Anasayfa Sektörel FCA, 143 Kripto Borsası için Uyarıda Bulundu: Uzak Durun!

FCA, 143 Kripto Borsası için Uyarıda Bulundu: Uzak Durun!

Sektörel

İngiltere'deki Finansal Davranış Otoritesi (FCA), kripto para yatırımcılarına 143 borsadan uzak durmalarına yönelik bir uyarıda bulundu.

FCA, 143 Kripto Borsası için Uyarıda Bulundu: Uzak Durun!

İngiltere, kripto sektörünü düzenlemeye yönelik artan bir ilgi gösterdi. Bu düzenleyici yaklaşımın bir parçası olarak İngiltere'deki Finansal Davranış Otoritesi (FCA), 143 kripto para borsasının adını içeren bir uyarı listesi yayınladı.

Yatırımcılara dikkatli olmaları ve bu firmaları kullanmaktan kaçınmaları tavsiye edildi. Bu liste, Huobi/HTX ve KuCoin gibi önde gelen kripto para borsalarını içermektedir.

Düzenleyici kurum, uyarı listesinde İngiltere'de faaliyet gösteren neredeyse tüm finans şirketlerinin FCA'dan yetki veya kayıt almaları gerektiğine dikkat çekti. Bildirimde; listenin, FCA'dan gerekli yeşil sinyal olmadan faaliyet gösterdiğinden şüphelenilen firmaları içerdiği öne sürüldü. Bunun dışında uyarı listesi çok fazla bilgi vermiyor. 

Listelenen firmalarla herhangi bir iş yapmaktan kaçınmak için basit bir tavsiye yer almaktadır. Ülkenin bu son eylemi, FCA'nın "yüksek riskli finansal ürünlerin tanıtımını düzenleme ve kontrol etme" ve "ticaret firmalarının oyunlaştırılmasını azaltma" yönündeki geniş hedefleriyle uyumludur.

Düzenlemelerin, coğrafi konumlarına bakılmaksızın kripto ile ilgili firmaları kapsayacak şekilde genişletileceğini belirtmek önemlidir. Örneğin, ne KuCoin'in ne de Huobi'nin kökenleri İngiltere'de olup  sırasıyla Singapur ve Çin'de kurulmuşlardır. Düzenleyici otorite, çevrim içi ihlâl listesini daha sık güncellemeye başlayacaktır. FCA, tespit edildikçe listeye saatlik olarak yeni ihlâller ekleyecektir.

FCA, 143 Kripto Borsası için Uyarıda Bulundu: Uzak Durun!

Uyumlu Olmayan Kripto Firmaları İçin Potansiyel Cezai Suçlamalar

Temmuz ayında FCA'da kripto finansal promosyonları yöneten Jayson Probin; uyumsuzluğun, cezai suçlamaların dosyalanmasına yol açabileceği konusunda uyardı ve ekledi:

İngiltere'deki müşterilere yasa dışı tanıtım yapan kişilere karşı güçlü önlemler alacağız. Bu, firmaları uyarı listemize eklemeyi ve web sitelerinin, sosyal medya hesaplarının, uygulamaların ve ihlâlde bulunan diğer tüm promosyonların kaldırılmasını ve yaptırım uygulanmasını talep etmeyi içerebilir.

Bu gelişme, Binance'in İngiltere'deki kullanıcıları için yeni bir alan adı yani domain açmasının hemen ardından geldi. Binance, söz konusu hamlesinde Rebuildingsociety ile iş birliği yaptı.

Rebuildingsociety, S21 düzenlemeleri doğrultusunda kripto ile ilgili pazarlama ve iletişim materyallerini inceleme ve onaylama yetkisine sahip, FCA tarafından düzenlenen bir kuruluştur. Ortaklık; yalnızca İngiltere'deki düzenlemelere uygun Binance ürün ve hizmetlerinin, kullanıcılar tarafından erişilebilir olmasını sağlıyor.

Buna ek olarak OKX ve MoonPay de benzer bir yaklaşım benimsedi. OKX, FinProm uyumluluğuna ilişkin bir açıklama yayımladı. Borsa, yaptığı açıklamada, mevcut token listesini yaklaşık 40 varlığa indirdiklerini ve kullanıcı arayüzlerine risk uyarıları eklediklerini açıkladı.

FCA, 143 Kripto Borsası için Uyarıda Bulundu: Uzak Durun! içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)
Yürüdükçe Kazandıran Sweatcoin Nedir?
Rehber Banu Fırıncılar
GateToken (GT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Banu Fırıncılar
Trust Wallet Token (TWT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Major Coin Nedir? Major Coin Listesi
Rehber Banu Fırıncılar
Ethereum Madenciliği Nedir? ETH Mining Nasıl Yapılır?
Rehber Burak Atik
Binance Nedir? Binance Güvenilir mi?
Rehber Burak Atik