Finlandiya yeni düzenlemelerini açıklayacak

3 Dakikada Okunabilir


Finlandiya Mali Denetleme Kurumu (FINSA), ülkenin kripto sektörünün tescili ve işlemlerini denetleyeceğini doğrulayan bir duyuru yayınladı. Mali düzenleyici, açıklamasında, ileriye dönük olarak, tüm kripto para birimi cüzdan sağlayıcılarını, kripto para birimi borsalarını ve sınırları dahilinde faaliyet göstermek isteyen yayıncıları düzenlemek, denetlemekten sorumlu olduklarını açıklayan bir açıklama yayınladı.

AML yasaları tam etkili olacak

Finlandiya Mali Denetleme Kurumu (FINSA) ayrıca, 1 Mayıs’tan itibaren ülkede geçerli olacak yeni yasalar Sanal Para Birimi Hizmet Sağlayıcıları Yasası’na da işaret etti. Yeni Yasa, Avrupa Birliği’nin Beşinci Para Aklama Karşıtı (AML) Yasa Önerisi’ne dayanarak hazırlandı. AB’nin yönergesi, teröristlerin finanse edilmesi ve kara para aklama amaçlı ticareti önlemek için kripto para birimleri kullanımının hafifletilmesi amacıyla, AB içinde kripto para şirketlerinin bir çerçevesini ve denetimini oluşturmak üzere Temmuz 2018’de hazırlanmış ve uygulanmaya başlamıştır.

Yeni AML çerçevesini ilan eden bir basın açıklamasında AB şunları yazdı:

5. Kara Para Aklama Yasası Yönergeleri kapsamında, Avrupa Merkez Bankası da dahil olmak üzere kara para aklama karşıtı (AML) ve ihtiyati denetleyiciler arasındaki işbirliğini ve bilgi alışverişini artırıyoruz. Daha fazla kara para ve para aklama vakalarını önledikçe kripto para piyasasını da düzenlemiş olacağız.

Finlandiya Mali Denetleme Kurumu (FINSA) bununla birlikte AB’de sunulacak olan kripto para hizmetleri, kripto para karşıtları ve diğer konularda birçok yeni düzenleme yapılacak olduğu konusunda hemfikirdi.

Yasalara Uyum Ve Önemi

Finlandiya’nın finansal bekçisi karmaşık bir düzenleme yapmadığını ve yeni önerilere tüm bireylerin ve kurumsalların uyması gerektiğini belirtiyor. Finlandiya’da yapılacak olan bu kripto paraları yakından ilgilendiren düzenlemeler yakın zamanda uygulanacak.

Herhangi bir karmaşayı önlemek için, düzenleyici 15 Mayıs’ta kripto endüstrisi içindeki tüm kuruluşlarla bir brifing vereceklerini söyledi.

Bilgilendirme, regülatörün kayıt süreleri, izlenecek prosedürler ve her prosedür için zaman çizelgeleri hakkında bilgi sağlaması beklenen Helsinki Merkezindeki oditoryumda yapılacaktır.

Borsalar ayarlamalar yapıyor

Geçen ay, uluslararası eşler arası kripto değişim platformu LocalBitcoins bir blog yazısı aracılığıyla FINSA’nın bundan kendilerini denetleyecek olduğunu ve bu denetimlere uymak için bazı Finlandiya’ya özel olarak bir takım düzenlemeler yapmak zorunda olduklarını açıkladı.

Helsinki merkezli kripto takas borsası yaptığı duyuruda, Finlandiya Parlamentosu’nun ülkedeki kripto para birimleri için düzenleyici netlik sağlayacak yeni yasalar hazırladığını açıkladı. Borsa, tüm bu yasaları benimsemenin, halkın kripto para birimleri hakkındaki algısını artırırken, özellikle Bitcoin’in “uygulanabilir ve okunaklı bir finansal araç” olması için geliştirdiğini belirtti.

Kripto para borsalarının yeni bir takım yasalara uymak zorunda kalacağı için yeni düzenlemeler yapmak zorunda kalabilecek oldukları belirtiliyor. Yeni düzenlemelerin Finlandiya’ya özel olacak olsa da gelecekte farklı ülkelere özel olarak uygulanması da mümkün olabilecek.

Her şey dahil bir FinTech endüstrisi

LocalBitcoins tarafından belirtildiği gibi, FINSA tarafından yapılan düzenleme, kripto para birimleri ve kripto ile ilgili kuruluşların kamusal algılarını kesinlikle artıracaktır. Ayrıca, kripto temelli organizasyonlar ile ülkedeki geleneksel finansal servis sağlayıcılar arasındaki işbirliğini de geliştirecektir.

Bu yılın başlarında, haber platformu Bloomberg, bir Finlandiya kripto cüzdanı ve servis sağlayıcısı olan Parsos Oy’un, çeşitli bankaların onunla iş yapmayı reddettiği bildirildikten sonra çöküşün eşiğinde olduğunu bildirdi. Rapora göre, ülkedeki OP Grubu, Saastopankki, S-Bank ve Nordea Bank AB de dahil olmak üzere çeşitli önde gelen bankalar, Parsos Oy’un Finlandiya’nın o zamanlar düzenlemeye girmemiş bir şirkette iş yapma konusunda endişelendikleri hesaplarını kapattılar. Kripto pazarı ve herhangi bir AML yasasını ihlal etme olasılığı olduğunu düşünerek bu karara imzalarını attılar.


İçeriğe Nasıl Tepki Verdiniz?

Kızgın Kızgın
242
Kızgın
Şaşkın Şaşkın
242
Şaşkın
Lol Lol
363
Lol
Harika Harika
242
Harika
Korkunç Korkunç
201
Korkunç
error: Kopyalama Engellendi!