Genel

Fast Sistemi Hangi Bankalarda Var?

Fonların anlık ve sürekli transferi, yani bilinen adı ile: Fast. Son dönemin en önemli gelişmelerinden bir tanesi olduğunu hatırlatmak isteriz. Fast ile birlikte sizler de 7 gün 24 saat boyunca aralıksız para transferi yapabilecek ve aslında eft’nin tarihe karıştığı gerçeğini göreceksiniz. Henüz limitler çok düşük ancak kısa süre içerisinde bu konu ile ilgili de bir geliştirme ve güncelleme getirilecektir. Pilot uygulama olarak gayet başarılı ve hali hazırda çok sayıda bankanın bu hizmeti yani fast hizmetini sunduğunu da görebiliyoruz.

 • Denizbank
 • TEB
 • Garanti Bankası
 • Akbank
 • İş Bankası
 • Ziraat Bankası
 • Yapı Kredi
 • Finansbank
 • Vakıfbank
 • Kuveyttürk

Fast Sistemi Nedir?

Az önce açılımını yaptık ve dilerseniz bir kez daha ifade etmiş olalım. Fonların anlık ve sürekli transferi olarak basit bir tanımlama yapmak mümkün. Malumunuz, hafta sonu geldiğinde farklı bankalara para transferi yapamıyordunuz. Eft, Pazartesi günü mesai saatleri içerisinde hesaba ulaşıyor ve 2 gün boyunca beklemek durumunda kalıyordunuz.

Fast sistemi EFT’yi geride bırakacak bir yenilik ve banka müşterilerinden tam puan alan bir çalışma. Artık sizler de hafta sonu para transferi yapabilecek ve farklı bankalar arası işlemlerinizde de herhangi bir şekilde zaman kaybı yaşamamış olacaksınız. Büyük bir kolaylık olduğunu düşünüyoruz ve gün içerisinde çok sayıda para transferi gerçekleştiren kimseler için de gayet önemli bir artı detay olduğunu düşünüyoruz.

Fast Sistemi Ne İşe Yarar?

Fast sistemi, farklı bankalar arasındaki para transferinin hafta sonu da gerçekleşmesine yardımcı olan ve aynı zamanda mesai saati dışında da işlem yapabilmenize yardımcı olan bir uygulamalar bütünüdür. Vakıfbank hesaplarınızda saat 20:30’da Teb hesabına transfer yapmak istediğinizde ertesi günü beklemek zorunda kalıyordunuz.

Fast sistemi ile birlikte zaman kaybı yaşamayacaksınız ve 1000 liraya kadar gönderim yapabileceksiniz. Merkez Bankası’nın yaptığı açıklama doğrultusunda limitin 1000 liraya yükseltildiği müjdesini de vermek isteriz. Fast kullanımını mümkün hale getiren bankalar aracılığı ile sizler de gönderimlerinizi dilediğiniz an hızlı ve güvenli bir şekilde yerine getirebiliyorsunuz. Günümüzde fast sistemi birçok farklı bankada mevcut ve yazımızın başına göz atarsanız eğer bu listeye de daha kolay bir şekilde erişim sağlayabileceksiniz.

Fast Sistemi Ücreti 2021

Birçok bankanın resmi sitesini ziyaret ederek edindiğimiz bilgiler doğrultusunda fast uygulamasının ücretsiz olduğunu görebiliyoruz. Ziraat Bankası bunlardan biri ve canlı destek ekibi ile yaptığımız görüşmelerde de bunu teyit etmiş olduk. Fonların anlık ve sürekli transferi olarak tanımladığımız fast ile birlikte sizler de mesai saatleri dışında dahi işlem yapabiliyorsunuz.

Para transferlerinde herhangi bir ücretlendirme ya da kısıtlama durumu bulunmuyor. Hafta sonu bile işlem yapabiliyorsunuz. Limit konusunda az sonra daha detaylı bir şekilde bilgi veriyor olacağız. İnanıyoruz ki var olan limitler de yakın gelecekte arttırılacak ve daha yüksek rakamları da anlık ve daha güvenilir bir şekilde karşı tarafa aktarabiliyor olacaksınız.

