Bitcoin HaberleriBlockchain HaberleriKripto Para Haberleri

Fold Lightning Network Ödemelerini Amazon ve Starbucks’a Getiriyor

Amerika temelli ödeme başlangıcı olan Fold, Lightning Network ile gerçekleştirecek ödemeleri Amazon, Starbucks, Uber ve diğer büyük perakendecilerin kullanımına sundu.

Bitcoin’in (BTC) bitcoine ait ölçeklendirme sınırlandırmalarına ikinci katman çözümü olan Lightning Network ticari işlemlerini zincir dışında gerçekleştiren kullanıcılar için ödeme kanalları açıyor ve bu alt katman blockchain sadece sonuçları kayıt ediyor.

Fold açıklamasına göre, Lightning Network’ü kullanacak perakendeciler kullanıcılarının Lightning Network ödemelerini seçtikleri ön ödemeli ödeme programları ile gerçekleştirecek, kriptoları satoshiye dönüştürecek ya da Bitcoin’in 100 milyonda 1’ine dönüştürecek.

Böylece Lightning Network ödemeleri Fold internet sitesi tarafından işleme alınacak ve kullanıcılar Lightning cüzdanlarını kullanarak kendilerini ait faturayı alabilecek. İlk ödeme işlemini yapan kullanıcılara 25 dolar değerinde barkod ya da çevrim içi kod numarasına sahip mağazalarda kullanabilecekleri hediye kartı hediye edilecek.

Kaçınılmaz ölçeklenebilirlik ve erişim olanakları sunan Lightning Network  büyük perakendeci şirketlere çok fazla yarar sağlayacak. Fold bir kez daha amacının kripto dünyasının temel prensipleri olduğuna değindi. Kısaca, müşterini tanı (KYC) işlemleri olmayacağını, merkezi bir yönetim otoritesi olmayacağını ve Bitcoin aşırılığından kaçınarak altkoinleri desteklemeyeceğini bildirdi.

Amazon, Starbucks ve Uber gibi hizmetler dışında Lightning Network ödemeler aynı zamanda REI, Home Depot, Southwest Airlines, Target, AMC, Whole Foods gibi perakendecilerde de kullanılabilecek.

Fold 3. Parti ödeme işleyicilerini kullanarak kullanıcılarına daha fazla İnternet ve perakende alışveriş imkanı sunmayı hedefliyor.

Bu yıl Nisan ayında Fold’a benzer bir başlangıç olan Moon kendi sitesine yeni bir eklenti kurarak kullanıcılarına Amazon ve diğer benzer siteler için çevrim içi Lightning cüzdan imkanını getirmişti. Fold gibi Moon’da aracı görevi görerek Amazon gibi büyük perakendecilerin kripto ödemelerini kendilerince halledemediğini açıkça ortaya koyuyor.

Fold Bitcoin ödeme sistemini daha önceden de çıkartmıştı. Bu sefer de Starbucks, Amazon gibi perakendecilerde kullanılabilecek hediye kartı olarak çıkarttı.

Bu yıl Mart ayında blockchain tasarım şirketi Lightning Labs, ağı kullanarak gözetim altında olmadan para çekme imkanı sunan Lightning offramp Lightning Loop’u tanıttı.

 

Content Protection by DMCA.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu