Anasayfa Solana Haberleri

Solana Haberleri

Solana, Anatoly Yakovenko tarafından oluşturulmuş hız ve verimliliği ile bilinen bir blockchain platformudur. SOL bu ağında yerel kripto para birimidir ve işlem ücretlerini ödemek için kullanılır. 2017 yılında piyasaya sürülen Solana hızlı bir şekilde dünyanın en büyük kripto para birimlerinden biri haline gelmiştir. Solana blockchain ağı akıllı sözleşme özelliğine sahiptir, geliştiriciler bu özelliği kullanarak merkezi olmayan uygulamalar oluşturabilir. Solana'nın en büyük rakipleri Ethereum ve Cardano ağlarıdır. Solana ağı 2022 yılında birden fazla kez kesintiler yaşamıştır.

Solana Sıkça Sorulan Sorular

Solana, merkeziyetsiz uygulamaların geliştirilmesini daha basit bir hale getirmek amacıyla tasarlanan bir proje olarak nitelendiriliyor. Projenin son dönemde giderek daha popüler bir hale geldiği biliniyor. Bu nedenle Solana Coin nedir? sorusunun yanıtı birçok kişi tarafından merak ediliyor.

Hisse kanıtı ve geçmiş kanıtı olarak bilinen konsensüs mekanizmalarını kullanan Solana, bir saniye içerisinde binlerce işlem gerçekleştirebilme kapasitesiyle ön plana çıkıyor.

Solana, söz konusu konsensüs mekanizmaları sayesinde ölçeklenebilirliği artırmayı başarıyor. Söz konusu proje, dünya çapında merkeziyetsiz finansın daha erişilebilir hale getirilmesini amaçlıyor. Solana projesinin yerel kripto para birimi SOL olarak adlandırılıyor.

Solana haberleri, son günlerde yatırımcıların dikkatini çekmeye başladı. En çok konuşulan haberlerden biri, eski ABD Başkanı Donald Trump’ın eşi Melanie Trump ile ilgiliydi. Eski First Lady, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşıma göre, gözlerini NFT olarak satışa çıkaracak. Söz konusu NFT’nin Marc-Antoine Coulon isimli sanatçı tarafından yapılacağı bildirildi. Ayrıca, bu NFT’nin SOL kripto para birimi ile satın alınabileceği duyuruldu.

Donald Trump ise yaptığı son açıklamada, kendisi için tek para biriminin dolar olduğuna dikkat çekti. Kripto para birimleri nedeniyle ilerleyen süreçte ciddi anlamda çöküşler yaşanabileceğine dikkat çeken Donald Trump, bu çöküşlerin öncekilerden çok daha farklı olacağını dile getirdi.

Eski ABD Başkanı, kripto para birimlerini çok riskli bulduğuna dikkat çekerken, kendisinin daima “güçlü” ABD dolarını desteklediğini aktardı. Melania Trump’ın NFT hamlesinden sonra yapılan bu açıklama şaşırttı. Solana haberleri gündemi meşgul etmeye devam edecek gibi görünüyor.

SOL Coin kaç adet var? sorusunun yanıtı için dolaşan arz ve toplam arz gibi bilgilere bakılması gerekiyor. CoinMarketCap verilerine göre, dolaşan arz 308,469,922 SOL olarak ifade edilirken, toplam arz ise 511,616,946 SOL olarak aktarılıyor.

Solana (SOL), Solana Vakfı tarafından hayata geçirildi. Söz konusu vakfın merkezi İsviçre’nin Cenevre şehrinde yer alıyor. Bu nedenle Solana hangi ülkenin? sorusuna yanıt aranıyorsa SOL’un İsviçre merkezli bir kripto para birimi olduğu söylenebilir. Merkeziyetsiz finansın daha fazla erişilebilir olmasını isteyen Solana Vakfı’nın hala bu doğrultuda çalışmalarına devam ettiği biliniyor.

Solana (SOL) satın almak için dünyanın en büyük borsası olan Binance borsası kullanılabilir. Bunun için öncelikle kullanıcıların Binance borsalarında bulunan hesaplarına giriş yapmaları, ardından ana menüde yer alan “Piyasalar” seçeneğine tıklamaları gerekiyor.

