Anasayfa Polygon Haberleri

Polygon Haberleri

Polygon, Ethereum ağında "kullanıcı deneyiminin zayıf olması" ve "işlem sayısının düşük olması" gibi problemlerin üzerine eğilen bir protokoldür. Söz konusu protokol, yan zincirler aracılığıyla ölçeklenebilirliğin artırılmasını hedefliyor. Polygon, birbirine bağlı blockchain ağları meydana getiriyor. Ethereum ağının çok zincirli bir sistem haline getirilmesini amaçlayan Polygon, işlemlerin uygun maliyetli ve hızlı bir biçimde yapılmasına imkân tanıyor. Polygon, ölçeklenebilirliğin önünü açarken güvenlikten de taviz vermiyor. 

Polygon Sıkça Sorulan Sorular

Polygon, blockchain ağlarındaki ölçeklendirme sorunlarını çözmeye odaklanan Ethereum tabanlı bir projedir. Bu ölçeklendirme sorunları, blockchain ağlarındaki yavaşlık ve işlem ücretlerinin yüksek olmasıdır. Ethereum ağı ile uyum içinde çalışan blockchain ağları oluşturmayı hedefleyen Polygon ekosisteminin yerel kripto varlığı ise MATIC olarak bilinir. 

Özetle Polygon, Ethereum ağı üzerinde oluşturulan bir katman 2 ölçeklendirme çözümü projesidir. Katman 2 (layer 2) projeler, orijinal blockchain ağında değişiklik yapmaz. Söz konusu ağın üzerine yeni bir katmanın eklenmesi ile sorunlar çözülmeye çalışılır. Polygon, Proof of Stake protokolünü kullanır. Bu nedenle enerji sarfiyatı düşüktür ve çevre dostu olarak bilinir.

Polygon ekibi, Ethereum blockchain ağı üzerinde çok daha fazla uygulamanın barınabilmesini hedefler. Bunun için işlem hızları yükseltilmeli, işlem ücretleri ise aşağıya çekilmelidir. Bu amacı gerçekleştirmek için her geçen gün yeni ortaklıklar kuran Polygon, son zamanların en popüler blockchain projelerinden biri olmuştur.

En popüler blockchain projelerinden biri olan Polygon, zaman zaman bazı haberlerle gündeme geliyor. Son zamanlarda gündeme düşen bazı Polygon haberleri aşağıda verilmiştir.

Polygon Ağına O Borsadan Destek!

Polygon ağı, büyük merkeziyetsiz borsalardan biri olan Uniswap tarafından desteklenecek. Önceki aylarda bir anket başlatan Polygon’un kurucu ortaklarından Mihailo Bjelic, Uniswap kullanıcılarına anket üzerinden bir teklif sunmuştu. Bjelic’in teklifi, Polygon ağının ile Uniswap arasında bir köprü kurulması üzerineydi. Anket, yüzde 99 oranında evet oyu ile kapanınca Polygon ile Uniswap arasında görüşmeler başlamıştı.

Gelen haberlere göre Uniswap borsasını kullanan yatırımcılar, bundan böyle Polygon blockchain zinciri üzerinden token takası gerçekleştirebilecek. Yeni bir token yakım sistemi üzerinde çalışan Polygon ekibi, hız kesmeden projelere devam ediyor. Ekip, Ethereum ağı ölçeklendirme projesi olan Mir Protocol’ü 400 milyon dolar karşılığında satın aldı.

Polygon (MATIC) En Yüksek Değerine Çıktı

Kripto piyasası, Bitcoin kaynaklı hareketlerle bir aşağı bir yukarı salınıyor. Kasım ayının ortasından itibaren en yüksek tepesi olan 68.700 dolar seviyesinden düşüşe geçen Bitcoin, Aralık ayının başında adeta uçuruma yuvarlandı. 42 bin dolar bandına iğne atan Bitcoin, marketin kırmızıya boyanmasına sebep oldu. Dün yeniden 50 bin dolar bandının üzerine çıkan Bitcoin, piyasanın yeşillenmesine neden oldu. 

