Anasayfa Rehber Finansal Devrimin Anahtarı: Unifi Protocol DAO (UNFI) Nedir?

Finansal Devrimin Anahtarı: Unifi Protocol DAO (UNFI) Nedir?

Rehber

Çoklu zincir destekli DeFi çözümleri sunmayı hedefleyen Unifi Protocol DAO (UNFI) nedir? İşte söz konusu protokol ile ilgili merak edilen tüm ayrıntılar…

Finansal Devrimin Anahtarı: Unifi Protocol DAO (UNFI) Nedir?

Unifi Protocol DAO (UNFI), zincirler arası merkeziyetsiz finans (DeFi) endüstrisini mümkün kılmayı amaçlıyor. Proje, DeFi pazar alanlarını birbirine bağlayarak basit ve düşük maliyetli bir zincirler arası ticaret elde etmeyi umuyor. Bu rehberimizde oldukça umut verici olmasının yanı sıra blockchain dünyasını birleştirmeye ve önemli ölçüde iyileştirmeye yardımcı olabilecek bir amaca sahip olan Unifi Protocol DAO projesinin özelliklerine yer vereceğiz.

Zincirler Arası DeFi'nin Yıldızı: Unifi Protocol DAO (UNFI) Nedir?

Unifi Protocol DAO (UNFI), merkeziyetsiz otonom organizasyon (DAO) etrafında tasarlanmış bir merkeziyetsiz finans (DeFi) yaklaşımı olarak karşımıza çıkıyor. Unifi Protocol DAO; DeFi gelişimi için yapı taşlarını sağlayan, gözetimsiz, birlikte çalışabilir, merkeziyetsiz, çok zincirli akıllı sözleşmelerden oluşan bir gruptur.

Sözleşmeler, işletmelerin kendileri için kolayca benzersiz çözümler oluşturmalarına imkân tanıyan yapı taşlarını sunarak yeni nesil DeFi gelişmelerini mümkün kılıyor. Unifi Protocol, finans dünyasına modern teknolojiyi getirmeyi hedefliyor.

UNFI, Unifi Protocol'e güç veren bir ERC-20 tokenidir. Protokol, yönetişim tokeni olan UNIFI aracılığıyla yönetiliyor. UNIFI, protokol yükseltmelerini teklif etmek ve oylamak için kullanılabiliyor. UNFI sahipleri, referandum önerme ve referanduma katılma konusunda özel haklara sahip oluyorlar. Söz konusu token, ayrıca ödüller kazanmak için stake edilebiliyor.

Unifi Protocol, Sesameseed adlı çevrim içi bir staking topluluğu tarafından hayata geçirilmiştir. Sesameseed ve Unifi Protocol kurucusu olan Juliun Brabon, Buffalo Üniversitesi İngilizce mezunu olmasının yanı sıra geçmişte Ignite World Wide, Jarrow Industries, DrVita.com ve Vit-Best gibi şirketlerde görev yürütmüştür.

Finansal Devrimin Anahtarı: Unifi Protocol DAO (UNFI) Nedir?

UNFI Kullanım Alanları Nelerdir?

Unifi Protocol DAO'nun merkezinde yer alan UNFI, aşağıdakiler de dâhil olmak üzere çeşitli kullanım alanlarına sahiptir:

 • Zincirler arası DeFi uygulamaları oluşturma

UNFI, zincirler arası DeFi uygulamaları oluşturmaya yönelik bir platform olan Unifi Protocol'e güç veriyor. DeFi'nin gerçek bir benimseme için işletmelerin de katılımına ihtiyaç duyacağının farkında olan proje, bu nedenle geliştiricilerin ve ekiplerin kendi benzersiz DeFi çözümlerini oluşturmaları için çok zincirli ve birlikte çalışabilir yapı taşları sağlıyor.

 • Yönetişim

UNFI, protokolün küresel yönetişim modelini (GGM) kolaylaştıran bir yönetişim tokenidir. Adında "DAO" bulunan bir projenin; topluluğunun yönetişime katılmasına izin vermesi, yani token sahiplerinin çeşitli teklifleri oylamalarına veya neyin eklenmesi ya da neyin değiştirilmesi gerektiğine dair kendi tekliflerini sunmalarına olanak sağlaması gerçekten şaşırtıcı olmamalıdır. Bu, çoğu DeFi protokolünün zaten sunduğu bir şeydir. Sonuç olarak Unifi Protocol DAO'nun bir istisna olmadığını söyleyebiliriz.

