Anasayfa Kripto Para Borsaları FTX Güvenilir mi?

FTX Güvenilir mi?

Kripto Para Borsaları

FTX güvenilir bir borsa mı? FTX hangi güvenlik uygulamalarına sahip? Kimlik doğrulama nasıl yapılıyor? Konu ile ilgili tüm ayrıntılar burada...

FTX Güvenilir Mi?

FTX Nedir?

FTX, 2019 yılında MIT (Massachusetts Teknoloji Enstitüsü) mezunu Sam Bankman-Fried tarafından kurulan merkezi bir kripto para borsasıdır. Söz konusu borsa, türev ürünler, opsiyonlar, volatilite ürünleri ve kaldıraçlı tokenlar dâhil olmak üzere çok sayıda yenilikçi işlem ürünü sunuyor. FTX borsasında XRP/USDT, ETH/USDT, BTC/USDT ve FTT/USDT dâhil olmak üzere 100’den fazla işlem çifti bulunuyor.

FTX Güvenilir mi?

FTX, dünyanın en büyük hedge fonlarında (riskten korunma/serbest yatırım fonları) yöneticilik görevini üstlenmiş bir ekip tarafından kuruldu. Güçlü bir sermaye yapısıyla hayata geçirilen FTX, günlük 2 milyar dolardan fazla işlem hacmine sahip olmasıyla dikkat çekiyor.

Öte yandan, 2019 yılında Binance tarafından FTX borsasına yönelik stratejik bir yatırım gerçekleştirildi. FTX borsasından hisse satın alan Binance, aynı zamanda FTX Token (FTT) için uzun pozisyon aldı. Böylece FTX borsasının güvenilirliği de artmış oldu.

FTX borsasının internet sitesi, SSL sertifikası ile düzgün bir şekilde korunuyor. Web uygulaması, özel bir kripto alım-satım deneyimi sunuyor. Merkez ofisi Hong Kong’da bulunan borsanın ana şirket binası ise Antigua ve Barbuda’da yer alıyor. FTX, Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşayan yatırımcıların işlem yapmalarına izin vermiyor. Bunun yerine FTX’in Amerika Birleşik Devletleri’ndeki kolu olan FTX.US, hem söz konusu ülkede bulunan yatırımcılara hem de diğer ülkelerde bulunan yatırımcılara hizmet sunuyor.

Mozilla Observatory testine göre, FTX internet sitesi güvenlik bakımından B+ puanı aldı. Bu, kripto para alanında yüksek bir puan olarak kabul ediliyor. FTX, işlemsel veri güvenliğine destek vermek için iki faktörlü kimlik doğrulamayı (2FA) kullanıyor. Authy, Google Authenticator ya da SMS tabanlı OTP kimlik doğrulaması ile FTX, kullanıcı hesaplarının sürekli olarak korunmasına katkıda bulunuyor. Kullanıcılar, para yatırma, para çekme, alım-satım ve diğer hizmetler için ayrı şifreler oluşturabiliyor. FTX, çeşitli alt hesaplar oluşturmak ve yönetmek için ek izinler sunuyor.

FTX borsasının arkasında bulunan ekip, kripto para alanında son derece uzmanlaşmış kişilerden meydana geliyor. Borsa, Facebook ve Google gibi dev teknoloji şirketlerinde uzun yıllar boyunca deneyim kazanmış Berkeley ve MIT mezunu mühendisler tarafından idare ediliyor. Günümüzde kripto para endüstrisinin önemli bir ismi haline gelen FTX, yüksek hacimli işlem faaliyetlerine destek vermek için FBG Capital, Circle ve True USD gibi şirketlerle ortaklık kurdu.

FTX Token Coin Geleceği 2022 – FTT Coin Alınır mı?

FTX Güvenlik Uygulamaları

FTX, kullanıcıların hem kişisel verilerinin hem de fonlarının güvenliğini sağlamak amacıyla çeşitli güvenlik önlemleri alıyor. Bugüne kadar FTX borsasına yönelik herhangi bir siber saldırının bildirilmediğini biliyoruz. Bunu da FTX borsasının güvenli bir işlem ortamı sunmak için iki faktörlü kimlik doğrulama (2FA) ve soğuk depolama gibi yüksek güvenlik standartları uygulamasına bağlayabiliriz.

İki faktörlü kimlik doğrulama, aynı zamanda çok katmanlı bir KYC (Müşterinizi Tanıyın) süreci ile destekleniyor. Kullanıcıların işlemlere başlamadan önce bu süreci tamamlamaları gerekiyor. FTX, şu anda işlemlerinin büyük bir bölümünü Google Cloud’da yürütüyor. Anlayacağınız üzere borsa tarafından iyi güvenlik özellikleri sunuluyor.

İlginizi Çekebilir: Coinbase Türkiye

FTX Yasal Mı?

FTX, yasal bir kripto para borsasıdır. Dünya genelinde milyonlarca kişi tarafından kullanılan borsa, Hong Kong mali otoritesi tarafından regüle ediliyor.

FTX Kimlik Doğrulama Nasıl Yapılır?

FTX borsasının sunduğu özelliklerden yararlanabilmek ve söz konusu borsa üzerinden işlem yapabilmek için kimlik doğrulama yapmanız şart. FTX borsasında bulunan hesabınıza girdikten sonra sağ üst tarafta bulunan “Kullanıcı” bölümündeki “Ayarlar” seçeneğine tıklamanız ve “Kimlik Doğrulama” ekranını kullanmanız gerekiyor. Söz konusu süreç 3 aşamadan oluşuyor. İlk aşamada e-posta adresi, isim ve ülke bilgilerinizi giriyorsunuz.

İkinci aşamada tam isim, doğum tarihi, doğum yeri, adres, adres kanıtı, sermaye kaynağı, kimlik belgesi ya da ehliyet ve pasaport gibi belgeler gibi alanları dolduruyorsunuz. Ayrıca, bir elinizde kimlik, ehliyet ya da pasaportunuzu açık bir şekilde tutarken, diğer elinizde “FTX” ve o günün tarihinin yazılı olduğu bir kağıt tutmanız ve o şekilde selfie çekmeniz gerekiyor. Fotoğrafta yüzünüzün net bir şekilde görünmesi önem arz ediyor.

Üçüncü aşamada ise kira sözleşmesi ve fatura gibi yakın tarihli bir adres kanıtı ve yakın tarihli bir banka ekstresi yüklüyorsunuz. Banka ekstresinin, para yatıracağınız ya da para çekeceğiniz banka hesabına ait olması gerekiyor. Kimliğinizi doğruladıktan sonra FTX borsasında rahat bir şekilde işlem yapabiliyorsunuz.

İlginizi Çekebilir: Paribu Nedir?

FTX
FTX Güvenilir mi? içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)