Bitcoin’deki bu yükseliş hareketi, belki de en çok Polygon (MATIC) cephesinde yüzlerin gülmesini sağladı. Dirençlerini birer birer kıran Polygon, tarihinin en yüksek seviyesi olan 2.73 doları gördü. Bu seviyeden düzeltmeye giden Polygon, 2.60 dolar civarında konsolide olmaya başladı. Bu yükseliş hareketi, yeni yılın ilk aylarında yaşanması beklenen altcoin rallisinin habercisi olarak okundu. Son zamanlardaki olumlu Polygon haberleri, daha sonra yaşanacak yükselişlerin fragmanı niteliği taşıyabilir.

Sosyal medya üzerinden Polygon projesi ile ilgili pek çok yorum yapılmaktadır. Sosyal medya üzerinden yapılan Polygon son dakika yorumları aşağıda sıralanmıştır.

 • "Dünyanın en büyük AMM'si uniswap $UNI yakında MATIC desteği getiriyor. Bu 2021 in son günlerinin en büyük haberi. Bunu sürekli sizin gözünüze soka soka fomo yaratmak zorunda bırakmayın, olayın ciddiyetinin farkına varın."
 • "Matic dün yaptığı yükselişle RSI uyumsuzluğunu bozdu.. Formasyon iptal oldu.. Bugünkü düşüş sadece düzeltme.. Korkacak bir şey yok hedefe devam..."
 • "MATIC yakında en büyük Ethereum merkeziyetsiz borsası olan uniswapta kullanılmaya başlayacak. Bu çok önemli bir haber artık $ETH ağına gereksiz fee ücretleri ödemeyeceğiz $matic sayesinde. Bu kesin gerçekleşecek $uni dao oylamasında kabul edildi."
 • "matic  blockchain geleceğinde yer alacak bir proje. Fiyat arkasından gelir. Opera ile browser entegrasyonu geliyor. Dünyanın en hacimli AMMsi Uniswap'ta $matic desteği geliyor, #eth ağındaki yüksek feeler artık tarih olacak. 'Ben majör olacağım' diye bağırıyor kısacası."
 • "Farkında mısınız bilmiyorum ama ödümüzün koptuğu şu ortamda ath'sini kırmak üzere olan bir $matic var. Cüzdanımdakilere sesleniyorum: Bak bak ! Bak polygon un matic e! Bak neler yapıyor, sen anca otur."
 • "Polygon-Uniswap V3'ün piyasaya sürülmesinden 24 saat sonra, TVL 10 milyon doları ve işlem hacmi 21 milyon doları aştı. #DappRadar verilerine göre Polygon-Uniswap'ın 24 saatteki işlem hacmi #Polygon #DeFi ekosisteminde üçüncü sırada yer alıyor."
 • "Eski zirve noktasının eşiğinde fiyatlanan #Matic’te olumlu haber akışının da etkisiyle adından daha sık söz ettireceğe benziyor.. 2.4$ üzeri yükseliş eğiliminin devam edeceğini söyleyebiliriz.. İlk hedef 3.685$ ancak uzun vadede çok daha iyi fiyatlanacağını düşünüyorum."
 • 80 Milyon Android telefonlu Opera Browser kullanıcısı, Polygon (Matic) ağı entegrasyonu ile Web3.0 dApp’leri kullanabilecek. 

Polygon (MATIC) projesinin büyüsüne kapılan kullanıcılar, bu coini hangi borsalar üzerinden alabileceklerini araştırmaya başladı. Peki Polygon hangi borsalarda var? Polygon (MATIC) satın alınabilecek borsaların listesi aşağıda verilmiştir.

