Anasayfa XRP Haberleri

XRP Haberleri

XRP, Ripple Labs tarafından geliştirilen ve daha hızlı ve daha ucuz ödemeleri kolaylaştırmak için tasarlanmış açık kaynaklı, halka açık bir blockchain olan XRP Ledger'ın yerel kripto para birimidir. ABD'li menkul kıymet düzenleyicisi SEC, XRP'nin bir menkul kıymet olduğunu iddia etmektedir. Ripple şirketi ve SEC arasındaki yasal savaş halen devam etmektedir. 2012'de XRP'nin ön madenciliği yapılmıştır ve 100 milyar adet kripto para XRP Ledger piyasaya sürüldüğü sırada yaratılmıştır. Bu miktar, mevcut tüm XRP'dir ve daha fazla XRP oluşturulamaz. Yeni XRP kripto paraları, Ripple şirketi ikincil piyasada önceden madenciliği yapılan kripto para cüzdanından XRP satmaya karar verdiğinde dolaşıma girer. Ripple şirketi her ayın ilk hatasında belirli bir miktar XRP'nin kilidini açar ve bazen satış yapmaktadır.

XRP Sıkça Sorulan Sorular

XRP Coin nedir? sorusunun yanıtı birçok kişi tarafından merak ediliyor. XRP, Ripple ağı vasıtasıyla kişiler veya bankalar arasında para transferi gerçekleştirebilmek için kullanılıyor. Ripple ağının dijital para ödeme platformu olduğu biliniyor. Söz konusu ağ, hızlı, ücretsiz ve güvenilir finansal işlemlerin gerçekleştirilmesine imkân sağlıyor.

Yaklaşık dört saniye içerisinde ve makul bir ücret karşılığında gönderilebilen XRP, aynı zamanda yatırım aracı olarak da değerlendiriliyor. Bu bakımdan geniş bir yatırımcı tabanına sahip olduğu söylenebilir.

XRP satın almak isteyen kişiler, Binance borsasını kullanabilirler. XRP nasıl alınır? Söz konusu kişilerin, bunun için ilk olarak söz konusu borsada hesap açmaları, ardından kimlik doğrulama aşamasında gerekli bilgileri doğru bir şekilde girmeleri gerekiyor. Bunun için “Cüzdan” ve “Yatırma” seçeneklerine tıklamak, Vakıfbank ve Ziraat Bankası vasıtasıyla para yatırmak yeterli olacaktır.

Farklı bankalarda hesaba sahip olanlar da EFT yapabilirler. Para yatırma aşamasını tamamlayan kişiler, borsanın ana sayfasında bulunan “Piyasalar” seçeneğine tıklamalı, arama çubuğuna “XRP” yazmalı, ardından “XRP/TRY” paritesini seçmeli ve “XRP Satın Al” bölümüne istenen bilgileri girmeli. Bu şekilde XRP satın almak mümkün.

Sayfanın üst tarafında “XRP/TRY” grafiği çıkacaktır. Sol tarafta da anlık XRP alım-satımlarına ilişkin bilgiler görülecektir.

XRP hangi borsalardan alınır? sorusunun yanıtını merak edenler de var. XRP, çok sayıda kripto para borsasında listelenmiş durumda. Bunun için Binance, Huobi Global, FTX, KuCoin, Gate.io, Bithumb, Bitfinex, Kraken, Coinone ve Poloniex gibi kripto para borsaları kullanılabilir.

Ripple şirketinin XRP ile olan bağlarından kaygılanan ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), söz konusu şirkete dava açmaya yönelik bir karar aldığını duyurdu. Komisyon, konu ile ilgili bir dava dilekçesi hazırladı. Bu dilekçede yazanlar oldukça dikkat çekici oldu.

