Anasayfa Uniswap Haberleri

Uniswap Haberleri

Uniswap, merkeziyetsiz finans ekosisteminde yer alan tokenlar ile alım-satım işlemlerini daha kolay hale getirmek için oluşturulmuş merkeziyetsiz bir protokol olarak nitelendiriliyor. Uniswap, merkezi kripto para borsalarına göre daha fazla fayda sağlamaktadır. Yatırımcılar, söz konusu protokol ile birlikte daha büyük bir likidite havuzuna erişim sağlayabiliyor. Uniswap, otomatik olarak token alım-satım işlemlerinin yapılmasına olanak sağlıyor. Yatırımcılar tarafından herhangi bir ERC-20 tokenının oldukça kolay bir şekilde ETH ya da başka bir ERC-20 tokenı ile takas edilmesi sağlanıyor. 

Uniswap Sıkça Sorulan Sorular

Tümünü Görüntüle

Uniswap DeFi protokolü Ethereum blockchain ağı üzerinde tasarlanmıştır ve akıllı sözleşmeleri yerine getirmek ve ERC-20 tokenlerinin alım satımını kolaylaştırmak için Ethereum (ETH) ağını kullanır. Sonuç olarak Uniswap, Ethereum ağının yüksek işlem ücretleri, ağ tıkanıklığı ve güvenlik problemlerine maruz kalmaktadır. Yine de Uniswap diğer blockchain ağlarında da çalışmaya başlamıştır. Örneğin kısa bir süre önce Polygon ağına hizmetlerini genişletmiştir.

Uniswap (UNI) kripto para birimi Uniswap protokolünün Ethereum blockchain ağında çıkarılmış yerel kripto para birimidir. UNI bir ERC-20 tokenidir, bu Ethereum ağında bulunan tokenlerin teknik standartlarına uyduğu anlamına gelir. Uniswap (UNI) tokeni merkeziyetsiz borsada yönetişim, likidite sağlama ve staking yapmak için kullanılır. Uniswap (UNI) tokeni DeFi alanında popüler bir kripto para birimidir.

Uniswap bir merkeziyetsiz borsadır ve merkezi borsalara göre kullanıcı hesaplarına bağlı bir cüzdanı yoktur ve bundan dolayı ayrı bir Uniswap cüzdanı şu anda protokolün geliştiricileri tarafından tasarlanmaktadır. Uniswap (UNI) bir ERC-20 tokeni olduğundan dolayı bu token standardı ile uyumlu MetaMask, MyEtherWallet, Ledger ve Trezor gibi kripto para cüzdanlarında saklanabilir.

Uniswap (UNI) tokenlerini Binance, Coinbase ve Kraken gibi listelendiği merkezi borsalardan, Uniswap, Sushiswap ve diğerleri gibi merkeziyetsiz borsalardan ve eşer arası kripto para pazar yerlerinden satın alabilirsiniz. Hangisini kullanırsanız kullanın aldığınız Uniswap (UNI) tokenlerini ERC-20 destekli bir cüzdana aktarmanız sizin faydanıza olur.

Hem Uniswap hemde PancakeSwap kullanıcılarının merkeziyetsiz bir şekilde yani herhangi bir aracı olmadan kripto para alım satımı yapmalarına izin veren merkeziyetsiz borsalardır. Ancak Uniswap, Ethereum ağında ve PancakeSwap Binance Smart Chain ağında çalışmaktadır. Likidite açısından Uniswap öne çıkmaktadır, düşük işlem ücretleri açısından PancakeSwap tercih edilmektedir, listelenen kriptolar açısından Uniswap liderdir ve Uniswap borsasını kullanıcı arayüzü PancakeSwap'a göre daha kolaydır.