Anasayfa XRP Haberleri

XRP Haberleri

XRP, Ripple Labs tarafından geliştirilen ve daha hızlı ve daha ucuz ödemeleri kolaylaştırmak için tasarlanmış açık kaynaklı, halka açık bir blockchain olan XRP Ledger'ın yerel kripto para birimidir. ABD'li menkul kıymet düzenleyicisi SEC, XRP'nin bir menkul kıymet olduğunu iddia etmektedir. Ripple şirketi ve SEC arasındaki yasal savaş halen devam etmektedir. 2012'de XRP'nin ön madenciliği yapılmıştır ve 100 milyar adet kripto para XRP Ledger piyasaya sürüldüğü sırada yaratılmıştır. Bu miktar, mevcut tüm XRP'dir ve daha fazla XRP oluşturulamaz. Yeni XRP kripto paraları, Ripple şirketi ikincil piyasada önceden madenciliği yapılan kripto para cüzdanından XRP satmaya karar verdiğinde dolaşıma girer. Ripple şirketi her ayın ilk hatasında belirli bir miktar XRP'nin kilidini açar ve bazen satış yapmaktadır.

XRP Sıkça Sorulan Sorular

Tümünü Görüntüle

XRP, açık kaynaklı, izin gerektirmeyen ve merkezi olmayan teknolojiye dayanmaktadır. XRP Ledger adlı dünyanın ilk merkezi olmayan borsasının yerel para birimidir, XRP Ledger dünya genelinde birçok banka tarafından küresel ödeme sistemi Swift'e daha ucuz bir alternatif olarak kullanılmaktadır. 

XRP kripto para birimi, yerel ağı olan XRP Ledger'da mikro ödemeler, DeFi ve NFT'ler olmak üzere çeşitli uygulama, kullanım alanları ve diğer amaçlara sahiptir. XRP Ledger'da bir işlem 3 ila 5 saniye arasında gerçekleştirilirken saniye başına ölçeklenebilirlik 1.500'e çıkmaktadır. İşlem ücretleri işlem başına 0.0002 dolar kadar düşük bir miktar tutabilir.

XRP kripto para birimi herhangi bir ülke tarafından çıkarılmamış olup merkezi olmayan teknoloji ile yapılmıştır. Projenin arkasındaki şirket ABD merkezli olsa da bu XRP'nin ve XRP ağının ABD'li olduğu anlamına gelmez. XRP ağı dünya genelinde herkes tarafından kullanılabilir ve XRP kripto para birimini herkes alıp satabilir.

XRP kripto para sektöründeki birçok kripto ve token gibi sabit arzlı bir enstrümandır. XRP arzı 100.000.000.000 XRP ile sınırlandırılmıştır. XRP kripto para birimi küresel olarak ödemelerin hızlı ve çok ucuz ücretler ile gerçekleştirilmesine olanak sağlar.

David Schwartz, Jed McCaleb ve Arthur Britto, Bitcoin blok zincirine alternatif olarak daha hızlı, enerji açısından daha verimli XRP Ledger ve yerel para birimi XRP'yi 2012'de piyasaya sürdü. Aynı yılın eylül ayında Chris Larsen ile birlikte Ripple Labs olarak bilinen şirketi kurdular. Nisan 2015'te Brad Garlinghouse, Ripple'a COO olarak katıldı ve aralık 2016'da CEO'luğa terfi etti.