Anasayfa Rehber Fantom (FTM) Nedir? Nasıl Alınır?

Fantom (FTM) Nedir? Nasıl Alınır?

Rehber

Fantom nedir? FTM nedir? Projenin kurucusu, ekosistemi, avantajları ve daha fazlası ile ilgili merak ettiğiniz her şey burada.

Fantom (FTM) Nedir? Nasıl Alınır?

Fantom Coin Nedir?

Fantom, merkeziyetsiz finans (DeFi) uygulamalarının geliştirilmesine yönelik güvenli ve ölçeklenebilir bir akıllı sözleşme platformu olarak karşımıza çıkıyor. Eski blockchain protokollerinin işlem hızları ile ilgili karşı karşıya kaldıkları sınırlamaların üstesinden gelmek amacıyla tasarlanan Fantom, yerel FTM token tarafından destekleniyor. Piyasa meraklıları için Fantom nedir? sorusuna bu şekilde yanıt verebiliriz. Şimdi proje ile ilgili daha fazla bilgi edinmek isteyenler için ayrıntılara iniyoruz. 

Fantom, Asenkron Bizans Hata Toleransı (aBFT) hisse kanıtı (proof of stake/PoS) konsensüs mekanizması kullanan, izin gerektirmeyen bir akıllı sözleşme platformu olarak nitelendiriliyor. Bu şekilde bir yandan ağın verimliliği korunurken diğer yandan hızın en üst seviyeye çıkarılması ve daha düşük bir maliyet ile yüksek güvenlik sağlanması hedefleniyor.

aBFT ağ yapısı, bunu başarmak için üçte iki çoğunluğun kullanımı vasıtasıyla blok doğrulama seviyesinde düğümlerin birlikte çalışabilirliğini teşvik ederek Bizans Hata Toleransı (BFT) ile ilgili sınırlamaların iyileştirilmesine katkıda bulunuyor. Bu da her blok üreticisinin, blokların her birini iki defa onaylaması gerektiği manasına geliyor.

Peki, Fantom hangi problemlere yönelik çözüm sunuyor? Proje, günümüzde geliştiricilerin karşılaştığı maliyet, hız ve güvenlik gibi temel problemlere çözüm getirmeye odaklanıyor. Bununla ilgili olarak geliştirme ekibinin başarılı olduğunu söyleyebiliriz. Fantom, hemen hemen sıfır maliyet ile anında işlemler ve neredeyse sonsuz bir ölçeklenebilirlik sunabiliyor.

Yüksek İşlem Hızı: Genel olarak bloklar uzun bir onay süresine sahiptir ancak Fantom tarafından kullanılan konsensüs mekanizması, bir ya da iki saniye içerisinde onay vererek işlemlerin neredeyse anında sonuçlandırılmasına imkân tanıyor. 

Daha Uygun Fiyatlar: Fantom Vakfının internet sitesine göre; ağdaki para transferleri sadece 0,0000001 ABD Doları tutarındadır. Projenin piyasaya sunduğu en önemli avantajlardan biri düşük ücret yapısıdır. Geliştiriciler, mikro ücret stratejisi sayesinde çok daha az maliyetle hizmet sunabiliyorlar.  

Blockchain Protokollerinde Etkileşimin İyileştirilmesi: Ağın Cosmos SDK ve Ethereum Sanal Makinesi (EVM) ile uyumluluğu, geliştiricilerin onu kendi seçtikleri ağda kullanmalarına imkân tanıyor. Böylece farklı blockchain protokolleri arasındaki etkileşimi geliştiriyor. 

Fantom (FTM) Nedir? Nasıl Alınır?

Fantom Coin Kime Aittir?

2018 yılında Güney Koreli bilgisayar bilimcisi Ahn Byung Ik tarafından kurulan Fantom Vakfı, açık kaynaklı platformun geliştirilmesine öncülük ediyor. 

Vakıf ekibi; etkili ve demokratik bir gelecek için altyapı oluşturma ile ilgili benzer bir vizyona sahip girişimciler, araştırmacılar, mühendisler, tasarımcılar ve bilim insanlarından oluşuyor.