 • Binance,
 • Binance TR,
 • Binance US,
 • Coinbase,
 • KuCoin,
 • FTX,
 • Huobi Global,
 • Gate.io,
 • Kraken,
 • Bithumb,
 • Bybit,
 • Gemini,
 • Bitfinex,
 • Uniswap (V2),
 • Bitstamp,
 • Coinone,
 • Poloniex,
 • Crypto.com Exchange,
 • Bittrex,
 • Coinlist Pro,
 • MEXC,
 • Indodax.

Piyasa büyüklüğü bakımında kripto piyasasının ilk 15 sırasının içinde yer alan Polygon (MATIC), en yüksek değeri olan 2.73 dolar seviyesine dün (23 Aralık 2021) ulaştı. Buradan düzeltmeye giden Polygon, 2.60 dolar bandına geriledi. Polygon için önemli destek seviyesinin 2.46 dolar bandı olduğu görülüyor. Takip edilen Polygon analiz grafiklerine göre 2.25 dolar seviyesine kadar bir geri çekilme söz konusu olabilir.

Bitcoin’in 51 bin dolar seviyesinin üzerine çıkması, Polygon cephesinde gerçekleşen atağı da mümkün kıldı. Bahsedilen destek seviyelerinde tutunması halinde Polygon’un önünde herhangi bir direnç bölgesinin olmadığı görülüyor. Yılın ilk aylarında yaşanması beklenen altcoin rallisinden güç alacak Polygon, 10 dolar bandını aşabilir. Bazı uzmanlara göre projesinin gücü ile birlikte Polygon (MATIC), altcoin boğasında 20 dolar civarına yaklaşabilir.

Polygon (MATIC), Bitcoin fiyat artışı ile birlikte en yüksek seviyesi olan 2.73 doları gördü. Şimdi Polygon yatırımcılarının aklında “Polygon 100 dolar olur mu?” sorusu var. Zira 2021 yılı içinde birçok projenin değerini 100’e katladığını kaydeden yatırımcılar, aynı durumun Polygon için de geçerli olabileceğini düşünüyor. 

En büyük merkeziyetsiz borsalardan biri olan Uniswap ile anlaşmaya varan Polygon ekibi, web tarayıcısı Opera ile de anlaştı. Opera’nın 2022 yılında Polygon hizmetlerini destekleyeceği kaydedildi. Hakkında iyi haberler gelen Polygon, sürpriz bir atağa imza atarak 2022 yılının ilk 6 ayında 50 kat değerlenerek 100 doları görebilir. Yine de yatırımcıların dikkatli olması ve risk analizlerini yaparak pozisyon alması gerektiğini hatırlatıyoruz.

Bitcoin’in 50 bin dolar bandının üzerine çıkması, altcoin piyasasının yeşillenmesini sağladı. Bu hareketten en fazla etkilenen coinlerden biri Polygon oldu. Polygon, en yüksek değeri olan 2.73 dolar seviyesini gördü. Peki Polygon fiyatı uzun vadede ne olur? 

GOV Capital adlı coin fiyat tahmini sitesine göre Polygon fiyatı, 2022 yılında 11 doları aşacak. Pek çok kripto analisti ise bu tahminin, Polygon için oldukça düşük bir fiyat olduğu konusunda hemfikir. Analistlere göre Polygon, uzun vadede 100 dolara yaklaşabilir. Toplam arzı 10.000.000.000 olan Polygon’un bu fiyata ulaşabilecek güçte olduğunu kaydeden uzmanlara göre projesinden aldığı güç, bunu mümkün kılabilir.

Polygon yatırımcıları, Polygon kurucularının güvenilir olup olmadığını merak ediyor. Peki Polygon kurucuları kim? Polygon ekosistemi 2017 yılında Jaynti Kanani, Anurag Arjun ve Sandeep Nailwal tarafından kuruldu. Hindistanlı kurucu ekip üyeleri, daha önce birçok blockchain projesinde görev almış deneyimli kişilerdir.