Bu İçeriğimizi Mutlaka Okumalısınız!!  T.C. Kimlik No ile Mavi Kart Sorgulama

Fast Sistemi Limiti 2021

Tüm bankalarda an itibarıyla bu limitin 1000 lira olduğunu bir kez daha hatırlatmak isteriz. Sizler de mesai saatleri dışında para transferi yapmak isterseniz eğer bu işlemlerinizi 1000 liraya kadar sorunsuz bir şekilde yerine getirebiliyorsunuz. Eft işlemini tozlu raflara taşıyacak olan bu uygulama, hem bankalardan hem de kullanıcılardan tam puan almayı başardı.

Bu arada pilot uygulama olarak devreye giren fast, kısa süre içerisinde kabul gördü ve an itibarıyla kusursuz bir şekilde aktarımlar gerçekleşiyor. Fast sistemi ile birlikte anlık transferler daha hızlı ve anında ödeme almak isteyenler için de harika bir fırsat olduğunu düşünüyoruz. Yeni dönem ile birlikte tüm bankalar bu hizmeti sunuyor olacaktır.

Fast Sistemi Hangi Bankalarda Bulunuyor?

Aktif olarak hizmetlerine devam eden birçok bankada bu sistemin hali hazırda uygulandığını hatırlatmak isteriz. Fast sistemi ile birlikte sizler de dilediğiniz an para transferi yapabiliyorsunuz. Bunun için herhangi bir ücret ödemenize de gerek yoktur ve en azından Ziraat Bankası müşterileri için durum bu şekilde. Dilerseniz liste halinde de bu bankalara yer verelim ve soru işaretlerini ortadan kaldırmış olalım.

 • Denizbank
 • TEB
 • Garanti Bankası
 • Akbank
 • İş Bankası
 • Ziraat Bankası
 • Yapı Kredi
 • Finansbank
 • Vakıfbank
 • Kuveyttürk

Bu bankaların sayısı artacaktır ve bizler de listede güncelleme yaparak sizlere bilgi vermeye devam edeceğiz.

Fast Sistemi Nasıl Kullanılır?

Fast sistemi katılımcısı olan yani bu hizmeti sağlayan bir bankada hesabınızın bulunması gerekiyor. Telefon numaranıza ödeme almak isterseniz eğer kolay adres sistemine cep telefonu numaranızı kayıt ettirmeniz gerekiyor. Banka hesabınız ile eşleştirilecek olan numara sayesinde sizler de cep telefonu numaranıza ödeme alabiliyor olacaksınız. Fast işlemi için yerine getirmeniz gereken şartlar bu şekilde karşınıza çıkıyor.

Bankalar ile birlikte müşterilerine de büyük bir kolaylık sağlayan ve para transferini daha hızlı hale getiren uygulama, an itibarıyla başarılı bir şekilde yürütülüyor ve daha da önemlisi tam puan almış durumda. Henüz kullanmıyorsanız sizler de tanımlama işlemini yapabilir ve ödemelerinizi daha hızlı bir şekilde alabilirsiniz.

Fast Sistemi Ücretli mi?

Bu konuda net bir bilgi bulunmuyor fakat Ziraat Bankası resmi sitesini ziyaret ettiğimizde fast sisteminin ücretsiz olduğunu görebiliyoruz. diğer bankalar bu konuda herhangi bir açıklama yapmıyor. Kaynaklara göz atıldığında ise fast sisteminin her bankada ücretsiz olduğunu görebiliyoruz ancak az önce de söylediğimiz gibi net bilgiler değil ve kaynakların güvenilir olmadığını düşünüyoruz.

Fast sistemi ile birlikte sizler de en fazla 1000 liralık transfer yapabiliyorsunuz. Kademeli olarak arttırılan limit sayesinde 1000 liralık bir rakam karşımıza çıkıyor. İnanıyoruz ki yakın gelecekte bu rakam daha da artacak ve para transferlerindeki kısıtlamalar da ortadan kalkacaktır.

Fast Sistemi Ne Zaman Çıktı?

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası açıklaması ile birlikte 18 Aralık’ta pilot uygulama olarak devreye girdi. Kısa süre içerisinde başarılı bir şekilde uygulandığını görebiliyoruz. aslında yıllardır beklediğimiz bir gelişmeydi ve son dönemde atılan adımlar ile birlikte resmiyet kazandığını da hatırlatmak gerekiyor. 7 gün 24 saat aralıksız transfer işlemi yapmak isteyenler için harika bir fırsat olduğunu bir kez daha dile getirmek isteriz.

Bu İçeriğimizi Mutlaka Okumalısınız!!  Protesto Olan Senet Sicile İşler mi?

