Anasayfa Metaverse Haberleri

Metaverse Haberleri

Metaverse, birden çok farklı sanal alanı birleştiren kalıcı, çevrimiçi, 3 boyutlu bir evrendir. Metaverse deposu kullanıcıların 3 boyutlu alanlarda birlikte çalışmasına, buluşmasına, oyun oynamasına ve sosyalleşmesine olanak tanır. Facebook'un adını Meta olarak değiştirmesi ile Metaverse akımı başlamıştır. Şu anda ünyanın en önde gelen şirketleri Metaverse kripto para projeleri ile ortaklık kurarak bu projeler evrenlerinde sanal mağazalar açmaktadır.

Metaverse Sıkça Sorulan Sorular

Metaverse nedir? Metaverse, birden fazla farklı sanal alanı birleştiren kalıcı, çevrimiçi, 3 boyutlu bir evrendir. Metaverse’i internetin gelecekteki hali olarak düşünebilirsiniz. Metaverse kullanıcıların bu 3 boyutlu alanlarda birlikte çalışmasına, buluşmasına, oyun oynamasına ve sosyalleşmesine izin verir.

Metaverse şu anda sonuna kadar kullanılamamaktadır. Ancak bazı platformlar Metaverse’e benzer öğelere sahip. Şu anda video oyunları en iyi Metaverse deneyimini sunar. Gerekli olmasa da kripto para birimlerinin bir Metaverse evreninde kullanılmak için çok uygundur.

Metaverse eğitimi nedir? Metaverse eğitimleri daha önceden belirlenmiş bir Metaverse dünyasında eğitmen ile buluşup eş zamanlı olarak eğitim almaktır. Metaverse eğitimi mesafe, sağlık gibi elementleri ortadan çıkararak bilgiye herkesin ayağına getirir.

Metaverse nasıl çalışır? Metaverse sadece dijital bir dünya değil aynı zamanda kendi ekonomisine sahip bir evrendir. Günümüzde ne kadar oyunsu bir çevreye sahip olsa da bir Metaverse evreninde neredeyse her şey yapılabilir. Metaverse dünyalarında arsa satın alabilir, ev inşa edilebilir, diğer kullanıcılarla görüşebilir, kripto ödülleri kazanabilir ve çeşitli oyunlar oynayabilirsiniz.

Uzmanların açıklamalarına göre Metaverse zararları:

 • Beyni sanal dünyanın zevkleri ile kandırmak.
 • Hareketsiz ve tembel olmak ile ortaya çıkan yetersiz beslenme.
 • Sanal dünyayı gerçek dünyaya tercih etmek.
 • Metaverse reklamlarından dolayı ortaya çıkabilecek alışveriş alışkanlığı.
 • Metaverse’de oluşturulan sayısız dijital kimliklerle insanların gerçek dünyada insanlara güvenini kaybetme ihtimali.

Metaverse gelecek için neler vaat ediyor? Microsoft, Apple ve Google dahil olmak üzere büyük teknoloji şirketleri Metaverse oluşturmayı hedefliyor. Aslında blockchain geliştiricileri, büyük bir teknoloji devinden daha popüler bir Metaverse uygulaması geliştirebilir.

Herkes tarafından kullanılacak ve sevilecek tek bir Metaverse muhtemelen çok uzakta olsa da bunun yolundaki gelişmeler şimdiden görülebilir. Aslında baskın tek bir Metaverse evreni blok zincir teknolojisi ve kripto para birimleri için bir bilim kurgu gibi görünüyor. Metaverse geleceğinin bu noktaya ulaşıp ulaşmayacağı bilinmiyor. Ancak günümüzde insanlar Metaverse benzeri projeleri kolaycı deneyimleyebilir ve blok zincirini günlük yaşamlarına entegre etmeye başlayabilir.

Metaverse coin nedir? Metaverse projelerinin yerel kripto para birimlerine Metaverse coin denilir. Bir Metaverse coin ile arsa, giysi, alet, çanta gibi çeşitli öğelerden alabilir, oyunlara katılabilir, etkinlik düzenleyebilirsiniz.

Piyasa değeri ile en büyük Metaverse coinleri hangileri:

 • ApeCoin (APE)
 • Decentraland (MANA)
 • The Sandbox (SAND)
 • Axie Infinity (AXS)
 • Stacks (STX)
 • Enjin Coin (ENJ)
 • WAX (WAXP)
 • Render Token (RNDR)
 • Ontology (ONT)
 • PlayDapp (PLA)
 • Illuvium (ILV)
 • SushiSwap (SUSHI)

Metaverse kaç TL? Metaverse tek başına bir fiyata sahip olmamakla birlikte Metaverse coinleri farklı farklı değerlere sahiptir. Metaverse fiyatlarını kullanmakta olduğunuz kripto para birimi borsasından öğrenebilirsiniz.

Metaverse kripto nasıl alınır? Metaverse kripto paraları merkezi ve merkezi olmayan borsalardan satın alınabilir. Buna ek olarak Metaverse projelerinin yerel alışveriş alanlarından da alım yapabilirsiniz.

Metaverse projeleri neler? Günümüzde en popüler Metaverse projeleri sırasıyla Decentraland, The Sandbox, ApeCoin Metaverse ve Enjin şeklindedir.

Metaverse arsa nası alınır? Herhangi bir Metaverse evreninden arsa almak için ilk olarak kripto para cüzdanınızı bu Metaverse uygulamasına bağlamanız gerekir. Daha sonra Metaverse evrenin Pazar yerinde satışta olan arsaları alabilirsiniz. İsterseniz Opensea gibi NFT pazar yerlerinde bulunan Metaverse arsalarından da satın alabilirsiniz.

Metaverse mimarlığı, dijital ortamda yani bir Metaverse evreni üzerinde tasarımcılık yapmaktır. Bir bakıma Metaverse proje geliştiricisi olmak ile aynı anlama sahiptir.