Michael Kong, söz konusu vakfın hem CEO’su hem de CIO’su (bilgi teknolojilerinden sorumlu başkan) olarak görev yürütüyor. Andre Cronje ise DeFi mimarı olarak çalışıyor. 

Fantom Coin Nasıl Çalışır?

Lachesis

Fantom ağının “lidersiz” konsensüs mekanizması “Lachesis” olarak adlandırılıyor. Asenkron Bizans Hata Toleransı (aBFT) konsensüsünü kullanarak daha yüksek bir işlem hızı sunuyor ve ağı güvence altına alıyor. Lachesis protokolünün en önemli özelliği, düğümlerin dünyanın her yerine farklı zaman dilimlerinde dağılmış olması muhtemel olduğundan ağ verilerini farklı zamanlarda işleme kabiliyetidir. 

Modüler bir yaklaşım sergileyen Fantom ağının iş kanıtı ağlarından farklı olan noktası “anında kesinlik”tir. Burada işlemler saniyeler içerisinde sonuçlandırılıyor ve onaylanıyor. Uzun blok onay süreçlerini ortadan kaldıran aBFT konsensüs mekanizması, ağı hem daha hızlı hem de nispeten ölçeklenebilir hale getiriyor. 

Geliştiriciler, Lachesis ile kendilerine ait bir ağ oluşturma katmanı yaratmak zorunda olmadan eşler arası (P2P) uygulamalar oluşturabiliyorlar. Lachesis’in sahip olduğu diğer bazı özellikler ise şu şekildedir:

 • Asenkrondur. Komutlar, katılımcılar tarafından değişen zamanlarda özgür bir şekilde işlenebiliyor.
 • Lidersizdir. Katılımcılar özel bir rol üstlenmek zorunda değildir. Konsensüs protokolüne katılan her düğüm eşittir.
 • Konsensüs mekanizması, düğümlerin üçte biri başarısız olsa bile çalışmaya devam eder.
 • Lachesis, nihaidir yani çıktı anında kullanılabilir. İşlemlerin bir ila iki saniye içerisinde kesinliğe ulaşmasından dolayı blok onayını beklemeniz gerekmez. 

Geliştiriciler, mevcut fikir birliği mekanizmaları tarafından getirilen sınırlamaların üstesinden gelmek amacıyla Lachesis’i oluşturduklarını öne sürüyorlar. Fantom, hızlı kesinliğin yanı sıra yüksek verim ve güvenlik gerektiren merkeziyetsiz uygulamalar (Dapp’ler) için idealdir. Fikir birliği mekanizması, ödemeler ve tedarik zinciri takibi gibi farklı sektörlerde Dapp’ler geliştirmenize ve mevcut ürünlerin geliştirilmiş sürümlerini oluşturmanıza imkân tanıyor. 

Fantom (FTM) Nedir? Nasıl Alınır?

Asenkron Bizans Hata Toleransı (aBFT)

Bizans Hata Toleransı, kötü niyetli katılımcıların ya da yanlış bilgilerin varlığına rağmen herhangi bir ağın konsensüs başarısı vasıtasıyla çalışma kabiliyetini ifade ediyor. Söz konusu kabiliyet, üç bileşenden sadece ikisinin aynı anda mevcut olmasının mümkün olduğunu ileri süren blockchain üçlemi ile sınırlıdır:

 • Ölçeklenebilirlik
 • Güvenlik
 • Merkeziyetsizlik

Fantom ağında düğümler birbirinden bağımsız bir konsensüse ulaşıyor. Bu nedenle hisse kanıtı mekanizması tümüyle lidersiz oluyor. Pratik Bizans Hata Toleransı (pBFT) düğümler arasında paylaşılan mesajların onaylanmış teslimine dayanırken Asenkron Bizans Hata Toleransı (aBFT) ise mesajların kaybolmasına ya da gecikmesine izin veriyor. Bu şekilde ağı dağıtık hizmet reddi (DDoS) saldırılarına karşı koruyor. Öte yandan, işlem gecikmesini azaltarak ağı daha hızlı bir hale getiriyor. Ağda çok fazla iletişim gerekmemesinden dolayı ölçeklenebilirlik artırılıyor. 

