1 dolar seviyesini veriyor. Zira bahar ayında yaşanan rallide Dogecoin’in 1 dolar olup olmayacağına dair çok sayıda yorum yapılmıştı. Hızlı yükselişi nedeniyle Dogecoin’in 1 dolar bandına ulaşacağına dair yorumlar yapılmış ancak DOGE, 0.73 dolardan tepki yiyerek aşağıya yönelmişti. 

Aylardır düşüş eğiliminde olan Dogecoin, her seferinde daha düşük tepeler yapmış gibi görünüyor. Bahar aylarındaki yükselişi öncesinde de benzer bir grafik yapısı bulunan Dogecoin, yeniden benzeri bir patlamayla fiyatını 1 doların üzerine taşıyabilir. Zira grafik iyice sıkışmış durumda. Elon Musk’ın Tesla ödemelerinde Dogecoin’in kullanılabileceğini belirtmesi, bu tahminleri güçlendiren etmenlerden biri olarak gösteriliyor. Bu haberin, Dogecoin fiyatına orta vadede olumlu yansıması bekleniyor.

Dogecoin madenciliği yapılan kripto paralardan biridir. Dogecoin ile para kazanmanın tek yolu, borsalar üzerinden alım satım yapmak değil. Dogecoin madenciliği ile de gelir elde etmek mümkündür. Bu madencilik işlemleri, hem kullanıcılara para kazandırıyor hem de Dogecoin ağının güçlenmesini sağlıyor. 

Dogecoin blockchain ağında yapılan madencilik, Bitcoin madenciliğinden biraz farklı. Bitcoin madenciliği, SHA-256 algoritması üzerinden yapılıyor. Dogecoin madenciliğinde kullanılan algoritma ise Scrypt olarak biliniyor. Öte yandan Bitcoin ile Dogecoin arasında bir başka farklılık mevcut. Dogecoin’in maksimum arzı sınırsızdır, yani sonsuz sayıda üretilebilir. Oysa Bitcoin sınırlı arzı, 21.000.000 ile sınırlıdır. Yani üretilecek Bitcoin sayısı, en fazla 21 milyon adet olacaktır.

Dogecoin madenciliği, Proof of Work (İş Kanıtı) protokolü üzerinden yapılıyor. Dogecoin madenciliğini diğer kripto paralardan ayıran ilginç bir özelliği var. Dogecoin, madencilik yöntemi olarak iki seçenek sunuyor. Bunlardan biri bireyse madencilik, diğeri de havuz madenciliğidir. Bireysel madencilik, kullanıcının bütün ekipmanları temin ettiği ve ödülleri sadece kendisinin topladığı madencilik türüdür. 

Havuz madenciliğinde ise Dogecoin madencisi, işlemci gücünü havuza ekler. Bu madencilik havuzu, çok daha yüksek işlemci gücüne sahip olduğu için daha hızlı çalışır. Onaylanan bloklar sonrası kazanılan ödül, işlemci gücünü madencilik havuzuna ekleyen kullanıcılar arasında paylaşılır. Herkes, havuza kattığı işlemci gücü oranında bir gelir elde eder.

Peki Dogecoin madenciliği nasıl yapılır? Dogecoin madenciliği yapmak isteyen kullanıcılar; CPU, GPU ya da ASIC makineleri yardımıyla madencilik yapabilir. Bunlar arasında en güçlü olanı ASIC devreleridir. ASIC madenciliğinde işlemler daha hızlı yapılır ancak elektrik masrafları fazladır. Kullanılacak bir diğer yöntem ise bulut madenciliği olabilir. Bulut madenciliğinde kullanıcı direkt olarak madencilik işlemleri ve ekipman kurulum ile uğraşmaz. İşlemci gücünü, bulut servisleri üzerinden madencilerle paylaşır. Bunun karşılığında madencilik gelirinden belli bir pay alır. Buradan Dogecoin resmi internet sitesine giderek gerekli yazılımı indirdikten sonra Dogecoin madenciliğine başlayabilirsiniz.

