Anasayfa Kripto Para Haberleri FED, Batan UST ve Sabit Coin Uyarısı Yayınladı

FED, Batan UST ve Sabit Coin Uyarısı Yayınladı

Kripto Para Haberleri

Amerika Birleşik Devletleri Federal Rezervi (FED) USDT, UST ve USDC ve diğer sabit coinleri finansal istikrar için potansiyel bir tehdit olarak adlandırdı.

FED, Batan UST ve Sabit Coin Uyarısı Yayınladı

Açıklamalar, ABD finansal sisteminin istikrarını etkileyen belirli koşulların başlığını taşıyan Federal Rezerv'in Mayıs ayı finansal istikrar raporunda geldi. Raporda FED sabit coinlerin "kaçışlara eğilimli olduğunu" ve kripto para birimlerinin stresli dönemlerinde değer kaybedebilecek veya likit hale gelebilecek varlıklar tarafından desteklendiğinden, para piyasası fonlarının risklerine benzer olduklarını söyledi.

FED:

“Bu güvenlik açıkları, sabit coinleri destekleyen varlıkların riskliliği ve likiditesine ilişkin şeffaflık eksikliği nedeniyle daha da kötüleşebilir. Ek olarak, diğer kripto para birimlerindeki kaldıraçlı ticarette marj gereksinimlerini karşılamak için sabit coinlerin artan kullanımı bunlara olan talepteki oynaklığı ve geri ödeme risklerini artırabilir.”

FED’in yukarıda bahsettiği kaçış, bir hedge fonunun veya başka bir varlık havuzunun yatırımcılardan artan sayıda geri ödeme talebiyle karşı karşıya kaldığı bir durumdur. Fonda bir kaçış birkaç farklı nedenden dolayı gerçekleşebilse de genellikle temel varlıkların zayıf performansının sonucu olarak gerçekleşir.

FED'in yorumları Salı günü kripto paralardaki keskin bir düşüşe denk geldi. O zamandan beri Terra'nın algoritmik sabit coini TerraUSD (UST) ABD doları karşısında sabitliğini hala geri kazanamadı. Sabitlemeyi yeniden istikrara kavuşturma çabaları ile de protokolün yerel tokeni LUNA'da ise çok büyük bir satışla sonuçlandı.

FED, Batan UST ve Sabit Coin Uyarısı Yayınladı

12 Mayıs'ta Tether'in (USDT) de yatırımcılar arasında başka bir satış çılgınlığı görmesinin ardından dolar karşısındaki sabitliğini kaybetmesiyle fiyasko daha da büyüdü. Bugün erken saatlerde USDT 0,94 dolar civarındaydı, şu anda ise 0.994 dolar civarda işlem görüyor.

Janet Yellen Sabit Coin Açıklaması Yaptı

TerraUSD’nin dolara sabitliğini kaybetmesinden bahseden Hazine Bakanı Janet Yellen, sabit coinlerin düzenlenmesi hakkında bir kez daha Kongre'ye başvurdu.

Janet Yellen Salı günkü senato oturumunda, “Bence bu, sabit coinlerin hızla büyüyen bir ürün olduğunu ve finansal istikrar için riskler olduğunu gösteriyor. Gerçekten tutarlı bir çerçeveye ihtiyacımız var” dedi. Jannet Yellen’a sabit coin yasasının yıl sonuna kadar gelip gelmeyeceği sorulduğunda, bu hedefin 'son derece uygun' olduğunu söyledi.

FED, Batan UST ve Sabit Coin Uyarısı Yayınladı içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)