Anasayfa Sektörel Flaş Gelişme: Dev Kripto Borsası, Circle'dan Hisse Aldı!

Flaş Gelişme: Dev Kripto Borsası, Circle'dan Hisse Aldı!

Sektörel

Kripto para borsası Coinbase, stablecoin ihraççısı Circle'dan azınlık hissesi satın aldı.

Flaş Gelişme: Dev Kripto Borsası, Circle'dan Hisse Aldı!

2018'de USDC'nin piyasaya sürülmesine yardımcı olan Coinbase, artık stablecoin'in geleceğine daha fazla yatırım yapacak.

CoinGecko'ya göre; beş yıl boyunca USDC'nin piyasa değeri, 500 milyon dolardan yaklaşık 26 milyar dolara fırladı. Tether ile piyasada aslan payı için rekabet eden stablecoin, token üzerinde yönetişim sağlayan Merkez Konsorsiyumu aracılığıyla piyasaya sürüldü.

O dönemde Circle, proje için gerekli insan gücünün ve rezervlerin çoğunu sağlıyordu. Coinbase ise projenin distribütörü ve destekçisi olarak azınlık rolünü üstleniyordu. Ancak borsa yakın zamanda konuya adım atmaya ve daha uygulamalı bir yaklaşım benimsemeye karar verdi.

Yeni Anlaşma İmzalandı

Önceki şartlara göre Coinbase ve Circle, USDC varlıklarına ve her firmanın basım ve dağıtıma ilişkin istatistiklerine göre aralarında gelir paylaşımı konusunda bir anlaşma imzaladı.

Circle CEO'su Jeremy Allaire'e göre, ortakların anlaşmalarına daha az ve üçüncü taraf DeFi cüzdanlarındakiler de dâhil olmak üzere varlıklara daha fazla odaklanacak yeni bir anlaşmaya varıldı.

Bu, ekonomiyi her ikimiz için de gerçekten adil hissettirecek şekilde ayarlıyor. Coinbase'in yeni öz sermaye hissesi, uzun vadeli başarı için iyi ve güçlü bir uyum yaratıyor.

Coinbase'in Circle ile yaptığı yeni anlaşma haberi; Circle'ın, Merkez Konsorsiyumu'nun feshedileceğini duyurmasından kısa bir süre sonra geldi.

Allaire, USDC'nin lansmanından bu yana Circle'ın projesinin merkezi bir özelliği olan Merkez Konsorsiyumu'nun artık gerekli olmadığını savunuyor. 

Flaş Gelişme: Dev Kripto Borsası, Circle'dan Hisse Aldı!

Başlangıçta konsorsiyumun birden fazla firma arasında yönetişimin paylaşılmasına yardımcı olması gerekiyordu. Fakat diğer firmalarla planlanan ortaklıklar gerçekleşmedi ve Centre, Coinbase ile Circle arasında bir arabuluculuk aracından başka bir şey olarak kalmadı.

İki firma, USDC'nin bakımı ve tanıtımı için gerekli tüm görevleri zaten yerine getirdiğinden konsorsiyumu feshetmeyi kabul ettiler.

Yeni Gelecek Planları

Coinbase'in Circle'daki yeni hissesinin büyüklüğü açıklanmadı ancak Allaire bunun küçük, azınlık hissesi olduğunu ve Circle'ın hâlâ projenin kontrolünü elinde tutacağını doğruladı.

Formaliteler tamamlandıktan sonra Circle, gelecekteki geliri elde etmek amacıyla USDC'nin yeteneklerini yükseltmeye devam etmeyi planlıyor. Circle, yakın gelecekte altı yeni blockchain'de USDC'yi başlatmayı planlıyor. Söz konusu blockchain'lerin hangileri olduğu ise şimdilik gizli tutuluyor.

Circle, daha önce EUR tabanlı bir stablecoin piyasaya sürdü ve USDC'yi geliştiriciler için daha da çekici hale getirmek amacıyla zincirler arası yetenekler ve programlanabilir cüzdanlar üzerinde çalıştı.

Flaş Gelişme: Dev Kripto Borsası, Circle'dan Hisse Aldı! içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)
Major Coin Nedir? Major Coin Listesi
Rehber Banu Fırıncılar
Ethereum Madenciliği Nedir? ETH Mining Nasıl Yapılır?
Rehber Burak Atik
BitTorrent (BTT) Nedir, Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Ayı Piyasası (Bear Market) Nedir?
Rehber Hüseyin Özlan
Shit Coin Nedir? Dikkat Çeken Shit Coin’ler!
Rehber Banu Fırıncılar
SEC'in Gönderdiği Wells Bildirimi (Wells Notice) Nedir?
Rehber Banu Fırıncılar