Dogecoin sosyal medya hesapları üzerinden Dogecoin ile ilgili duyurular, eğlenceli görseller ve yapılacak sistem geliştirmeleri paylaşılmaktadır. Bu sosyal medya hesapları üzerinden diğer Dogecoin kullanıcıları ile iletişim kurabilirsiniz. Üstelik Dogecoin’in geliştiricilerinden olan Billy Markus, Shibetoshi Nakamoto takma adıyla Twitter’dan sık sık paylaşımlar yapmaktadır. Kurucu Billy Markus’un Twitter adresi ile Dogecoin sosyal medya hesapları aşağıda verilmiştir.

 • Shibetoshi Nakamoto - Billy Markus Twitter: https://twitter.com/BillyM2k
 • Dogecoin Twitter Sayfası: https://twitter.com/dogecoin
 • Dogecoin Facebook Sayfası: https://www.facebook.com/OfficialDogecoin/
 • Dogecoin Reddit Topluluğu: https://www.reddit.com/r/dogecoin

Dogecoin kurucuları Billy Markus ve Jackson Palmer adlı iki kişidir. Kuruculardan biri olan Adobe yazılım mühendisi Jackson Palmer, 2013 yılında Dogecoin’i kurma kararı aldıklarını söyledi. IBM şirketinde yazılım mühendisi olarak çalışan Billy Markus ise Dogecoin fiyatının fırlaması sonrası 2015 yılında elindeki bütün Dogecoin’leri satarak ikinci el bir araba aldığını belirtti. Dogecoin logosu ise Christine Ricks tarafından dizayn edildi.

Dogecoin, ABD’li Billy Markus ve Avustralyalı Jackson Palmer tarafından 2013 yılında kuruldu. Kurucularının farklı ülkelerden olması sebebiyle bazı kullanıcılar, Dogecoin hangi ülkenin? sorusunun cevabı konusunda kafa karışıklığı yaşıyor. Dogecoin, herhangi bir ülkeye ait değildir. Merkeziyetsiz bir kripto para ve blockchain ağı olan Dogecoin açık kaynak kodludur. Bu nedenle herhangi bir ülkede yaşayan yazılım uzmanı, Dogecoin sisteminin gelişmesine katkı sağlayabilir.

Dogecoin yatırımcıları, Mayıs ayında zirve seviyesine ulaşan Dogecoin’in bundan sonra ne yapabileceğini merak ediyor. Dogecoin yatırımcıları, Dogecoin uzun vadede ne olur? sorusunun yanıtını merak ediyor. Daha önceki çılgın fiyat artışları ile yatırımcılarını zengin eden Dogecoin, benzeri bir atağa kalkabilir mi? Dogecoin yatırımcıları, orta vadede DOGE’nin 1 dolar seviyesini aşacağına inanıyor. Mayıs ayında 0.73 dolardan dönen Dogecoin, yeni bir altcoin rallisinde bu seviyeyi ardında bırakabilir.

Sosyal medyadan tahminlerini paylaşan bazı analistlere göre Dogecoin, uzun vadede 3 ila 6 dolar arasında fiyatlanabilir. Elon Musk’ın, “Bazı Tesla ürünlerinin ödemelerinde Dogecoin ödemeleri kabul edilecek” şeklinde açıklamasının ardından, bu seviyelere inananların sayısı arttı. Zira Elon Musk sayesinde Dogecoin, uzun vadede güvenli bir yatırım aracına dönüşebilir. Uzmanlara göre DOGE, 2022’nin ilk aylarında eski seviyesi olan 0.73 dolar bandını büyük ihtimalle geçecek.

Meme coinlerin öncüsü olan Dogecoin, dünya çapında büyük bir hayran kitlesine sahip. Pek çok büyük yatırımcı tarafından da desteklenen DOGE, daha önce yaptığı atağa benzer bir fiyat hareketini gerçekleştirebilir. 2021 yılında 0.005 dolardan giren DOGE, 4 ay içinde 0.73 doları görmüştü.

