Anasayfa Bitcoin FBI Uyardı: Hacker'lar 40 Milyon Dolarlık Bitcoin Satabilir!

FBI Uyardı: Hacker'lar 40 Milyon Dolarlık Bitcoin Satabilir!

Bitcoin

FBI, Lazarus Group tarafından 40 milyon dolarlık Bitcoin satılabileceği yönünde uyarıda bulundu.

FBI Uyardı: Hacker'lar 40 Milyon Dolarlık Bitcoin Satabilir!

Federal Soruşturma Bürosu (FBI), yakın zamanda kripto şirketlerini Lazarus Group ile ilgili son blockchain faaliyetleri hakkında uyaran bir bildiri yayınladı.

FBI, son 24 saat içinde daha çok Lazarus Group olarak bilinen Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti (DPRK) aktörleri tarafından çalınan kripto paraları takip etti. Toplumu uyaran resmî açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

FBI, Kuzey Kore'nin 40 milyon dolardan fazla değere sahip Bitcoin'i nakde çevirme girişiminde bulunabileceğine inanıyor.

Lazarus Group'un Son Kurbanları

FBI Uyardı: Hacker'lar 40 Milyon Dolarlık Bitcoin Satabilir!

FBI soruşturması, Lazarus Group'un çeşitli kripto soygunlarından yaklaşık 1.580 BTC taşıdığını belirtti. Lazarus Group, şu anda varlıklarını altı farklı cüzdan adresinde tutuyor. Bilgisayar korsanları, Sky Mavis'in Ronin Köprüsü ve Harmony'nin Horizon Köprüsü'ne yaptıkları saldırılarla ünlüdür.

Daha yakın bir zamanda Lazarus Group, 22 Haziran 2023 tarihinde ödeme işleme platformu Alphapo'dan sanal varlıkları çaldı. Aynı gün, kripto ödeme hizmeti sağlayıcısı CoinsPaid'i de mağdur eden 37 milyon dolarlık bir hırsızlığa da girişti. 

CoinsPaid, dâhili soruşturmasında bilgisayar korsanlarının ödeme hizmeti sağlayıcısını takip etmek ve incelemek için 6 ay harcadığını ortaya çıkardı. Lazarus Group, soygunu gerçekleştirmek için sosyal mühendislik tekniklerini kullandı. Açıklamada, ayrıca şunlara dikkat çekildi:

Bilgisayar korsanları, Lazarus'un son 100 milyon dolarlık Atomic Wallet soygununda kullandığı taktiklerin ve kara para aklama planlarının aynısını kullandı.

Ayrıca CoinsPaid'in araştırması; fonların çoğunun, Avalanche-C blockchain'inde USDT tokenleri olarak SwftSwap'e çekildiğini ortaya çıkardı. Hemen ardından fonlar, ikinci turda kısmen Ethereum blockchain'ine gönderildi ve Avalanche ve Bitcoin ağlarına da aktarıldı.

FBI, Lazarus Group'u "İfşa Etmeyi" Sürdürecek

FBI Uyardı: Hacker'lar 40 Milyon Dolarlık Bitcoin Satabilir!

FBI, özel sektör kuruluşlarını Lazarus Group adresleriyle ilişkili blockchain verilerini kapsamlı bir şekilde incelemeye çağırdı. Taraflardan bu adreslerle yapılan işlemlere karşı korunma konusunda "dikkatli" olmalarını istedi.

Ek olarak kurum, Kuzey Kore'nin gelir elde etmek amacıyla yasa dışı faaliyetler kullandığını ortaya çıkarmaya ve bunlarla mücadele etmeye devam etmeyi planlıyor. Coinspaid de kurumları altyapı bileşenlerini güncel tutmaya çağırdı. Ayrıca tüm şüpheli faaliyetler için bir izleme ve uyarı sistemi kurulması tavsiye edildi. 

FBI Uyardı: Hacker'lar 40 Milyon Dolarlık Bitcoin Satabilir! içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)
Yürüdükçe Kazandıran Sweatcoin Nedir?
Rehber Banu Fırıncılar
Exen Coin (EXEN) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Kripto Para Grafik Okuma Rehberi
Rehber Banu Fırıncılar
GateToken (GT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Banu Fırıncılar
Trust Wallet Token (TWT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Major Coin Nedir? Major Coin Listesi
Rehber Banu Fırıncılar