FBK 593 BTC bağış aldı!

2 Dakikada Okunabilir


Rusya’nın sürekli olarak hakkında bazı iddialar çıkardığı muhalefet partisi lideri Alexei Navalny, kripto para fonu hakkında açıklama yaptı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkesinde kripto paraları engellemeye yönelik olarak ve vatandaşları kısıtlamaya yönelik her zamanki adımlarını atma kararı alırken Alexei Navalny ise tam tersi bir karar alarak yeni adım attı.

Alexei Navalny kripto paraların ülkenin üst düzey yöneticilerinin yasağını aşacak olduğunu ve kripto paraların Rusya’da kullanımını engellemelerinin mümkün olmadığını düşünen nadir isimlerden birisi.

Donanmada görev alması, avukat ve siyasi hayatı başarılı olan Alexei Navalny, 1976’da doğdu, 2018’de partisi ile beş yıl geçirdikten sonra Geleceğin Partisi’ni kurdu. Partinin ana temaları yolsuzlukla mücadele ve mevcut hükümet ve lideri Vladimir Putin’in sürekli eleştirilmesi ve Rusya ekonomisinin kötüleşmesi, ABD ile ve diğer ülkeler ile ilişkilerin kötüleşmesi üzerine oldu.

Politikacıların yanlışlıklarını düzenli olarak ortaya koyan Yolsuzlukla Mücadele Vakfı (FBK) kurdu. Halka açık olan Bitcoin adresi, üç yıl önce kullanıma sunulduğundan beri, şimdi toplam 593 BTC (şu anda 2,8 milyon ABD Doları değerinde) bağış aldı. Bunların çoğu neredeyse alındıkları kadar düzenli bir şekilde harcanmıştır; bu nedenle, alınan ve nakit paraya dönüştürülen fiili miktarın tahmin edilmesi zordur.

Moskova’da rekor

Ancak bağışlar şeffaflaştırıldı, ancak isimsiz bir Telegram kanalı olan FBK Staffer’s Confession, bu hafta cüzdan incelemesinin yayınlanmasından kısa bir süre önce birkaç büyük bağış aldığını belirtti. Putin yanlısı medya Tsargrad TV kanalında bazı çok açıklayıcı açıklamalarda bulundu.

FBK yöneticisi Leonid Volkov, bazı iddiaları keskin bir dil ile reddetti ve bazı iddiaların kesinlikle yanlış ve yalan olduğunu, bunların taraflı olarak ortaya atıldığını iddia etti.

Kripto paralar ile ilgili olarak Rusya’da yaşanan siyasi başarılı bir süreç sona ermek üzere değil. Putin, kripto paraları ne kadar yasaklamak isterse istesin, aldığı oy oranı ne kadar yüksek olursa olsun Putin’e karşı son yıllarda ciddi ekonomik problemler yaşayan Rus halkı, ülkenin güvenliğe harcadığı parayı iyi ilişkiler kurarak azaltmasının mümkün olduğunu, gereksiz askeri harcamalara yıllardır devam edilmesinin hem ABD ile Rusya’nın arasının bozulmasına sebep olduğunu, hem de ülkede insan hakları gibi konuların iyi uygulanamadığından şikayetçi.

Ülkede kripto paralar konusunda vatandaşların kripto para kullanımı Moskova’da 120.000 kişiyi geçerek yeni bir rekoru kırmak üzere. Ülkede kripto paraların kullanılmasının bir diğer nedeni Rus Rublesi’nin değerinin sık sık düşmesi ve yatırım aracı olarak evde veya bankada para saklamaya yönetim nedeniyle sıcak bakılmaması, bankaların istihbarat kurumlarınca kontrol edildiğine dair şüpheli bazı iddialar olması gerekçe gösteriliyor.

Bazı Rus vatandaşları ise ülkenin elinde olan nükleer bombalara güvenmemesini, ABD ve Avrupa ile savaşa girmeleri durumunda eğer sağ kurtulurlar ise en güvenli yatırım aracının Rusya dışında farklı bir ülkede merkezi olan kripto para borsasına yatırım yapmak olduğunu düşünüyor. Bunları Rus forumlarında dile getiremeyen yatırımcıların düşünceleri ise engellenemiyor.


İçeriğe Nasıl Tepki Verdiniz?

Kızgın Kızgın
40
Kızgın
Şaşkın Şaşkın
40
Şaşkın
Lol Lol
161
Lol
Harika Harika
40
Harika
Korkunç Korkunç
403
Korkunç
Ali Gülle
Hayatımın büyük bir kısmını geçirdiğim İstanbul'dan hemen sonra Avrupa'ya taşınmam ile kripto para sahibi olmam aynı zamana denk geliyor. Avrupa'da kripto paraların daha fazla insana ulaşması ve daha fazla insanın bilgi sahibi olması için buradayım.
error: Kopyalama Engellendi!