Anasayfa Ethereum Haberleri

Ethereum Haberleri

Ethereum, merkezi olmayan açık kaynaklı bir blockchain sistemidir. Ethereum ilk olarak 2013 yılında Vitalik Buterin tarafından yayınlanan bir white paper'da tanımlanmıştır. Ethereum Vakfı, Ethereum blockchain'ini resmi olarak 30 Temmuz 2015'te başlattı. O zamandan beri Ethereum ağında birkaç büyük güncelleme yapıldı: Constantinople, İstanbul, Muir Glacier, Berlin ve Londra. Ethereum 2015 yılında çıktığından beri sürdürülmesi yüksek maliyetli olan bir blockchain ortak fikir birliği metodu olan iş kanıtları (PoW) madenciliği kullanmaktadır. Ethereum 2022 Eylül ayında bu sistemi tamamen bırakmayı hedeflemektedir ve Birlşme ya da ETH 2.0 olarak adlandırılan hisse kanıtları (PoS) madencilik sistemine geçmeyi planlamaktadır. Ethereum'un ana hedefi merkezi olmayan uygulamalar için küresel bir platform olmak ve dünyanın her yerinden kullanıcıların sansür, kesinti ve dolandırıcılığa dayanıklı yazılımlar yazmasına ve çalıştırmasına izin vermektir. Ethereum blockchain ağıdır ve ETH bu ağın yerel varlığıdır. ETH, Ethereum ağındaki belirli faaliyetler için ödeme yapmak için kullanılır. 

Ethereum Sıkça Sorulan Sorular

Tümünü Görüntüle

Ethereum, blok zincirinde oluşturulan akıllı sözleşmelerin ve uygulamaların dolandırıcılık, kesinti, kontrol veya herhangi bir üçüncü taraf müdahalesi olmadan sorunsuz çalışmasını hedefler. Ethereum, akıllı sözleşme işlevine sahip, merkezi olmayan bir blockchain tabanlı yazılım harikasıdır.

7 Ağustos 2015 tarihinde piyasaya giriş yapan ETH, yaklaşık 2.8 dolar civarındaydı. 2015'in büyük bir bölümünde 1 doların altında yer alan ETH, Mart 2016'da 10 doları ve Mayıs 2017'de 100 doları geçmeyi başarmıştır.

Ethereum, sisteme ''düğümler'' olarak katılan kullanıcılar sayesinde dağıtık bir şekilde çalışmaktadır. Ethereum blok zinciri üstünde düğüm oluşturan doğrulayıcılar merkeziyetsizliğe katkıda bulunur. Ayrıca ağ üzerinde gerçekleşen her işlemin bir kopyası tutulmaktadır. 

Ethereum sınırsız bir arza sahip olduğundan dolayı hiç bir zaman bitmeyecektir. Sisteme kilitlenen ETH'ler ile ters orantılı olan enflasyon oranı, ETH'nin yıllık arz artışını belirlemektedir.

Vitalik Buterin, Anthony Di lorio, Charles Hoskinson ve Mihai Alisie projenin oluşumunda rol almıştır. Sistemin büyümesinde ve gelişmesinde oldukça önemli bir rol oynayan Rus asıllı Kanadalı bilgisayar programcısı Vitalik Buterin, Ethereum'un arkasındaki asıl isimdir.