2013 yılından itibaren XRP varlıklarının Ripple şirketi tarafından hem Amerika Birleşik Devletleri’nde hem de diğer ülkelerde yer alan yatırımcılara kayıt dışı olarak satıldığı ve şirketin bu şekilde fon topladığı iddia edilen dilekçede, alınan hizmetler karşılığında söz konusu şirketin XRP varlıkları ile ödeme gerçekleştirdiği öne sürüldü.

Ripple davası ne zaman sonuçlanacak? Ripple CEO’su Brad Garlinghouse, XRP ile ilgili davanın muhtemelen 2022 yılında sonuçlanacağına ilişkin bir açıklamada bulundu. Yargı sürecinin yavaş bir şekilde işlemesine rağmen oldukça iyi bir ilerleme kaydedildiğini aktaran Garlinghouse, mevcut davanın 2022 yılında kapanacağı konusunda umutlu olduğunu dile getirdi.

Ripple platformunun bir senedir devam eden davadan ciddi anlamda zarar gördüğü biliniyor. Yatırımcılar, söz konusu dava yüzünden XRP fiyatının baskılandığına inanıyorlar. Bu yatırımcılar, aynı zamanda ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) yüzünden bahar aylarında gerçekleşen ralliden yeterli seviyede verim alamadıklarını düşünüyorlar.

Ripple ile ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) arasındaki dava bir yıldan uzun süredir devam ediyor. Fakat şu ana kadar herhangi bir sonuç alınabilmiş değil. Uzmanlara göre, Ripple şirketi bu davayı kazanmaya yakın görünüyor. Söz konusu dava ile birlikte Ripple, oldukça fazla destekçiye sahip oldu.

Yaşanan gelişmeler üzerine ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), sivil toplum kuruluşu olan Empower Oversight tarafından dava açılmasıyla şaşkınlığa uğradı. Empower Oversight, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından Ripple şirketine karşı taraflı ve önyargılı bir şekilde muamele gösterildiğini ve bu nedenle milyonlarca yatırımcının zarara uğradığını bildirdi.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı Gary Gensler, gelen tepkilere rağmen hiçbir şekilde geri adım atmamayı tercih ediyor. Gensler, yaptığı son açıklamada, tüm kripto para borsaları tarafından SEC kaydının yaptırılması ve ondan sonra faaliyetlere devam edilmesi gerektiğini dile getirdi.

Sonuç olarak Ripple şirketinin avantajlı konumda olduğunu düşünenler çok fazla. Ripple şirketinin davayı kazanması durumunda XRP fiyatının baskıdan kurulacağı ve büyük bir rallinin gerçekleşeceği ileri sürülüyor.

XRP haberleri genel olarak ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ve Ripple arasındaki davaya odaklanıyor.

Ripple şirketine dava açan eski ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı Jay Clayton, söz konusu dava nedeniyle tepki görmeye devam ediyor. Kripto para düşman olmadığına dikkat çeken Clayton, tokenizasyon ve blockchain teknolojisine kesinlikle inandığını dile getirdi.

Clayton, geleneksel finansal kuruluşların da teknolojiden yararlandığına dikkat çekti. Tokenizasyon teknolojisinin yararlarına inandığının bir kez daha altını çizen Clayton, bu teknoloji kapsamında Ethereum ağının oldukça önemli bir yere sahip olduğunu kaydetti.

Ripple yatırımcıları ise bu açıklamalara tepki gösterdi. “Sevimli görünmek amacıyla böyle açıklamalarda bulunuyor.” diyen Twitter kullanıcıları, söz konusu ismin yine de Ripple düşmanlığını gizlemeyi başaramadığını vurguladı. Twitter kullanıcıları, bu tarz açıklamalarla özgürlükçü bir imaj çizilemeyeceği konusunda paylaşımlarda bulundular.

XRP haberleri arasında delist haberlerinin de yoğunlukta olduğu görülüyor. Kanada merkezli kripto para borsası Newton, kısa bir süre önce XRP’nin delist edileceğine ilişkin açıklamada bulundu. Açıklamada, XRP işlemlerinin 15 Ocak 2022 tarihine kadar sonlandırılmasına ilişkin uyarıda bulunuldu. Bu karar, Ripple yatırımcılarını şaşırttı.

