Anasayfa Sektörel Flaş Gelişme: Merakla Takip Edilen Terra Davasında Karar Verildi

Flaş Gelişme: Merakla Takip Edilen Terra Davasında Karar Verildi

Sektörel

Yargıç, Terraform Labs CEO'su Do Kwon tarafından ABD menkul kıymetler yasasının ihlâl edildiğini dile getirdi.

Flaş Gelişme: Merakla Takip Edilen Terra Davasında Karar Verildi

ABD Bölge Yargıcı Jed Saul Rakoff, Terraform Labs CEO'su ve kurucusu Do Kwon'un UST ve LUNA'yı menkul kıymet olarak kaydettirmeyerek ABD menkul kıymetler yasasını ihlâl ettiğini bildirdi. 

ABD New York Güney Bölgesi Bölge Mahkemesi hakimi Rakoff, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) lehine karar verdi ve Terraform Labs'ın ABD Menkul Kıymetler yasasının 5(a) ve 5(c) Bölümlerini ihlâl ederek kayıt dışı menkul kıymetler teklif ettiğini ve sattığını dile getirdi. 

Yargıç, ayrıca SEC'in Terraform'a karşı açtığı dolandırıcılık davasının önümüzdeki ay jüri tarafından görülmesine karar verdi. Bölüm 5'e göre - herhangi bir kişinin bu tür menkul kıymetleri satabilmesi veya satmayı teklif edebilmesi için menkul kıymetlerin SEC'e kayıtlı olması gerekmektedir.

SEC'e göre; "Kwon, yatırımcıları Chai'nin Terra blockchain üzerinde işlem yaptığına inandıracak şekilde yanıltma planının ana mimarıydı." SEC, "sanıkların yatırımcılara, potansiyel yatırımcılara ve kamuoyuna Chai'nin Terra blockchain'inde işlem yaptığına dair sayısız yanlış beyanda bulunduğunu ve bu beyanları yaydığını" belirtmeye devam ediyor.

Flaş Gelişme: Merakla Takip Edilen Terra Davasında Karar Verildi

SEC, aynı zamanda "Kwon, Terraform adına, Luna tokenları için bir anlaşmanın şartlarını değiştirme karşılığında UST için 1 dolarlık sabitliği devreye sokmak ve yeniden canlandırmak için Jump ile gizlice bir anlaşma yaptığında aldatıcı davranışlarda bulundu." diyor.

Ekim ayında Do Kwon, milyarlarca dolarlık menkul kıymet dolandırıcılığı iddialarının reddedilmesi için SEC'e karşı karar duruşması talebinde bulundu.

Do Kwon Karadağ'da Tutuklandı

2022'de 40 milyar dolarlık bir kaybın ardından yaşanan çöküş, Terraform'u olumsuzluklarla karşı karşıya kalan kripto firmalarının öncüsü konumuna getirdi.

UST ve LUNA'nın çöküşünden bu yana SEC, Terraform Labs ve Do Kwon'a dava açarak hem Anchor Protocol hem de LUNA tokenının "kripto varlık menkul kıymetleri" olduğunu, dolayısıyla Terraform'un kayıt dışı menkul kıymetler ve menkul kıymet bazlı swap sattığını ve ilgili düzenlemeleri ihlâl ettiğini öne sürdü.

Do Kwon Karadağ'da tutuklanırken, ABD ve Güney Kore ise söz konusu ismin iadesini talep etti. Bu ayın başlarında Kwon, iade kararını başarıyla temyize götürdü.

Kaynak: Cryptonews

Flaş Gelişme: Merakla Takip Edilen Terra Davasında Karar Verildi içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)
Trust Wallet Token (TWT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Major Coin Nedir? Major Coin Listesi
Rehber Banu Fırıncılar
Ayı Piyasası (Bear Market) Nedir?
Rehber Hüseyin Özlan
Gate.io Nedir? Gate.io Güvenilir mi?
Rehber Burak Atik
Dijital Dövüşçülerin Kripto Arenası: Cyber Arena (CAT) Nedir?
Rehber Banu Fırıncılar
SEC'in Gönderdiği Wells Bildirimi (Wells Notice) Nedir?
Rehber Banu Fırıncılar