Dogecoin’in gelecekte hangi fiyattan işlem görebileceğini belirleyen önemli etmenlerden biri de Dogecoin arzı olacaktır. Zira ekonominin temel prensiplerinden biri, arzı düşük ürünlerin daha değerli olmasıdır. Bu nedenle birçok yatırımcı, Dogecoin kaç adet var? sorusunun yanıtını merak ediyor. Dogecoin toplam arzı 132,657,224,068 olarak belirlenmiştir. Yani toplamda yaklaşık 133 milyar adet Dogecoin vardır. Dogecoin’de token yakımlarının gerçekleştirilmesi ve bu sayının düşürülmesi halinde, fiyat artışının önünde bir engel kalmayacaktır.

Dogecoin, son yılların en çok konuşulan coinlerinden biri oldu. Elon Musk tarafından desteklenen Dogecoin, Ekşi Sözlük platformunun en popüler kripto paralarından biri olmaya da aday görünüyor. Bazı Dogecoin Ekşi Sözlük yorumları aşağıda verilmiştir.

 • Bundan yıllar önce daha esamesi okunmazken /g/ board'unda evinizi arabanızı bitcoin'e yatırın, çocuğunuzu satın mining rig alın muhabbetleri dönerdi. şimdi aynı geyikler dogecoin için de yapılmakta. insan acaba? diyor yorumları okudukça. (2013)
 • Sanirim digital currency trenini kaçırmamak için son sans. 3 yıl önce falan yeni bilgisayar almadan önce /g/'ye girerdim, bitcoin mining threadleri olurdu hep, simdi ayni is dogecoin icin var. hadi bakalim. (2013)
 • 750 bin tanesini 50 satoshiden sattıktan sonra 70 satoshiye kadar çıkıp kafamı taşlara vurdurtan coin. halbuki tekrar 30-40 seviyelerine inecekti ve seviyeli bir beraberliğimiz olacaktı. (2014)
 • Hacmine bakildiginda daha da artacak gibi gorunen coin. hacim grafiginden gorebilirsiniz. ıslem miktarina da bakabilirsiniz. ve artış grafiğinde de bazi noktalari destek aldigini o noktada guclenip tekrar yukseldigini gorebilirsiniz. (2014)
 • Dogecoin asla cok iyi fiyatlara satılmayacaktır. hatta bitcoinin yerine geçme ihtimali olmayan bit altcoindir. sebebi devalüasyon (2017)
 • Gelecek gördüğüm ucuz coinlere ulaşmak için basamak olarak kullandığım altcoin. bazılarının shitcoin olarak gördüğü bu dogecik bazen 10 kaplan gücünde olabilir. komisyonu düşüktür, çoğu yerde sabit ücreti 2 dogedir. transferi hızlıcanadır. türkiye'de bazı sitelerde tl karşılığında bulunur. millet "btc yolladım gitmiyo abi böhühüh" veya "oha btc yollamak için 0.005 btc komisyon kesiyorlar derken, siz ucuz altcoin yatırımına başlamış olursunuz. (2017)
 • Unutulmaya başladığında pump yaparak kendini hatırlatan bir coindir. forumlara ve sözlüğe baktığımda unutulmaya yüz tuttuğunu görüyorum. edit :2 yıllık doge yatırımcısıyım 0.08 liradan beri yatırım yaparım. tecrübe diyelim (2021)
 • Genellikle memur zihniyetli fakirler tarafından tercih edilmesi sebebiyle ısınamadığım vasat coin. dogecoin pişmanlıktır buna yatırım yapıp para kaptıracağınıza paranızı doğrudan bana verin pavyonda ezeyim daha mantıklı bi aktivite olur iki taraf açısından da. (2021)
 • Enteresan bir şekilde bu coinin yakın zamanda 0.70 dolar seviyesine geleceğini hissediyorum. teknik analiz falan yok tamamen aptal bir his. tüm para ile aldım 0.868 dolardan satış emri verdim. (2021)