Açıklamada, delist kararının arkasındaki nedenden de bahsedildi. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile Ripple şirketi arasında başlayan davanın uzun bir süredir devam ettiğine dikkat çekilen açıklamada, borsayı kullanan XRP yatırımcılarının paniğe kapılmamaları gerektiği belirtildi. Açıklamada, delist sürecinin aşama aşama yerine getirileceğine aktarıldı.

İlk aşama 20 Aralık günü saat 23.59’da başladı. Artık Newton borsasına XRP transfer edilemiyor. 31 Aralık günü saat 23.59 itibarıyla borsa üzerinden herhangi bir şekilde XRP alım-satım işlemleri gerçekleştirilemeyecek. 15 Ocak gününe gelindiği zaman XRP varlıklarını çekmemiş olan kişiler için ise otomatik satış gerçekleştirileceği ve satılan varlıkların söz konusu kişilerin cüzdanlarına yansıtılacağı kaydedildi.

Kanada merkezli bir borsadan daha delist haberi geldi. Bitbuy isimli kripto para borsası tarafından XRP’nin delist edildiği açıklandı. Bu durum XRP yatırımcılarını daha da üzdü. Konu ile ilgili yapılan açıklamada, 13 Ocak 2022 tarihinde XRP/CAD ve XRP/BTC pariteleri ile işlemlerin durdurulacağı kaydedildi.

Açıklamada, kullanıcıların 13 Ocak 2022 tarihine kadar cüzdanlarında bulunan XRP varlıklarını çekmeleri gerektiğinden bahsedildi. Kararın nedeni olarak da ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile Ripple arasında devam eden davaya işaret edildi.

XRP fiyatının bir türlü hedeflenen fiyat seviyesine ulaşamadığı biliniyor. 2020 senesinin sonlarında ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile Ripple arasında başlayan dava sürecinin, XRP fiyatını olumsuz yönde etkilediği görülüyor. XRP fiyatının, söz konusu dava yüzünden baskılandığı ifade ediliyor. Süregelen dava nedeniyle kripto para borsalarının XRP’yi delist etmesi de durumu daha karmaşık bir hale getiriyor.

XRP yorum başlığı altında davanın Ripple şirketi tarafından kazanılması halinde neler olacağına yer verilebilir. Ripple şirketinin davayı kazanması durumunda XRP ralli yapabilecek mi? Mesela Real Vision CEO’su Raoul Pal, konu ile ilgili yaptığı açıklamada, Ripple şirketinin bu davadan başarılı çıkması durumunda söz konusu şirketi kimsenin tutamayacağını söyledi.

Davanın başlamasıyla birlikte XRP yatırımı yaptığını belirten Pal, XRP fiyatının düşmesiyle birlikte bu durumu bir fırsat olarak değerlendirdiğini dile getirdi. Pal, Ripple projesinin geniş bir kullanım alanına ve kullanışlı bir ödeme sistemine sahip olduğunu ifade ederken, söz konusu projenin çok katmanlı olduğuna işaret etti.

Davanın Ripple şirketi lehine sonuçlanması halinde XRP fiyatında ciddi anlamda bir ralli yaşanabileceğini vurgulayan Pal, belirli aralıklarla XRP fiyatının düştüğünü ama bu projenin sağlam bir altyapıya sahip olduğunu dile getirdi. Pal, XRP fiyatında önemli ölçüde artış yaşanacağını düşündüğünü belirtirken, kısa bir süre içerisinde söz konusu fiyatın 10 kat artış gösterebileceğini söyledi.

XRP fiyatının yatırımcıları uzun süredir hayal kırıklığına uğrattığı biliniyor. XRP fiyatı, tüm zamanların en yüksek seviyesine en son 4 Ocak 2018 tarihinde 3,84 dolar ile ulaşmıştı. O zamandan beri buhran sürecinde olduğu söylenebilir. Yatırımcılar, XRP fiyatının 2022 senesinde patlak verip vermeyeceğini merak ediyor.

