Anasayfa Sektörel FTX, 1 Milyar Dolarlık Fon için Önde Gelen Borsaya Dava Açtı!

FTX, 1 Milyar Dolarlık Fon için Önde Gelen Borsaya Dava Açtı!

Sektörel

FTX, yaklaşık 1 milyar dolarlık fonu geri almak için Bybit'e dava açtı.

FTX, 1 Milyar Dolarlık Fon için Önde Gelen Borsaya Dava Açtı!

Kripto para borsası FTX'teki iflas danışmanları, 953 milyon dolar değerindeki dijital varlıkları ve nakit parayı geri almak için Bybit Fintech Ltd. şirketine dava açtı. Danışmanlar; ByBit'in, FTX'in geçtiğimiz Kasım ayında Bölüm 11 iflas başvurusunda bulunmasından hemen önce tüm fonları geri çektiğini iddia ettiler.

Bir Delaware mahkemesinde 10 Kasım Cuma günü açılan davada Bybit'in yatırım kolu Mirana Corp'un, çoğu FTX müşterisinin yararlanamadığı özel "VIP" avantajlardan yararlandığı iddia ediliyor. Mirana, platformun Kasım 2022'deki çöküşünden önce varlıklarının çoğunu FTX'ten çıkarmak için bu ayrıcalıklardan yararlanmakla suçlanıyor.

Şikâyette Mirana'nın FTX çalışanlarına para çekme taleplerini hızlandırmaları için baskı yaptığı, normal FTX müşterilerinin ise gecikmelerle karşılaştığı iddia ediliyor. Yasal işlem, FTX'in 8 Kasım 2022'de para çekme işlemlerini durdurduğu dönemde Mirana tarafından çekildiği iddia edilen 327 milyon doların üzerinde olmak üzere toplamda yaklaşık 953 milyon dolarlık varlığın geri alınmasını amaçlıyor.

İflas davasında Bybit Fintech Ltd., Mirana ve Time Research Ltd adlı ilgili bir kripto para ticareti kuruluşu yer alıyor. Yasal işlem, ayrıca o dönemden üst düzey bir Mirana yöneticisini ve şikâyete göre iflas davasında incelenen FTX para çekme işlemlerinden fayda sağlayan veya bu işlemlerde rol oynayan Singapurlu sakinleri de sanık olarak içeriyor.

FTX, 1 Milyar Dolarlık Fon için Önde Gelen Borsaya Dava Açtı!

FTX'in Fonlarının Geri Kazanımı

Bölüm 11, genellikle zor durumdaki şirketlere iflas başvurusundan önceki aylarda fonlarını geri alma fırsatı sağlar. Bu yetki, belirli alacaklıların sırf fonlarını batmakta olan bir işletmeden çekmeyi başardıkları ve diğerleri bunu yapamadıkları için haksız bir avantaj elde etmelerini önler.

Açılan dava, şirketin Kasım 2022'de Bölüm 11 için başvuruda bulunmasından önce ödenen fonları geri almak için FTX'in yeni yönetimi tarafından başlatılan son davadır. 

Davada FTX, Bybit ve iştirakleri tarafından borsasından çekilen varlıkları 1 Kasım fiyatlandırmasına göre değerlendirdiğini iddia etti. FTX, yasal işlemler ilerledikçe fiyatlandırma bilgilerini geliştirebileceğini de sözlerine ekledi. Şikâyette, ayrıca bazı yasal iddiaların potansiyel olarak "müteakip yeni değer" ile ilgili savunmalara tabi olabileceği kaydedildi.

Kripto para borsası FTX, NYSE'nin eski başkanının yoğun ilgi göstermesiyle birlikte yeniden faaliyete geçmeye çalışıyor. FTX'in ByBit fonlarını kurtarmayı başarması halinde borsayı yeniden başlatmak için önemli bir mali güç elde edilebilir. Borsa, daha fazla nakit getirmek için Solana tokenlerini de satıyor.

Kaynak: CoinGape

FTX, 1 Milyar Dolarlık Fon için Önde Gelen Borsaya Dava Açtı! içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)
Yürüdükçe Kazandıran Sweatcoin Nedir?
Rehber Banu Fırıncılar
GateToken (GT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Banu Fırıncılar
Trust Wallet Token (TWT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Major Coin Nedir? Major Coin Listesi
Rehber Banu Fırıncılar
Ethereum Madenciliği Nedir? ETH Mining Nasıl Yapılır?
Rehber Burak Atik
Paribu Nedir? Paribu Güvenilir mi?
Rehber Hüseyin Özlan