Anasayfa Sektörel "FTX, Çin Hükûmetine 100 Milyon Dolar Rüşvet Verdi" İddiası!

"FTX, Çin Hükûmetine 100 Milyon Dolar Rüşvet Verdi" İddiası!

Sektörel

Eski Alameda Research CEO'su Caroline Ellison, FTX'in Çin hükûmetine 100 milyon dolar rüşvet verdiğini iddia etti.

Eski Alameda Research CEO'su Caroline Ellison'a göre; iflas eden kripto para borsası FTX, Çinli hükûmet yetkililerine 100 milyon dolar rüşvet verdi. Ellison, ödemenin daha büyük bir dondurulmuş varlık havuzuna erişmek için yapıldığını iddia ediyor. Varlıklar, kara para aklama soruşturmasının bir parçası olarak dondurulmuştu.

Inner City Press tarafından hazırlanan bir özete göre; Alameda, fonları geri almak için kullandığı diğer yöntemlerin başarısız olması üzerine rüşvete başvurdu. Ellison, "Orada bir avukat tutmayı denedik. İşe yaramadı. Başkalarının hesaplarını kullandık. Ryan Salame bana söyledi. Ama o da işe yaramadı." ifadelerini kullandı. 

FTX'in bunun yerine hükûmet içinde bağlantıları olan iki Çin vatandaşıyla temasa geçtiği iddia ediliyor. Bu iki kişiden biri olan David Ma, yöneticilere 1 milyar dolarlarını kurtarmanın bir yolu olduğunu söyledi. Birçok kişi itiraz etse de Sam Bankman-Fried (SBF), Ma'nın fikrini uygulamak istedi.

Ellison, "Sam, Ma'nın bu kripto adreslerine 100 milyon dolar gönderirsek dondurulmuş hesaplarımızın açılmasını sağlayacak bir yol bulduğunu söyledi." dedi.

ABD Adalet Bakanlığı (DOJ), başlangıçta SBF'ye bazı Çinli hükûmet yetkililerine 40 milyon dolar rüşvet verdiği gerekçesiyle dava açtı.

SBF, Binance Borsasına Baskı Yapılmasını mı İstedi?

"FTX, Çin Hükûmetine 100 Milyon Dolar Rüşvet Verdi" İddiası!

Ellison, ayrıca "Sam'in korktuğu şeyler" adlı bir listeye de ışık tuttu. Bu listedeki şeylerden birinin, "düzenleyicilerin Binance borsasına baskı yapmasını sağlamak" olduğunu söyledi.

Kasım 2022'nin başlarında Binance, FTX'in yerel tokeni olan FTT tokenlerinin tamamını satacağını söyledi. Binance CEO'su Changpeng Zhao, Alameda'nın mali sağlığına ilişkin endişeler olduğunu dile getirdi. 

Bu, sonunda SBF'nin çöküşüne yol açan zincirleme bir reaksiyon başlattı ve sadece birkaç gün içinde onun milyarlarca dolar kaybetmesine yol açtı. FTX davası; sadece kripto alanında değil, genel finans dünyasında görülen en büyük finansal dolandırıcılık davalarından biridir.

"FTX, Çin Hükûmetine 100 Milyon Dolar Rüşvet Verdi" İddiası! içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)
Yürüdükçe Kazandıran Sweatcoin Nedir?
Rehber Banu Fırıncılar
GateToken (GT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Banu Fırıncılar
Trust Wallet Token (TWT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Major Coin Nedir? Major Coin Listesi
Rehber Banu Fırıncılar
Ethereum Madenciliği Nedir? ETH Mining Nasıl Yapılır?
Rehber Burak Atik
Binance Nedir? Binance Güvenilir mi?
Rehber Burak Atik