Anasayfa Rehber Exen Coin (EXEN) Nedir? Nasıl Alınır?

Exen Coin (EXEN) Nedir? Nasıl Alınır?

Rehber

EXEN Coin nedir? EXEN Coin nasıl alınır? İşte söz konusu kripto para birimi ile ilgili aradığınız tüm bilgiler...

Exen Coin (EXEN) Nedir? Nasıl Alınır?

Bitcoin (BTC) piyasaya sürüldükten sonra birçok altcoin ortaya çıkmış, aynı zamanda çok sayıda dijital varlık platformu da hayata geçirilmiştir. Türkiye de bu alanda kendisini göstermeye başlamış ve çeşitli borsa platformları oluşturmuştur.

Bitcoin (BTC), piyasa değeri bakımından en büyük kripto varlık haline gelmiştir. Bitcoin ile başlayan yolculuk, artık inanılmaz sayıdaki varlık ile devam ediyor. Bitcoin’i sık sık duymaya devam ediyoruz. Fakat hayatımızda sadece Bitcoin değil, incelememiz gereken birçok farklı varlık bulunuyor. Şu anda dijital varlık platformlarının kendi para birimlerine sahip olduklarını da görüyoruz.

EXEN Coin Nedir?

Exen Coin (EXEN) Nedir? Nasıl Alınır?

EXEN Coin nedir? sorusuna verilebilecek en basit yanıt şöyledir: Türkiye merkezli kripto para borsası Bitexen'in yerel kripto para birimi. Söz konusu kripto para birimi, Ethereum blockchaini üzerinde ERC 20 token standardıyla piyasaya sürülmüştür. EXEN Coin yani BTXN, ERC 20 protokolünü destekleyen bütün dijital varlık cüzdanlarında saklanabiliyor. Varlığın maksimum arzı 15 milyon olarak açıklanmıştır.  

27 Nisan 2018 tarihinde kurulan Bitexen, ülkenin en eski dijital varlık alım satım platformlarından biri olarak karşımıza çıkıyor. Platformun bütün mimarisi ekip tarafından inşa edilmiştir. Bu da Bitexen'in operasyonel bakımdan özgürlüğe sahip olmasına imkân tanımıştır.  

Bitexen, kullanıcıların ücretsiz bir şekilde EXEN Coin elde etmelerini sağlarken bu kullanıcıların hem kripto varlıkları hem de blockchaini tecrübe etmelerine olanak sağladığını belirtmiştir. Sonuç olarak kitlesel benimsemeye katkıda bulunan Bitexen, BTXN ile farklı kullanım alanları oluşturmayı hedefliyor.

Bitexen Teknoloji A.Ş'nin yarattığı ekosistemin en önemli unsuru olarak kabul edilen EXEN Coin, ücretsiz olarak dağıtılmasıyla ön plana çıkmıştır. Bu sayede teknolojiyi ve platformu deneyimleme fırsatına sahip olan kullanıcılar, Bitexen borsa platformunda BTXN ile çok sayıda avantaj elde edebilmişlerdir.

EXEN Coin, "sadakat projesi" olarak hayata geçirilmiştir. Projede hiçbir token satılmadığı ifade edilirken şirkete ve ekibe ait token tahsisi yapılmadığı belirtilmiştir. BTXN'ler; kullanıcılara kayıt yolunun yanı sıra kampanya ve yarışmalarda kullanılmak amacıyla ayrılmıştır. 

 Yüzdelik PayDağıtılanKalan
Yeni KullanıcılarYüzde 33,3 5,000,000 BTXN0 BTXN
Kampanya & Pazarlama BütçesiYüzde 67,69,005,110 BTXN994,890 BTXN
Bitexen Teknoloji A.ŞYüzde 0 00

Bitexen borsası aracılığıyla sağlanan EXEN Coin harici işlem ücretleri gelirinin yüzde 50'si ile geri alım gerçekleştirilirken EXEN Coin olarak sağlanan işlem ücretleri gelirinin yüzde 100'ü ile geri alım yapılıyor. Geri alımın, dolaşımda bulunan EXEN Coin miktarı sıfırlanana kadar süreceği vurgulanıyor.  

Bitexen borsası üzerinden yapılan işlemler kapsamında ödenen işlem ücretleri, elde bulunan BTXN miktarıyla orantılı bir şekilde iade ediliyor. 100 BTXN'e sahip olan bir kişinin komisyon iadelerinin ardından ödemiş olduğu komisyon oranı, yeniden hesaplama yapıldığı zaman şöyle oluyor: piyasa alıcı (market taker) için yüzde 0,125 ve piyasa yapıcı (market maker) için yüzde 0,075.

Sahip Olunan BTXN Coin Adediİade Oranı
10Yüzde 10
20Yüzde 20
30Yüzde 30 
40Yüzde 40
50Yüzde 50

EXEN Coin Kime Aittir?

EXEN Coin nedir? sorusuna yanıt ararken varlığın kime ait olduğunu belirtmekte de fayda olacaktır. BTXN, Bitexen platformunun yerel kripto para birimi olarak nitelendiriliyor. Bitexen ise Bitexen Teknoloji A.Ş'nin geliştirdiği bir platformdur. Şirket, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ARI Teknokent'te faaliyetlerine devam ediyor.

Platformun kurucuları; Ahmet Kürşat Duygulu, Mehmet Fatih Bilgin, Murat Çelik ve Murat Dağdelen'dir. Bitexen'in CEO'su Yahya Tuğyan Erdem iken yönetim kurulu başkanı ise Kemal Cenk Erdem'dir. Peki, EXEN Coin nasıl alınır?

EXEN Coin Nasıl Alınır?

Exen Coin (EXEN) Nedir? Nasıl Alınır?

EXEN Coin nasıl alınır? Bitexen hesabınızdaki BTXN'eri satmak ya da daha fazla BTXN mi satın almak istiyorsunuz? Bunun için market seçimi menüsüne gidin ve BTXN/TRY alm satım tahtasını açın. Böylece diğer kulllanıcıların girdikleri EXEN Coin alım emirleri ve satış emirleri karşınıza çıkacak.

Piyasa Emri seçeneğini kullanarak güncel piyasa fiyatı üzerinden BTXN alıp satabilirsiniz. Bunun dışında Stop ve Limit Emir seçeneklerini kullanarak dilediğiniz bir fiyat üzerinden alım satım emri oluşturabilirsiniz.  

Alım Satım tahtasında en az 2 EXEN Coin ile işlem gerçekleştirebilirsiniz. Minimum para çekme miktarı 50 Türk Lirası olarak belirlenmiştir. Bahsedilen koşulların yerine getirilmesi halinde kripto para varlıklarınızı banka hesabınıza Türk Lirası olarak çekebilirsiniz.  

EXEN Coin'lerinizi uzun vadeli bir yatırım olarak düşünüyorsanız kripto para varlıklarınızı hesaplarınızda tutabilirsiniz. PRO Tahta üzerinden BTXN/TRY paritesi ile Türk Lirası karşılığında alım satım yapabilirsiniz. Hızlı Al-Sat aracılığıyla 100'ün üstünde parite ile de alım satım gerçekleştirebilirsiniz.  

Geri alım ve yakım işlemleriyle birlikte dolaşımda bulunan coinler azalırken BTXN'in değerinin artırılması hedefleniyor. EXEN Coin nasıl alınır? sorusunu yanıtlarken tamamlanmış olan bir kampanyayı da hatırlayalım.  

EXEN Coin, Bitexen platformunun kullanıcılarına ücretsiz bir şekilde dağıtılmıştır. Borsa üzerinde hesap oluşturan kullanıcılar, doğrulama adımlarını tamamlamalarının ardından EXEN Coin'lerin hesaplarına tanımlandığını görmüşlerdir. Kullanıcılar, istedikleri zaman diğer kullanıcılara tavsiyede bulunarak daha fazla BTXN elde edebilmişlerdir. Tavsiye üzerine katılan yeni kullanıcılar da aynı oranda BTXN sahibi olabilmişlerdir.

Bitexen'de hesap oluşturan kullanıcılara yönelik coin dağıtımları 4 kademe halinde gerçekleştirilmiştir. Her bir kademe, bir önceki kademede yer alan coinlerin tümünün dağıtılmış olması şartıyla başlamıştır. Her yeni kademede dağıtımı gerçekleştirilen toplam coin miktarı sabit kalmıştır. Diğer yandan, kullanıcıların her biri ve tavsiye edilen kullanıcıların her biri karşılığında dağıtılan coin miktarı azalmıştır.  

Daha önce ortaya konmuş protokollere göre 5 milyon coin dağıtımından sonra EXEN Coin dağıtımı tamamlanmıştır. Üyelik ve referans karşılığında düzenlenen BTXN dağıtımı kampanyası 22 Eylül 2020 tarihi itibarıyla sonlanmıştır.  

Exen Coin (EXEN) Nedir? Nasıl Alınır?

Kripto para borsası Bitexen, kullanıcılarının dijital varlık işlemlerinden sağladığı işlem gelirlerinin yarısını ve EXEN Coin alım satımlarından sağladığı işlem gelirlerinin tümünü kullanıyor ve "ücretsiz bir şekilde kullanıcılarına dağıtmış olduğu coinleri platform aracılığıyla geri alıp bunları Ethereum blockchaininde imha ediyor."  

İmha edilen coin miktarları ise platformun web sitesinde paylaşılıyor. Bu süreçte kullanıcıların bakiyelerinde yer alan EXEN Coin'lere direkt olarak müdahale edilmiyor. Geri alım işlemleri, BTXN/TRY alım satım tahtası üzerinde meydana geliyor. Burada kullanıcılar arasındaki alım satımlardan ortaya konan piyasa fiyatı doğrultusunda geri alım emirlerini oluşturan Bixexen, böylece BTXN geri alımını yapıyor.  

Platformun BTXN/TRY alım satım tahtasında oluşturulmuş olan satış emirleri vasıtasıyla geri alımları yapmasından dolayı hesabınızda bulunan BTXN'lerin sizden geri alınması mümkün değildir. Burada satış emri vermediğiniz sürece böyle bir şey söz konusu bile olamaz. EXEN Coin nasıl alınır? sorusunu yukarıda yanıtladık. Şimdi de varlığın güvenilir olup olmadığına bir bakalım.  

EXEN Coin Güvenilir mi?

Ethereum blockchaini üzerinde ERC 20 protokolüyle oluşturulan EXEN Coin'in bu bakımdan güvenilir olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca Bitexen borsası, en üst düzey sistem güvenliği ile kripto yatırımlarınızı ve bütün verilerinizi güvence altına aldığına dikkat çekiyor.  

Platformu geliştiren Bitexen Teknoloji A.Ş, İstanbul Ticaret Odasına kayıtlıdır. Şirket, Türk Hukuku doğrultusunda kurulmuştur. Bağımsız özel hukuk tüzel kişiliğini ifade eden şirket, ticari alanda tümüyle kendi adına hizmet sunuyor. Şirket, bir yurt içi ya da yurt dışı tüzel kişiliği temsil etmiyor.  

Bitexen, Türkiye'de bulunan bankalar ile çalışıyor. Yani hesabınıza dilediğiniz kadar Türk Lirası yatırabilir, ardından kripto ticareti yapabilirsiniz.  

Exen Coin (EXEN) Nedir? Nasıl Alınır? içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)