Anasayfa Solana Haberleri

Solana Haberleri

Solana, Anatoly Yakovenko tarafından oluşturulmuş hız ve verimliliği ile bilinen bir blockchain platformudur. SOL bu ağında yerel kripto para birimidir ve işlem ücretlerini ödemek için kullanılır. 2017 yılında piyasaya sürülen Solana hızlı bir şekilde dünyanın en büyük kripto para birimlerinden biri haline gelmiştir. Solana blockchain ağı akıllı sözleşme özelliğine sahiptir, geliştiriciler bu özelliği kullanarak merkezi olmayan uygulamalar oluşturabilir. Solana'nın en büyük rakipleri Ethereum ve Cardano ağlarıdır. Solana ağı 2022 yılında birden fazla kez kesintiler yaşamıştır.

Solana Sıkça Sorulan Sorular

Tümünü Görüntüle

Solana, açık kaynak kodlu ve merkezi olmayan bir blockchain platformu olduğu için herhangi bir ülkeye ait değildir. Ancak projenin, merkezi İsviçre'nin Cenevre kentinde yer alan Solana Vakfı tarafından kurulduğu bilinmektedir.

Solana protokolü, merkezi olmayan uygulama (dApp) oluşturmayı kolaylaştırmak için tasarlanmıştır. Solana Vakfı, projenin ana amacının merkeziyetsiz finans (DeFi) alanını daha büyük ölçekte erişilebilir kılmak olarak açıklamıştır.

Solana'nın kendine ait bir blok zinciri olduğu için SOL bir coindir. Coin ile token arasındaki en büyük fark, bir dijital varlığın kendine ait blok zinciri olup olmamasıdır.

Solana, merkezi olmayan finans (DeFi) çözümleri sağlamak için tasarlanmış bir kripto para şirketidir. Kullanıcıların işlemlerini daha hızlı ve daha verimli bir hale getiren Solana, açık kaynak kodlu bir proje olarak karşımıza çıkıyor.

Solana bir saniyede 50.000 işlemi rahatlıkla gerçekleştirebilir. Ayrıca işlemler 176 bayttan az olursa, standart bir gigabit ağında bu sayı 710.000 işleme rahatlıkla ulaşabilir.