Kripto Para Haberleri

FCA, Yatırımcıları 111 Kayıtsız Kripto Şirketine Karşı Uyardı

Birleşik Krallık Mali Davranış Otoritesi (FCA), Birleşik Krallık'ta lisanssız faaliyet gösteren 100'den fazla kripto para firmasına karşı bir uyarı yayınladı.

FCA, FOMO’nun Kriptoya Artan Yatırıma Neden Olduğunu Söyledi

22 Haziran 2021 Salı günü, FCA’nın icra ve piyasa gözetimi başkanı Mark Steward, City ve Financial Global tarafından düzenlenen sanal City Week 2021’de kayıt dışı kripto şirketleri hakkında uyarıda bulundu. Steward, 111 firmanın düzensiz ve değişken olduğunu ve bunun da onlarla iş yapan yatırımcılar ve finans kurumları için riskli olduğunu belirtti.

FCA yöneticisi şunları söyledi:

“Bize kayıtlı olmadan Birleşik Krallık’ta açıkça iş yapan ve birileriyle iş yapan birkaç firmamız var: bankalar, ödeme hizmetleri firmaları, tüketiciler. Bu çok gerçek bir risk, bu yüzden endişeliyiz.”

Steward ayrıca kripto para birimi endüstrisini 17. yüzyılın rezil lale çılgınlığına benzeterek, yeni yatırımcıların kaybetme korkusu (FOMO) nedeniyle kripto para birimi endüstrisine girdiğini belirtti. FCA yöneticisine göre:

“Birçoğunun şimdi yatırım yapmasının nedeni, bir patlama olabilecek şeyi kaçırma korkusudur. Bu enstrümanların ne kadar uçucu olduğunu bir kenara bırakırsak, her tarafında lale çılgınlığı yazılı.”

Yakın zamanda ders çalışma FCA tarafından yürütülen araştırma, yaklaşık 2,3 milyon Birleşik Krallık vatandaşının şu anda kriptoya sahip olduğunu göstererek 2020’de kaydedilen 1,9 milyondan bir artışa işaret ediyor. Anket Mart ayında, genç Birleşik Krallık bireylerinin bu tür yatırımlarla ilişkili riskleri düşünmeden kripto varlıklarına yatırım yaptığını ortaya çıkardı.

İngiltere Kripto İşletmeleri FCA Kurallarıyla Mücadele Ediyor

İngiltere Kripto

FCA, Birleşik Krallık’ta faaliyet gösteren düzenlenmemiş kripto para birimi değişim platformlarına karşı sert davranmaya devam ederken, finansal düzenleyici, kripto işletmeleri için katı düzenleyici politikalarıyla da tanınıyor. Ocak ayında FCA ilan edildi İngiltere kripto şirketleri için kara para aklama ve terörle mücadele finansmanını denetleyeceğini ve kripto para birimiyle ilgili işletmelerin FCA kurallarına kaydolmasını ve bunlara uymasını zorunlu hale getireceğini söyledi.

Bu arada, Aralık 2020’de FCA bir geçici kayıt rejimi (TRR) ajansla bekleyen lisans başvuruları olan kripto şirketleri için. İngiltere düzenleyicisine göre, uzatma, COVID-19 salgını nedeniyle bu tür başvuruların birikmesini temizlemesi için zaman tanıyacak. Bu kripto firmalarının Temmuz 2021’e kadar faaliyetlerine devam etmelerine izin verildi.

Haziran ayının başlarında, FCA Genişletilmiş Kripto işletmelerinin ticarete devam etmesine izin verirken, bekleyen başvuruları değerlendirmek için Mart 2022’nin sonuna kadar TRR. Ancak FCA, çoğu kripto para borsasının FCA’nın AML standartlarını karşılamadığını ve çok sayıda platformun başvuru isteklerini geri çekmesine neden olduğunu belirtti.

İçeriğimizin kalitesi nasıl ?
[Toplam oy: Puan: ]
Content Protection by DMCA.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu