Anasayfa Sektörel Flaş Gelişme: FTX Kurucusu SBF, 7 Ayrı Suçtan Suçlu Bulundu!

Flaş Gelişme: FTX Kurucusu SBF, 7 Ayrı Suçtan Suçlu Bulundu!

Sektörel

FTX kurucusu ve eski CEO'su Sam Bankman-Fried, 7 ayrı dolandırıcılık suçundan suçlu bulundu.

Flaş Gelişme: FTX Kurucusu SBF, 7 Ayrı Suçtan Suçlu Bulundu!

FTX kurucusu ve eski CEO'su Sam Bankman-Fried, bir ay süren duruşmanın ardından kendisine yöneltilen yedi suçun tamamından suçlu bulundu. Savcıların ve savunma avukatlarının delillerini ve tanıklarını sunduğu duruşma, 12 üyeli jürinin çarpıcı kararıyla sonuçlandı.

Jüri, oy birliğiyle kararını vermeden önce duruşmanın 18'inci gününün önemli bir bölümünü yoğun bir müzakere içerisinde geçirdi. Üç saatten fazla süren dikkatli bir değerlendirmenin ardından Yargıç Lewis Kaplan'a "mutlak fikir birliğine" vardıklarını bildirdiler. Sonuç olarak jüri, Bankman-Fried'ı iddianamede belirtilen yedi suçun tamamından suçlu ilan etti. Suçlamalar şunlardır:

  • Müşterilerin mevduatlarını dolandırmaya yönelik komplo kurmak,
  • Müşteri mevduatlarını hileli bir şekilde almak,
  • Alacaklıların fonlarını dolandırmaya yönelik komplo kurmak,
  • Alacaklıların fonlarını hileli bir şekilde almak,
  • Varlıkları dolandırmaya yönelik komplo kurmak,
  • Menkul kıymetleri dolandırmaya yönelik komplo kurmak, 
  • Kara para aklama komplosu kurmak.

Bankman-Fried 115 Yıl Hapis Cezası Alabilir

Flaş Gelişme: FTX Kurucusu SBF, 7 Ayrı Suçtan Suçlu Bulundu!

Fakat Yargıç Kaplan, eski FTX CEO'sunun ceza duruşmasının 28 Mart 2024 tarihinde yapılacağını açıkladı. Bankman-Fried, en fazla 115 yıl hapis cezasına çarptırılabilir.

Karara tepki olarak Bankman-Friedın savunma ekibi, derhal jürinin kararına itiraz eden bir temyiz başvurusunda bulundu. Bu arada Bankman-Fried, New York'taki bir hapishanede tutuklu kalmaya devam edecek.

Bankman-Fried'ın halen ABD Adalet Bakanlığı tarafından mali katkı ihlâlleri, banka dolandırıcılığı, yasa dışı para transferi organizasyonu işletmek ve yabancı yetkililere rüşvet vermek gibi ek suçlamalarla karşı karşıya olduğunu belirtmek gerekir. Bekleyen bu suçlamalar, gelecekte başka davalara da yol açabilir.

Bankman-Fried'in mahkûmiyeti, CoinDesk'in "Alameda Research'ün mali bilançosunun sızdırıldığını ve fonun varlıklarının önemli bir kısmının FTT tokenleri ve Sam coin şeklinde tutulduğunu" ortaya çıkarmasından neredeyse tam bir yıl sonra geldi. Bu ifşaat, sadece dokuz gün sonra gerçekleşen FTX çöküşü üzerinde doğrudan bir etkiye sahip oldu. 

Flaş Gelişme: FTX Kurucusu SBF, 7 Ayrı Suçtan Suçlu Bulundu! içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)
Yürüdükçe Kazandıran Sweatcoin Nedir?
Rehber Banu Fırıncılar
Major Coin Nedir? Major Coin Listesi
Rehber Banu Fırıncılar
Shit Coin Nedir? Dikkat Çeken Shit Coin’ler!
Rehber Banu Fırıncılar
Kripto Dünyasının Maymun Hükümdarı: ApeCoin (APE) Nedir?
Rehber Banu Fırıncılar
Pepe Coin Güvenlik Rehberi: Yatırımlarınızı Koruma Altına Alın!
Rehber Banu Fırıncılar
Solana Ecosystem: Çok Yönlü Blok Zinciri Çözümleri
Rehber Banu Fırıncılar