Michael van de Poppe olarak bilinen kripto para analisti, 2022 yılında XRP fiyatının beklentileri karşılayabileceğine işaret etti. Ripple projesinin en köklü projelerden biri olduğunu kaydeden analist, XRP fiyatının şu anda gerçek değerinin çok altında işlem gördüğünü dile getirdi.

Popüler analist, 2022 senesinin büyük bir önem arz ettiğine dikkat çekerken, XRP fiyatının gelecek sene muhtemelen 4 doları geçeceğini belirtti. XRP fiyatı ile ilgili abartılı hedefler konulduğunu ifade eden analist, bu fiyatın 100 dolara kadar yükselmenin çok güç olduğunu aktardı.

XRP son dakika yorumlar söz konusu kripto para birimi ile ilgili görüşleri yansıtıyor. XRP Ekşi Sözlük yorumları şu şekilde:

XRP fiyatının 5 dolara ya da 10 dolara çıkması çok zor. Kısa vadede 1,50 dolara yükselmesi bile büyük bir başarı olacaktır. Önceden fiyatı çok daha düşükken alıp satmıştım. Şu anda elimde XRP bulunmuyor. Fakat bana “Bitcoin 100,000 dolara mı yükselsin yoksa XRP 10 dolara mı çıksın?” diye sorsalar ben ikincisini seçerim. Bu kesinlikle dünyanın geleceği için daha hayırlı olacaktır. Bitcoin ve Ethereum çevreye zarar veriyor. Fakat XRP’de böyle bir durum yok. Hisse kanıtı kullanıyor.”

“XRP’ye göre daha iyi alternatiflerin mevcut olduğunu düşünüyorum. Bu durumda XRP almak kesinlikle yerinde saymak olacaktır.”

“Loopring alınca iki gün içerisinde yüzde 30 kâr ediyorsun ama XRP’nin orta vadede büyük para bırakması çok güç. Kısa vadede de zarar ettiriyor.”

XRP fiyatı bir senedir aynı seviyelerde dönüp duruyor. Yukarı yönlü bir hareket için girişimde bile bulunmuyor. İnsanların XRP ile ilgili nasıl yüksek beklentiler içerisine girebildiklerini anlamıyorum. Çok ilginç geliyor.”

“Ripple davası lehine sonuçlanırsa büyük bir ralli yapacak. Aleyhine bir sonuç çıkarsa da dibi bulacak. Boşuna geleceğin Ethereum’u denmiyor.”

“Sözde 2013 senesinden beri dünyayı değiştiriyor. Kaç yıl oldu hala değiştiremiyor. Bütün borsalar delist edecek en sonunda. Piyasa değerinin önemli bir kısmını önceden içeride kalmış olan yatırımcılar meydana getiriyor. Fiyat hareketini de anca onlar yaptırabilir. Günümüzde birçok iyi proje varken XRP’nin geniş çapta yeni yatırımcı çekmesi çok zor. Piyasanın en yüksek olduğu zamanda bile minimum seviyede büyüme kaydedecekti. Uzun vadede elinizde tutmayın. Hatta zararına bile olsa satın.”

XRP neden düşüyor son dakika… XRP fiyatının düşmesindeki en büyük etken olarak ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile Ripple şirketi arasında devam eden dava gösteriliyor. Söz konusu dava nedeniyle XRP fiyatının uzun süredir baskı altında kaldığı ve bir türlü ivme kazanamadığı görülüyor.

Kripto para borsaları da bu dava yüzünden endişelenerek XRP’yi delist etmeye başladı. Bu durumun nereye kadar devam edeceği ise bilinmiyor. Bu duruma genel piyasadaki düşüş de eklenince işler iyice içinden çıkılmaz bir hale geliyor.