8 Ocak 2021 tarihine gelindiğinde ise Fast sistemi resmiyet kazanarak kullanıma sunuldu. 50 lira gibi bir limit ile adım atıldı ve şu an kademeli artış doğrultusunda fast sistemi üzerinden sizler de 1000 liralık transfer yapabiliyorsunuz. Kullanım kolaylığının yanı sıra sunduğu avantajlar ile de binlerce banka müşterisine hizmet vermeye devam ediyor. dilerseniz sizler de mesai saatleri dışında işlem yapabilirsiniz.

Fast Sistemi ile Haftasonu EFT Yapılır mı?

Fast sistemini avantajlı hale getiren en önemli hususlardan bir tanesi de kesinlikle budur. Daha önceki yıllarda hafta sonu işlem yapmanıza izin verilmiyordu. Yani para transferiniz kayda alınıyor fakat ilk iş günü mesai başlangıcında transfer gerçekleşiyordu. Fast sistemi ile birlikte mesai saati kavramı da ortadan kalktı ve saat kaç olursa olsun sizler de para transferini anlık gerçekleştirebiliyorsunuz.

Şu an için 21 banka entegrasyonu sağlamış durumda ve inanıyoruz ki faaliyetlerine devam eden diğer bankalar da bu sisteme dahil olacak ve artık müşterileri de diledikleri an işlem yapabilecekler. Yalnızda hafta sonu değil, akşam saatlerinde, gece yarısı yani dilediğiniz her an işlem yapabileceğiniz bir uygulama olduğunu bir kez daha hatırlatmış olalım.

Fast Sisteminin EFT’den Farkı Nedir?

Eft sisteminde hafta sonu para transferi yapmak istediğinizde işlem sıraya alınıyor ve ilk iş gününde yani Pazartesi sabahı 09:00’da aktarım tamamlanıyordu. Fast sisteminde ise saat kaç olursa olsun saniyeler içerisinde transfer yapabiliyorsunuz. Diyelim k Cumartesi günü para transferi yapmak istediniz. Sizler de fast özelliğini kullanarak aktarımı aynı gün aynı saat yapabilirsiniz. İlk iş gününü beklemek zorunda değilsiniz.

Fast sisteminde limit ilk olarak 50 lira şeklinde belirlendi ve kademli artış ile birlikte an itibarıyla 1000 liralık bir üst limit tutarı söz konusu hale geldi. Sizler de 1000 liraya kadar olan transfer işlemlerinizi fast aracılığı ile yapabilir ve bu sayede zaman kaybı yaşamamış olursunuz.

Fast Sistemi Güvenli midir?

Tabii ki güvenli. Eft sisteminin gelişmiş versiyonu olarak da tanımlama yapmak mümkündür. En nihayetinde bankalar aracılığı ile işlem yapıyorsunuz ve güvenlik sorunu gibi bir durum da asla ve asla söz konusu olmayacaktır. Az önce de dile getirdiğimiz gibi şu an için 21 banka aktif olarak fast sistemini sunmaya devam ediyor. 1000 liraya kadar transfer işlemi yapabiliyorsunuz ve ertesi gün olduğunda limitiniz güncellenecektir.

Ziraat Bankası bu işlem için yani fast hizmeti için herhangi bir ücret talep etmiyor. Fast sistemi sayesinde sizler de transfer işlemlerinizi bekletmek zorunda kalmayacaksınız. Yalnızca hafta sonu değil, gece yarısı ya da sabahın erken saatlerinde de transfer yapabiliyor olacaksınız.

Her Bankada Fast Sistemi Var mı?

21 banka entegrasyonu sağlamış durumda ve dışarıda kalan yani henüz fast hizmeti sunmayan bankalar da kısa süre içerisinde bu uygulamaya dahil olacaktır. 1000 liraya kadar para transferi yapabileceğiniz fast sistemi sayesinde sizler de anlık gönderimi daha hızlı ve aynı zamanda çok daha güvenli bir şekilde yerine getirebiliyorsunuz.

Ocak ayı başında resmiyet kazanan ve pilot uygulamanın sonra ermesi ile birlikte birçok banka tarafından sunulan bu hizmet, bankaların yanı sıra kullanıcılardan da tam puan almayı başardı. Eft sistemi tarihe karışacak ve inanıyoruz ki yakın gelecekte birçok insan fast sistemini kullanmayı tercih ediyor olacaktır.