 • Staking ve ödül kazanma

UNFI, ödül kazanmak için stake edilebiliyor. Ödül, topluluk için bir teşvik işlevini görerek hem protokolün hem de UNFI tokenin büyümesine katkıda bulunmayı sağlıyor. Her ikisi de oldukça standart bir şekilde yapılıyor. Kullanıcıların, tokenlerini kilitlemeleri yani stake etmeleri ya da Topluluk Konseyi Temsilcileri'ne devretmeleri yeterli oluyor. Bu, kullanıcıların projeye destek verdiklerini gösteriyor ve ödüller almalarını sağlıyor.

 • Borç verme ve borç alma

Unifi Protocol, 2021 yılında kendisine ek kapasiteler getirmeye odaklanmıştır. Bu da uLend platformunun tanıtılmasını sağlamıştır. Adından da anlaşılacağı üzere platform; kullanıcıların, UNFI tokenlerini borç vermelerine ve borç almalarına imkân tanıyor. P2P (eşler arası) tabanlı olan platform, tamamen merkeziyetsizdir. Borç verme, en büyük ve en popüler DeFi faaliyetlerinden biri olduğu için bunun hayata geçirilmesi, özellikle zincirler arası bağlamda Unifi Protocol için önemli bir artı olmuştur.

 • Teşvikli likidite havuzu oluşturma

Unifi Protocol, teşvikli likidite havuzu oluşturma özelliğine sahiptir. Bu; kullanıcıların, protokole likidite sağlama karşılığında ödül kazanmalarına olanak sağlıyor.

Finansal Devrimin Anahtarı: Unifi Protocol DAO (UNFI) Nedir?

UNFI Nerede Stake Edilir?

Kullanıcılar, UNFI tokenlerini çeşitli yerlerde stake ederek ödüller kazanabilirler:

 • Binance

Kullanıcılar, UNFI tokenlerini Binance borsasında stake edebilir ve bunun karşılığında staking ödülleri kazanabilirler. Simple Earn'e yatırılan aynı sayıda token, kullanıcıya ödüllerle birlikte iade edilecektir.

 • Kraken

Kraken borsasında UNFI stake etmek, kullanıcıların UNFI varlıklarından ödül kazanmalarını sağlar. Kullanıcılar, bu şekilde kripto paralarından yüzde 25'e kadar kazanç elde edebilirler.

 • IoTeX Delegates

Kullanıcılar, IoTeX Delegates üzerinden UNFI stake edebilir ve ödüller kazanabilirler. UNFI, topluluk yönetişiminin yanı sıra protokol ödüllerine yönelik özel erişim imkânı da sağlar.

 • Unifi Protocol

Kullanıcılar, Unifi Protocol üzerinden UNFI stake ederek yüksek teşvikli likidite ödüllerine ve staking ödüllerine sahip olabilirler. Tokenlerini kilitleyen kullanıcılar, projeye verdikleri destek karşılığında ödül kazanabilirler.

 • StakingCrypto.info

Kullanıcılar, StakingCrypto.info'da UNFI stake ederek ödüller kazanabilirler. Platform; stake etmek ve kripto kazanmak için kullanıcıların en iyi coin'leri ve borsaları bulmalarına imkân tanır. Kullanıcılar, portföylerini optimize etmek için kazançları hesaplama ve geçmiş getirileri analiz etme olanağına sahiptir.

Finansal Devrimin Anahtarı: Unifi Protocol DAO (UNFI) Nedir?

Unifi Protocol DAO'nun Yönetişim Yapısı Nedir?

Unifi Protocol DAO'nun yönetişim yapısı, protokolün küresel yönetişim modelini (GGM) kolaylaştıran UNFI adlı yönetişim tokeni etrafında toplanmıştır. Bu yapı; topluluk üyelerinin, protokolün gidişatında söz sahibi oldukları, merkeziyetsiz bir yapıda tasarlanmıştır. UNFI token, farklı oy hakları ile dört sınıfa ayrılmıştır:

 • A Sınıfı

Bu UNFI token sınıfı, kurucu ekip tarafından tutulur ve devredilemez. A Sınıfı tokenler, en yüksek oy gücüne sahiptir.