Söz konusu kullanıcıların, kripto para birimlerine ilişkin açılan sayfada ilk olarak “Coin Adı Ara” bölümüne SOL yazmaları, en sonunda da Solana (SOL) seçimini yapmaları gerekiyor. Böylece kullanıcılar, kolay bir şekilde Tether (USDT) karşılığında SOL satın alabilirler.

Solana nereden alınır? SOL satın almak için Binance dışında Coinbase Exchange, FTX, Huobi Global, Kraken, Gate.io, Kraken, Bithumb, Bitfinex ve Poloniex gibi kripto para borsaları da tercih edilebilir.

Solana (SOL), oldukça güçlü bir ekosisteme sahip görünüyor. Söz konusu ekosistemin yanı sıra güçlü bir türev piyasası ve kurumsal yatırım anlayışına sahip olan Solana, 2022 yılında en iyi performans gösteren kripto para birimleri arasında yer alabilir.

Solana ekosistemine yönelik güçlü bir kurumsal iştahın var olduğu görülüyor. SOL piyasa değerinin 55 milyar dolar civarında olduğu görülüyor. Solana Labs, yaz aylarında özel bir token arzı ile yatırım turu gerçekleştirdi. Andreessen Horowitz (a16z), Alameda Research, CoinShares, Multicoin Capital, Polychain Capital, CMS Holdings, Jump Trading ve Sino Global Capital gibi yatırımcıların var olduğu görüldü. Solana, yatırım turu neticesinde 314 milyon dolarlık bir yatırım aldığını bildirdi.

Öte yandan, Solana tabanlı merkeziyetsiz borsa olan Orca, Eylül ayının sonlarına doğru oldukça önemli bir haberle gündeme geldi. Söz konusu merkeziyetsiz borsa, A Serisi finansman turunda 18 milyon dolarlık yeni bir yatırım aldı.

Solana, aynı zamanda en büyük üçüncü vadeli işlem piyasasına olmasıyla da ön plana çıkıyor. 860 milyon dolar değerinde vadeli işlem açık pozisyonu ile ilk sıralarda yer almayı başarıyor. Ayrıca, Solana ağının kilitli toplam değerinin son 6 ay içerisinde 15 kat artış gösterdiği fark ediliyor. Bu nedenle SOL fiyatının 2022 yılında önemli ölçüde artış göstereceğine inanılıyor.

Solana kaç dolar olur? sorusu da yatırımcıların en fazla sorduğu sorulardan biri haline geliyor. Wallet Investor tarafından yapılan tahminlere göre, SOL fiyatının, 1 yıl içerisinde 551,524 dolara, 5 yıl içerisinde 2,042,730 dolara kadar yükselmesi bekleniyor.

Gov Capital tarafından yapılan tahminlere göre ise SOL fiyatının, 1 yıl içerisinde 569,872 dolara, 5 yıl içerisinde 4,339,814 dolara kadar çıkacağı tahmin ediliyor.

Solana Coin geleceği konusundan önce dikkat edilmesi gereken önemli bir husus var. Solana, 2021 yılında ciddi bir yükseliş yaşadı. Peki, bunun sebebi ne? Hem yatırımcılar hem de sıradan kripto para kullanıcıları, Solana’yı Ethereum’a uygun bir alternatif olarak görmeye başladı. Ethereum’da yapabildiklerinin aynısını daha uygun maliyetli bir şekilde yapmak isteyen çok sayıda kullanıcının olması, bu durum üzerinde etkili oldu. Ethereum ağında yüksek gas ücreti gibi önemli problemler bulunuyor.

Ethereum ağında basit bir işlemin gerçekleştirilebilmesi bile yüzlerce dolara mâl oluyor. Fakat Solana ağında aynı tarz işlemler, çok daha uygun maliyetlerle gerçekleştirilebiliyor. Bunun ağ istikrarı ve hatta güvenlik bakımından ödün vermeden olması mümkün değil. Fakat Solana kullanıcıları, bu konuda herhangi bir endişe duymuyor.

Solana’nın NFT alanındaki başarısı dikkat çekiyor. Ünlü NFT sanatçısı “pplpleasr”, kendisinin ilk Solana NFT projesi olan “TheCollectooooor”u piyasaya sürdü. Söz konusu proje, topluluk tarafından beğenildi. Öte yandan, kısa bir süre önce Twitch kurucu ortağı Justin Kan, Michael Jordan ve Melanie Trump da Solana NFT trendine dâhil oldular. Şu anda en büyük üçüncü metaverse projesi olan Portals da Solana ağında yer alıyor.