Bu İçeriğimizi Mutlaka Okumalısınız!!  Anadolubank IBAN ve Hesap No Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Fast Sistemi ile Para Gönderme Nasıl Yapılır?

Kolay adres tanımlama işlemini yaptıktan sonra sizler de mobil uygulama aracılığı ile ‘’Para gönderme-anlık ödeme gönder’’ adımlarını eksiksiz takip ederek fast uygulamasından faydalanabilirsiniz. Elbette her bankada işlemler farklılık gösterecektir ancak mobil uygulamaya giriş yaptığınızda fast ibaresinin yer aldığını görebilirsiniz ve tıklamanız yeterli olacaktır.

Fast ile Şimdi Gönder Ne Demek?

Bulunduğunuz zaman dilimi içerisinde gönderim yapmak anlamına geliyor. Yani saat 19:53’te işlem yapıyorsanız ‘’Şimdi gönder’’ ayrıcalığı sayesinde 19:53’te ödeme doğrudan karşı tarafa aktarılıyor olacaktır. Bunun dışında kullanım gerçekleştirdiğiniz takdirde zaten eft hizmeti almış oluyorsunuz ve bu tür durumlarda ilk iş günü içerisinde para transferi gerçekleştirilecektir.

Fast uygulamasının en önemli artılarından bir tanesi kesinlikle budur. Acil nakit ihtiyacına yanıt almak ya da yanıt vermek adına sizler de dilediğiniz an gönderim yapabiliyorsunuz. Az önce de dile getirdiğimiz gibi an itibarıyla 21 banka bu hizmeti sunmaya devam ediyor ve yakın gelecekte diğer bankalar da fast sisteminde yerini alıyor ve bu hizmeti sağlıyor olacaktır.

Fast Para Transferi Ne Zaman Başladı?

18 Aralık 2020 tarihinde pilot uygulama ile birlikte süreç başlatıldı. 50 lira olarak belirlenen limit doğrultusunda banka müşterileri transferlerini sorunsuz bir şekilde yerine getirdi. Uygulamanın sorunsuz ve daha da önemlisi güvenli bir şekilde işlediği tespit edildikten sonra 8 Ocak 2021 tarihi itibarıyla uygulama resmiyet kazandı ve 21 banka entegrasyonu sağlayarak bu hizmeti sundu.

Hali hazırda sizler de anlık para transferi için fast uygulamasını tercih edebilirsiniz. Bu sayede para transferi için ilk iş gününü beklemenize gerek kalmayacaktır. Saat ya da gün fark etmiyor. Dilediğiniz zaman transferi sorunsuz ve hızlı bir şekilde yerine getirebiliyorsunuz. Anlık nakit ihtiyacına hızlı yanıt vermek ve gönderim sağlamak adına özel bir uygulama olduğunu bir kez daha ifade etmek isteriz.

Fast ile Kaç TL Gönderilir?

Fast uygulaması pilot uygulama olarak devreye sokulduğunda bu rakam 50 lira idi. Kademeli artış yapılacak ve limit arttırılacak duyurusu sonrası an itibarıyla bu limitin 1000 liraya yükseltildiğini görebiliyoruz. İlk aşamada gayet ideal bir rakam olduğunu ve ihtiyaçlara olumlu yanıt verdiğini de belirtmek gerekiyor.

Yazımızın genelinde de ifade ettiğimiz gibi bu rakam daha da arttırılacak ve kullanıcı deneyimine de katkı sağlanacaktır. Fast uygulaması ile birlikte hafta sonu ya da mesai dışı saatler fark etmeksizin sizler de işlem yapabiliyorsunuz. Çok sayıda kullanıcıya sahip durumda ve her geçen gün kullanımı biraz daha artıyor. Pilot uygulama döneminde limit az olduğu için eleştirilmişti ve çok fazla insan tercih etmedi ancak bu limitin şu an 1000 lira olması, birçok banka müşterisini harekete geçirmiş durumda. Bankanız bu ayrıcalığı sunuyorsa eğer sizler de transfer işlemlerinizi ne zaman isterseniz yapabilirsiniz ve resmi tatillerde bile online olarak işlem yapabileceğinizi hatırlatmak isteriz.

İçeriğimizin kalitesi nasıl ?
[Toplam oy: Puan: ]
Content Protection by DMCA.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu