Facebook kripto para ödeme sistemi geliştirme noktasında kararlı

2 Dakikada Okunabilir


Facebook şüphesiz tüm dünyada en fazla bilinen sosyal medya platformudur. Adını bilmeyen ve duymayan henüz 3 milyardan daha fazla insan olsa da sosyal medya denince akıllı telefon kullanıp Facebook’un adını duymamak ve ne olduğunu bilmemek asla mümkün değildir. Facebook zor zamanlar geçiriyor olsa da, şirket hala bu sektörün gelişimi için büyük bir şirket olarak ve milyarder bir şirket olarak biliniyor. ABD’li devlet yetkilileri ile ciddi sorunlar ve yasal problemler yaşamalarına rağmen milyarder şirketin attığı her adım yine gündemi zorluyor.

Sosyal medya belki de 21. yüzyılın en büyük fenomenlerinden biridir, ancak güvenlik ve özel bilgilerin ele alınması söz konusu olduğunda da büyük sorunlara neden olduğu kesindir ve insanların mahrem ve özel hayatları hakkında büyük, çok büyük sorunlara sebep olduğu konusu gündemdedir. Cambridge Analytics skandalı şirkete bir servete mal oldu ve hala olumsuz sonuçlar doğurarak milyonlarca kullanıcının sosyal medya platformunu tamamen kullanmayı bırakmasına sebep olan bir tartışmaydı. Bu durum, Facebook’un müşterileri platforma çekmek için yeni iş modelleri geliştirmesine neden oldu.

Wall Street Journal’a göre, Facebook kripto para ile ödeme almak için yeni bir sistem test ediyor. Kripto para ve Blockchain teknolojisi çalışmalarında başarılı olan şirketin bu tür sektörleri hedef alarak daha fazla kendi reklamını yapması skandalların unutulmasına normal halk için bir aracılık tanıyor. Facebook yakındaki bir ödeme sistemi, başlatmak için birçok diğer mali firmalar ve tüccarlar ile işbirliği yapmakta olduğu görünür durumdadır.

Facebook, bu projeyi gizlice yürütmek konusunda son derece ihtiyatlı davrandı ve bu konuda hiçbir bilgi paylaşmadı. Bununla birlikte, WSJ tarafından yayınlanan makale, projenin zaten çok gizli olarak yürüdüğü ve basına bu konuda herhangi bir bilgi paylaşılmaması için özel olarak devam ettiğini göstermektedir. Kripto para birimleri ile ödeme almak isteyen Facebook’un bu konuda atacak olduğu her bir adımın değeri kripto para camiası için son derece büyüktür.

Facebook ve iştirak şirketler

E-ticaret sektörü katlanarak büyüyor ve tonlarca yeni şirketi çekiyor, mevcut tüm şirketler mevcut süreçlerini ve hizmetlerini iyileştirmek için yeni teknolojileri kullanmaya ve yeni teknolojilerden yararlanmaya başlamaktadırlar.

Hem blok zinciri teknolojisi hem de kripto para birimleri, e-ticaret pazarına büyük avantajlar sunuyor; bu durum, Facebook gibi şirketlerin, hizmeti denemek isteyen yeni müşterilere hizmet vermede öncü olduklarından emin olmak için en erken adım atan şirketler arasına olmasına sebep oluyor.

Kripto para birimlerinin, WhatsApp ve Instagram’ı da içeren Facebook gibi bir platforma eklenmesinin ardından dünyadaki milyarlarca insan tarafından kullanılması çok mümkün. 800 milyondan daha çok 1 milyar aktif kullanıcı tarafından kullanılan tek başına Facebook kripto paraları güçlendirebilecek tek şirket değil ancak önemli bir şirket. Facebook diğer iştiraki şirketler ile kripto paraları daha fazla yaygınlaştırabilir.


error: Kopyalama Engellendi!