Anasayfa Sektörel Flaş Gelişme: Tornado Cash'in Kurucu Ortağı Tutuklandı!

Flaş Gelişme: Tornado Cash'in Kurucu Ortağı Tutuklandı!

Sektörel

Alınan bilgiye göre, Tornado Cash'in kurucu ortağı Roman Storm tutuklandı.

Flaş Gelişme: Tornado Cash'in Kurucu Ortağı Tutuklandı!

23 Ağustos Çarşamba günü ABD Hazine Bakanlığı, Tornado Cash'in kurucu ortağına Kuzey Kore'ye kara para aklama suçuna karıştığı iddiasıyla yaptırım uyguladı. Bu yeni iddialar, ABD'li düzenleyicilerin ABD yaptırımlarını ihlâl ettiği için kripto karıştırma hizmetine baskı uyguladığı bir dönemde geldi.

Tornado Cash'in üç kurucu ortağından biri olan Roman Semenov, ABD Hazine Bakanlığı Yabancı Varlıklar Kontrol Ofisi (OFAC) tarafından yaptırıma tabi tutuldu. Bu eylem; Semenov'un Tornado Cash'in yanı sıra Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'ne (DPRK) bağlı, devlet destekli bir bilgisayar korsanlığı grubu olan Lazarus Group'a maddi destek sunma konusundaki katılımından kaynaklanıyor.

Ek olarak FBI ve IRS, ikinci kurucu ortak Roman Storm'u da lisanssız para aktarımı işi yürütmek için komplo kurmak suçlamasıyla tutukladı. Üçüncü kurucu ortak Alexey Pertsev, geçen yıl Ağustos 2022'de Hollanda'da tutuklanmayla karşı karşıya kaldı.

Bir kripto karıştırma hizmeti olan Tornado Cash, bir işlemin kaynağını hedeflenen alıcıya göndermeden önce harmanlayarak kullanıcı gizliliğini artırır.

Flaş Gelişme: Tornado Cash'in Kurucu Ortağı Tutuklandı!

Tornado Cash ve Lazarus Grubu

Tornado Cash'in kurucuları; Lazarus Group'un, karıştırma hizmetini Kim rejimi adına önemli miktarda çalıntı sanal parayı aklamak için kullandığının farkında olmasına rağmen hizmeti ilerletmede ve onaylamada ısrar etti. Hazine Bakanlığı, yasa dışı kullanımının etkili bir şekilde azaltılmasını kasıtlı olarak ihmal ettiklerini belirtti.

ABD Başsavcısı Damian Williams, yaptığı bir açıklamada, "Storm ve Semenov, teknik açıdan gelişmiş bir gizlilik hizmeti sunduklarını açıkça iddia ederken aslında bilgisayar korsanlarının ve dolandırıcıların suçlarının meyvelerini gizlemelerine yardım ettiklerini biliyorlardı." dedi.

2019 yılında Amerika Birleşik Devletleri, Lazarus Group'a yönelik yaptırımlar uyguladı. Bu grup, Mart 2022'de Axie Infinity'nin Ronin ağ köprüsüne yapılan saldırı sırasında çalınan 455 milyon dolardan fazla paranın transferini gizlemek için Tornado Cash'i kullandı. Bu olay, şu ana kadar kaydedilen en kapsamlı sanal para hırsızlığı olma özelliğini taşıyor.

Roman Storm'un tutuklanmasına ilişkin yorum yapan avukatı Brian Klein, savcıların Storm'u "yazılım geliştirilmesine yardım ettiği" için suçlamasının doğru olmadığını söyledi.

Avukat, "Bunu, tüm yazılım geliştiricileri için tehlikeli sonuçları olan yeni bir hukuk teorisine dayanarak yaptılar. Storm geçen yıldan bu yana savcıların soruşturmasında iş birliği yapıyor ve herhangi bir suç teşkil eden davranışta bulunduğuna karşı çıkıyor." diye ekledi. 

Kaynak: CoinGape

Flaş Gelişme: Tornado Cash'in Kurucu Ortağı Tutuklandı! içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)
Trust Wallet Token (TWT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Major Coin Nedir? Major Coin Listesi
Rehber Banu Fırıncılar
Gate.io Nedir? Gate.io Güvenilir mi?
Rehber Burak Atik
Shit Coin Nedir? Dikkat Çeken Shit Coin’ler!
Rehber Banu Fırıncılar
En İyi 12 Türk Bitcoin Borsası
Rehber Burak Atik
Barimeks Nedir? Barimeks Güvenilir mi?
Rehber Burak Atik