ABD Merkez Bankası FED tarafından 2022 yılında üç defa faiz artırımı yapılacak olması ve diğer merkez bankalarının da yüksek enflasyonu kontrol altında tutmak için faiz oranlarını artırmaları paniğe neden oluyor. Riskten kaçınma nedeniyle Bitcoin (BTC) ve altcoinlerin fiyatlarında düşüş yaşanıyor. Piyasada yaşanan belirsizlik yatırımcıların dikkatini çekiyor.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile Ripple arasındaki davanın Ripple lehine sonuçlanması durumunda XRP fiyatında artış yaşanması bekleniyor. Aksi bir durumda ise XRP fiyatının ciddi oranda düşmesi söz konusu olabilir.

XRP fiyatı ile ilgili kısa ve uzun vadeli tahminler, genel olarak yatırımcılara fikir veriyor. Ripple ne kadar yükselir? Digital Coin Price tarafından yapılan tahminlere göre, XRP fiyatının, 2022 yılında 1,58 dolara, 2023 yılında 1,78 dolara, 2024 yılında 2,01 dolara, 2025 yılında 1,86 dolara, 2026 yılında 2,86 dolara, 2027 yılında 3,55 dolara, 2028 yılında ise 4,2 dolara kadar yükselmesi bekleniyor.

Wallet Investor tarafından yapılan tahminlere göre, XRP fiyatının, 1 yıl içerisinde 1,488 dolara, 5 yıl içerisinde 3,853 dolara kadar yükselmesi bekleniyor.

Gov Capital tarafından yapılan tahminlere göre ise XRP fiyatının, 1 yıl içerisinde 1,469 dolara, 5 yıl içerisinde 5,405 dolara kadar çıkması bekleniyor.

XRP Coin geleceği nasıl olacak? Bunun için birbirinden farklı tahminlere göz atılabilir.

Digital Coin Price tarafından yapılan tahminlere göre, XRP fiyatının, 2022 yılının Ocak ayında ortalama 1,63 dolar, Şubat ayında ortalama 1,56 dolar, Mart ayında ortalama 1,74 dolar, Nisan ayında ortalama 1,39 dolar, Mayıs ayında ortalama 1,74 dolar, Haziran ayında ortalama 1,44 dolar, Temmuz ayında ortalama 1,63 dolar, Ağustos ayında ortalama 1,59 dolar, Eylül ayında ortalama 1,6 dolar, Ekim ayında ortalama 1,58 dolar, Kasım ayında ortalama 1,47 dolar ve Aralık ayında ortalama 1,57 dolar seviyesinde olması bekleniyor.

Digital Coin Price tarafından yapılan tahminlere göre, XRP fiyatının, 2023 yılının Ocak ayında ortalama 2,01 dolar, Şubat ayında ortalama 2,06 dolar, Mart ayında ortalama 2 dolar, Nisan ayında ortalama 1,69 dolar, Mayıs ayında ortalama 1,67 dolar, Haziran ayında ortalama 1,59 dolar, Temmuz ayında ortalama 1,34 dolar, Ağustos ayında ortalama 1,42 dolar, Eylül ayında ortalama 1,92 dolar, Ekim ayında ortalama 2,12 dolar, Kasım ayında ortalama 1,8 dolar ve Aralık ayında ortalama 1,7 dolar seviyesinde olması bekleniyor.

TradingBeasts tarafından yapılan tahminlere göre, XRP fiyatının, 2023 yılının Ocak ayında ortalama 1,30177 dolar, Şubat ayında 1,29461 dolar, Mart ayında ortalama 1,28689 dolar, Nisan ayında ortalama 1,27682 dolar, Mayıs ayında ortalama 1,26539 dolar, Haziran ayında ortalama 1,25166 dolar, Temmuz ayında ortalama 1,23625 dolar, Ağustos ayında ortalama 1,21787 dolar, Eylül ayında ortalama 1,19659 dolar, Ekim ayında ortalama 1,17280 dolar, Kasım ayında ortalama 1,14430 dolar ve Aralık ayında ortalama 1,14544 dolar seviyesinde olacağı öngörülüyor.