Polygon hangi ülkenin? sorusu, esasında doğru bir cevabı olmayan soru türlerinden biridir. Projenin kurucusu Jaynti Kanani, Anurag Arjun ve Sandeep Nailwa adlı Hint blockchain uzmanlarıdır. Buradan hareketle Polygon’un Hindistan kökenli bir proje olduğu söylenebilir. Bununla birlikte Polygon herhangi bir ülkeye ait değildir. Merkeziyetsiz bir yapısı bulunan blockchain projesi Polygon, bir hükümet ya da finansal kuruluş tarafından kontrol edilemez.

Polygon kullanıcıları, Ekşi Sözlük üzerinde yapılan yorumları inceleyebilir. Başarılı bir blockchain projesi olan Polygon (MATIC) hakkında oldukça fazla sayıda Ekşi Sözlük yorumu vardır. Bazı Polygon Ekşi Sözlük yorumları aşağıda verilmiştir.

 • "Ne zaman dump yiyecek diye beklediğim kripto para (ama yemiyor bi türlü) anlamadım numarası ne bu coinin, neden böyle yükseliyor. bilen varsa aydınlatırsa sevinirim."
 • "Matic aldığınızda hemen sonuc bekliyorsaniz muhtemelen zarar edersiniz. Mesela Şu an yatay botlar devrede yani siz ne kadar alırsanız, bu botlar da o kadar satis yapip fiyati sabit tutuyorlar. ve sizi kaldıraçlı işlemlerde çok zor durumda bırakabilirler. Bunu ara ara fiyat çok yükseldiğinde yapıyorlar şu an benim tahminin haftalik rsi cok tepede oldugu icin yeni haftaya hazirlamak istemelerinden kaynaklaniyor. Bu konuyu öğrenmem baya kayip yaşamama neden oldu zamanında. siz de bilgilenin istedim. burada ya içeride paranızı tutun ya da alarm kurup fiyat o seviyeye geldiğinde giris yapin . aksi halde kara delik içerisinde dustukce alayim derseniz, elinizdeki para ciddi oranda azalir."
 • "Üzerinde doğru düzgün çalışılmayan projeler her yerde konuşulup 5x, 10x yaparken, ciddi bir ekibin üzerinde çalıştığı projenin konuşulmaması, potansiyelinin çok çok altında seyretmesi gariptir. projeye coinbase'in yatırımı bulunuyor. Gelecekte ilk 5 de olacağını düşündüğüm coindir."
 • "Üzerine konuşulacak bir proje falan olmayan, tamamıyla shitcoin olan, saçma sapan bi ekibin kendilerine yatırım yapan ki onu da bu kafayla zor bulurlar bu gidişle ama üç, beş ağına düşürdükleri insanların parasına çöken manipülatif kurgu ile fiyatlarla oynayan güvenilmez sahtekar şirkettir. sen coinin fiyatını serbest ortamda belirlemeyip sürekli müdahale ile yanıltıcı hareketlerde bulunacaksın sonra da salak saçma kendini öveceksin. Geçiniz bunları, yakanızı kaptırmayın zor kurtulursunuz, teknolojiyi milletin parasına çökme aracı olarak kullanan kafayla zor bir yerlere gelirsiniz siz."
 • “Layer 2 çözümleri arasında, eth ve bsc'den sonra en yük hacme sahip defi networkü. fee ücretleri o kadar düşük ki 1tl ile 200 işlem yapılabiliyor neredeyse.”
 • "Matic, yeni adıyla polygon an itibariyle plasma scaling solution (assetleri ana ve alt chain arasında köprülemek) kullanıyor ancak önümüzdeki 1 sene içerisinde rollup çözümlerini de (zero knowladge proof ve fraud proof) sistemlerine kullanılabilir bir biçimde dahil edebilirse ortalık karışır. Yani gençler, fiyatının artmasının ve o teknik analizlerin altındaki asıl değer bu. internet bilgisayarı olacak dediğiniz ethereum'un öngördüğü zincirler arası iletişimin geçtiği yol tam olarak buradan geçiyor. "