 • B Sınıfı

Bu UNFI token sınıfı, erken yatırımcılar tarafından tutulur ve devredilemez. B Sınıfı tokenler, A Sınıfı olanlardan daha düşük bir oy gücüne sahiptir.

 • C Sınıfı

Bu UNFI token sınıfı, topluluk üyeleri tarafından tutulur ve devredilebilir. C Sınıfı tokenler, B Sınıfı olanlardan daha düşük bir oy gücüne sahiptir.

 • D Sınıfı

Bu UNFI token sınıfı, likidite sağlayıcıları tarafından tutulur ve devredilebilir. D Sınıfı tokenler, en düşük oy gücüne sahiptir.

Finansal Devrimin Anahtarı: Unifi Protocol DAO (UNFI) Nedir?

Unifi Protocol DAO'yu Benzersiz Kılan Özellikler Nelerdir?

Unifi Protocol DAO, bazı özellikleriyle DeFi projeleri arasında ön plana çıkmayı başarıyor. İşte o özelliklerden bazıları:

 • Zincirler arası işlevsellik

Unifi Protocol DAO, zincirler arası hedefleri sayesinde sürekli büyüyen DeFi projeleri arasında ön plana çıkıyor. uBridge olarak adlandırılan zincirler arası protokol, üç temel sorunu çözerken rakiplerinden ayrılıyor. uBridge, wrapped tokenlere olan ihtiyacı ortadan kaldırıyor. UNFI tokeni zincirler arasında köprüleyerek daha verimli rotalardan faydalanan kullanıcılar, basit ve sorunsuz bir deneyim için daha az ağ ücreti ödüyorlar.

uBridge, tüm zincirlerdeki köprülenmiş UNFI tokenlerinin bu zincirlerde yerel olmasını ve dolaşımdaki tek bir arzın parçası olmasını sağlıyor. Öte yandan; wrapped tokenlerin kullanılması, genellikle değeri birden çok zincire yayarak likiditeyi azaltıyor ya da kullanıcıların blockchain'ler arasında alım satım ve arbitraj fırsatlarından yararlanma kabiliyetini sınırlıyor. Arbitraj hareketlerini teşvik etmek için yeterli UNFI likiditesi sunan uBridge ise bu tür sınırlamalardan muzdarip olmuyor.

Kullanıcılar; UNFI tokenlerini, desteklenen zincirlerden herhangi birine ve herhangi birinden köprüleyebiliyorlar. Böylece söz konusu kullanıcılar, UNFI tokenlerini doğrudan hedef blockchain'deki cüzdanlarına alabiliyorlar.

 • Birlikte çalışabilirlik

Unifi Protocol, akıllı sözleşme tabanlı yapı taşlarından oluşan bir paket olarak geliyor. Bu yapı taşları, farklı DeFi pazar alanlarını birbirine bağlamayı ve farklı zincirler arasında kolay ve uygun maliyetli ticareti mümkün kılmayı hedefliyor. Birlikte çalışabilirlik, Web3'e ulaşmanın anahtarıdır. Unifi Protocol'ün bu alandaki çabaları, projenin genel olarak blockchain endüstrisi için yaptıklarının en önemli parçası olabilir.

 • İlk karma DeFi ve blockchain staking ekosistemi

Unifi Protocol, ekosistemine blockchain düğümü staking ödüllerini entegre eden ilk DeFi platformudur. Birden çok blockchain'deki staker'lar, uStake sayesinde hem stake ederek hem de düğüm ödülleri kazanarak DeFi'ye katılmak için benzersiz bir fırsat elde ediyor. uStake; şu anda Unifi, TRON, ICON, Harmony, Ontology ve IoTeX üzerinde blockchain düğümleri işletiyor.

Finansal Devrimin Anahtarı: Unifi Protocol DAO (UNFI) Nedir?

Unifi Protocol DAO, blockchain'in evrim geçirdiğine ve hem gelişme hem de benimseme bakımından bir sonraki aşamaya ulaştığına tanıklık etmek isteyen bir projedir. Söz konusu proje, kendisinin de odaklandığı yer olan DeFi aracılığıyla bunun başarılabileceğine inanıyor. Bir DeFi projesi olarak Unifi Protocol DAO; insanları yıllardır bu sektöre çeken, önde gelen DeFi işlevlerinin çoğunu da sunuyor.

Finansal Devrimin Anahtarı: Unifi Protocol DAO (UNFI) Nedir? içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)