Digital Coin Price tarafından yapılan tahminlere göre, XRP fiyatının, 2024 yılının Ocak ayında ortalama 2,16 dolar, Şubat ayında ortalama 1,88 dolar, Mart ayında ortalama 2 dolar, Nisan ayında ortalama 2,24 dolar, Mayıs ayında ortalama 1,9 dolar, Haziran ayında ortalama 1,77 dolar, Temmuz ayında ortalama 1,92 dolar, Ağustos ayında ortalama1,8 dolar, Eylül ayında ortalama 1,85 dolar, Ekim ayında ortalama 2,27 dolar, Kasım ayında ortalama 2 dolar ve Aralık ayında ortalama 2,33 dolar seviyesinde olması bekleniyor.

TradingBeasts tarafından yapılan tahminlere göre, XRP fiyatının, 2024 yılının Ocak ayında ortalama 1,17874 dolar, Şubat ayında ortalama 1,21209 dolar, Mart ayında ortalama 1,24325 dolar, Nisan ayında ortalama 1,27641 dolar, Mayıs ayında ortalama 1,30830 dolar, Haziran ayında ortalama 1,34098 dolar, Temmuz ayında ortalama 1,37230 dolar, Ağustos ayında ortalama 1,04112 dolar, Eylül ayında ortalama 1,07699 dolar, Ekim ayında ortalama 1,11093 dolar, Kasım ayında ortalama 1,14522 dolar ve Aralık ayında ortalama 1,17768 dolar seviyesinde olacağı öngörülüyor.

XRP fiyatı uzun süredir dar bir aralıkta işlem görüyor. XRP TRY yorum için ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ve Ripple arasındaki davanın sonucu önem taşıyor. Söz konusu davanın 2022 yılında sonuçlanması bekleniyor. Davanın Ripple tarafından kazanılması halinde XRP fiyatı da uçuşa geçecektir.

XRP fiyatı, kritik seviye olan 1 doları geçtikten sonra geri çekildi. Noel döneminde işlem hacmi ve likidite zayıfladıkça XRP fiyatının dar bir aralıkta işlem görmeye devam edeceği düşünülüyor. Ünlü analist Faith Maina, XRP fiyatının, 1,0215 doları görmesinin ardından düştüğüne ve 0,9793 seviyesine kadar gerilediğine dikkat çekti.

XRP fiyatı, dört saatlik grafikte, 25 ve 50 günlük üstel hareketli ortalamaların üstünde işlem görüyor. XRP fiyatı, haftanın başlarında yükselişe geçtikten sonra 200 günlük üstel hareketli ortalamanın üstünde sabit kaldı. Söz konusu teknik göstergelere dayanarak, XRP fiyatının büyük bir ihtimalle ilerleyen seanslarda daha fazla kazanç elde edeceği düşünülüyor.

Ünlü analiste göre, 0,9484 dolar (25 günlük üstel hareketli ortalama) ile 1,0215 dolar (haftanın en yüksek seviyesi) arasındaki bölgeye dikkat edilmesi gerekiyor. Aralığın üstüne yönelik bir hareket, büyük bir ihtimalle direnç seviyesini 1,0708 dolara itecektir. Diğer yandan, aralığın altına yönelik bir hareket ise XRP fiyatının 0,9064 dolar (50 günlük üstel hareketli ortalama) boyunca destek bulmasına neden olabilir.

XRP fiyatının kısa veya uzun vadede nasıl bir tabloya sahip olacağı merak ediliyor. Uzun süredir yatırımcıları hayal kırıklığına uğratan XRP fiyatının, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ve Ripple arasındaki davanın şirket lehine sonuçlanması halinde XRP fiyatında önemli ölçüde yükseliş gerçekleşecektir. Bu nedenle yatırımcıların sabırlı olmaları gerektiği ifade ediliyor.