DAG (Directed Acyclic Graph) Teknolojisi

Fantom, dünyanın ilk DAG (Directed Acyclic Graph) tabanlı akıllı sözleşme platformudur. Bireysel DAG teknolojisi ile birkaç blok zinciri, ilk (ana) düğüm ile herhangi bir bağlantı ya da sınır oluşturmadan birbirine bağlanabiliyor ve bir arada var olabiliyor. 

Sonuç olarak gecikme sürelerini azaltmak için çok sayıda ihtimal ortaya çıkıyor çünkü bilgilerin bir döngü içerisinde hareket etmesi ya da önceki blok tarafından onaylanıp bir sonrakine geçmesi gerekmiyor. Fantom ile her ağ düğümü, olay bloklarını ve işlem kronolojisini bağımsız olarak kaydeden ayrı bir DAG sahibi oluyor. Bu onaylar ise birlikte Fantom blockchainindeki nihai blokları meydana getiriyor.

Bağımsız düğümler zaman zaman işlemler ve olaylar ile ilgili iletişim kurabiliyor ancak kesinleşmiş blokları onaylamıyor. Fantom ağının işlemleri bu kadar hızlı işlemesine imkân tanıyan yapı budur.  

Fantom (FTM) Nedir? Nasıl Alınır?

Opera

Fantom Opera Zinciri’ndeki ana ağ dağıtım platformu, ağ üzerinde Dapp’leri barındıran açık kaynaklı ve izin gerektirmeyen bir ortamdır. Opera Zinciri, kapsamlı bir akıllı sözleşmeler kabiliyet alanına sahiptir. Ethereum Sanal Makinesi (EVM) ile bütünleşen Opera Zinciri, akıllı sözleşmeler için kullanılan Solidity programlama dilini destekliyor.

Fantom Vakfı, eski blockchainlerin getirdiği sınırlamaları ortadan kaldırmak amacıyla Opera Zinciri’ni geliştirdi. Blockhainler önceden işlemleri sonuçlandırmak için önemli ölçüde zaman gerektiren, olasılıksal kesinliğe sahip iş kanıtı mekanizmalarını kullanıyordu. Bitcoin (BTC) için ortalama kesinlik süresinin yaklaşık 60 dakika olduğunu biliyoruz. Opera Zinciri ise yaklaşık bir ila iki saniye içerisinde kesinliğe ulaşabiliyor. 

Opera, ağın ikinci katmanıdır. Bu katman, bütün geçmiş işlemleri takip etmek için platform tarafından kullanılan hikâye verilerinin yazılması ve ödüllerin dağıtılması gibi işlevleri yerine getiriyor. 

Fantom (FTM) Nedir? Nasıl Alınır?

FTM

FTM, Fantom ağının yerel kripto para birimidir. FTM nedir? sorusunun cevabı en basit haliyle bu şekildedir. FTM Coin satın almak için çeşitli kripto para borsalarını kullanabilirsiniz. Borsa olarak tercih edebileceğiniz Binance üzerinden Tether (USDT), Binance USD (BUSD), Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH) ve Türk Lirası (TRY) karşılığında FTM Coin satın alabilirsiniz. Bunun dışında KuCoin, FTX, Huobi Global, Gemini, Kraken, Uniswap ve Gate.io gibi popüler kripto para borsalarından herhangi birinde hesap oluşturabilir ve FTM Coin alımı gerçekleştirebilirsiniz.

Yukarıda yer verilen herhangi bir borsa üzerinden satın alabileceğiniz kripto para biriminin kullanım alanları şöyle:

1. Ödemeler: Fantom ağının hızlı kesinliği, ödemeleri daha hızlı hale getiriyor (yaklaşık bir saniye sürüyor). Öte yandan, düşük maliyetler ve yüksek verim de FTM’yi para alışverişi için mükemmel kılıyor. 

2. Yönetişim: Zincir üstü yönetişim için FTM gereklidir. Staking yapan kişiler, bir yandan yönetişim vasıtasıyla iyileştirmeler ve değişiklikler önerebilirken diğer yandan oy kullanabiliyor. Fantom tümüyle izin gerektirmeyen ve lidersiz bir merkeziyetsiz ekosistemdir. Bu nedenle zincir üstü yönetişim, bütün ağ kararlarından sorumlu oluyor. Yönetişim token olarak bilinen FTM, oylama sürecinin bir parçası oluyor.