Merkeziyetsiz finans dünyasının Solana’nın yükselişindeki etkisi göz ardı edilemez. DeFi Llama verilerine göre, söz konusu ağın üzerine inşa edilen DeFi projelerine toplam 11 milyar dolarlık yatırım yapıldı. Bu tarz gelişmelerin gelecekte de sürmesi halinde Solana ağının patlama yapması ve SOL fiyatının oldukça yüksek seviyelere çıkması bekleniyor.

Uzmanlar, genel olarak söz konusu kripto para biriminin, 2022 yılında yatırımcıları mutlu edeceğini düşünüyor. Kripto para uzmanı Rey Mashayekhi tarafından yapılan değerlendirmeye göre SOL, 2022 yılına damgasını vuracak gibi görünüyor.

Solana blockchain ağı, veri işleme hızı bakımından yatırımcıların dikkatini çekiyor. Uzman Mashayekhi, Solana blockchain ağının son dönemde Ethereum blockchain ağına göre daha avantajlı bir konuma geldiğini düşünüyor. Bu nedenle Solana projesinin parlak bir geleceğe sahip olacağına dair büyük bir inanç söz konusu.

Digital Coin Price analistleri, Solana uzun vadede ne olur? sorusuna yanıt veriyor. Digital Coin Price analistleri tarafından yapılan tahminlere göre, SOL fiyatının, 2022 yılında 289,18 dolara, 2023 yılında 300,1 dolara, 2024 yılında 364,86 dolara, 2025 yılında 343,21 dolara, 2026 yılında 479,9 dolara, 2027 yılında 616,93 dolara ve 2028 yılında 769,5 dolara kadar yükselmesi bekleniyor.

CoinShares tarafından hazırlanan son raporda, kurumsal yatırımcıların Solana’ya ciddi anlamda rağbet gösterdiği kaydedildi. Söz konusu raporda, Solana’ya 6,7 milyon dolarlık bir sermaye girişinin olduğu ifade edildi. Bu da SOL yatırımcıları için heyecan verici bir gelişme oldu. Rapora göre, SOL fiyatının uzun vadede daha da yükselebileceğine dikkat çekildi. Bu yıl Solana ağında yaşanan gelişmeler, gelecek sene için de yatırımcılara umut veriyor.

Solana Coin fiyat tahmini de yatırımcıların en fazla araştırdıkları konulardan biri oldu. SOL fiyatının 2022 yılında nasıl bir seyir izleyebileceğine dair farklı tahminler bulunuyor. İşte yapılan tahminlerden bazıları…

TradingBeasts: Solana Coin Fiyat Tahmini

TradingBeasts tarafından yapılan tahminlere göre, SOL fiyatının, 2022 yılının Ocak ayında ortalama 162,576 dolar, Şubat ayında ortalama 165,476 dolar, Mart ayında ortalama 168,182 dolar, Nisan ayında ortalama 171,269 dolar, Mayıs ayında ortalama 174,346 dolar, Haziran ayında ortalama 177,614 dolar, Temmuz ayında ortalama 180,856 dolar, Ağustos ayında ortalama 184,285 dolar, Eylül ayında ortalama 187,787 dolar, Ekim ayında ortalama 191,240 dolar, Kasım ayında ortalama 194,868 dolar ve Aralık ayında ortalama 198,432 dolar seviyesinde olması bekleniyor.

Digital Coin Price: Solana Coin Fiyat Tahmini

Digital Coin Price tarafından yapılan tahminlere göre, SOL fiyatının, 2022 yılının Ocak ayında ortalama 300,88 dolar, Şubat ayında ortalama 300,1 dolar, Mart ayında ortalama 271,11 dolar, Nisan ayında ortalama 304,29 dolar, Mayıs ayında ortalama 255,96 dolar, Haziran ayında ortalama 292,7 dolar, Temmuz ayında ortalama 279,25 dolar, Ağustos ayında ortalama 253,97 dolar, Eylül ayında ortalama 311,88 dolar, Ekim ayında ortalama 306,52 dolar, Kasım ayında ortalama 273,31 dolar ve Aralık ayında ortalama 320,2 dolar seviyesinde olacağı tahmin ediliyor.