3. Staking: FTM, staking yapmak için kullanılıyor. Bu şekilde ağı güvence altına almak mümkün oluyor. Katılımcılar, herhangi bir özel yazılım ya da donanım gerekmeden ödül olarak FTM tokenlarını alabiliyor. Söz konusu katılımcılar, bunu bilgisayarlarından ya da telefonlarından yapabiliyor. En az 1 FTM’ye sahip olan herkes Fantom ağında staking yapabiliyor. Staking için süreç şu şekildedir:

 • FTM’yi destekleyen bir cüzdanda oturum açın. 
 • FTM’nizi bir borsadan Opera adresine transfer ederek cüzdanınıza yatırın. 
 • Bir doğrulayıcı seçin. Yüzde 4,5’ten yüzde 13,9’a kadar staking ödülleri kazanmak için FTM’nizi kilitleyebilirsiniz (iki hafta ya da bir yıl için). 

Doğrulayıcı düğümler, ağın kritik bir parçasıdır. Bu nedenle bir düğümü de çalıştırabilirsiniz. Bunun için şunlar gerekli oluyor:

 • Minimum 1,000,000 FTM.
 • Maksimum doğrulayıcı boyutu, self-stake miktarının 15 katıdır.
 • Minimum donanım gereklilikleri, 1,5 TB Amazon EBS genel amaçlı SSD (gp2) depolama alanı (ya da eşdeğeri) ve AWS T2.large EC2 (ya da eşdeğeri) şeklindedir. 

4. Ağ ücretleri: Fantom akıllı sözleşmelerini uygulamak ya da yeni ağlar oluşturmak için ortaya çıkan ücretleri ve hatta işlem ücretleri gibi ağ ücretlerini ödemek amacıyla FTM kullanılıyor.  Fantom ağındaki ücretler çok düşüktür. Yine de kötü niyetli aktörler için sisteme girişi fazlasıyla maliyetli bir hale getirerek saldırganları uzak tutmayı başarıyor. 

Fantom (FTM) Nedir? Nasıl Alınır?

fWallet

Fantom, aynı zamanda fWallet olarak bilinen kendi resmî cüzdanını kullanıma sundu. fWallet ile hem FTM tokenlarınızı gönderebilir, alabilir ve stake edebilir hem de yönetişime kolay bir şekilde katılabilirsiniz. Bunun dışında direkt olarak fWallet ana sayfasından Fantom DeFi ekosistemine giriş ve çıkış yapabilirsiniz. 

Fantom Coin Avantajları Nelerdir?

Fantom ağının ödemeler, DeFi, kurumsal uygulamalar ve tedarik zinciri yönetimi için ideal olduğu ispatlanmıştır. Projenin avantajlarını şu şekilde sıralayabiliriz:

Ölçeklenebilirlik: Fantom, ölçeklenebilirlik bakımından en iyi performans gösteren ağdır. Neredeyse anında işlemler sağlayan ağda kullanıcılar, yaklaşık bir saniyelik kesinlik süresinin (TTF) tadını çıkarıyorlar. Geliştiriciler, ağın olgunlaşmasıyla birlikte saniyede 300,000 işlem (tps) yürütme gibi bir hedef ortaya koymuşlardır. Fantom, bu şekilde bazı büyük ödeme işlemcilerinin oldukça ilerisinde konumlanmayı başaracaktır. 

Gelişmiş akıllı sözleşmeler: Fantom, Ethereum’un akıllı sözleşmelerinin en iyi taraflarını alıp daha fazla özellik ilave ediyor. Fantom akıllı sözleşmeleri; işlemlerin doğruluğunu takip edebiliyor, davranışa dayalı bir kanıt temeli meydana getirebiliyor ve önceden programlanmış talimatları etkili bir şekilde yürütebiliyor.

Esneklik: Ölçeklenebilirliği ve verimliliği sayesinde Fantom, çok sayıda endüstride uygulanabilir hale geliyor. Akıllı ev sistemleri, kaynak yönetimi, trafik yönetimi, eğitim, sağlık, çevresel sürdürülebilirlik ve kamu hizmetleri gibi kullanım alanları hala devam ediyor. 

Fantom (FTM) Nedir? Nasıl Alınır? içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)