Solana Coin son dakika haberleri genel olarak söz konusu kripto para biriminin 2022 yılında muazzam bir performans göstereceği ile ilgili haberlerden oluşuyor. Solana blockchain ağı, oldukça yüksek bir işlem hızına sahip olduğu için dikkat çekmeyi başarıyor. Söz konusu blockchain ağı, aynı zamanda hem ölçeklenebilir olması hem de düşüş maliyetlere sahip olması gibi nedenlerden dolayı geliştiricilerin radarına girmeyi başarıyor.

Solana, şu anda 400’ü aşkın DeFi (Merkeziyetsiz Finans), NFT (Değiştirilemez Token) ve Web3 projesini barındırıyor. Son dönemde Solana haberleri, Solana tabanlı oyunlara da odaklanıyor. Bu oyunlar arasında Aurory, Cryowar ve Genopets gibi oyunlar yer alıyor. Bu oyunların geleceğinin parlak olduğu düşünülüyor.

Solana Coin geleceği 2025 için de birbirinden farklı tahminlere bakılabilir.

Digital Coin Price: Solana Coin Geleceği 2025

Digital Coin Price tarafından yapılan tahminlere göre, SOL fiyatının, 2025 yılının Ocak ayında ortalama 376,41 dolar, Şubat ayında ortalama 324,71 dolar, Mart ayında ortalama 330,03 dolar, Nisan ayında ortalama 390,72 dolar, Mayıs ayında ortalama 342,51 dolar, Haziran ayında ortalama 342,76 dolar, Temmuz ayında ortalama 324,75 dolar, Ağustos ayında ortalama 344,74 dolar, Eylül ayında ortalama 309,18 dolar, Ekim ayında ortalama 353,09 dolar, Kasım ayında ortalama 357,93 dolar ve Aralık ayında ortalama 321,65 dolar seviyesinde olması bekleniyor.

Long Forecast: Solana Coin Geleceği 2025

Long Forecast tarafından yapılan tahminlere göre, SOL fiyatının, 2025 yılının Ocak ayında ortalama 950 dolar, Şubat ayında ortalama 857 dolar, Mart ayında ortalama 812 dolar, Nisan ayında ortalama 750 dolar, Mayıs ayında ortalama 798 dolar, Haziran ayında ortalama 768 dolar, Temmuz ayında ortalama 652 dolar, Ağustos ayında ortalama 666 dolar, Eylül ayında ortalama 636 dolar, Ekim ayında ortalama 592 dolar, Kasım ayında ortalama 536 dolar ve Aralık ayında ortalama 547 dolar seviyesinde olacağı öngörülüyor.

Kripto para piyasasında son dönemde yaşanan düşüşün, ABD Merkez Bankası FED tarafından 2022 yılında 3 defa olacak şekilde faiz artırımının öngörülmesi, yüksek enflasyonu kontrol altında tutmak isteyen merkez bankalarının faiz oranlarını artırmaları ve koronavirüsün Omicron varyantının hızla yayılması gibi nedenlerden kaynaklandığı ileri sürülüyor. Bitcoin (BTC) fiyatında yaşanan düşüş, altcoinlerin de değer kaybetmesine yol açıyor. Solana Coin neden düşüyor? sorusunun da yanıtı bu olabilir.

Solana Coin yorumları, kripto para piyasasına yeni girenler için önemli bir yol gösterici oluyor. Solana Coin yorumları için Ekşi Sözlük platformu takip edilebilir. Solana Coin Ekşi Sözlük yorumlarından bazıları şu şekilde:

Ağına ve kalitesine en fazla güven duyduğum kripto para birimi oldu. 5 sene içerisinde 2,000 dolar seviyelerini göreceğini düşünüyorum.

 

SOL, inanılmaz bir potansiyele sahip. Büyük bir ihtimalle birkaç sene içerisinde ETH’nin şimdiki değerine ulaşacağına inanıyorum. İlerleyen süreçte kesinlikle adını çok da sık duyacağız.

 

Çok sağlam bir teknoloji vadediyor. Ben SOL fiyatının 600 dolara kadar yükseleceğini düşünüyorum.

 

Solana ciddi anlamda değer kazanacak. Bütün yolları açtığını ve uçuş için hazırlandığını söyleyebilirim. Hep beraber bekleyip görelim.